Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Pn 19 cze, 2017 21:12

minęło trochę czasu od ostatniego razu, i mam parę problemów w moim akwa które ma już 3 tyg :P

ostatnim razem, ponad tydzień temu gość w sklepie zoologicznym zrobił mi badania na wodę, co by mieć pewność że już mogę coś wpuścić, z tego co mówił to zrobił głównie na Azotany, Amoniak itd co by mieć pewność że przez to (głównie) nic nie padnie, i powiedział że mogę już spokojnie jakieś życie tam wrzucić
kupiłem więc 3 ślimaki Helmety, z nadzieją że może pojedzą trochę glonów z szyb, ale coś tych ślimaków prawie nie widać, w każdym razie nie na szybie, ewentualnie przyklejony jeden w rogu pod filterm poniżej poziomu podłoża, coś mało są aktywne, a szkoda, może jest coś nie tak z moim akwa ?

druga sprawa to problemy z korzeniem, chodzi o to że mocno obrasta mi w śluzowce (z tego co zdążyłem się zorientować) chodzi o taki galaretowaty, włóknisty biały nalot, mgiełka, pajęczynka, czy jak to określić, więc raz się w końcu wkurzyłem i wyjąłem ten korzeń (w czwartek) i go opłukałem w wodzie dosyć dokładnie, co by pozbyć się białego nalotu, ale teraz widzę że chyba nic to nie dało bo dalej pomału się tworzy : -średnio to wygląda, żeby nie powiedzieć że brzydko, dodatkowo usunąłem z akwa mech jawajski którym był obłożony korzeń, bo zauważyłem że mech marnieje cały oblepiony i zatopiony w tej białej galarecie, niby czytałem żeby się tym nie przejmować i że to nie szkodzi i jest objawem dojrzewania akwarium, ale nieestetycznie strasznie to wygląda :

kolejna sprawa to zielony nalot na szybkach, widać że glonami lekko obrastają, a ślimaki nie chcą się za to zabrać, i kolejny mało estetyczny problem to moje filtry, które całe są oblepione, szczególnie z góry różnej maści właśnie resztkami roślin, babolami itd które wirowały mi w akwarium gdy coś robiłem, lub gdy wyjmowałem ostatnio ten korzeń, przez co filtr jest oblepiony i próbowałem to delikatnie usunąć ale nie chce to też zejść z widoku :

i teraz najważniejsza sprawa dla której napisałem tutaj ponownie, otóż zamówiłem ostatnio krewetki bo nigdzie nie mogłem dostać tych yellowek, i przywieźli mi je do zoologicznego, po czym pobyły tam jeszcze 2 dni w celu przejścia tzw kwarantanny, bo w sklepie powiedzieli że lepiej dać im te 2 dni, bo może się okazać zamawiając 15 szt, jakieś mogą paść po czasie, więc lepiej nie kupować od razu, no i wczoraj właśnie byłem w zoologicznym, chciałem te moje 12 szt kupić, ale okazało się że po 40 minutach szukania ich w akwa, wyszło na to że jest tylko 8, i albo rzeczywiście ich tam nie było ? dziwne, albo padły i rozeszły się w wodzie, co też mi powiedzieli albo coś innego im się przytrafiło -ogółem ciężko było je odszukać bo małe (1cm-1,5 max) i też podłoże w ich akwa w którym były chwilowo w tym wcale nie pomagało (w akwa nie było ryb), no i wracając do mnie to w końcu wziąłem te 8 sztuk i powiedziałem żeby domówili mi jeszcze ewentualnie kilka to wezmę

wpuściłem je wczoraj, i wcześniej przez godzinę zawiesiłem je w worku w moim akwarium, co by od razu ich nie dawać, i ogółem pływały sobie, wcale się nie chowały mocno i nic nie wskazywało że może być coś nie tak, aż do momentu jak wróciłem z roboty i zobaczyłem że jedna leży na filtrze martwa, a druga na dnie koło korzenia : zmartwiło mnie to i szybko je wyłowiłem, pamiętam tylko że ta sama krewetka na filtrze wczoraj gdy kładłem się spać już tam siedziała dłuższą chwilę (myślałem że może lubi takie miejsca) a tu się okazało że ona tam umierała : -tamta którą znalazłem na dnie też wczoraj z boku widziałem w tamtym miejscu, ale myślałem że po prostu sobie siedzi, a tutaj też ded...

nie wiem co mam teraz myśleć o tym, czy to ich krewetki były takie słabe i umęczone że padły, być może ze stresu czy czegoś innego, czy to jednak moje akwa się nie nadaje ? krewetki które dzisiaj widziałem na raz to były 4 sztuki (z ośmiu, z których dwie padły gdy wróciłem do domu) liczę że pozostałe 2 gdzieś jednak są, i nie leżą gdzieś ukryte w zakamarku martwe :

jedno co mnie martwi i też zaobserwowałem to to że jedna krewetka siedzi nad pompką od filtra, gdzie do górnej tafli wody od miejsca jej posiedzenia jest jakieś 2cm -o co tu może chodzić ? ona jest tam już z 2-3h, może też jej coś dolega i padnie, dlatego tak się zachowuje : ?

co do mojego akwa i parametrów, to facet powiedział że jest ok, sam zaproponował żebym przyniósł mu wodę to mi zrobi badania kropelkowe, z drugiej strony raz zaobserwowałem " dzikiego " sśimaka w akwarium, z półtora tyg temu, gdy widocznie gdzieś musiał zostać przemycony, i który żył i chyba urósł, bo zawsze te rośliny wymywałem pod wodą co by nic niepożądanego się do mnie nie dostało, a jednak ślimak się pojawił i było go widać, co świadczy że chyba się rozwijał w tej wodzie i go nie zabiła

nie wiem co mam teraz robić, martwię się że jutro po pracy znowu znajdę trupki, i nie wiem czego to jest wina, czy tych krewetek które znaleźli 8 z 15 zamówionych (padły i się rozpłynęły, zostały zjedzone ?) czy to moje akwa jest słabe...

filtr chodzi u mnie dosyć lekko, tafla wody delikatnie się porusza, lampę paliłem na początku po max 6h, a teraz już po 8h, temp wody z racji że jest lato to około 25 stopni (bez grzałki)
krewetek jeszcze nie karmiłem i chciałem to zrobi dopiero jutro

jak to wygląda ogółem:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
https://zapodaj.net/c96ec6c40bb78.jpg.html" target="_blank" target="_blank
https://zapodaj.net/e07fe6d3b2976.jpg.html" target="_blank" target="_blank
https://zapodaj.net/566ecc55af794.jpg.html" target="_blank" target="_blank
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez dylu » Pn 19 cze, 2017 22:52

Krewetek nie wrzuca się od razu do akwarium - trzeba poddać je aklimatyzacji - kropelkowo dodajesz wodę z akwa do wody w której do Ciebie dotarły robale - powinno to potrwać kilka godzin, żeby mogły przyzwyczaić się do Twojej wody. Niech najpierw koleś zrobi Ci testy wody, a potem będziemy gadać...
Jeśli nie odkaziłeś roślin np w nadmanganianie potasu to teraz będziesz toczył wieczną walkę ze ślimakami...
Syfek z filtra możesz odessać wężykiem, poza tym staraj się za bardzo nie grzebać w podłożu bo taka chmura syfu z dna też potrafi skutecznie wybić krewetki.
Pamiętaj, że masz mały zbiornik, w którym parametry wody szybko mogą się zmienić z tak prozaicznego powodu jak duże odparowanie tejże wody.
I żeby nie było tylko źle i źle to fajna aranżacja w zbiorniku :)
Glut z korzenia możesz ściągać ile się da podczas podmiany wody, a reszta sama zniknie. Jeśli chodzi o glony to możesz skrócić czas świecenia do 5-6 godzin ale ze skrobaczką do szyb też będziesz musiał się zaprzyjaźnić.
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Pawel M » Wt 20 cze, 2017 05:58

nie wiem na ile może być wiarygodny sprzedawca z zoologa bo ja takie sklepy omijam szerokim łukiem z kilku powodów

co do krewet - nie lepiej załatwić tu przez forum, chłopaki (dziewczyny zresztą też) cuda mają w akwariach - nie dość że okazyjnie można nabyć to jeszcze podpwowiedzą jak wystartować

ja zacząłbym od testów - kup porządne testy do wody, na początek. Zbadaj wodę daj tu parametry i dalej się znajdą tacy co pomogą............
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Wt 20 cze, 2017 06:27

:( rano zapaliłem na chwilę światło przed wyjściem do pracy bo zauważyłem siedzące krewetki na filtrze ale jednak żyły i poruszały się normalnie, ale pod filtrem znalazłem martwą :/ to była chyba ta niewielka która widać na zdjęciu pod taflą na pompce o której wczoraj pisałem ehhh... dzięki że podoba wam się moja aranżacja :p, teraz pytanie jakie testy kupić i ile one kosztują ? Z tego co wpisałem to to są drogie sprawy po 30zł za test ?
Co do akwa to staram się tam nie grzebać już, niech sobie glut rośnie, miałem nadzieje że go pojedzą :p: a co z tymi ślimakami, czy one się tak nie pokazują ze względu na moją wodę ? Czy to normalne że tak po szybach nie popylają ?
Najpewniej by było gdybym wiedział że krewetki które mam są zdrowe, wtedy bym miał pewność że padają ze względu na moją wodę, a nie ze słabej icu jakości :/ -rano widziałem 4 sztuki żyjące, ciekawe co będzie po pracy...

Co do dzikich ślimaków to tylko tą jedną sztukę wtedy znalazłem, po innych śladu nie ma
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Wojtekxxx9 » Wt 20 cze, 2017 09:13

Ślimakami się nie sugeruj. Mozesz być tak, że z którąś roślina przyniosłeś. Ja tak miałem, że był jeden a później się namnożyło tego. Jak trzeci baniak startowałem, to od też od pierwszego dnia wpuściłem kilka i przeżyły cykl azotowy.
Testy Zoolek Aquaflora 2 kosztują 160zl. pH, kh, gh, No3, po4, Fe, K, mg, Ca.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 12 cze, 2017 21:20

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Pawel M » Wt 20 cze, 2017 10:27

lub po 15 - 20 zł sztuka jak kupisz pojedynczo testy
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez dylu » Wt 20 cze, 2017 11:11

Tak na dobrą sprawę to potrzebne Ci będą pH, kh+gh i no3 na początek. Jak nabierzesz doświadczenia, nie będziesz kombinował i będziesz regularnie dbał o baniak to testy nie będą potrzebne później bo wszystko samo będzie hulać.
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Wt 20 cze, 2017 11:25

Te testy są jednorazowego użytku ? Strasznie to drogie żeby te wszystkie parametry ogarnąć...
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Wojtekxxx9 » Wt 20 cze, 2017 11:29

Kropelkowe starczają na 30-50 pomiarów

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 12 cze, 2017 21:20

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Pawel M » Wt 20 cze, 2017 12:01

Wojtekxxx9 napisał(a):Kropelkowe starczają na 30-50 pomiarów


i tak jak pisali wyżej - jak ustabilizujesz parametry to testy do szuflady idą i nie są potrzebne ;-)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Wt 20 cze, 2017 15:35

czyli wydatek 150zł +- nie będzie jednorazowy, całe szczęście...

właśnie wróciłem z pracy i sprawdzałem co i jak, 5 żyje i chodzą po filtrze, jedna była ukryta pod i lekko patyczkiem tam szturchnąłem co by sprawdzić co z nią, ale pływa, siedzi pod filtrem
co do testów to pewnie pójdę tam do sklepu i zapytam czy mają, powiem że mi padły dzień po, i że kolejnych teraz nie będę brał, ale to pewnie dopiero w piątek-sobotę będę mógł tam pójść

dziś pod wieczór chcę zrobić pierwsze karmienie, mam te płatki bodaj, co dodawali do zestawu Shrimp seta od aquaela, dla krewetek i tych małych krabików, rozumiem że oszczędnie to wsypać i obserwować czy zjedzą ?
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Pawel M » Wt 20 cze, 2017 19:02

zobacz testy na aledrogo - u mnie w mieście w zoologach są dwukrotnie droższe niż na necie
już jeden test opłaca mi się zamówić przez neta (dodając koszty wysyłki) a co dopiero 3 czy 4

a teraz wysyłki idą błyskawicznie i towar na drugi max trzeci dzień masz na chacie - zaliczyłeś falstart, ale próbuj wystartować ponownie nie zrażaj się ;-)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Wt 20 cze, 2017 19:11

nie wiadomo czy to rzeczywiście od wody, sypnę trochę żarcia i zobaczymy, chociaż jedna sztuka widzę że przesiaduje znowu na pompce blisko powierzchni, czyli pewnie szykuje się na drugą stronę :S

EDIT: znalazłem przypadkiem za korzeniem białą skórkę krewetki, nie wiem czy to po jakiejś martwej, ale wątpię bo jest całe białe, i gdy zaglądałem tam 3h temu to tego nie było, czy to zrzucony pancerzyk czy resztki po padniętej dzień temu ?

dałem 2 tabletki tego żarcia z zestawu i jedna kreweta taka dorodna co jedną mam tam siedzi i widzę że szama to :P, inna wcześniej była obok ale odpłynęła

PS: ten zoolek aqua set to będzie dobry wybór do kupna testów na dniach ?
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez zuczek222 » Wt 20 cze, 2017 20:15

U mnie w okolicy na OLX mierzą 6 parametrów wody kropelkowo za 20 zł, więc trzeba się rozejrzeć ;-)
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Krewetkarium -nowa zabawa (60l)

Postprzez Amphilyon » Wt 20 cze, 2017 20:38

aktualnie 3 krewetki widzę że jedzą :D, 2 siedzą dalej na korzeniu u góry, a ten pancerzyk co tam widać, to na pewno jest zrzucony, bo widzę właśnie 5 krewetek, a 3 już padły, więc to musi być błonka jej :P

EDIT: wszystkie koło jedzenia były i jadły :P dałem te 2 tabletki i się rozpuściły na dnie, jutro im za to nie dam, i będę tak co 2 dni im sypał, może nawet po jednej myślę, zobaczymy jak się będą trzymać

Zaglądałem godzinę temu przedy wyjściem do pracy i wszystkie żyły

EDIT 2: wróciłem z pracy i kolejną znalazłem martwą, ehhh...
Amphilyon
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 51
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 12:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron