Tangtai black skunk i taitiBee pinto black

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Tangtai black skunk i taitiBee pinto black

Postprzez Pitcraft » N 06 sty, 2019 11:02

Witam.
Ponieważ nie udało mi się znaleźć dokładnie tego co mnie męczy na forum, mam kilka pytań odnośnie tytułowych krewetek:
1. tangtai black skunk o danym wzorze da potomstwo tylko o danym wzorze, czy może cos innego wyjść (chodzi i czy da się utrzymać/wyprowadzić czystą linię)
2. jak wyżej ale odnośnie pinto
3. co może wyjść z połączenia tych odmian - na pewno mix, ale jak bardzo odbiegający od rodziców
Pozdrawiam
Pitcraft
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 06 sty, 2019 07:24

Re: Tangtai black skunk i taitiBee pinto black

Postprzez Vimes27 » Pt 18 sty, 2019 12:15

Może powinien się wypowiedzieć ktoś bardziej doświadczony, ale:
1. Zważywszy, że jak sama nazwa wskazuje będziesz rozmnażał hybrydy - i to prawdopodobnie z bogatej genetycznie linii - to nie - nie otrzymasz samych "black skunków" (rozumiem, że mówisz o pokryciu pancerza "taiwan") - pomijając nawet, że wśród przodków mogą mieć, krewetki w kolorze czerwonym. Zwróć uwagę, że skunk to tylko biały wzór - nawet u starszych linii taiwanów - np. z samych kk ex - wyskakują one stripe czy multi. Reasumując jeśli nie prowadzisz kilku pokoleń - to możesz spodziewać się różnych niespodzianek - a ilość krewetek o ubarwieniu wyjściowych zależy od ich pochodzenia.
2. Z reguły bardziej stabilne, ale i pytanie niezbyt precyzyjne - szansa na pinto (szeroko rozumiane) znacznie większa ale podobnie jak wyżej brak gwarancji co do wzoru - stąd w sprzedaży często pojawia się np odpad po pinto spotted - rodzice byli idealni a potomstwo rożne - oczywiście słyszałem o bardzo ustabilizowanych liniach dających znaczny procent (np. 85-90%) zebr czy innych ale nie potrafię tego zweryfikować.
3. Zważywszy, że obu przypadkach występuje po parze genów pokrycia pancerza "taiwan" - w zasadzie powinieneś spodziewać się różnych permutacji formy taiwan - uzależnionych od genotypu rodziców - dodatkowo - ma tu znaczenie płci - powszechna opinia mówi, że większe znaczenie w przypadku wzoru na pancerzu maja geny samicy.
Podam Tobie jeden z moich ostatnich przypadków - do zbiornika trafiły piano i backlane, ewentualnie słabe fishbonne - jajka nosiły dwie samice piano - w tym jedna z naprawdę ledwie widocznymi plamkami na karapaksie - wśród maluchów - takich max 0,5 cm. zauważyłem osobniki z wzorem piano na odwłoku oraz wyraźnymi (dużymi jak na ich wielkość) plamami na karapaksie, ale były też piano - i jeśli nic się nie zmieni (co czasem następuje w czasie wzrostu) fenotypowe kk ex. Zwróć uwagę, że w moim przypadku samicę piano pokrył albo samiec piano - albo jakiś z "krechą", żaden z rodziców nie miał takich plam jak część potomstwa. Ba samica ok 2,5 cm ma mniejsze plamy niż jej pół cm potomstwo mimo, że jest 5 razy większa.

Reasumując dlatego bawię się takimi krewetkami - i praktycznie odchodzę od czystych linii, że lubię niespodzianki szczególnie te in plus. A jestem przekonany, że wielu miłośników czystych linii zawiodło się nawet na prl-kach, które okazały się pięknymi cr albo dobrze wybarwionymi hybrydami...
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości