Przeżywalnośc młodych

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Wt 17 paź, 2017 08:30

Witam, ostatnio pojawił się u mnie problem z przeżywalnością młodych crystali i taiwanow w dwóch zbiornikach. W sumie mam 3. 2x35l 1x21l. Filtracja pat mini z duza gąbkom. Jeden zbiornik śmiga aż miło. Dwa trefne zbiorniki stoją już od kwietnia. Jeden na beni drugi na helpie. Parametry wszędzie prawie identyczne. PH 5,5, gh7-8 kh0, przewodność 260-280 mikrosiemensow. Podmiany co tydzień 10-15% + ew dolewki RO. Woda uzdatniana salty shhrimp + azzo mineral + micro z shrimp nature. Do tego szczypta rich water mosury + bakterie bt9 albo bws vigor. Krewtki aktywne, chodzą z jajkami młodych praktycznie 0 w tych dwóch zbiornikach. O co chodzi?? Zastanawiam się nad przerzuceniem robaków do pierwszego zbiornika a tu restarty, w sumie trochę szybko, zbiorniki maja dopiero 6-7 miesięcy. Jak uważacie? Może przeszczep wody z dobrego zbiornika?
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez SUHY » Wt 17 paź, 2017 13:53

Daj foto zbiornika .
Popatrz czym się różnią dobrze działające i te w których jest problem .
Możesz spróbować podmian miedzy zbiornikami .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Wt 17 paź, 2017 20:06

Nie za bardzo wiem jak dodać załącznik...co do różnic między zbiornikami to jedynie na moje oko to podłoże. W tym dobrze działającym jest Stare BWS i ma grubo ponad rok. Wcześniej jednak miałem też zbiorniki na beni i od początku było OK. teraz w tym na beni mam jakiegoś dziwnego glona. Podobny do krośniaka ale to nie to. Nie tworzy typowego pędzelka tylko pokrywa górną część gąbki flitra. W sumie jest od początku i wcześniej nie przeszkadzał. Drugi zbiornik, na Helpie, w którym też przestało żyć ma niecały rok, zero glona. Zaobserwowałem jednak, że zatrzymały się mchy. Christmas który wcześniej ładnie rósł teraz staną i trochę brązowieje. Dzisiaj leży piękna wylinka i kolejna lata z jajkami. nie wiem o co chodzi. Nie wiem czy robić restart czy jakoś ratować?
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Wt 17 paź, 2017 20:57

fotki zbiorników, 1 zbiornik ładnie śmigający, 2 i 3 problematyczne

1. www.fotosik.pl/zdjecie/59bbbedb4a3f3379
2. www.fotosik.pl/zdjecie/274679dcd7808fe7
3. www.fotosik.pl/zdjecie/961a8b54720cb0d0
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez kaboom » Śr 18 paź, 2017 12:51

Na pierwszy rzut oka to chyba jest czyściej w zbiorniku "OK" przy najmniej tak to wygląda po gąbkach. Zmień gąbki w tych problematycznych baniakach na nowe i odmul delikatnie dno + zwiększone dawki bakterii (tylko nie wszystko na raz, najpierw odmulanie potem po 2-3 dniach zmiana gąbek). Jak możesz to podłącz do głowicy filtr U-jet3, da Ci to znacznie lepszą filtrację i możliwość czyszczenia gąbek naprzemiennie.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Śr 18 paź, 2017 13:50

W tym małym zbiorniku jest właśnie jakiś dziwny glon na gąbce. Jakie bakterie dać? Bt9 czy bws vigor? Jaką ilość? BeeMaxa podaje 1-2w tygodniu. Nie wiem czy do pat mini można go podpiąć. Gąbki mam dość duże.
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Cz 19 paź, 2017 10:54

W tym większym na pewno na weekend zrobię restart. 3kg beni już w drodze. Dam teraz cieńszą warstwę podłoża niż jest teraz. Pytanie, czy zalewać zbiornik czysta RO i później minerały czy już docelowo zmineraliowana RO?
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez =Fresz= » Cz 19 paź, 2017 12:18

Ja ostatnio zalałem czystym RO i później doprawiłem "zupę". Dzisiaj ma zbiornik już ponad 2 lata i nie ma zamiaru ulec destrukcji ;) ph trzyma sztywno.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Cz 19 paź, 2017 14:28

O to chodzi ze ph utrzymuje mi się w tych zbiornikach na poziomie 5,5-6. Trochę cos jedynie GH mi podnosi, ale to we wszystkich trzech. Po wczorajszej podmianie wody z dobrego zbiornika padła jedna pinto. Nie wiem już czy przerzucić wszystkie do tego jednego zbiornika i na tych dwóch restart czy co?
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez =Fresz= » Cz 19 paź, 2017 15:05

A ja jednak widzę dużą różnicę w zbiornikach a bardziej nad zbiornikami ;) zmienił bym oświetlenie, podmienił większą ilość wody, dał dawkę uderzeniową bakterii np prodibio biodigest, wrzucił liścia ketapangu i dorzucił rogatka.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Cz 19 paź, 2017 16:38

A co z tym oświetleniem jest nie tak? Mam je od początku tj gdzieś od dwóch lat. Liście ketapangu są w każdym zbiorniku, dorzucić jeszcze po jednym? Parzyć je przed dodaniem? Do tej pory zawsze parzyłem. Tych bakterii akurat nie mama. Mam bt9, bws vigor i beemaxa. Może być cos z tych bakterii? Ile ew? Te co podajesz nie mam. Ile dać beemaxa na 35l w podłoże jak będę robił restart? Tyle co podaje producent? Rogatka dawałem bo azot ciągnie? Co z pływającymi roślinami?
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Limiting Water » Pt 20 paź, 2017 09:26

Streamer napisał(a): Woda uzdatniana salty shhrimp + azzo mineral + micro z shrimp nature. Do tego szczypta rich water mosury + bakterie bt9 albo bws vigor?


Sprawa prosta… Zwróć uwagę, jak mineralizujesz wodę. Przesadziłeś z mikroelementami dozując jednocześnie Azoo mineral + micro z shrimp nature i trujesz robaki. Oba preparaty zawierają petardę mikroelementów. A ty jeszcze masz w zbiorniku Mironekuton. Na początku było pewnie ok, ale z czasem co raz to gorzej. Najpierw znikają małe, ale zaraz zaczną się przewracać duże, rośliny rosną co raz słabiej, są jakieś dziwne glony. Zbiorniki są raczej do restartu, masz taką kumulację mikroelementów, że raczej nic nie zrobisz. Możesz próbować Montmorylonitu w skałach, większe podmiany wody (bez dodawania mikroelementów) ale raczej nic nie da. Na przyszłość zastanów, co dajesz do zbiorników. Jeśli nie wiesz, co jak działa to lepiej sobie odpuść. Podłoże nic nie ma do przeżywalności małych, tylko jego sposób startu i dalszego prowadzenia.
Limiting Water
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt 20 paź, 2017 08:51

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Streamer » Pt 20 paź, 2017 10:28

Wielkie dziękuję za info. Dużo dało mi do myslenia. powiem szczerze ze od początku tak robiłem i w pierwszym roku zabawy z krewetkami aż się gotowało w zbiornikach od mlodych. Restart to już rzecz oczywista, podłoża dzisiaj dostane. Jak proponujesz je wystartować? Jakie i ile bakterii (mam bt9, beemax, bws vigor) z minerałów tylko salty? Dawać skalke, old see mud...?
Streamer
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): Cz 29 sty, 2015 22:30

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez Limiting Water » Pt 20 paź, 2017 21:02

Streamer napisał(a):Wielkie dziękuję za info. Dużo dało mi do myslenia. powiem szczerze ze od początku tak robiłem i w pierwszym roku zabawy z krewetkami aż się gotowało w zbiornikach od mlodych. Restart to już rzecz oczywista, podłoża dzisiaj dostane. Jak proponujesz je wystartować? Jakie i ile bakterii (mam bt9, beemax, bws vigor) z minerałów tylko salty? Dawać skalke, old see mud...?


Jest tyle tematów na tym forum dotyczących startu zbiornika, że nie ma sensu ich powielać… Nikt nie poda Ci 100% recepty. Poczytaj, poszukaj i pomyśl…
Limiting Water
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt 20 paź, 2017 08:51

Re: Przeżywalnośc młodych

Postprzez CryMore » Pn 23 paź, 2017 23:13

Nic bym nie restartował!! Wyjąłbym skałki i przez 3 tygodnie robił podmiany co 2-3 dni po 5l na solach + bakterie. Zmierz dobrze GH ;-)
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron