Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez cimek » Pt 09 lut, 2018 09:49

Witam,
Chciałbym dzisiaj zalać 30 litrową kostkę dla caridin.
Poniżej zestaw:
    shrimp set 30 litórw
    Benibachi Black Soil Normal 5kg
    MOSURA BT-9 - 2g
    MOSURA OLD SEA MUD POWDER - 10g
    SALTY SHRIMP MINERAL GH+
    korzenie mangrowca,kokos,kaktus
    jakieś mchy
    licie ketapang,dąb, szyki olchy

Mam kilka pytań.
1. Czy te 2 gramy bakterii wystarczy? Rozumiem że idą jako pierwsze na spód akwarium?
2. OSMP - też na sam dół ile gramów? Czy też podsypać po kilku centymetrach podłoża?
3. Zalać czystą RO czy mineralizować? Jeżeli tak to ile ppm na pierwsze zalanie? Jakie powinno być ostateczna przewodność?
4. Czy dokupić jakiś preparat typu rich water/związki humusowe?
5. Czy mangrowiec/kokos/kaktus nadają się czy z czegoś trzeba zrezygnować(zmieniają parametry wody)?. Rozumiem że trzeba je wygotować najpierw w osolonej wodzie?
6. Czy zwykły filtr pat mini jest wystarczający.?Czy jak podmienię na dużą gąbkę będzie ok czy dołożyć coś jeszcze(mam najtańszą kaskadę i coś ala jet-3 - jakaś mniejsza wersja(zamawiana na ali))?
7. W jaki bezpieczny/domowy sposób "odkazić" roślinki zanim pójdą do zbiornika?
cimek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 04 lut, 2018 18:49

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez =Fresz= » Pt 09 lut, 2018 10:15

To wszystko było już na forum jak byś poczytał ;-)

1. 2. ilość na oko i pod podłoże ale i tak woda wypłuka
3. tu są różne szkoły, ja zalewam czystym RO i na drugi dzień "dosalam" do 250us
4. kup azoo triple black water i dodawaj do podmian
5. nadają się i najlepiej raz przegotować w RO bez soli bo będziesz musiał później moczyć żeby się jej pozbyć
6. pat mini wystarczy jak dasz większą gąbkę
7. wymocz w czystym Ro
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez jacek_lu » Pt 09 lut, 2018 10:26

Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez Pawel M » Pt 09 lut, 2018 12:25

7. wypłukać roślinki w RO ??

chyba to słabe odkażenie - wymoczyć w nadmanganianie potasu czy też perhydrolu, wodzie utlenionej, kwasku cytrynowym - to słyszałem i nawet niektóre stosowałem
ale co nam da wypłukanie roślinek w czystym RO ?? - niczego się nie pozbędziemy w ten sposób, niechciani goście przetrwają w najlepsze
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez =Fresz= » Pt 09 lut, 2018 13:11

Cenna uwaga, za dużo już w morskim siedzę hehe tutaj się to sprawdza a w słodkowodnym trzeba użyć innych środków. To co wymieniłeś jak najbardziej pasuje. Z drugiej strony nie bądźmy aż tak sterylni i dajmy się robaczkom rozwinąć. Przyjdą wypławki to podasz noplanarię, pojawią się stułbie też użyjesz noplanarii, ślimaki w takim środowisku będą miały problem, pozostają nam nicienie, oczliki które są nieszkodliwe. Wypławek miałem na przysłowiowe kilogramy i użyłem tylko i wyłącznie noplanarii bo już od takiej ilości robaków było mało estetycznie. A tak w ogóle to ktoś odkażał roślinki? :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez Pawel M » Pt 09 lut, 2018 13:55

Freszu - ja odkażam i to wszystko co nowego zielonego wkładam do któregokolwiek z akwariów

ja wiem że ślimaczki są pożyteczne - ale tak mnie one wq......... że nie macie nawet pojęcia
lgnie się to na potęgę, łazi wszędzie i zniekształca mój akwariowy spokój i ład
najpierw je garściami znosiłem a potem z nimi miesiącami walczyłem :mrgreen:

teraz ich nie mam i nie chcę mieć w żadnym zbiorniku - a ponad 1000l wody w kilkunastu szkiełkach posiadam
dlatego wszystką zieleninę porządnie odkażam przed włożeniem do akwarium, odkażam pod kątem właśnie ślimorów głównie

mam lek na nicienie dla paletek - lek ten przy okazji zabija wszelkie ślimory i krewetki więc kilkudniowa kąpiel w tym specyfiku, dokładnie wypłukanie i dopiero do akwa czy kostki
nie można go zastosować w kostkach bo tak jak pisałem wybija krewety w pień - ale profilaktycznie wszystka zielenina w nim ląduje :)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez Marek77dgl » Pt 09 lut, 2018 13:57

Moje propozycje:
1. Te 2gramy wystarczą na początek. Nie musisz dawać pod podłoże. Możesz wymieszać i wlać do wody albo na gąbkę filtra. Zakup sobie bakterie. Bardzo pomagają w czasie prowadzenia zbiornika. Ja używam Azoo Nitraact i Azoo Nitripro naprzemian. Bardzo wydajne bakterie.
2. OSMP możesz dać ale nie musisz. Ja nie stosuję.
3. Wodę zmineralizuj przed wlaniem do 250-260uS(125-130ppm). Później do podmian też to samo. Przygotowując tak wodę będziesz miał GH6-6,5. Nie sugeruj się przewodnością w akwarium. Z czasem będzie rosła. Inne czynniki mogą wpływać na przewodność. Za parę miesięcy możesz sobie skontrolować GH testem kropelkowym jeśli przewodność przekroczy 340uS.
4. Związki humusowe czy rich water zbędne. Jak chcesz możesz dodawać. Ja nie dodaję od dawna i widzę nawet poprawę. Im mniej czegokolwiek dodajesz tym lepiej.
5. Mangrowiec/kokos/kaktus jak najbardziej tak. Wygotuj wcześniej w niesolonej wodzie ro.
6. Pat mini w połączeniu z filtrem u-jet3 będzie idealnym wyborem do tego litrażu. Może być też pat mini i duża gąbka.
7. Nie wiem jak się odkaża roślinki, nigdy nie miałem z tym problemu.
Pamiętaj, że im mniej różności dodajesz do wody, tym lepiej dla krewetek. Ja stosuję tylko SaltyGH+ i bakterie. Nic więcej. Wszystkie witaminy i niezbędne minerały są w pokarmach.
Podłoża kupiłeś za dużo. Jak chcesz utrzymać stabilną biologię to grubość max 2cm jeśli będą Taiwany.
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez cthulhu » Pt 09 lut, 2018 13:57

Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez cimek » So 10 lut, 2018 11:00

Dzięki wszystkim za porady.
Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale wsypałem całe 5 kg podłoża /2g baketeii i 10 g OSMP- mając nadzieje że im więcej podłoża tym dłużej utrzyma PH w normie.
Zalałem wczoraj wieczorem RO pod korek i dzisiaj wyszło 106 ppm(DTS) - bez mineralizacji . Dosoliłem do 125 ppm.
Jutro zmierzę PH/GH/KH.
cimek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 04 lut, 2018 18:49

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez Inc0gnit0 » So 10 lut, 2018 11:56

no jak wsypałeś 10g OSMP no nie dziwi 106ppm na czystym RO :P tego sie tyle nie daje nawet na start spokojnie 2g by wystarczyło a pózniej do podmian ilosci 1-2 głowki zapałki na 5l RO. gh i kh ma byc odpowiednie dla danych krewetek dla cardiny gh 5-6 kh 0 a PH samo wyjdzie z podłoża/wody . ppm/ec wody to sprawa wtórna i raczej na poczatek sie nimi ślepo nie kieruj najpierw ustal ile soli trzeba aby uzyskac zamierzone GH/KH potem zmierz ile to daje ppm/us a dopiero po tym możesz bazować przy soleniu wody do podmian na samym TDS/EC zakładając że soli tej samej uzywasz zmiana producenta lub produktu na inny wymaga wszczecia procedury od nowa
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez cimek » N 11 lut, 2018 12:33

Parametry wody
[list][
PH - około 5,5 - test zoolek
GH/KH - oba na poziomie 1 - test tropical .
ppm nadal na poziomie 125
/list]
Faktycznie OSMP troszkę przyblokowało GH.
Zakładam że podmiany wody podniosą GH na odpowiedni poziom. 5 litów co tydzień na 30 litrów jest wystarczające?
Wrzuciłem szyszki olchy, liść dęby i ketapangu.
cimek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 04 lut, 2018 18:49

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez Marek77dgl » N 11 lut, 2018 13:05

I tak zrobiłeś po swojemu. To nie wiem po co pytałeś o rady. 5kg podłoża na 30l akwarium? Chcesz podmieniać 5l wody? To za dużo. Zresztą i tak zrobisz po swojemu. Na starcie jest za dużo podłoża i osmp. Kiedy zamierzasz zmineralizować? Teraz będziesz tam mieszał jak już podłoże jest?
Jeśli będziesz miał problemy na grubej warstwie podłoża, przeczytaj sobie jak zaczynał kolega CryMore. Jakie były problemy. Jak to rozwiązał i jakie imponujące rezultaty ma teraz.
viewtopic.php?f=5&t=9455" target="_blank" target="_blank
Ostatnio był temat nt. mineralizacji. Mineralizować przed zalaniem czy po zalaniu już w zbiorniku. Zobacz sobie co koledzy piszą.
viewtopic.php?f=18&t=10878" target="_blank" target="_blank
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez Inc0gnit0 » N 11 lut, 2018 13:33

cimek napisał(a):Parametry wody
[list][
PH - około 5,5 - test zoolek
GH/KH - oba na poziomie 1 - test tropical .
ppm nadal na poziomie 125
/list]
Faktycznie OSMP troszkę przyblokowało GH.
Zakładam że podmiany wody podniosą GH na odpowiedni poziom. 5 litów co tydzień na 30 litrów jest wystarczające?
Wrzuciłem szyszki olchy, liść dęby i ketapangu.

słabe założenie z punktu widzenia zdrowotności krewetek :P zanim zmineralizujesz ta metoda wode do akceptowalnego poziomu zrobisz pewnie z 10 podmian a kazda podmiana = zmiana parametrów a tego krewetki nie lubia moja rada jesli nie masz krewetek jeszcze upusc tyle wody z akwarium ile sie da i uzupełnij woda juz gotowa z odpowiednimi parametrami to znacznie skróci czas mineralizacji vs twoja metoda "miliona podmian" bo do 1 podmiany ale jesli uważasz że wiesz lepiej to rób jak uważasz.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pierwszy baniak dla Caridin - początkujacy

Postprzez cimek » N 11 lut, 2018 22:13

Robale najwcześniej za 3 tygodnie więc jest czas na działanie. Pytanie czy radykalnie jak najszybciej podmienić np. 80% wody czy poczekać i co tydzień podmieniać po np 30%?

Update.
Zbiornik raczej już dojrzał.
Podmiany robiłem standardowo co tydzień po 5 litrów(ostatnia 2 tygodnie temu - tak już zostanie)
Robale od 3 tygodni - mają się dobrze.

Obrazek

Update 2 - pierwsze małe krewetki

Obrazek


Update 3
Troszkę zarosło - sporo małych krewetek
Obrazek

W tym jedna ala czarna/ciemno fioletowa
Obrazek

Update 4
Obrazek
cimek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 04 lut, 2018 18:49


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości