Krewetki caridina różnice

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Krewetki caridina różnice

Postprzez kaszan21 » So 10 lut, 2018 08:37

Wybaczcie ale nie wiedziałem jaki dać tytuł wątku ;) przechodząc do rzeczy, wyjaśni mi ktoś jaka jest różnica miedzy krewetkami PRL a crystal red? Pytanie może głupie ale jestem zielony w kwestii krewetek caridina i nie znam się na tych odmianach i nazewnictwem. Dzieki za odpowiedź i pozdrawiam
kaszan21
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz 21 lip, 2016 20:32

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez popek2002 » So 10 lut, 2018 09:14

Krewetki PRL to czysta czerwona linia ( pure red line ) gdzie krewetki są biało-czerwone i ich potomstwo także, nie wyjdzie nic innego. Te krewetki dzieli się jakościowo na LOW, MID i HIGH, to już inna historia, A,S,SS..., wzory itp.
Crystale to krewetki z których może wypaść czarna krewetka. Są zazwyczaj tańsze od PRLek, bo brzydsze ;-)
Nie można ich ze sobą trzymać w jednym akwarium .
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Aga » So 10 lut, 2018 09:38

popek2002 napisał(a):Crystale to krewetki z których może wypaść czarna krewetka. Są zazwyczaj tańsze od PRLek, bo brzydsze ;-)

Czy aby na pewno ?
Obrazek
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez popek2002 » So 10 lut, 2018 10:17

Mój błąd :-P
Chodzi o to, że to CZYSTA czerwona linia, nie miała dostępu do czarnej "krwi", może to wystarczy aby nie zagłębiać się w genetykę ;-)
Avatar użytkownika
popek2002
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): N 25 gru, 2016 20:39
Lokalizacja: Świątniki Górne

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Inc0gnit0 » So 10 lut, 2018 10:26

Posiadam od ładnych paru lat czerwone crystale i taiwany i mogę powiedzieć że czerwony crystal/hybryda/taiwan + czerwony crystal/hybryda/taiwan daje czerwone crystale/hybrydy/taiwany okazjonalnie przy wysokich gradacjach SSS i SSSS wypadają snowy i goldeny, CB przytrafiły mi sie tylko raz na samym początku co zwalam na styl hodowli dostarczycieli stad startowych było ich 3 od wszystkich wymagałem hybryd wyłącznie po czerwonych taiwanach. Jedna osobę wykluczam na 100% bo osobiście widziałem zbiornik i jestem pewien czystości jej stada ,druga osoba zakup przez internet wiec pewności nie mam ,od trzeciej osoby zakupiłem taiwany czerwone przez internet i tez pewności nie mam wiec pojawienie się w stadzie składającycm sie w 100% z czerwonych taiwanów i hybryd w jednym miocie w drugim pokoleniu od jednej samicy hybryd czarnych wskazuje że jedna osoba mijała sie z prawda sprzedając mi krewetki pochodzące z stada mieszanego czarne+czerwone , ofc pozbyłem sie wszystkich cb zanim dorosły od tego czasu nie miałem przez kolejne 4 lata żadnych czarnych ekscesów . wniosek tylko czyste PRL i SCR gwarantują 100% w każdym pokoleniu czerwone potomstwo, pozostałe nie bo maja w przodków w obu kolorach wiec nigdy nie wiadomo kiedy geny czarnych przodków wyjdą na jaw.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Raffy » So 10 lut, 2018 20:12

kaszan21 napisał(a):Wybaczcie ale nie wiedziałem jaki dać tytuł wątku ;) przechodząc do rzeczy, wyjaśni mi ktoś jaka jest różnica miedzy krewetkami PRL a crystal red? Pytanie może głupie ale jestem zielony w kwestii krewetek caridina i nie znam się na tych odmianach i nazewnictwem. Dzieki za odpowiedź i pozdrawiam



Siema Damian :mrgreen: prl, pbl, pwl to rasy wywodzace sie od crystala
Prl to wyselekcjonowane czerwone crystale, selekcjonuje sie je na czerwien i biel - im lepsza czerwien biel tym drozsza kreweta :) z tego nie moga rodzic sie zadne czarne. Tu wyrozniamy linie takie jak benibachi, akaebinosato, brillant

Pbl to to samo co prl, w koncu pure black line :D tyle ze to wlasnie wyselekcjonowane czarne krewety i z tego zadne czerwone nie moga sie rodzic
Jest jeszczd pwl, czyli czyste białaski

A crystal to taki miks, gorszej jakosci od prl, pbl - zazwyczaj :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez cthulhu » N 11 lut, 2018 08:27

Kod: Zaznacz cały
z tego nie moga rodzic sie zadne czarne

Jak i snowy
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Raffy » N 11 lut, 2018 10:12

A mnie to też zastanawia, dlaczego nie?

Prl ma gradacje jak u crystali, mogą być i s, ss, sss i dlaczego nie mógłby wyskoczyć z czasem jakiś białasek? Oczywiście, taki białasek po czerwonych i dawałby sam młode czerwone?
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Aga » N 11 lut, 2018 12:51

Raffy napisał(a):A mnie to też zastanawia, dlaczego nie?

Prl ma gradacje jak u crystali, mogą być i s, ss, sss i dlaczego nie mógłby wyskoczyć z czasem jakiś białasek? Oczywiście, taki białasek po czerwonych i dawałby sam młode czerwone?

Jeżeli coś się rodzi po czymś to jest o efekt genu recesywnego i nie ujawnią się po nim geny dominujące. Jak w przytoczonym przeze mnie powyżej przykładzie. Prawdopodobnie jest tu zjawisko epistazy czyli nad wszystkim dominuje czarny (nie istotne czy z dodatkiem bieli czy bez), dalej czerwony najniżej biały. Nie wiem jak jest z pozostałymi kolorami, łaciatością , pręgowaniem itp trzeba by poszukać. Jest to nieźle opisane w necie. W uproszczeniu biały z białym daje tylko białe, czerwony z czerwonym lub innym :może dawać białe, czerwone i inne w zależności od genów partnera, a czarny wszystkie możliwe kolory.
Niemcy dość ładnie to rozysowali .
Obrazek
Obrazek
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Raffy » N 11 lut, 2018 13:40

Hm, ale mi nie o to chodzi - bo PRL to czysta linia, dająca tylko czerwone i jest to bezdyskusyjne. Z tego nie może wyjść żaden czarnuch itp. Tylko czasem rodzą się młode krewetki, które mają śladową ilość czerwonego, który później im zanika i wyglądają jak snowy.

Chodzi mi właśnie o łaciatość, czyli gradacje. Mam 2 akwaria z PRL Benibachi z dwóch źródeł i jedno z PRL akaebinosato.

Jedno stado Prl Benibachi jest selekcjonowane dla zabawy w kierunku PWL. Z tego stada rodzą się tylko i wyłącznie czerwone krewetki, tylko z różnymi plamami, niektóre są całe białe z "uśmieszkiem" na plecach, czasem zanikają, czasem nie. Niektóre mają tylko "kropkę" na plecach, bardzo niska ilość czerwonego śladu, ale nadal to są PRL. Młode dają różne, czasem S i SS, ale takie usuwam z tego baniaka bo jarają mnie "białe" prl :)

Obrazek
Obrazek
Na ostatnim zdjęciu dobrze widać, jak mało tego czerwonego jest :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez Aga » N 11 lut, 2018 13:51

Czerwone genetycznie a fenotypowo to już 2 różne sprawy. Z tego co piszesz Twoje są czerwone (genetycznie) a kolor zanika i wyglądają jak białe. Takie oczywiście mogą dać czerwone potomstwo. Ale typowe snowy (zakładam, że są homozygotami pod względem białego) nie mogą dawać innych kolorów. Dziedziczenie jest proste jeżeli na 100% wiemy co mamy genetycznie. Z wyglądu nie zawsze wynika genotyp. Drogą selekcji możesz wyprowadzić czysto białe genetycznie.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Krewetki caridina różnice

Postprzez jacek_lu » Pn 12 lut, 2018 09:25

bardzo ładnie wyglądają te białaski :D ciekawy projekt, przy większej ilości baniek można się w to bawić :))
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości