Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 13:03

Witam

zalogowałem się tutaj ponieważ potrzebuję trochę pomocy i informacji :)
jako że kiedyś za dzieciaka miałem akwarium, pomyślałem ostatnio że fajnie by było się w to pobawić, i przeglądając internet stwierdziłem że ciekawsze byłoby krewetkarium :)
dlaczego taki wybór ? wychodzę z założenia że akwarium takie nie musi być duże, z tego co wiem to nawet 30 litrów jest w sam raz, jednak ja chciałbym ciut większe, nie za duże z racji że nie mam wiele miejsca, ale też nie za małe jeżeli już chcę zaprzątać sobie tym głowę, więc myślę że 60l to będzie optymalna wielkość jakiej potrzebuję w pokoju, co by trochę życia wprowadziło i fajnie się prezentowało :)
kolejna rzecz, na czym mi zależy przy zakładaniu tego, to właśnie to co będzie w tym akwarium zachodziło, dlatego chciałbym żeby to akwarium tętniło życiem, żywymi roślinkami, do tego jakieś korzenie itd, żeby to wszystko było naturalne, a same krewetki były po prostu dodatkiem jako główni mieszkańcy tego akwarium -tutaj od razu dodam że myślałem też, żeby (o ile do tego dojdzie i stworzę to krewetkarium) to myślałem nad wpuszczeniem dla ewentualnego urozmaicenia nie dużą grupkę Neonk'ów, co by się z krewetkami nie gryzły, bo wiem że żadne większe ryby się nie nadają z racji tego że krewetki mogłyby zostać po prostu zjedzone, w tym glonojady jak mniemam ?

ale wracając do samego krewetkarium to mam sporo pytań i niejasności:

1) jakie krewetki byłyby dla mnie w sam raz, jako osoby początkującej ? a które powinienem sobie odpuścić ?
2) czytałem o podłożu aktywnym itd, ale nie wiem czy jest to wymóg, i czy należy to stosować przy wszystkich krewetkach, czy też nie ? wychodzę z założenia że jeśli tak to spoko, zawsze lepiej mieć niż nie mieć :) oraz jakie są tego zalety ? i po co to ? -rozumiem że chodzi o uzdatnianie wody, o wprowadzenie minerałów i naturalną filtrację poprzez tego typu podłoże ?
3) co z bakteriami ? wiem że powinno się je dodać przed założeniem krewetkarium, ale nie wiem w w jakim momencie, czy bez pośrednio do wody, czy pod wsypywany grunt czy też na wierzch ?, w dodatku wiem że są bakterie w płynie, jak również w proszku, w dodatku jest tego tyle że nie wiem na co zwracać uwagę
4) jakie rośliny w takim krewetkarium ? szczerze to wyobrażam to sobie jako fajnie porośnięte mchami korzenie czy jakieś skałki itd, jakaś gęsta trawa i inne takie
5) Filtr do akwarium, chciałem użyć jakiegoś kaskadowego bo czytałem że takie byłyby najlepsze, martwi mnie tylko czy nie powoduje to hałasu (może to głupie :D) poprzez spływającą wodę, i ewentualnych problemów z zaśnięciem, chociaż od łóżka do krewetkarium miałbym wtedy 2m :P i kolejna rzecz, to pewnie chciałbym w środku mieć też jakieś napowietrzenie, w sensie bombelków co by woda się natleniała i fajniej wyglądało
6)co z oświetleniem i pokrywą ? na co zwracać uwagę, może są jakieś gotowe zestawy 60l ala krewetkarium, które by się nadały, i wiedziałbym że mają jakąś rekomendację ? bo nie wiem czy kierować się gotowym zestawem czy po prostu kupować wszystko z osobna ? -co do akwarium to chciałbym aby przednia szyba była uwypuklona, w dodatku czytałem o jakimś specjalnym szkle własnie na przedniej szybie, które dodaje połysku ? w sensie że lepiej się to wtedy prezentuje, bardziej krystalicznie (chociaż zależy to też od wody i filtracji) -mogę się mylić ale tak mi się coś przypomniało co nie dawno czytałem, więc może coś pomieszałem :P
7) termometr wiem że na pewno będzie potrzebny, ale co z grzałką ? czytałem że o ile ma się dość ciepło w pomieszczeniu, tzn temp pokojowa, czy nawet teraz gdy jest lato i ogółem bywa cieplej, to grzałka jest całkowicie zbędna, a tym bardziej po zalaniu krewetkarium wodą, która potem spokojnie odstoi, nabierze temperatury i odpowiedniego stanuPH (dojrzeje) i automatycznie osiągnie temperaturę domową

ogółem cena nie gra roli, mogę nawet kafla wydać na to że tak powiem, jednakże wiem i widziałem na np YT że za przysłowiowe 200-250zł idzie takie coś ogarnąć, razem z akwa od szklarza czy innego gotowego nie dużego zestawu :)

chciałbym żebyście pomogli by podjąć słuszne decyzje, wiem że to niby nie jest nic trudnego, jednakże dawno nie miałem z ogółem akwarystyką większego do czynienia, a chciałbym to po prostu zrobić po kolei jak należy i z sensem, aby to miało ręce i nogi i się udało :)

z góry dziękuję za pomoc i rady
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Eilip999 » Śr 17 maja, 2017 13:22

5. Filtr polecam aquael fzn2 jest bardzo cichy i nie słychać przelewającej się wody jak nalejesz jej odpowiednio dużo.
6. http://allegro.pl/aquael-classic-box-60 ... 15814.html Ja kupiłem ten zestaw, ale jak chcesz jakieś bardziej wymagające rośliny to musisz dokupić lepsze światło
Eilip999
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Wt 28 lut, 2017 15:57

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 14:04

ciekawy zestaw, jednak szukam czegoś z przednią wypukłą szybą, może znasz coś podobnego wartego uwagi ?

z tego co czytałem to dla początkujących krewetki poleca się:

-Red Cherry
-Amano
-Babauli

z czego te 2 ostatnie są bardzo podobne, czym one się różnią ?? widziałem też gdzieś takie ładne żółte, ale czy one by się nadawały dla kogoś bez doświadczenia ?
ogółem chciałbym żeby miały ładne barwy itd, a raczej żeby nie były zwykłe, przeźroczyste bez wyrazu, wychodzę z założenia też że ewentualne podłoże będzie koloru ciemnego, co by krewetki było na jego tle ładnie widać, i by się nie zlewały (takie też czytałem porady)
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez raiders » Śr 17 maja, 2017 15:08

Akwarium proste to koszt 80zl
Światło np smart led aquael 6w 80zl

Filtr Hamburg z gąbki 45ppi plus głowica circulator 500 całość ok 80zl

Podloze zwykły piasek do piaskownicy lub barwiony czarny 1kg/1zl

Rosliny mchy różnego rodzaju do dostania na forum w ilościach sporych.

Krewetki z rodziny neocaridina wybór kolorystyczny ogromny jedyny minus taki ze możesz trzymać jedna odmianę barwna bo się krzyżują i wychodzą kundle.

I tyle. Wodą Krankwa uzdatniania ns kranik, aa safe water itp itd


P. S. Grzałka zbada jeśli masz w pokoju 21C stałe , termometr byle jaki dla monitorowania temp.

Bakterie na start jak najbardziej a wybór masz ogromny kwestia tylko ile chcesz wydać.
Wysłane z Redmi 4 Prime przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez dylu » Śr 17 maja, 2017 16:03

Odradzam wypukłą szybę - dużo więcej zabawy przy czyszczeniu bo żaden skrobak nie da rady. Filtr tak jak raiders napisał hamburg + głowica - poleciałbym narożny skoro ma to być ozdobne akwa. Ładne żółte mogą być Neocaridina var. Yellow - do nich czarny barwiony żwirek i będzie git...
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 16:04

-akwarium miało być z wypukłym przodem
-filtr ma być kaskadowy
-czemu zwykły piasek a nie podłoże aktywne ?
-rośliny chciałbym znać nazwy, bo jak będę w sklepie to nie będę wiedział na co zwracać uwagę i które są mało wymagające
-co do krewetek to chciałem mieć różnego koloru o ile to możliwe bez cudowania że się pokrzyżują, chociaż 2 różne typy czy odmiany
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 16:08

dylu napisał(a):Odradzam wypukłą szybę - dużo więcej zabawy przy czyszczeniu bo żaden skrobak nie da rady. Filtr tak jak raiders napisał hamburg + głowica - poleciałbym narożny skoro ma to być ozdobne akwa. Ładne żółte mogą być Neocaridina var. Yellow - do nich czarny barwiony żwirek i będzie git...


wypukła lepiej się prezentuje, a wychodzę z założenia że jak filtrowanie będzie dobre itd to żadnych osadów nie będzie, a w każdym razie nie tyle co by robić z tego tragedię żeby skłaniać się do zwykłego prostokąta :P

te zółte bardzo fajne, widział bym je na jakimś czarnym tle, można je mieszać z jakimiś innymi ?

PS: czy jest coś np co można by włożyć na tylką ścianę akwa ? w sensie żeby tył był zabudowany i nie było prześwitu, czy to zły pomysł ? -i nie chodzi mi tutaj o tło na tylnej ściance :P
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Eilip999 » Śr 17 maja, 2017 16:14

Jak chcesz to kup z wypukłą na allegro masz dużo zestawów z pokrywą i bez niej, ale z tego co widziałem to są droższe od prostego. Jeśli ma być kaskada to jak pisałem polecam fzn 2. Neocaridiny nie potrzebują aktywnego podłoża.
Eilip999
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Wt 28 lut, 2017 15:57

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 16:22

znalazłem takie 2 zestawy:

http://www.plantica.pl/produkty/akwaria ... sgodWu4LXQ" target="_blank" target="_blank" target="_blank -DIVERSA 60l
http://fera.pl/aquael-zestaw-akwarystyc ... lsrc=aw.ds" target="_blank" target="_blank" target="_blank -AQUAEL 60l

który z nich byłby lepszym wyborem ?
i teraz co do filtra, czy w przypadku takich pokryw, filtry muszą być chyba kompatybilne, czyli chyba jednak kaskadowy odpada, bo one zawsze wystają poza akwarium i standardowa obudowa góry, tego nie uwzględnia, a estetycznie to też nie będzie wyglądało więc odpada i musi jednak filtr do wewnątrz

co do piasku:

http://www.plantica.pl/produkty/podloza ... GAod1eoGLA" target="_blank" target="_blank -piasek bazaltowy tego typu, drobny i np ten grubszy byłyby ok, i nic więcej na dno ?

a co z bakteriami wtedy, jakiś korzeń na pewno też będę chciał mieć, może jakieś skałki też się znajdą ?

EDIT: dobra, wybieram ten ciemny bazalt bo na tym te żółte krewetki wyglądają pięknie, co przy dobrym oświetleniu da bardzo fajny efekt i bęzie idealnie pasować
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Eilip999 » Śr 17 maja, 2017 17:05

W tym zestawie masz specjalnie przystosowaną pokrywę do cięcia pod kaskadę.
Eilip999
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 27
Dołączył(a): Wt 28 lut, 2017 15:57

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez dylu » Śr 17 maja, 2017 17:19

Na tylną ścianę możesz przykleić czarną folię (od zewnętrznej strony) - najlepiej zanim zaczniesz zalewać akwa. A co do bezobsługowości przedniej szyby to możesz się mocno zdziwić. Miałem właśnie 60l z panoramą i strasznie mnie wkurzała - pozbyłem się jej właśnie ze względu na upierdliwość w czyszczeniu... No ale wolnoć Tomku... Jeśli się zdecydujesz na yellowki to do nich żadnych innych neocaridin nie możesz wpuścić bo efektem krzyżówki różnokolorowych neocaridin będą bezbarwne kundelki. Możesz dołożyć Amano lub babaulti.
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 17:46

spokojnie chłopaki, na razie jestem w fazie planowania :)

czyli tak:

-akwarium z tego zestawu powyżej będzie ok, czy ta przednia szyba to jest aż taki problem ? przecież czyszczenie czy to płaskiego czy z wypukłym nie powinno robić aż tak wiele, naprawdęczy inne osoby też odradzałyby mi wypukłe akwa ?, i jeszcze co do samej szyby, to czytałem o tych niby " lepszych " szkłach, tylko nie pamiętam o co dokładnie z tym chodziło , ktoś wie co mam na myśli ?

-filtr kaskadowy po zastanowieniu, raczej odpada, z tego względu że po pierwsze stetyka samego akwa, gdzie już samo kupno zestawu z pokrywą itd świadczy o tym że chciałbym na pewno uniknąć niepotrzebnych bibelotów dookoła akwarium, czy innych wiszących z boku kabli itd, a kaskadę widać z boku i to mocno, więc chyba zdecydowałbym się na filtr w środku z gąbką, zależy mi na tym by był cichy, i wtedy jakoś bym go tam w akwa zakamuflowałzasłonił co by się tak w oczy nie rzucał

-co do tych żółtych kreweci to spoko, mogłyby być same takie, ale jeżeli można by dodać do nich te Amano lub Babaulti, ale to zapewne kiedyś kiedyś (swoją drogą te dwa gatunki wyglądają bardzo podobnie, albo coś źle ich zdjęcia pokazuje) :P

piasek z tego co czytałem to te bazaltowy i do tego drobny do tych yellow'ek będzie idealny (czytałem że lubią właśnie drobny, a nawet że ciemne dno ma pewien wpływ na krewetki)

kolejna sprawa, jaki filtr wtedy kupić, co byście polecali, coś co będzie kompatybilne bez problemu z tym zestawem i nie będzie trzeba kombinować na siłę

następnie, chciałbym w akwarium mieć jakieś korzenie, więc pewnie coś zakupię, w dodatku widziałem jak ludzie przyczepiali mchy do tych korzeni nitkami, aby te mogły rozwijając się, ładnie je obrosnąć
i teraz sprawa właśnie, jakie rośliny do tego akwa ? jakieś ładne liściaste, mchy, jakaś trawa ? podpowiedzcie coś
i jeszcze jedno, czy właśnie decydując się na sam piasek bazaltowy (pod yellowki) to czy przez to że nie będę miał aktywnego podłoże, to czy te rośliny nie będą wtedy miały gorszych warunków ? w sensie rozrostu itd ?

kolejna rzecz, co z bakteriami ? należy dać minimum 3cm warstwy tego bazaltu na dno akwarium + zalać delikatnie wodą + powsadzać rośliny, korzeń i zrobić aranżację, po czym dodać bakterię do wody (w proszku lub w płynie) i zalać do końca całe akwarium lodowatą wodą z kranu ? -jeśli to ma znaczenie to zawsze mógłbym użyć delikatnie letniej, co by np rośliny nie dostały jakiegoś szoku z powodu typowo lodowatej wody z kranu, czy to nie ma żadnego znaczenia ?

folia na tył akwarium, był by to dobry pomysł myślę, co by nakreślić yellow'ki na tle i aby wszystko się nie zlewało i dawało lepszy efekt, bo bazowo ściana u mnie w pokoju na tle której będzie stało akwa jest koloru mroźnego, jasnego niebieskiego

EDIT: kurcze myślałem że te akwa mają po 60l, a nie doczytałem wymiarów i sugerowałem się tą liczbą " 60 " przy nazwie, a tu okazuje się że one mają 45l :S ale już ok... mniejszych na pewno nie biorą pod uwagę, jednak ciągle nie daje mi spokoju to, czy jednak może rzeczywiście nie brać zwykłego prostokątnego zestawu, chodzi o to że przy tak małej ściance to efekt wypukłej przedniej szyby jest słaby i źle się prezentuje, może rzeczywiście lepiej w takim razie zainteresować się prostym akwa -podajcie jakieś propozycje zestawu bez wypukłego przodu od 45-60l (najlepiej 60)

http://allegro.pl/aquael-leddy-set-60-a ... sma-aquael" target="_blank" target="_blank" target="_blank -AQUAEL LEDDY SET 54 litrowe, płaskie co o tym sądzicie ?
http://www.zooplus.pl/shop/rybki/akwari ... sgodSlsGHA" target="_blank" target="_blank" target="_blank -Akwarium Juwel Primo 60 LED - zestaw tutaj coś droższego, ale czy warto ?
http://fera.pl/aquael-zestaw-akwariowy- ... lsrc=aw.ds" target="_blank" target="_blank" target="_blank - Zestaw akwariowy pap-60 classic z wyposażeniem

takie coś znalazłem przy wpisywaniu w google, chyba że macie coś lepszego ? 45L i wypukły przód raczej słabo będzie się prezentował w tak małym akwa, dlatego celuję w około 54-60l około
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez kaboom » Śr 17 maja, 2017 18:28

No to jedziem:
- akwarium tylko z płaską szybą, lepszy odbiór optyczny całości, mniej problemów z czyszczeniem i porysowaniem szyby, uwierz mi na słowo, serwisuję akwaria i wiem co mówię, Aquael ma zestaw Leddy 60, obejrzyj go.
- filtr może być hamburg lub Ujet 3 z dołączoną głowicą z pata mini (jest w zestawie Leddy)
- jako urządzenie akwarium to zdecydowanie korzenie + microsoria, anubiasy, bucephalandry i ewentualnie mchy, wtedy na podłoże dajesz coś czarnego (bazaltu nie polecam bo cuda potrafi wyczyniać z wodą),
- jako obsadę dałbym czerwone Sakury (wiem że oklepane ale wyglądają świetnie na tle zielonych roślin)+ coś z babaulti: Malaya, Stripes czy Rainbow,
jak dasz ryby to młode krewetki posłużą za pokarm, neonkom szczególnie, małe i francowate toto jest,
- czarne tło to podstawa,
Podłoże aktywne zostaw sobie na kolejny zbiornik, jak złapiesz bakcyla to na jednym na pewno się nie skończy.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Śr 17 maja, 2017 18:35

dzięki za odpowiedź, jednak co do krewetek to właśnie nastawiłem się na te yellowki na ciemny podłożu, dlatego o tym piasku bazaltowym była mowa, bo bardzo ładnie je na nim widać, chciałbym dlatego pozostać przy tej koncepcji żółtych krewetek :)

masz na myśli ten zestaw ? http://www.ceneo.pl/31569760;pla?se=GbU ... Q#tab=spec" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank -ktoś tam na dole krytykuje oświetlenie, jakoby świeciło tylko punktowo w środkowej części akwa, to prawda ? patrzę na tą lampkę w środku i rzeczywiście wygląda to tak jakoby |----Lampka----| mogło dziwnie dawać światło głównie na środkową część akwa pozostawiając boki niedoświetlone, czy to nie będzie problem ?

jakie podłoże w takim razie ? coś czytam o piasku kwarcowym (czarnym), ale widzę że jest on bardzo drobny

o co chodzi z tym filterm haburskim ? z tego co widzę to jest to odizolowanie filtra gąbką w rogu akwarium, w celu zabezpieczenia przed zasysaniem małych krewetek i zamaskowaniem ?, wpisałem tego u jet 3 i wygląda bardzo minimalistycznie, czy to wystarczy ? chciałbym też dodać coś co powodowałoby delikatne bombelki żeby ta woda tak nie stała i dodatkowo lekko natleniało

PS: wybiegając w przód, to myślałem też żeby zakupić do akwa na te 2-3tyg przed wpuszczeniem kreweci, ze 3 jakieś fajne ślimaki, co by jakieś życie się zaczęło :P

EDIT: byłem właśnie w sklepie, i zmieniłem zdanie, wolę kostkę 30L niż 54-60 +- z pokrywą, bo te wyglądają słabo przy tak małych akwariach, widziałem kostkę Aquael Shrimp Set 30L i podoba mi się jej estetyka i wcale nie jest taka mała, co o niej sądzicie ? http://www.aquael.com.pl/produkty/akwar ... -set-smart

chyba że jeszcze jakieś inne 30L kostka ?
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez matu » So 20 maja, 2017 18:21

Pytasz, jakbyś nie widział żadnego akwarium na oczy, skopiuj to co ci się podoba u innych kolegów, spytaj w ich wątkach jak to robili, jeśli nie ma opisu.....

Widziałeś jak Szopen zakłada akwaria(?), wrzuca co ma pod ręką, trzeba być oczywiście świadomym jak dodatki wpływają na parametry wody, ale to jak będziesz pewien co chcesz hodować. Poczytaj też poradnik Incognito o zakładaniu krewetkariów.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron