Co na początek? Jak zacząć? (62cm x 32cm x 24cm)

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Co na początek? Jak zacząć? (62cm x 32cm x 24cm)

Postprzez shandy » Śr 20 gru, 2017 22:34

Witam,
chciałem uzyskać kilka informacji na temat tego jak założyć krewetkarium.
Otóż jakiś czas temu przypadkowo zostałem właścicielem akwarium (62cm x 32cm x 24cm), w którym jest 5neonków i 2 piskorki kuhly - od razu mówię, wiem że są to ryby które powinny pływać w grupie ale o takim stanie już dostałem. Myślałem co by tutaj zrobić z tym fantem i wpadł mi pomysł na krewetki, kiedyś za dzieciaka posiadałem akwarium, ale nie miałem takiej wiedzy która była przydatna - rybki kupowałem i wrzucałem. Teraz jednak jestem trochę bardziej odpowiedzialny i chciałbym to zrobić tak jak należy, a więc od czego powinienem zacząć? Co będzie mi potrzebne? I przede wszystkim czy mogę do tych ryb "dorzucić" krewetki czy jednak sobie odpuścić...
Posiadam akwarium z przykrywką i oświetleniem (nie mam informacji na temat tego oświetlenia).
Filtr wewnętrzny Aquael Fan Filter 1 PLUS
Za podłoże robią jakieś jasne małe kamyczki, nie wygląda to na żwirek.
I pełno roślinek (które zdecydowanie wyglądają na takie które potrzebują wymiany).
I jeszcze jakiś napowietrzacz, którego nie włączałem.
Chciałem się dowiedzieć czy wymienić filtr na kaskadowy(podobny lepszy), jakie podłoże/tło powinienem użyć, czy dodać jakieś kamienie, korzenie do środka? Jakie roślinki (chodzi o nazwy)? Jakie krewetki i ile sztuk do takiego litrażu, czy mogę dokupić do nich te neonki i piskorki czy sobie odpuścić, albo ewentualnie jakieś inne stworzenia żywe? Czy grzałka jest potrzebna? Jaka temperatura dla krewetek, czy robić testy wody i jak to robić? Czy dolewać uzdatniacze wody, jakieś inne dodatki które mają "wspomagać" działanie akwarium? Jaki pokarm i w jaki sposób podawać?
Za pewne o czymś ważnym zapomniałem, dlatego proszę o napisanie takich typowy podstaw.
Pozdrawiam.
P.S.
Grzebałem po forach, jednak chciałbym mieć wszystko w jednym miejscu i ciągle "męczyć" pytaniami...
shandy
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 20 gru, 2017 22:05

Re: Co na początek? Jak zacząć? (62cm x 32cm x 24cm)

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 20 gru, 2017 22:50

Najpierw poczytaj tu viewtopic.php?f=18&t=7874 potem pytaj , wklej foto akwarium
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co na początek? Jak zacząć? (62cm x 32cm x 24cm)

Postprzez shandy » Cz 21 gru, 2017 00:03

Decydowałbym się na krewetki z rodziny neocaridina davidi - kolorystyka do przemyślenia.
Podłoże - okey.
Filtr zostawię taki jaki jest, najwyżej będę wymieniał z upływem czasu.
Teraz co do wody - jakim sposobem mam sprawdzić parametry wody? Domyślam się, że są jakieś mierniki, ale coś więcej o nich? (zaufani producenci, sklep internetowy?)
Oświetlenie też zostawię i z biegiem czasu będę obserwował jego działanie,
jestem przeciwny wszelkim typom nawozów, więc raczej odpada
rośliny - kwestia gustu, ale ma być ich sporo? mają być wysokie czy raczej niskie?
Dodatki i suplementy - tutaj jestem kompletnie zielony, więc potrzebuje 100% pomocy, najlepiej gdyby były przykłady preparatów.
Nie lubię dodatków, typu zamek... Preferowałbym jakiś korzeń lub skałkę - jeżeli jest wskazane.

Reasumując(pytam dalej):
1)Czy krewetki mogą przebywać z neonkami i piskorkami? - oczywiście musiałbym je dokupić. Ewentualnie jakiś inny gatunek ryb?
2)Ile sztuk krewetek na początek?
3)Podłoże i tło raczej ciemny-czarny kolor, jeżeli o chodzi "udekorowanie", czy jest jakaś zależność jeżeli chodzi ułożenie roślin, korzeni - mają być raczej w kupie, porozrzucane po całym akwarium, czy mogą być jakieś puste przestrzenie po prostu z samym podłożem?
4)Jakie suplementy - o co z tym w ogóle chodzi?
5)Zaufany/Polecany sklep internetowy, gdzie dostępne są rzeczy potrzebne na start?
6)Czy grzałka jest koniecznością?
7)Jakieś inne porady od bardziej doświadczonych forumowiczów?



Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano N 11 lut, 2018 13:12 przez shandy, łącznie edytowano 1 raz
shandy
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr 20 gru, 2017 22:05

Re: Co na początek? Jak zacząć? (62cm x 32cm x 24cm)

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 21 gru, 2017 20:51

neony są żarłokami czasem potrafią się nawet zadławić zbyt dużą krewetką Obrazek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co na początek? Jak zacząć? (62cm x 32cm x 24cm)

Postprzez mokry » Pt 22 gru, 2017 21:09

Kolego od purystów będziesz oglądał zdjęcia pochłanianych krewetek ale sprawa jest prostsza. Im więcej będziesz miał roślin tym więcej krewet, które się urodzą przeżyje. Jeśli chodzi o wybór to celuj w neocaridiny i ciesz się akwarium.
mokry
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Pn 26 gru, 2016 11:04
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości