Liście - kilka pytań

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Liście - kilka pytań

Postprzez Kondzio79 » Śr 21 cze, 2017 22:18

Dziś wreszcie miałem okazję jechać za miasto i zrobić zapasy liści. No i nasuwa się kilka pytań.
1. Czy zrywanie pokrzywy o tej porze roku ma sens? Praktycznie każdy krzaczek już zakwitł i czy warto te zebrane liście suszyć i podawać? Na ile są wartościowe?
2. Zebrałem sporo szyszek olchy - wiadomo, zawsze się przydadzą, ale zebrałem też trochę liści. Słyszałem że liście olchy najlepiej zrywać suche jak dębu i buku ale czy te zerwane teraz świeże też bez obaw mogę wykorzystać? Nie wydalą do wody za dużo substancji​ mogących zaszkodzić?
3. Orzech włoski (tych zebrałem najwięcej) - i tu pytanie czy pora roku odpowiednia? Czy nie lepiej zbierać trochę później?
4. Osika, te liście są już jakby lekko nadpalone przez słońce, niektóre były już trochę suche lub dziurawe, ja zebrałem te najlepsze ale i tak niektóre mają już delikatne kropki. Czy mimo to będą ok?
5. Brzoza - tu w sumie nie mam pytań, listki młode, ładne, zieloniutkie więc na pewno będą ok.
Z góry dzięki za odpowiedzi i za cierpliwość dla tych co doczytali do końca ;)

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez dylu » So 24 cze, 2017 10:36

W naturze krewetki żywią się tym co spadnie do wody więc np. nadpalone przez słońce liście nie zrobią im krzywdy raczej. To samo tyczy się kwitnących pokrzyw - nie chce mi się wierzyć, że tracą wtedy wszystkie składniki odżywcze - ja bym rwał jak leci i wrzucał nawet z kwiatami. Nie ma się co tak szczypać z naturalnym pożywieniem byle chemii i potencjalnie niepożądanych składników i pasożytów np. nie wrzucać do akwarium
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez Kondzio79 » So 24 cze, 2017 20:33

Co racja to racja :) Liście już mam wysuszone i zaczynam podawać.

Wysłane z mojego T1-A21w przy użyciu Tapatalka
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez popek2002 » So 24 cze, 2017 21:31

Co do liści orzecha to jest wg mnie najlepsza pora na zrywanie. Jeszcze nie było takich upałów żeby te listki umęczyć, są w ''sile'' wieku, nie za stare, a i pasożytów nie mają. Idealnie! Podawaj śmiało! :mrgreen:
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez cthulhu » N 25 cze, 2017 06:56

Odnośnie szyszek olchy to ja zbieram zbieram zawsze w z zimie lub przed wiosną. Szyszki są po przymrozkach i maja rozgałęzione łuski. Nie wiem jak to w lecie teraz wygląda (bo nigdy nie zbierałem), czy wszystkie ziarenka i inne różności wyleciały z jej środka.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez Inc0gnit0 » N 25 cze, 2017 09:43

jesli masz zamiar suszyć zielone liście orzecha prosto z drzewa ,to zrywaj wieczorem/po południu w słoneczne i ciepłe dni ( wtedy maja wiecej olejków eterycznych")
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez Kondzio79 » N 25 cze, 2017 10:30

Orzecha to naprawdę sporo zerwałem - z młodego drzewa, w słoneczny dzień po południu, prezentują się bardzo apetycznie ;) Jeszcze dosychają i potem lecą do krewet. Szyszki są dokładnie takie jak trzeba - wysuszone, otwarte, bez żadnych paprochów. Myślę że to są zeszłoroczne, które sobie doschły na maxa, zbieram ja prosto z drzewa - są pozaczepiane o gałęzie. Dla ryb też zbierałem latem i zawsze były ok.

Wysłane z mojego T1-A21w przy użyciu Tapatalka
Kondzio79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Śr 01 lut, 2017 01:05
Lokalizacja: Radom

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez Inc0gnit0 » N 25 cze, 2017 10:34

tegoroczne dopiero rosna i jesli sa to zielone ( zbieram z drzew zeszłoroczne w sierpniu/wrześniu wtedy nie ma mowy o pomyłce )
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez ar2r21 » Pt 21 lip, 2017 21:11

Co do liści orzecha włoskiego to mam pewne wątpliwości. Wiem, że forumowicze stosują te liście i nie mają zastrzeżeń. Ale przeczytałem na stronie poświęconej ogrodnictwu, że orzecha włoskiego rzadko atakują szkodniki bo liście wytwarzają trujące substancje.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez Trolki » So 22 lip, 2017 00:48

Dlatego nie można z nimi przesadzać po pierwsze po drugie. Kojarzysz nalewki z orzechów działa na trawienie bo zabija bakterie i oczyszcza układ pokarmowy dzięki właśnie tym toksynom. Działa antybakteryjne na krewetki to na pewno.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54

Re: Liście - kilka pytań

Postprzez RazorBlade » Śr 26 lip, 2017 08:12

To ja może opowiem coś od siebie o orzechu włoskim: jako że mam dostęp do bardzo dużego drzewa, pewnego dnia wzięłam świeży liść, tylko umyty i siup po pół do każdego zbiornika (akurat 19l i 25l). Jeden dzień przeleżał, krewetki ledwo coś skubnęły. Ale następnego dnia, gdy się już lekko "nadkruszył", nie minął długi czas i zosyały tylko żyłki liścia. To chyba rekord :-) Obecnie podaję wysuszone i sparzone, te już schodzą sporo szybciej. Nawet przy podawaniu większych ilości (mówimy o Neocaridinach), nie zauważyłam negatywnych skutków. Od czasu do czasu podaję też wysuszone młode gałązki. Suszę na nich liście a potem gdy je obrywam to drewienko idzie do akwarium. Wiadomo, że są mniej zjadane i wolniej się rozkładają ale efekt barwienia wody garbnikami jest podobny.
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości