Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » So 20 paź, 2018 11:17

Dzień dobry. Postanowiłem postawić zbiorniczek z krewetkami Caridina w miejsce istniejącej już kostki, że tak ją nazwę "towarzyskiej" :-) pływało w niej kilka szt Danio i otosków. Z uwagi na to, że podłożem w tym zbiorniku było Benibachi Black Soil Fulvic postanowiłem uzyć jego część przy starcie krewetkarium. Przed restartem parametry wody w akwarium wyglądały następująco:
GH - 7
NO3 - 0
PO4 -0
PH - 6

Restart wykonałem 18.10 Zlałem ok 15 l dojrzałej wody wypłukałem wspomniane podłoże w wodzie z akwa. Zastanawiacie się zapewne dlaczego nie użyłem całego dojrzałego podłoża.... Stało się tak dlatego, że używałem pałeczek nawozowych pod rośliny i z tej części gdzie je podałem postanowiłem nie uzywać podłoża ponownie.
Przy stawianiu nowego zbiornika na dno wysypałem Bee Max oraz OSM z Mosury, przysypałem to ok 1 cm warstwą świeżego podłoża Black Soil które skropiłem środkiem stability Seachema. Po tej czynności rozsypałem wspomniane wyżej 1,5 l dojrzałego podłoża i ponownie wysypałem warstwę świeżego BS polanego stability. Finalnie, grubość podłoża wynosi ok 5 cm. Przyszedł czas na wodę. Dojrzałą wodę wlałem do zbiornika i uzupełniłem wodą RO uzdatnioną solami Shrimp GH+ LC Qualdropa oraz minerałami, witaminami i Seachem stability. Twardość przygotowanej wody wyniosła 6 gh o przewodności 266 μS. Po zalaniu baniaka szybkie testy i wynik:
Gh - 6
no3-15
po4 - 0
ph - 6,5
przewodność 336 μS
Co mogło podnieść przewodność? Czy to nie sprawka dość wysokiego poziomu azotanów? Czy ma on wpływ na przewodność?
Po dwóch dniach ponowny pomiar przewodności i poziomu azotanów , wynik:
GH -6
NO3 - 15
PO4 - 0
ph - 6
przewodność 430 μS :?:
Wodę filtruję dojrzałymi filtrami kubełkiem Chydor Prime 10 i kaskadą fzn1 aquaela. . Wiem że lepiej poczekać na stabilizację wody, ale trafiła mi się okazja nabycia krewetek Taitibee i Taiwan bee oraz innych z rodziny caridina w dobrej cenie. Gość likwiduje hodowle, i pozbywa się wszystkiego a że cena jest atrakcyjna, to i chętnych nie brakuje. Jeśli możecie podzielcie się proszę wiedzą i doświadczeniem w restarcie z używanym podłożem. Co byście zrobili będąc w mojej sytuacji, czy ryzyko utraty robaczków jest duże przy tych parametrach. Dodam że obecnie w zbiorniku jest życie, pływają tam otoski i pare ślimaków.
z góry dziękuję i pozdrawiam.
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Mr.Kreweta » So 20 paź, 2018 11:54

Przewodność podniosło pewnie nowe podłoże i te różności które pododawałeś... to się unormuje po kilku podmiankach, co do wpuszczania... jak w podłożu miałeś pałeczki nawozowe, to całe stare i płukane podłoże będzie przesycone nawozami, a to już może wykończyć krewetki, tu już musisz zaryzykować sam") Dodam że Tajwany są bardzo delikatne.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » So 20 paź, 2018 12:34

Mr.Kreweta napisał(a):Przewodność podniosło pewnie nowe podłoże i te różności które pododawałeś... to się unormuje po kilku podmiankach, co do wpuszczania... jak w podłożu miałeś pałeczki nawozowe, to całe stare i płukane podłoże będzie przesycone nawozami, a to już może wykończyć krewetki, tu już musisz zaryzykować sam") Dodam że Tajwany są bardzo delikatne.


Będzie to miało duże znaczenie jeśli przysypane jest warstwą świeżego?
Czy może rozejdzie się po całym podłożu?
Tę część podłoża w której były umieszczone pałeczki wyrzuciłem. Wziąłem tylko z tej części akwarium w której nie dodawałem nic do podłoża
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Mr.Kreweta » So 20 paź, 2018 17:25

To już wróżenie z fusów, od razu nie przejdzie, kiedyś może przejść, a nie musi, możesz mieć tykającą bombę w podłożu, a może nie, ale jest taka szansa... Nieraz były sytuację, że ludzie wkładali do zbiornika kupioną roślinę, pędzoną w zbiornikach nawożonych, i wystarczyły resztki nawozu na korzeniach by wytruć krewety.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » So 20 paź, 2018 19:18

Mr.Kreweta napisał(a):To już wróżenie z fusów, od razu nie przejdzie, kiedyś może przejść, a nie musi, możesz mieć tykającą bombę w podłożu, a może nie, ale jest taka szansa... Nieraz były sytuację, że ludzie wkładali do zbiornika kupioną roślinę, pędzoną w zbiornikach nawożonych, i wystarczyły resztki nawozu na korzeniach by wytruć krewety.


To teraz mi napędziłeś strachu. Procentowo nie było dużo tego używanego. Mam nadzieję że ten zły scenariusz się nie sprawdzi :-)
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Pawel M » So 20 paź, 2018 22:49

a może wprost przeciwnie i dzięki temu podłożu akwarium zaskoczy od razu

dojrzałe filtry i woda i część z podłoża - ja tam myślę że akwarium dzięki temu szybciej zaskoczy i szybciej możesz wystartować z robaczkami ;-)

na tym forum to sami pesymiści i malkontenci - zawsze się trafi ktoś co widzi wszystko w czarnych barwach :mrgreen:
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » N 21 paź, 2018 00:32

Pawel M napisał(a):a może wprost przeciwnie i dzięki temu podłożu akwarium zaskoczy od razu

dojrzałe filtry i woda i część z podłoża - ja tam myślę że akwarium dzięki temu szybciej zaskoczy i szybciej możesz wystartować z robaczkami ;-)

na tym forum to sami pesymiści i malkontenci - zawsze się trafi ktoś co widzi wszystko w czarnych barwach :mrgreen:


Martwi mnie wysoki poziom azotanów 15 ppm
Dziś wieczorem przewodność podskoczyła do 440 us
Nie mam testów na amoniak i no2 dlatego też nie wiem do końca na czym stoję. Na tą chwilę intensywnie napowietrzam zbiornik i będę systematycznie podmieniał wodę. Myślę że podmiany po 3 l co trzy dni wystarczą.
Narazie rezygnuję z zasiedlenia zbiornika aż parametry się ustabilizują.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Mr.Kreweta » N 21 paź, 2018 10:13

Pawel M napisał(a):a może wprost przeciwnie i dzięki temu podłożu akwarium zaskoczy od razu

dojrzałe filtry i woda i część z podłoża - ja tam myślę że akwarium dzięki temu szybciej zaskoczy i szybciej możesz wystartować z robaczkami ;-)

na tym forum to sami pesymiści i malkontenci - zawsze się trafi ktoś co widzi wszystko w czarnych barwach :mrgreen:


Obyś nie musiał kiedyś "młodemu" odpowiadać na pytania typu: dlaczego krewetki mi padają, dlaczego samice nie jajczą, dlaczego samice noszą jaja a młodych nie widać, dlaczego krewetki jakieś takie "przymulone"... dlaczego krewetki nie mogą przejść wylinki, itp. (odpukać w nie malowane...)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Inc0gnit0 » N 21 paź, 2018 10:56

NO3 -15ppm to nie jest wysoki poziom ..moje taje spokojnie dawały rade nawet przy 60ppm 20-40ppm to standard w okresie letnim gdy mam mrowisko w akwarium i wówczas dobrze miec w akwarium cos co ten azot na bieżąco będzie kontrolować(szybko rosnące rośliny jak rogatek, rzęsa itp. Jeśli postawisz baniak wedle prawideł krewetkowych to można wpuścić robale nawet w dniu "0" ja tak robię ale nie namawiam bo przy takiej akcji trzeba mieć jakieś już doświadczenie i wiedzieć..rozumieć co się robi. Przy takich szybkich"kolonizacjach" nie stosuje podłoży innych niż dedykowane dla krewetek i nowy zbiornik zalewam minimum 1/4 woda ze starego akwarium grupa kolonizatorów jest nie większa niż 1szt/2l brutto .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » N 21 paź, 2018 12:30

Inc0gnit0 napisał(a):NO3 -15ppm to nie jest wysoki poziom ..moje taje spokojnie dawały rade nawet przy 60ppm 20-40ppm to standard w okresie letnim gdy mam mrowisko w akwarium i wówczas dobrze miec w akwarium cos co ten azot na bieżąco będzie kontrolować(szybko rosnące rośliny jak rogatek, rzęsa itp. Jeśli postawisz baniak wedle prawideł krewetkowych to można wpuścić robale nawet w dniu "0" ja tak robię ale nie namawiam bo przy takiej akcji trzeba mieć jakieś już doświadczenie i wiedzieć..rozumieć co się robi. Przy takich szybkich"kolonizacjach" nie stosuje podłoży innych niż dedykowane dla krewetek i nowy zbiornik zalewam minimum 1/4 woda ze starego akwarium grupa kolonizatorów jest nie większa niż 1szt/2l brutto .

Czy w okresie kiedy Masz tak wysoki poziom azotanów przewodność również idzie w górę?
U mnie jest dziś 430 uS
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » N 21 paź, 2018 15:07

Życie w akwarium się rozwija. Dziś zauważyłem dużą ilość Oczlików i kilka przytulików.
Ma to jakieś znaczenie w kwestii kondycji zbiornika?
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » N 21 paź, 2018 15:16

Życie w akwarium się rozwija. Dziś zauważyłem dużą ilość Oczlików i kilka przytulików.
Ma to jakieś znaczenie w kwestii kondycji zbiornika?
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Raffy » N 21 paź, 2018 15:25

Ma, że jest dobrze :)
Zarzuć fotą zbiornika, będzie łatwiej.

Dorzuć kępę rogatka, odczekaj tydzień i wrzuć robale
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez incognito600 » N 21 paź, 2018 16:13

Raffy napisał(a):Ma, że jest dobrze :)
Zarzuć fotą zbiornika, będzie łatwiej.

Dorzuć kępę rogatka, odczekaj tydzień i wrzuć robale


Proszę bardzo
Obrazek
I widok z boku
Obrazek
Avatar użytkownika
incognito600
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Śr 03 paź, 2018 16:49
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Goleniów

Re: Dylemat. Wpuszczać, nie wpuszczać...

Postprzez Pawel M » N 21 paź, 2018 16:21

Mr.Kreweta napisał(a):
Pawel M napisał(a):a może wprost przeciwnie i dzięki temu podłożu akwarium zaskoczy od razu

dojrzałe filtry i woda i część z podłoża - ja tam myślę że akwarium dzięki temu szybciej zaskoczy i szybciej możesz wystartować z robaczkami ;-)

na tym forum to sami pesymiści i malkontenci - zawsze się trafi ktoś co widzi wszystko w czarnych barwach :mrgreen:


Obyś nie musiał kiedyś "młodemu" odpowiadać na pytania typu: dlaczego krewetki mi padają, dlaczego samice nie jajczą, dlaczego samice noszą jaja a młodych nie widać, dlaczego krewetki jakieś takie "przymulone"... dlaczego krewetki nie mogą przejść wylinki, itp. (odpukać w nie malowane...)


ja nie mówię żeby tak zrobił - tylko czytam co piszecie i czasem mnie to przeraża - chuchać, dmuchać i co jeszcze
włożył trochę starego podłoża i odpalił na starej biologii - dlaczego ma być od razu źle ??
ile i co mogło być w tych dwóch czy trzech garściach starego podłożą ??

ja bym nie przesadzał z tę ostrożnością aż tak
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości