Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze obsady

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze obsady

Postprzez M@tt » Pt 15 wrz, 2017 11:21

Witam wszystkich,
na wstępie mam nadzieję, że założyłem wątek w dobrym dziale. Jeśli nie, to najmocniej przepraszam.

A teraz do rzeczy. Po tygodniach rozmyślań postanowiłem spróbować ponownie przygodę z akwarystyką. Założyłem w ostatnią sobotę krewetkarium w baniaku Shrip Set 30L. Na podłoże użyłem substrat Ebi, na niego ciemny żwir.

Rośliny użyte w akwarium to:
- wgłębka
- spiky moss
- diopilis diandra
- staurogyne repens
- hydrocotyle tripartita "japan"
- rotala zielona

Ku mojemu zdziwieniu, wszystkie rośliny ładnie pną się do góry ( w przeszłości młody i głupi kupowałem od groma roślin za zbyt duże sumy, po czym traciłem wszystkie w przeciągu dwóch tygodni) . Nie nawożę i raczej nie mam zamiaru, na razie obserwuję.

Moje lekkie obawy na chwilę obecną:
- woda jest nadal trochę mętna, "mleczna"
- obserwuję lekki ( ale nie zastraszający) rozwój glonów. Jeżeli dobrze widziałem są to chlorophytaceae ( nitki) i chyba okrzemki. Oba występują jedynie na roślinach, nie pokrywają szyb, kamieni ani korzenia. Zapewne nie wyczyściłem wystarczająco dobrze roślin przed ich zasadzeniem. Zdjęcia mogę zrobić dziś po powrocie do domu.

Moje pytania w związku z tym:
- czy martwić się mlecznością, czy spokojnie podmieniać wodę co tydzień i czekać na zaskoczenie cyklu azotowego?
- Co zrobić z glonami? Przejdą po zaskoczeniu cyklu? Wczoraj mechanicznie usunąłem czubki najwyższych rośli, na których było najwięcej glonów i palcem przeczyściłem liście staurogyne, na których było najwięcej tych brązowych, które biorę za okrzemki ( mogę się mylić ).

Zapytam od razu o oświetlenie - chcę, żeby to było raczej proste akwarium, dlatego dobrałem rośliny o raczej małych wymaganiach. Ku mojemu zadowoleniu rosną dość szybko, dorzuciłem do lampki z zestawu ( Leddy Sunny 6W) jeszcze jakąś starą, słabą lampkę LED Diversy ( niestety nie mogłem znaleźć tego modelu w Internecie - służyła kiedyś jako dodatkowa lampka do przyczepienia do pokrywy akwarium) na podświetlanie najwyższych roślin. Światło działa od 13 do 22.30. Czy powinienem dorzucać kolejne Leddy Sunny, czy zostawić jak jest?

Co do filtra - też będę wdzięczny za opinię czy wymienić na inny wewnętrzny ( nie mam miejsca na żadne zewnętrzne filtry) czy dołączony do zestawu Pat Mini wystarczy?

Moim planem w najbliższym czasie jest zrobienie w sobotę pierwszej podmianki ~30% wody i podcięcie roślin, zakup testów do wody w przyszłym tygodniu i po ich wykonaniu wpuścić na początek kilka ślimaków ( myślałem o black helmet, zebrze i ampularii żółtej) .

No i kierujemy się do gwoździa programu, którym jest wybór krewetek. Mam nadzieję, że jasnym jest, że chcę się skierować w stronę Neocaridin, a szczególnie spodobały Bloody Mary, Blue Jelly i Red/blue Rili. I tu właśnie pojawiają się pytania na temat ich krzyżowania się.
Czytałem o tym trochę, jednak wolę osobiście zapytać - jaka jest szansa, że mógłbym trzymać te 3 rodzaje ze sobą i dostałbym jakieś ciekawe kombinacje? Z tego, co udało mi się dowiedzieć, to mieszanie różnych krewetek nie działa ( NIESTETY!) jak paleta barw i nie uzyskam z połączenia czerwonej i niebieskiej krewetki koloru fioletowego.

W związku z tym prosiłbym o informację i wasze doświadczenia w tym zakresie, czy ktoś trzymał te gatunki razem? Czasu na zakup jest sporo, bo myślę, że krewetki będę wpuszczał za około 3 tygodnie. Wolę jednak już teraz zapytać i wybrać źródła, z których będę chciał je zakupić.

Oczywiście będę wdzięczny za wszelką pomoc, dawno nie byłem w temacie i chociaż na razie wszystko idzie płynnie, to wszelkie porady będą na wagę złota, zwłaszcza że stricte krewetkarium nie miałem nigdy ( trzymałem kiedyś różne krewetki w akwarium i żyły ładnie).

Do kompletu załączam baniak dla podglądu ;)

Pozdrawiam,
Mateusz

Obrazek
Ostatnio edytowano Pt 15 wrz, 2017 11:51 przez M@tt, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Pt 15 wrz, 2017 11:33

Dodam jeszcze, że akwarium stoi na wodzie z kranu z dodatkiem bakterii.

Pozdrawiam,
Mateusz
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez raiders » Pt 15 wrz, 2017 14:24

Hej

- woda jest nadal trochę mętna, "mleczna"


Powinno samo minąć za kilk dni może to być spowodowane złym wypłukaniem ,żwiru lub zbyt jego cienką warstwą . Ewentualny jest to zakwit pierwotniaków wytarczy dobrze napowietrzyć wodę i ustąpi .

- czy martwić się mlecznością, czy spokojnie podmieniać wodę co tydzień i czekać na zaskoczenie cyklu azotowego?

Bez paniki czekaj i obserwuj jak nie ustąpi w ciągu 2-3 dni wtedy coś można działać


- obserwuję lekki ( ale nie zastraszający) rozwój glonów.

- Co zrobić z glonami? Przejdą po zaskoczeniu cyklu?

Zapytam od razu o oświetlenie - chcę, żeby to było raczej proste akwarium, ... dorzuciłem do lampki z zestawu ( Leddy Sunny 6W) jeszcze jakąś starą, słabą lampkę LED Diversy ... Światło działa od 13 do 22.30


To ma wszystko związek ze sobą ,glony to rzecz normalna szczególnie okrzemki które są nieodzowne przy dojrzewaniu tym bardziej ze lejesz wodę kranową która ma w sobie sporo krzemu (znikną z czasem) ,natomiast nitki to efekt z byt mocnego oświetlenia i nadmiaru substancji odżywczych w wodzie . Musisz wiedzieć ze każdy substrat oddaje na poczatku do wody masę substancji to normalne dla tego sugeruje się aby na substratach podżwirowych robić dużą podmianą ok 50% już na 2-3 dzień i to zazwyczaj wystarcza na substratach typu soil np ADA takie podmiany w pierwszym tyg robic się co 1-2 dni .

Oświetlenie na ten litraż i rośliny to spokojnie te 6W z zestawu wystarczy im więcej światła tym lepsze warunki dla glonów .
Czas świecenia też ma znaczenie jeśłi to rośliny z przycinki lub ze sklepu (koszyk) to powinieneś zaczynać świecić od 6h dziennie i co tydzień +1 h ,jeśłi to rośliny invitro to od razu pełne 8-10 h
Max czas świecenia to 12h ale to przy zbiornikach HT ty nie przekraczaj 8-10h dziennie .


Co do filtra - też będę wdzięczny za opinię

Pat mini to dobra głowica do typowego krewetkarium się nadaje ,ale trzeba dać dużą gąbkę o ppi 30-45 bo ta z zestawu do bani jest . Ja bym ci sugerował jednak rozejrzenie się za kaskadą FZN 2 a nawet 3 raz ze nie zajmie ci miejsca w środku a masz go bardzo mało ,dwa masz sporo miejsca na wkłady biologiczne i mechaniczne kaskada pracuj bardzo cicho ,ma regulacje przepływu .


Moim planem w najbliższym czasie jest zrobienie w sobotę pierwszej podmianki ~30% wody i podcięcie roślin, zakup testów do wody w przyszłym tygodniu i po ich wykonaniu wpuścić na początek kilka ślimaków ( myślałem o black helmet, zebrze i ampularii żółtej) .

Podmiana wody tak jak wyżej pisałem nawet 50%
-cięcie roślin ? ile one urosły daj im czas niech się dobrze ukorzenią
- nie ma takiego ślimaka jak black helmet jest military helmet zarówno ten jak i ampularia jest za dużu do tego małego szkiełka .
Ampullaria lubi wychodzić ze zbiornika ,strasznie paskudzi . Już lepiej wpuścić zatoczka różowego


Mam nadzieję, że jasnym jest, że chcę się skierować w stronę Neocaridin, a szczególnie spodobały Bloody Mary, Blue Jelly i Red/blue Rili. I tu właśnie pojawiają się pytania na temat ich krzyżowania się.

Buł na forum ost. temat o krzyżowaniu się Neo ... nie będę ci w tej kwestii doradzał bo posypią się pewnie gromy na mnie ,ale zasugeruje ci opierając się na swoich doświadczeniach abyś zdecydował się na jedną odmianę barwną o jak najlepszych genach a o to nie łatwo w PL i trochę kosztuje .
raiders
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 344
Dołączył(a): Pt 13 maja, 2016 15:55

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Pt 15 wrz, 2017 15:22

raiders napisał(a):Hej
- woda jest nadal trochę mętna, "mleczna"

Powinno samo minąć za kilk dni może to być spowodowane złym wypłukaniem ,żwiru lub zbyt jego cienką warstwą . Ewentualny jest to zakwit pierwotniaków wytarczy dobrze napowietrzyć wodę i ustąpi .
- czy martwić się mlecznością, czy spokojnie podmieniać wodę co tydzień i czekać na zaskoczenie cyklu azotowego?

Bez paniki czekaj i obserwuj jak nie ustąpi w ciągu 2-3 dni wtedy coś można działać


Podmienię jutro te 50% wody i zobaczymy jak będzie po wlaniu nowej.

raiders napisał(a):Oświetlenie na ten litraż i rośliny to spokojnie te 6W z zestawu wystarczy im więcej światła tym lepsze warunki dla glonów .
Czas świecenia też ma znaczenie jeśłi to rośliny z przycinki lub ze sklepu (koszyk) to powinieneś zaczynać świecić od 6h dziennie i co tydzień +1 h ,jeśłi to rośliny invitro to od razu pełne 8-10 h
Max czas świecenia to 12h ale to przy zbiornikach HT ty nie przekraczaj 8-10h dziennie .

No to 90 zł zostaje w portfelu ;)


raiders napisał(a):
Co do filtra - też będę wdzięczny za opinię

Pat mini to dobra głowica do typowego krewetkarium się nadaje ,ale trzeba dać dużą gąbkę o ppi 30-45 bo ta z zestawu do bani jest . Ja bym ci sugerował jednak rozejrzenie się za kaskadą FZN 2 a nawet 3 raz ze nie zajmie ci miejsca w środku a masz go bardzo mało ,dwa masz sporo miejsca na wkłady biologiczne i mechaniczne kaskada pracuj bardzo cicho ,ma regulacje przepływu .


Trochę brak mi miejsca na kaskady, kostka leży na biurku tuż przy ścianie, miejsca z tyłu tyle, ile kable potrzebują. Dodatkowo nie chcę rezygnować z szyby górnej ( kot w domu chociaż zainteresowany akwarium za bardzo nie jest, to jednak dużo futra traci i nie chcę, żeby coś trafiło do akwa), a na kaskadzie niestety do tego by doszło.

Jeżeli chodzi o gąbkę do Pat'a - nie mogłem cholera odpowiedniej nigdzie znaleźć, a szukałem. Rozumiem, że chodzi Ci głównie o to, że krewety mogą wchodzić pomiędzy oczkami do środka, prawda?
Jeżeli tak, to problem rozwiązałem w ten sposób, że ten "koszyk" pod gąbką wypchałem wypłukaną we wrzątku gąbką do zmywania i wydaje mi się, że to powinno zatrzymać ewentualnych podróżników ;)

Od razu pytanie - co zrobić ze starą, jeżeli znajdę większą gąbkę? Wiadomo - bakterii w gąbce się najwięcej gnieździ i jeżeli podmienię na nową, to cykl będzie musiał zaskoczyć niemal od zera.

Moim planem w najbliższym czasie jest zrobienie w sobotę pierwszej podmianki ~30% wody i podcięcie roślin, zakup testów do wody w przyszłym tygodniu i po ich wykonaniu wpuścić na początek kilka ślimaków ( myślałem o black helmet, zebrze i ampularii żółtej) .

raiders napisał(a):Podmiana wody tak jak wyżej pisałem nawet 50%
-cięcie roślin ? ile one urosły daj im czas niech się dobrze ukorzenią


Mogę podesłać wieczorem zdjęcia, rotala z tyłu już dobiła niemal do tafli, Japan'a chcę przyciąć i posadzić obok, bo też już piętro mi wyrosło, to samo z repensem.


raiders napisał(a):- nie ma takiego ślimaka jak black helmet jest military helmet zarówno ten jak i ampularia jest za dużu do tego małego szkiełka .
Ampullaria lubi wychodzić ze zbiornika ,strasznie paskudzi . Już lepiej wpuścić zatoczka różowego


Chodziło oczywiście o military helmet ;) Wg całego internetu zarówno zatoczek, military helmet i zebra rosną do ok 2-2.5 cm, czemu więc tylko zotoczek miałby być odpowiedni?
Na helmeta nastawiałem się najbardziej, bo czytałem masę dobrych opinii i widziałem z resztą efekty jego pracy.


raiders napisał(a):
Mam nadzieję, że jasnym jest, że chcę się skierować w stronę Neocaridin, a szczególnie spodobały Bloody Mary, Blue Jelly i Red/blue Rili. I tu właśnie pojawiają się pytania na temat ich krzyżowania się.

Buł na forum ost. temat o krzyżowaniu się Neo ... nie będę ci w tej kwestii doradzał bo posypią się pewnie gromy na mnie ,ale zasugeruje ci opierając się na swoich doświadczeniach abyś zdecydował się na jedną odmianę barwną o jak najlepszych genach a o to nie łatwo w PL i trochę kosztuje .

Czuję potrzebę zobaczenia wielu gatunków w jednym akwarium, raczej nie mam zamiaru potem tego sprzedawać. Poszukam na forum tematu, o którym wspomniałeś ( chyba, że możesz od razu podesłać link?) i poczytam.

Dziękuję za udzielone odpowiedzi ;)
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez Aga » Pt 15 wrz, 2017 16:23

Temat http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=18&t=10573 pisząc o czerwonych nie miałam na myśli boody marry te należą do innej linii.
Gąbkę w filtrze możesz spokojnie zamienić bakterie osiedlają się w całym akwarium .
Helmety 2 wystarczają na 160 litrów i ryją w podłożu więc do krewetkarium nadają się średnio. Ampularia też jest wielka w stosunku do zbiornika, je i wydala jak słoń. Jest sporo ładnych niedużych ślimaków wystarczy poszukać.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 15 wrz, 2017 17:13

pierwsza podmiana 50% nastepna juz na normalnym poziomie 10-20% jesli masz substrat pod żwirowy to odpusc ślimaki kopiące różowe zatoczki beda ok do twojego szkiełka glony/okrzemki=świetny pokarm dla krewetek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Pt 15 wrz, 2017 18:16

Dobra nowina - po powrocie do domu zobaczylem, że po wczorajszym usunięciu najbardziej zaglonionych czesci roślin woda się pięknie wyklarowała :)

Jutro w związku z tym robię napomnianą podmianę wody. Czy mógłbym po tym jeszcze jutro pojechać po 2-3 zatoczki? Czy lepiej poczekać?

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zaczyna się to wszystko rozjaśniać teraz :)
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 15 wrz, 2017 18:28

zatoczkom raczej nic nie bedzie
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Pn 18 wrz, 2017 10:18

Hej,
po przycince i podmianie wody akwarium zaczyna wyglądać coraz schludniej, trawnik z wgłębki strzelił w górę i powoli zaczyna przykrywać siatkę, co mnie bardzo cieszy.

Dziś jadę do sklepu po nową gąbkę, ślimaczki i testy wody, ale po weekendzie pojawiły mi się 3 pytania:
- jaki pokarm dla krewetek kupić? Widzę dużo marek, zainteresowały mnie m.in. Shrimp Nature, ale chętnie poznam wasze opinie. Będę się kierował w stronę krewet czerwonych i zależy mi na ich jak najpiękniejszym wybarwieniu.
- czy do tego litrażu i oświetlenia mogę dokupić jeszcze kilka pistii? Boję się, że mogą mi zasłonić światło, ale jednocześnie bardzo by mi pasowały do baniaka
- moja narzeczona jest bardzo podekscytowana kostką i przy szukaniu krewetek pytała o ewentualnych innych lokatorów. Oprócz neocaridin chciałaby w akwarium niebieską Atyę, można powiedzieć, że się w niej zakochała. Czy mogę pomyśleć o zakupie tego skorupiaka, czy za mały litraż?
Dodatkowo pytała o ryby, ja ze swojej strony raczej o nich nie myślałem, ale powiedziałem, że zapytam, więc pytam - czy mógłbym do kostki wsadzić kilka rasbor galaxy ALBO neonów simulansów ALBO parkę pielęgniczek ramireza? Myślę, że znam odpowiedź na to pytanie, ale będę wdzięczny za Waszą opinię ;)

Efektami przycinki pochwalę się na dniach, dam ślimakom chwilę popracować na roślinach żeby pozbyć się glonów.

Pozdrowienia i życzę wszystkim miłego początku tygodnia! :)
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 18 wrz, 2017 10:29

zawsze możesz coś podpatrzec https://www.youtube.com/channel/UCDt-B2 ... _as=public autoreklama :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez kaboom » Pn 18 wrz, 2017 13:12

Atya w tym litrażu to nieporozumienie, niestety ale musisz ją wyperswadować ładniejszej połówce. Shrimp Nature to jakościowo słabe pokarmy przynajmniej wg mnie. Lepiej zainteresuj się Inspiracjami Smaków lub Benibachi, (mają fajny zestaw pokarmów, próbek na poczatek), Dennerle. Przy jednym baniaku to możesz sobie pozwolić na dowolną nawet highendową markę bo wystarczy na długo nawet przy zwiększonej obsadzie. Jak będziesz chciał czerwone Sakury to potrzebujesz czegoś wybarwiającego + 2-3 mieszane + naturalne (pokrzywa, jarmuż, hokkaido etc).
Co do filtracji to jeśli nie będzie Ci przeszkadzał Ujet 3 z głowicą od Pata mini jako napędem to zastanów się nad takim rozwiązaniem. Jest naprawdę skuteczne. Opcja B to kubeł HW 603B + prefiltr+ ceramika (polecam Matrix). Wodę z kranu uzdatniaj jakimkolwiek uzdatniaczem, będzie OK.
Z ryb to szczupieńczyk karłowaty będzie w miarę przyjazny (ale i tak część maluchów pewnie wykorzysta jako przekąskę), Galaxy fajnie polują na krewety.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Pn 18 wrz, 2017 13:33

kaboom napisał(a):Atya w tym litrażu to nieporozumienie, niestety ale musisz ją wyperswadować ładniejszej połówce.


Tego się obawiałem, załamie się dziewcze. Kupię jej krewetkowego misiaka na pocieszenie :lol:

kaboom napisał(a):Shrimp Nature to jakościowo słabe pokarmy przynajmniej wg mnie. Lepiej zainteresuj się Inspiracjami Smaków lub Benibachi, (mają fajny zestaw pokarmów, próbek na poczatek), Dennerle. Przy jednym baniaku to możesz sobie pozwolić na dowolną nawet highendową markę bo wystarczy na długo nawet przy zwiększonej obsadzie. Jak będziesz chciał czerwone Sakury to potrzebujesz czegoś wybarwiającego + 2-3 mieszane + naturalne (pokrzywa, jarmuż, hokkaido etc).

Raczej będę się kierował w stronę Bloody Mary, ale zakładam, że wymienione przez Ciebie dalej obowiązują. Dzięki :)

kaboom napisał(a):Co do filtracji to jeśli nie będzie Ci przeszkadzał Ujet 3 z głowicą od Pata mini jako napędem to zastanów się nad takim rozwiązaniem. Jest naprawdę skuteczne. Opcja B to kubeł HW 603B + prefiltr+ ceramika (polecam Matrix). Wodę z kranu uzdatniaj jakimkolwiek uzdatniaczem, będzie OK.


U-jet mi się nie zmieści, raczej skieruję się na większą, gęstrzą gąbkę i tyle.
Niestety kubły i innego typu filtry zewnętrzne nie przejdą, brak miejsca na, przy i pod biurkiem.

kaboom napisał(a):Z ryb to szczupieńczyk karłowaty będzie w miarę przyjazny (ale i tak część maluchów pewnie wykorzysta jako przekąskę), Galaxy fajnie polują na krewety.


Nie leży mi ten szczupieńczyk. Nie jest brzydki, ale do ogółu pasować mi raczej nie będzie. Co z simulansami - miałem je kiedyś w większym baniaku i absolutnie uwielbiałem ich kolor. Myślę, że były by ładnym kontrastem do Bloody Mary. Tylko no właśnie pytanie - czy dadzą radę ( statystycznie są mniejsze od szczupieńczyka) .

Dziękuję za podpowiedzi!
Ostatnio edytowano Pn 18 wrz, 2017 14:55 przez M@tt, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez kaboom » Pn 18 wrz, 2017 14:31

Neony ogólnie to małe, francowate upierdliwce. Mimo swoich niewielkich rozmiarów będą trzebiły obsadę bo są bardzo zwinne, tu jest tak samo jak przy galaxy. Możesz pomyśleć nad razborą brigittae/mosquito, ciut mniej żarłoczna.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Pn 18 wrz, 2017 14:54

Czerwone na czerwonym, odpada :evil:

No nic, na razie skupię się na krewetach ( które i tak będą dopiero za tydzień-dwa) , potem będę myślał o ewentualnych lokatorach pływających.
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33

Re: Początek krewetkarium - kilka pytań i pomoc w wyborze ob

Postprzez M@tt » Śr 20 wrz, 2017 19:40

Dobry wieczór.

Testy kupione i dziś zrobione. Gwoli ścisłości - Ph, Kh, Gh i NO2 firmy zoolek, NO3 JBL. Wyniki:
Ph - 7/7,5
Kh - 6-7 ( przy 6 kolor zaczął się zmieniać, ale dopiero przy siódemce był wyraźny)
Gh - 16
NO2 - 0
NO3 - 0,5 - 1 ( kolor nie był w pełni biały, ale na pewno nie był tak żółty jak na 1)

Czy ta woda będzie odpowiednia dla krewetek? Twardość wody jest dość wysoka, czy mam ją w jakiś sposób zbijać?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje! :)
Avatar użytkownika
M@tt
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Pt 15 wrz, 2017 10:33


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości