Hodowla nieprofesjonalna

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » Śr 28 cze, 2017 15:05

Witajcie,

Mam spory problem z dograniem wszystkiego do dwóch nowo zakładanych zbiorników. Napiszę może najpierw czym dysponuję.

Szkła:
* 45x45x35 circa 70l
* klasyczny prostokącik 20 litrów

Filtracja:
* aquael mini kani 120 wraz ze złożami, praktycznie nowy, używany 4-5miesięcy
* aquael pat mini

Zbiorniki oba typowo pod krewetki, prawdopodobnie gatunkowe. W jednym planuję yellowki, w drugim... No właśnie. Myślałam o czymś z rodziny crystali (klasa A/S). Chodzi mi o gatunek możliwie łatwy w hodowli, kiedyś tego typu krewetki mi niestety padły i nie chce tego powtórzyć. W akwariach planuje dość sporo roślin, głównie mchy jednak będę chciała wrzucić jeszcze hydrocotyle, eleocharisa czy sporadycznie łodygowe 2 i 3 planu (duże akwarium).
Zaznaczam że mój budżet nie jest zbyt duży więc żależy mi na jak najwyższym stosunku ceny do jakości i nie ukrywam że chciałabym mieć możliwość sprzedaży nadwyżek roślin i krewetek.

I tu pojawiają się pytania.
1. Czy crystale to dobry wybór w tym przypadku? I czy przy profesjonalnym podłożu i dodatkach typu szyszki olchy, ketapang pociągną na kranówce?
2. Jeśli tak, to czy będzie ok gdy umieszczę je w mniejszym akwarium? Chodzi koszty, szczególnie podłoża (jakie dla roślin i krewetek?)
3. Oświetlenie. Ile W/litr? Wydaje mi się że najtańszym rozwiązaniem będzie DIY z diod LED ale nie wiem czy dam radę to zmontować ;)
4. Jakie inne dodatki będą konieczne? W szczególności dla CR.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez popek2002 » Śr 28 cze, 2017 16:31

Cześć!
Ja posiadam PRL którymi się wszędzie chwalę :-P i są to bardzo łatwe krewetki w hodowli. Wiele potrafią wybaczyć na początku tak więc CR jest bardzo dobrym wyborem jeżeli chodzi na początek "walki" caridinami. Co do kranówki to stanowczo odradzam! Raczej długo nie pociągną na takiej wodzie. Może do czasu wyjałowienia podłoża przez podmiany. Na pewno gdzieś w okolicy masz dobry sklep akwarystyczny gdzie wodę RO kupisz dosłownie za grosze. Przewieziesz ją w butlach 5l i masz bez problemu i wygodnie do puki nie kupisz filtra RO ale to za jakiś czas, gdy złapiesz bakcyla krewetkomani ;-)
W mniejszym akwarium będzie im dobrze. Koszty mniejsze i ogólnie będziesz je częściej widywała. Polecam podłoże Benibachi Fulvic. Ładnie trzyma parametry i ma bardzo naturalny kolor. Ale to już trochę większy wydatek.
Jako oświetlenie stosuję zwykłą lampę LED chyba 15W a mam 25l i wszystko jest ok. Ktoś inny musi się tu wypowiedzieć.
Co do niezbędnych produktów dla CR to wg są to:
- Jakieś minerały, np. Mironekuton, dobrze jeżeli będzie w formie skałki, bo robaczki będą go skubały gdy tylko tego zapotrzebują. - 50g do 25l wody w akwa czyli do małego OK ok. 15 zł
- Dobre bakterie, ja stosuję BEE Max i bardzo go sobie chwalę. - ok. 60 zł za 30g w zupełności ci wystarczy
- Musisz zmienić gąbkę na większą i o 45ppi gęstości do Pata MINI( dziękuję CryMore :mrgreen: ) - ok 10 - 15 zł
- Mineralizator do wody RO w płynie albo sole - tutaj różnie od 10 - 60 zł

To chyba wszystko. Powodzenia w hodowli!
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » Cz 29 cze, 2017 16:06

Sprzedawca w sklepie akwarystycznym o bardzo dobrej opinii znając parametry wody miejskiej (twarda, pH koło 8) polecił mi mieszanie kranówki pół na pół z RO. Pojawia się zatem pytanie....

Co do niezbędnych produktów dla CR to wg są to:
- Jakieś minerały, np. Mironekuton, dobrze jeżeli będzie w formie skałki, bo robaczki będą go skubały gdy tylko tego zapotrzebują. - 50g do 25l wody w akwa czyli do małego OK ok. 15 zł
- Dobre bakterie, ja stosuję BEE Max i bardzo go sobie chwalę. - ok. 60 zł za 30g w zupełności ci wystarczy
- Musisz zmienić gąbkę na większą i o 45ppi gęstości do Pata MINI( dziękuję CryMore :mrgreen: ) - ok 10 - 15 zł
- Mineralizator do wody RO w płynie albo sole - tutaj różnie od 10 - 60 zł


Czy w takim wypadku potrzebny będzie mineralizator?
Chętnie też dowiem się co dają minerały i bakterie bo poważnie zastanawiam się czy jest to naprawdę konieczne.
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez popek2002 » Cz 29 cze, 2017 21:10

W kranówie pływa nie wiadomo co. Związki które mogą zaszkodzić twoim robaczkom. Jak już masz mieszać Ro to czemu nie użyjesz samej Ro? Łatwo i na pewno bezpiecznie. O bakteriach i minerałach możesz poczytać na forum. Jest tego mnóstwo. A jak nie znajdziesz to jeszcze jest cały internet.

To jest tylko i wyłącznie moja opinia na temat niezbędnika kewetkomaniaka. Nie jestem wszechwiędzący i nie wiem czy to jest idealne rozwiązanie ale najlepsze wg mnie. Możesz mnie posłuchać albo nie. Masz wolny wybór.
A poza tym to nie jest wcale kupa kasy. Ja mam 15 lat i skoro ze skromnego kieszonkowego dam radę załatwić te i inne przedmioty to znaczy że się da. Pamiętaj! Te przedmioty wystarczą ci na baaaardzo długo jak na 2 zbiorniki.

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » So 01 lip, 2017 18:24

To jest tylko i wyłącznie moja opinia na temat niezbędnika kewetkomaniaka. Nie jestem wszechwiędzący i nie wiem czy to jest idealne rozwiązanie ale najlepsze wg mnie. Możesz mnie posłuchać albo nie. Masz wolny wybór.
A poza tym to nie jest wcale kupa kasy. Ja mam 15 lat i skoro ze skromnego kieszonkowego dam radę załatwić te i inne przedmioty to znaczy że się da. Pamiętaj! Te przedmioty wystarczą ci na baaaardzo długo jak na 2 zbiorniki.


Żeby to tylko były dwa zbiorniki ;-) Powoli przygotowuję regał na akwaria, oprócz dwóch obecnych urządzam dwa kolejne i załatwiam sobie jeszcze trzy :-P

W każdym razie jeśli chodzi o wodę to się jeszcze zastanowię, i tak muszę zmierzyć parametry kranówki. Natomiast dochodzi kwestia oświetlenia. Zdecydowałam się na pobawienie się ledami, do 72l 2x18W, do 20l 1x10W, pozostaje dobrać temperaturę barwową i skompletować ekwipunek :-)
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez raiders » So 01 lip, 2017 19:10

Jak słuchasz "fachowca" z zoologa to daleko nie znajdziesz, głupotą jest mieszanie ro z kranem.
Co do led jeśli chcesz diody power led to 10w na 20l to spore przegięcie ja mam 12 x1w na 45l to samo 2x18 do 72l
No chyba że to ma być roślinne akwarium z trawnikiem i bardziej wymagającymi roślinami.

Wysłane z Redmi 4 Prime przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez Wojtekxxx9 » So 01 lip, 2017 19:29

Przy 10w power LED czy nawet paskach 5630 na 20l to odrazu zakup butle CO2 i naucz się dawkować nawozy. Inaczej glony Ci baniak zjedzą.
Przy trawniku nie musi tyle mocy dawać. Wystarczą kolimatory w jednym rzędzie i trawnik da rade i przy 6 W

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 12 cze, 2017 21:20

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » So 01 lip, 2017 20:39

Jak słuchasz "fachowca" z zoologa to daleko nie znajdziesz, głupotą jest mieszanie ro z kranem.


Nie, nie, to nie tak. Co do "fachowca z zoologa" (notabene to jeden z lepszych sklepów tego typu w okolicy) to ja po prostu zbieram informacje ;-) Wbrew pozorom zbierze się już parę lat doświadczenia w akwarystyce natomiast krewetki caridina to stosunkowo świeży temat dla mnie więc staram się porównać różne punkty widzenia. Także spokojnie, nie zamierzam hodować CR na kranówce :-P

Co do oświetlenia to macie rację, 10W/20litrów to troszeczkę przegięcie. Skoro 6W będzie odpowiednie do trawniczka (i nie trzeba będzie od razu startować z CO2 i intensywnym nawożeniem) to nie mam nic przeciwko. Byle słabo-średnio wymagające roślinki dobrze rosły i krewetki się dobrze czuły :-) Pozostaje pytanie czy wszystkie diody 6500k będą odpowiednie czy jakoś to jednak zróżnicować?
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez raiders » N 02 lip, 2017 09:10

Jak robisz na diodach power led to pomieszaj barwy 6500k i 8500k i będzie ok.


Wysłane z Redmi 4 Prime przy użyciu Tapatalka
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez Wojtekxxx9 » N 02 lip, 2017 09:18

Zależy od parametru oddawania kolorów. Szukaj diodek takich powyżej 85%. Inaczej kolory mogą być dziwne bez względu na wybraną barwę

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 12 cze, 2017 21:20

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » N 02 lip, 2017 20:42

W porządku, zatem finalny plan wygląda tak:
1x Belka 6W (40cm) 3x6500k 3x8500k
2x Belka 18W (40cm, kwestia niewymiarowego akwarium) 9x6500k 9x8500k

Lista zakupów:
Diody (po 21 sztuk):
https://allegro.pl/dioda-power-led-1w-6 ... 54179.html" target="_blank
https://allegro.pl/dioda-power-led-1w-8 ... 70897.html" target="_blank

Zasilacze:
https://allegro.pl/zasilacz-led-driver- ... 10682.html" target="_blank
I dwa takie: https://allegro.pl/zasilacz-led-driver- ... 92944.html" target="_blank

Sama konstrukcja: (będzie przyczepiona do wyższej półki regału)
https://allegro.pl/profil-aluminiowy-wi ... 53875.html" target="_blank
https://allegro.pl/komplet-zaslepek-pla ... 60549.html" target="_blank
https://allegro.pl/uchwyt-sprezysty-do- ... 38238.html" target="_blank

I jeszcze:
https://allegro.pl/klej-termoprzewodzac ... 79772.html" target="_blank

Czy coś pominęłam, czy taki zestaw będzie ok? Pozostaje jeszcze kwestia przewodów łączących poszczególne diody. Wystarczą takie wyciągnięte ze zwykłego kabla?
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez Wojtekxxx9 » N 02 lip, 2017 22:10

Że skrętki wystarczy kabel. Zastanów się nad diodami XP-G2
One dobrze kolory odwzorowują. A z tymi tanimi to różnie jest

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 12 cze, 2017 21:20

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » Pn 03 lip, 2017 10:51

Wyglądają nieźle ale szczerze mówiąc zależy mi na jak najtańszym rozwiązaniu a z szybkiego researchu wynika że to już większy wydatek. No ale to nie ostatnie próby i jeśli ten układ nie będzie mi się podobał to najpewniej wymienię.
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez RazorBlade » Pn 10 lip, 2017 12:48

Update: Wszystko już zamówione i przygotowane (tak, łącznie z minerałami i bakteriami :) ) natomiast wciąż rozważam jedną kwestię: shrimparium na ziemii ogrodowej/kwiatowej? Ma prawo bytu? Chodzi mi o 70l docelowo z yellowami. Pomysł pojawił się ponieważ zależy mi na dobrym wzroście roślin. Czy ma to prawo bytu?
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Hodowla nieprofesjonalna

Postprzez matu » Śr 12 lip, 2017 07:21

U mnie dało radę z sakurami. Upewnij się, że zasypiesz ziemię drobnym żwirem 1-3mm na co najmniej 3cm.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości