Pytanie o rili

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Pytanie o rili

Postprzez majkelpast » Pt 01 wrz, 2017 14:13

Witam wszystkich. Niedawno wróciłem do akwarystyki, postawiłem baniaczek żeby dojrzewał, czas myśleć o obsadzie. Na pewno będą to neocaridiny. Intrygują mnie zwłaszcza odmiany rili. Nie potrafiłem jednak odnaleźć odpowiedzi na kilka pytań, które mnie nurtują w związku z nimi. Mianowicie czy jest sens i celowość trzymać wraz z nimi krewetki o pełnym kolorze np. orange rili ze "zwykłymi" orange'ami (czy wręcz sakurami)? Druga kwestia - czy, skoro powstają one poprzez chów wsobny, należy cały czas utrzymywać tę samą pulę genową w stadzie, czy co jakiś czas dokupywać osobniki rili (oczywiście tego samego koloru) z zewnątrz? Pozdrawiam!
majkelpast
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt 03 cze, 2008 19:26

Re: Pytanie o rili

Postprzez Raffy » N 03 wrz, 2017 18:19

No chłopaki co taka cisza :)

Nie znam się tak dobrze, bo mamy tu takich mistrzów 8-) Ale powiem conieco z własnego doświadczenia, rili wyskakiwały mi czasami z ustabilizowanej linii hodowanej od lat. W 2010roku miałem akwarium pełne yellowów, naprawdę ładne cytrynki i zaczęły wtedy wyskakiwać zielone z żółtym pasem (naprawdę cudne, a ja je potraktowałem jak odpad... green jade teraz to nic przy tamtych) oraz rili. Wydaje mi się, że rili jest silnie dominujące, bo potem zaczęło się pojawiać więcej takich osobników, ale i normalne yellowy też się pojawiały.

Widziałem rili orange sakury, naprawdę świetne były.

Same stadko orange rili też zaj... się prezentuje :) Skoro Ci się takie i takie podobają, możesz je bez problemu łączyć. Kundli z tego nie będzie :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Pytanie o rili

Postprzez Aga » Pn 04 wrz, 2017 07:24

Raffy dlaczego sadzisz , że rili są dominujące ? Gdyby to ubarwienie było spowodowane genem dominującym to z rili uzyskiwałbyś inne ubarwienia a nie odwrotnie.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Pytanie o rili

Postprzez Raffy » Pn 04 wrz, 2017 16:17

Jakie inne ubarwienia uzyskałbym z rili? Rili to dla niektórych wada, moźe być u kaźdej krewetki, ostatnio nawet są rili caridiny yellow king kong. A z obserwacji wywnioskowałem, że to dominujące :) u mnie po kilku szt. nagle pojawiła się masa rili. W pracy mieliśmy kosteczkę, wrzucilismy rili sztuk jeden i od razu małe rili zaczęły się pojawiać. Gdyby to był gen recesywny, nie byloby to takie łatwe.
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Pytanie o rili

Postprzez Aga » Pn 04 wrz, 2017 16:58

Gdyby był dominjący to nie pojawiał by się po innych ubarwieniach. Sama nazwa wskazuje, że musiał by nad nimi dominować.
Prawdopodobnie dziedziczenie ubarwienia u neocaridina jest trochę bardziej skomplikowane, napewno jest tam zjawisko epistazy .
http://althos-blog.de/index.php/verwandtschaftsverhaeltmisse-innerhalb-der-neocaridina-davidi
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Pytanie o rili

Postprzez majkelpast » So 09 wrz, 2017 16:40

A już straciłem nadzieję, że ktoś odpowie ;) Dzięki za odzew. Przy okazji znalazłem pewien post z anglojęzycznego forum, korespondujący z tematem: http://www.shrimpspot.com/topic/3136-ke ... -regulars/
Gościu twierdzi tam, że niektórzy hodowcy dodają "regularsy" do rili by pozbyć się przezroczystych plam na karapaksie ("ear spots"). Zatem to nie jest taka zła idea ;)
majkelpast
Potencjalny Maniak
 
Posty: 11
Dołączył(a): Wt 03 cze, 2008 19:26

Re: Pytanie o rili

Postprzez Aga » So 09 wrz, 2017 17:39

Patrząc na Obrazek



to można trzymać razem krewetki w obrębie linii np. czerwone+rili+blue rili+ blue jelly. Ale ilość danego koloru w każdym pokoleniu będzie różna. Trzeba się tez liczyć z tym , że jakiś kolor zniknie zupełnie lub pojawi się nowy mało pożądany.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości