H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez rotmistrz88 » Wt 16 sty, 2018 17:02

Witam

Jutro zakładam pierwszy zbiornik dla caridin, mam 3L podłoza H.E.L.P Advanced Soil Shrimp.

Mam do Was pytanie, chciałbym zalać przy samym starcie wodą RO+ Salty zmineralizowane na około 250us, pytanie jest takie czy to podłoże oddaje duzo na poczatku czy poprostu ustawi sie na te 250us i bedzie trzymało ? bo nie chciałbym nalac wody 250 i miec na drugi dzień 400us :-)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez eXrat » Wt 16 sty, 2018 17:14

Raczej na start zalać czysta RO bez soli.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez Marek77dgl » Wt 16 sty, 2018 17:21

Rób tak jak napisałeś. Mineralizacja na starcie do 250uS (GH6). Później zawsze do podmian też 250uS. Nawet jak się lekko podniesie przewodność to nic nie szkodzi, na pewno nie będzie 400uS. Akwarium musi dojrzeć miesiąc. Jak się ustabilizuje to możesz sobie zrobić test kropelkowy GH jak się czegoś obawiasz. Podłoże dedykowane dla krewetek nie powinno podnosić GH.
eXrat, dlaczego piszesz , że na starcie ma wlać surową wodę ro? Gdzie się tego dowiedziałeś? Jak wtedy ma ruszyć cykl azotowy? Moim zdaniem woda powinna być od razu zmineralizowana na starcie i od razu jakieś rośliny, od biedy sam rogatek. Wtedy najszybciej ruszy cykl azotowy, a i tak nie ma pewności, że po miesiącu akwarium będzie dojrzałe i stabilne.
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez stan_shrimps » Wt 16 sty, 2018 17:56

wlewam wodę 250-260us do akwa, po 2 dniach robi się 280, a po wrzuceniu krewet 300-320 ;) taka prosta zaleźność :)

a nawiasem zdarza się przy dużej ilości krewet i ponad 400us, ja nie dolewam wody odparowanej więcm oże dlatego, ale są to najlepsze akwa :)
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez eXrat » Wt 16 sty, 2018 18:54

Marek77dgl napisał(a):Rób tak jak napisałeś. Mineralizacja na starcie do 250uS (GH6). Później zawsze do podmian też 250uS. Nawet jak się lekko podniesie przewodność to nic nie szkodzi, na pewno nie będzie 400uS. Akwarium musi dojrzeć miesiąc. Jak się ustabilizuje to możesz sobie zrobić test kropelkowy GH jak się czegoś obawiasz. Podłoże dedykowane dla krewetek nie powinno podnosić GH.
eXrat, dlaczego piszesz , że na starcie ma wlać surową wodę ro? Gdzie się tego dowiedziałeś? Jak wtedy ma ruszyć cykl azotowy? Moim zdaniem woda powinna być od razu zmineralizowana na starcie i od razu jakieś rośliny, od biedy sam rogatek. Wtedy najszybciej ruszy cykl azotowy, a i tak nie ma pewności, że po miesiącu akwarium będzie dojrzałe i stabilne.

Dowiedziałem się tu z forum, z YT np. filmy Szopena
Ja sam przyznam się przy starcie zalewałem wodą RO +Bee Shrimp GH+ do 280us ale to dlatego, że nie doczytałem wszystkiego jak się okazuje.
Czytałem, że podłoże aktywne typu np. Benibachi Black Soil lepiej startuje i stabilizuje niskie PH przy zalaniu czystą RO.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez Tasior » Wt 16 sty, 2018 20:25

Jak najbardziej powinno się zalewać akwa woda ro czysta. A co to ma wspólnego z cyklem?
W akwa i tak będzie się tworzyć życie.
Tyle że każde podłoże jest inne.
Przy tym podłożu jeżeli mogę doradzić to proponuję żalą woda ro i zmierzyć przewodność. I możesz sobie ja tak przez kilka dni mierzyć i sprawdzać jak bardzo ona rośnie. Po tygodniu już będziesz wiedział co i jak. Jeszcze do tego na to ro możesz wrzucić oblatywacza jak masz i uwierz że też przeżyje ;-)
Po tygodniu możesz jak wszystko będzie ok a przewodność nie wzrośnie sama do więcej niż 100 us uzdatniać wodę minerałami.
I tak p ok 4 tyg będziesz miał może akwa dojrzałe.
Jak dodasz odpowiednich bakterii to nawet wcześniej.
Ta metoda sprawdza się przy wszystkich podłożach poza ADA.

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez cthulhu » Wt 16 sty, 2018 21:08

Tasior napisał(a):Ta metoda sprawdza się przy wszystkich podłożach poza ADA.


Czemu poza Ada ? Właśnie jutro stawiam baniaczek na tym podłożu :-) . Możesz coś więcej o nim doradzić ?

Co do HELPA to używałem go 4 razy i częściowo jestem zadowolony. (2 razy baniaki fajnie się prowadziły, 2 razy niezbyt - aczkolwiek mogło to nie być związane z podłożem). Specyficzne podłoże. Za każdym razem je moczyłem w RO przez ok. 3-4 tygodnie przed zalaniem. Następne 4x stawiałem na ENVI i byłem pod wrażeniem tego jak krystalicznie czysta woda jest od razu po zalaniu, w przeciwieństwie do HELPA.
Teraz najbliższe bańki stawiam na wspomnianej ADA Amazonia i pewnie jakoś przed wakacjami wracam do HELPA bo pewnie będę restarty u Tigerów robił.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez RufusBB » Wt 16 sty, 2018 21:10

No nie wiem czy to jest takie oczywiste, że trzeba zalewać wodą RO ;-) Ostatnio pod jednym z filmików Crymora pytałem dokładnie o to samo - jaką wodą zalewa nowy zbiornik i pisał, że zmineralizowaną. Kilka innych osób (również z tego forum) się pod tym podpisało. Nie zostało to dokładnie wyjaśnione odnośnie biologii co i jak, ale widać u niego dobre wyniki hodowlane więc myślę, że może to też mieć znaczenie. Fajnie gdyby te osoby się tu wypowiedziały, bo ciekawy temat.
Avatar użytkownika
RufusBB
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Pt 02 gru, 2016 00:44

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez stan_shrimps » Wt 16 sty, 2018 21:17

ja nie zwracam uwagi na to czym zalewam :D

tzn teraz już zwracam, bo zdarzyło mi się zalać czystym RO i wrzucic krewet po 2-3 podmianach, do wody 140us :D i zalewam tylko zmineralizowaną
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez daman0629 » Wt 16 sty, 2018 22:11

Również zalewam zawsze wodą już zmineralizowaną. Nie wiem co to za moda z zalewaniem czystym ro, jakoś dawniej nie słyszałem o takich praktykach :-) Przecież i tak trzeba ją zmineralizować i tak a robienie tego dzień przed wpuszczeniem krewetek jest jak dla mnie trochę dziwne.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez Trolki » Wt 16 sty, 2018 23:08

Chodzi o to że podłoże ma w sobie minerały i jak zalewamy czystym ro to tak naprawdę wyjalawiamy je i dużo szybciej traci wartości nie tyle trzymanie ph a inne związki które są w niej. Po drugie podłoże darzy do parametrów jakie miało na starcie i przy zalaniu samym ro bez mineralizator będzie wytrącało nam jakieś związki z wody i chyba o to chodzi. A nie o cykl azotowy choć na pewno jest spowolniony


Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez CryMore » Wt 16 sty, 2018 23:11

Nie wiem co ma dać zalewanie zbiornika czystą wodą RO. Nigdy tak nie robię i nie zamierzam. Zawsze mineralizuję na 6GH i przewodność jaką moje mierniki przy tym pokazują. Napisałem dokładnie to samo w odpowiedzi na Twój komentarz. Napisałem również, że jeśli masz zbyt dużą przewodność to możesz zrobić większą podmianę, ale zmineralizowaną wodą.

Proszę opiszcie dlaczego czyste RO? Jak potem taki maniak ma zmineralizować zbiornik? Podmienić 100% wody czy jak? Moim skromnym zdaniem z takiego kombinowania mogą tylko zrodzić się problemy.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez Tasior » Śr 17 sty, 2018 06:22

Ależ jakie problemy?
Skoro zbiornik startuje około 1miesiac to jak w ciągu tygodnia czy dwóch zmienralizujemy ja do odpowiednich parametrów to najwyżej będzie dojrzewać ten tydzień dłużej.
Ja to robię oczywiście po to bo jestem ciekawy jak każde podłoże się zachowuje i wiem że np HELP bardzo oddaje do wody.. wiem, że beni prawie wcale nic nie oddaje... I wiem że jak założę akwa na beni i nagle po samym ro mi wzrośnie przewodność to cos jest nie tak...
Wiem że ADA dużo oddaje, ADA light z podsypka oddaję meeeegaaa dużo...
No i daje mi to obraz jak mniej więcej zachowuje się podłoże.
Wiem też że zalewając beni RO gdzie przewodność wzrośnie max do 50us mogę wrzucić crystale jako oblatywacze i będą tak spokojnie żyły :-D
Tym bardziej nie wiem co złego może się stać...
Ale ja nikomu nie każe tak robić ;-)
Jest to moja metoda która stosuję od dobrych paru lat i u mnie się sprawdza :-)

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez =Fresz= » Śr 17 sty, 2018 09:18

Ja też Beni mineralizuję ale po 24h. Tylko że ja wszystko robię inaczej, nie odmulam, dodaję bakterie. Zbiornik ma już ponad 2 lata i dalej działa :mrgreen:

to tylko mała część krewetek na jednej z szyb o poranku :-> jak ktoś ma ochotę na krewetki to 50szt oddam za free tylko trzeba by było pokryć koszty wysyłki ;-)
Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: H.E.L.P Advanced Soil Shrimp i pierwsze Crystale

Postprzez daveron » Śr 17 sty, 2018 09:46

Tak jak ktoś powiedział - zalewanie ro ma ten skutek że wyciąga wszystko z podłoża i je wyjalowi. Pytanie tylko czy to jest nasz cel. Beni jest ogólnie dosyć jałowe i nie szkodzi krewetkom, natomiast jakieś bogatsze podłoże może oddawać za dużo do wody jeśli nie zostanie zalane ro.
daveron
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Wt 19 maja, 2015 16:07

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości