Doświadczenie; "praca badawcza";

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » N 06 sie, 2017 20:18

Witam Wszystkich!
W tym roku startuję w olimpiadzie biologicznej, jednym z etapów jest wykonanie pracy badawczej. Wybrałem sobie hodowlę krewetek, ponieważ od roku mam krewetkarium i jako tako wiem, jak się nimi zajmować. Do doświadczenia postawiłem sobie 5 zbiorników o pojemności około 21 l, napełniłem wodą kranową z uzdatniaczem, oczywiście wcześniej ciemny żwirek i kamienie, z których porobiłem kryjówki. W środku filtry biologiczne już pracują od 3 dni, nad wszystkim świeci taśma bryzgoszczelna LED 5500K-6500K. Dodatkowo jest jeszcze napowietrzanie, aktualnie nie jest włączone, bo różne krewetki lubią różnie natleniona wodę. I tu właśnie rodzi się caaaała masa pytań :)
Chciałem z początku hodować Red Cherry. W każdym zbiorniku,(identyczne parametry; temperatura, pH, KH, siarczany, azotany, kolor żwirku, naświetlenie, nawet ilość kamienie, ewentualne rośliny), po kilkanaście osobników. Jeden to próba kontrolna z powiedzmy "standardowym" pokarmem dla krewetek. W pozostałych różna ilość karotenoidów, od ich całkowitego braku w pożywieniu, aż do przygotowania pokarmów z czystą astaksantyną zakupioną w internecie. Teraz pytanie: Czy będzie widać różnicę, np po 2-3 miesiącach ?

Jeśli już odbarwianie, to jaki gatunek ? Słyszałem o babaulti, które podobno zmieniają kolory jak kalejdoskop w ciągu kilku dni, ktoś się orientuje od czego to zależy ?

Jeśli nie odbarwianie, (jedyna moja wątpliwość tkwi w tym, że nie będzie widać różnicy), to może rozmnażanie ? Od np. temperatury ? W zimnej np. nie będa kopulować ? Albo jajeczka nie będą zapładniane, bo temperatura szkodzi plemnikom ?

Wszelkie rady, pomoc i wasze doświadczenie zapalonych hobbystów jest bezcenne, więc jestem otwarty na wszelkie sugestie :)

P.S.: Od czego, mówiąc o cytofizjologii, zależy ten kolor ? Chromatofory zapewne ? Mam w dostępie mikroskop, który fenomenalnie oddaje kształt chromatoforów ze zdjęć z wikipedii! Czy to jednak na pewno chromatofory są odpowiedzialne za kolor krewetek ?
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez =Fresz= » N 06 sie, 2017 21:17

http://www.european.org.pl/kumakshrimp.pl/pigment.html

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » N 06 sie, 2017 22:02

Ewidentnie Pan Rafał Maciaszek zna się na rzeczy, będę się z nim kontaktował, wielkie dzięki za tego linka, bardzo się przydał. Mimo wszystko, artykuł nie wyczerpuje tematu, bo o żywieniu na tej stronie jest nie wiele, głównie o chowie i rozmnażaniu, a tym nie będę się zajmował ze względu na brak czasu. Więc w dalszym ciągu czekam na Wasze spostrzeżenia :)
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez =Fresz= » Pn 07 sie, 2017 07:39

Pokarm moim zdaniem to tylko z 10% ma tu znaczenie przy wybarwieniu. Selekcja selekcja i jeszce raz selekcja. Jak to mówią "z byle gów.. bata nie ukręcisz" ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez stan_shrimps » Pn 07 sie, 2017 09:12

ilośc i barwa światła mają większy wpływ na wybarwienie niż pokarm.

Jeżeli robisz coś takiego to możesz spróbować Yellow podać pokarm dla czerwonych krewet-około miesiąca wystarczy żeby były zielonkawe.

Co do identycznych parametrów to jet problem, bo na 10 akwariów które są w 100% bliźniakami (ta sama woda, temperatura, podłoże etc.) może 2 będą tak samo działać i będą w nich zachodzić podobne procesy.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » Pn 07 sie, 2017 12:58

I to zadziała ? Z Yellow i podawaniem astaksantyny ? Wybarwią się na zielono i to będzie stała barwa ? Pytam, czy to jest pewne, że zajdzie taka zmiana ? :)

I jeśli chodzi o "identyczne parametry" to co dokładnie masz na myśli ? Szczepy bakterii ? O jakie procesy chodzi i czy to ma znaczenie jeśli chodzi o wymierność wyników doświadczenia ?

Jeśli już nie pokarm to może to rozmnażanie przy różnych temperaturach ? Jednak mam ograniczony czas, co myślicie ?
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez stan_shrimps » Wt 08 sie, 2017 20:43

schodzi z 2-3 miesiące ten kolor :D

chodzi o to że prowadzę wszystkie baniaki tak samo, wodę jednoczesniej mam dla 45 akwariów zrobioną...i nie cholery te warunki nie są identyczne.

Rozmnażanie w różnych temperaturach możesz udowodnić: 24,5 stopnia i wszystko lata z jajami (Caridina), poniżej 20...cieżko o jajka.

Ja bym szedł w ilość swiatła/kolor, albo tak jak na początku chciałeś, a do celów badawczych można przyjąć że warunki wodne są identyczne bo te miarzalne rzeczywiście będa baaardzo podobne. Ale są też pewnie jakieś inne dzieki którym jedno akwa "zaskoczy" a inne nie.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » Wt 08 sie, 2017 22:16

2, 3 miesiące będę miał na Yellow, więc może warto ?

Ze światłem już po ptokach bo mam listwę na wszystkie akwa już zrobiona, z taśmy LED. Na wszystkie świeci tak samo. Natomiast mówisz, żeby spróbować z Red Cherry np. I astaksantyna? Z temperaturą jest też problem bo na razie nie mam grzałek, ale 26° w każdym akwa że względu na upały :(

Spodobała mi się koncepcja zmiany z żółtej na zieloną, zdjęcia pod mikroskopem było by super widać.
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez RazorBlade » Śr 09 sie, 2017 18:56

Tak z ciekawości zapytam, w jaki sposób zamierzasz badać krewetki pod mikroskopem? :x
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » Śr 09 sie, 2017 19:45

Wkładam je do takiego specjalnego pojemniczka plastikowego, zalewam woda z akwa i oglądam, nie zabijam ich jeśli o to chodzi
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez kicaj » Cz 10 sie, 2017 05:34

A patent sam wymyśliłeś czy gdzieś znaleziony? Bo jak sam to możesz też opisać i będzie dodatkowo do doświadczenia..


Sent with handy.
Avatar użytkownika
kicaj
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn 29 cze, 2015 19:57
Lokalizacja: B/DE

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez RazorBlade » Cz 10 sie, 2017 08:42

Mnie też to ciekawi bo szczerze mówiąc ciężko mi to sobie wyobrazić
Avatar użytkownika
RazorBlade
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Wt 27 cze, 2017 14:45

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » Cz 10 sie, 2017 15:09

To chyba nic nowego :) takie małe pudełko w zestawie z mikroskopem było, ma 4 małe przegródki, akurat na krewete :)
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez kicaj » Cz 10 sie, 2017 17:56

Ale nikt nie pomyślał że możesz tym krewetki badać - więc warto to opisać, a potem wrzucić na forum...

Sent with handy.
Avatar użytkownika
kicaj
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pn 29 cze, 2015 19:57
Lokalizacja: B/DE

Re: Doświadczenie; "praca badawcza";

Postprzez Maciej1999 » Pt 11 sie, 2017 20:53

Jak tylko zdobędę aparat, żeby zrobić kilka zdjęć z monokularu mikroskopu to napiszę temat :)
Maciej1999
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): So 05 sie, 2017 21:00


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości