40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez NeS » Śr 11 paź, 2017 07:34

Witam na forum



Chcę postawić na biurku 30 litrową szklankę. Samo szkło mam zamówione u znajomego szklarza. Mam też korzeń, chcę zbudować konstrukcję z kamieni, która zasłoni filtr i grzałkę. Do tego chcę dokupić:

- pokrywa aquael z lampką LEDDy 6W

- siatka do łowienia rybek/krewetek

- podłoże piasek bazaltowy czarny 0,8-1,2 mm lub piasek kwarcowy czarny

- grzałkę

- filtr mam prawie nowy aqua szut turbo 550 (chcę wymienić gąbkę na drobniejszą i kwadratową)

- tło przyklejane czarne



Zakupy najpewniej będę robił przez internet w planticy i chciałbym zamówić od razu wszystko co potrzebne, żeby nie płacić za wysyłkę kilka razy. W moim mieście nie ma konkretnego sklepu akwarystycznego.



Akwarium ma być na kranówce, mało wymagające rośliny. A oto lista pytań :komputer: :

1. Czy 6W wystarczy dla mało wymagających roślin ?

2. Jakie rośliny mi polecicie do takiego zbiornika ?

3. Jakie rybki mógłbym wrzucić jeśli się okaże, że krewetki to za mało "życia"?

4. Jakich skał użyć i czym je skleić ?

5. Co jeszcze zamówić ze sklepu (jakieś bakterie, nawozy, kulki GT, pokarmy dla krewetek, szyszki olchy, ketapang)?
NeS
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Śr 11 paź, 2017 07:25

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez cthulhu » Śr 11 paź, 2017 09:05

Heja,

Na wstępie zasadnicze pytanie - na jakie krewetki się nastawiasz i jakie parametry wody chcesz mieć ? Sądząc po podłożu to chyba Neo,..a moze Tigery ?

Ze sprzętu, który wymieniłeś to pokrywa i grzałka raczej zbędna.

1. Czy 6W wystarczy dla mało wymagających roślin ?
Powinna być,

2. Jakie rośliny mi polecicie do takiego zbiornika ?
Mchy, fissidensy, microsoria

3. Jakie rybki mógłbym wrzucić jeśli się okaże, że krewetki to za mało "życia"?
Hmm, raczej żadnych. ale to kwestia gustu. Z pewnością otoski nie zjedzą robali, ale to i tak za mały litraż dla nich.

4. Jakich skał użyć i czym je skleić ?
Najlepiej żadnych. Skały lubią zmieniać parametry wody.

5. Co jeszcze zamówić ze sklepu (jakieś bakterie, nawozy, kulki GT, pokarmy dla krewetek, szyszki olchy, ketapang)?
Bakterie na start jak najbardziej. Również jakieś minerały jak i uzdatniacze nie zaszkodzą. Możesz luknąć na produkty Mosury BT9, Old Sea Mud Powder, Rich Water lub na ich odpowiedniki innych marek.

Ale tak jak na wstępie. Najistotniejsze to pod jakie krewetki chcesz robić zbiornik.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez NeS » Śr 11 paź, 2017 09:34

Nastawiam się na neocardiny, znajomy ma Red Cherry więc od niego bym odkupił.

Woda kran, parametrów niestety nie znam i nie mam jak poznać (to nie wodociąg tylko ujęcie przy szkole, z którego korzystamy).

Pokrywa raczej będzie, grzałka też, ze względu na to, że w przyszłości może zagoszczą tam rybki (co np z microrasbora galaxy?)

Co do skały to koniecznie chce zasłonić filtr jakimś stojącym kamieniem, na pewno są takie, które parametrów nie zmieniają, tylko jakie :D?

Chodzi mi o rozwiązania niskobudżetowe w miarę możliwości.

Jaki pokarm kupić na start?
NeS
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Śr 11 paź, 2017 07:25

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez cthulhu » Śr 11 paź, 2017 11:57

A to pod Red Cherry to nie ma co drążyć tematu. Powinny się przyjąć w każdych warunkach. ;-)
Co do skałek w takim razie to Ci nie pomogę bo nie używałem nigdy.
O Razborach galaxy różne opinie słyszałem, jednak nie będę nic sugerował bo też ich nie posiadam. Jedynie co mogę od siebie powiedzieć, że ryby i krewetki jakoś w parze nie idą. Owszem miałem redki w ogólnym baniaku ale pełniły one funkcję czyścicieli dna jak i urozmaicały dietę bojowników i neonów. Miałem ich całkiem sporo ok. 400szt., do czasu kiedy nie wpuściłem Brzanki sumatrzańskiej . Teraz nie mam ani jednej :-P . Wtedy krewetek indywidualnie nie karmiłem. Żywiły się tym co ryby nie zjadały i innym co tam sobie znalazły.
Z pokarmów dla robali polecam Inspirację Smaków ( ten zestaw 8x5gr czy jakoś tak)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez =Fresz= » Śr 11 paź, 2017 12:50

Razbora galaxy większość czasu spędza na polowaniu i najczęściej siedzi przy dnie a jak jest roślinność to buszuje w nim... Miałem i z krewetkami bym jej nie trzymał. Do krewetek jedynie otosek :->
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez NeS » Śr 11 paź, 2017 13:20

Ale czy 30 litrów dla kilku otosków (bo to chyba rybka stadna) to nie za mało ? Zobaczę je w tym akwarium w ogóle czy będą się cały czas chować ? A co z bojownikiem jak już akwarium fajnie zarośnie i populacja krewetek będzie konkretna ?
NeS
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Śr 11 paź, 2017 07:25

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez cthulhu » Śr 11 paź, 2017 13:50

Za mało dla otoków tym bardziej, że to ryba stadna. Bojownik.... zależy od jego natury, ale na 99% będzie podżerał młode.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez pit73 » N 15 paź, 2017 01:51

Ja dorzuciłem do krewetek bystrzyki amandy. Nie atakują krewetek, zajete same sobą, czesto widze gonitwy i przeganianie sie we własnym gronie. Ostatnio kilka brzuchatych krewetek widziałem i postanowilem obserwowac, czy małe uchowaja się.No i przy podmiance zauwqzylem bardzo dużo malych, jeszcze przezroczystych krewetek, bystrzyki pływają koło nich i nic sie nie dzieje. Karmie dwa razy dziennie ale bardzo małymi ilościami. Zauważyłem nawet dajac do akwarium mrożoną artemię, ze dopoki drobinki unoszą sie w toni, to ryby je zjadają, ale to co spadnie krewetkom - o to juz bystrzyki nie walczą
Avatar użytkownika
pit73
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz 24 mar, 2016 18:25
Lokalizacja: Kruszwica

Re: 40x25x30 30 litrów dla krewetek - co na początek?

Postprzez Inc0gnit0 » N 15 paź, 2017 09:37

Galaxy się nadadzą ale z zastrzeżeniem że godzisz się z utrata części młodych krewetek jak duża to będzie cześć to zależy ile kryjówek( gesta roślinność) im zapewnisz(wyszperaj na moim kanale YT https://www.youtube.com/channel/UCDt-B2efZYeiRk439bf4nrQ?disable_polymer=true starsze filmiki z galaxy i sakura red w jednym akwarium) . Do akwarium 30l stadko 6- 10szt , gdzie 10 to max dla tego litrażu i 6szt to minimalna liczba w stadzie niezbędna dla zdrowia tych rybek ( zbyt mała liczba w stadzie skutkuje ogryzionymi płetwami ich wrodzona agresja względem swoich pobratymców się kumuluje na mniejszej liczbie osobników) co do klejenia skał to albo silikon akwarystyczny albo popytaj posolonych czym korale i skały lepią
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron