Projekt Mrówkowo-Krewetkowy

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Projekt Mrówkowo-Krewetkowy

Postprzez Equisetum » Pt 15 lut, 2019 13:50

Witam,

Chciałbym zadać kilka pytań nurtujących mnie odnośnie krewetek, ale najpierw krótki opis sytuacji.

Obecnie hoduję mrówki, a w zasadzie jedną kolonię pospolitego gatunku hurtnicy czarnej liczącą kilka tysięcy robotnic. Instalacja to połączone ze sobą gniazda ziemne i areny. Wpadłem na dość ciekawy pomysł, żeby z jednej strony uatrakcyjnić całą konstrukcję wizualnie, z drugiej, żeby poprawić warunki życia mrówek, z trzeciej, żeby wprowadzić element naturalnej kontroli liczebności. Pomysłem tym jest krewetkarium. Planuję podpiąć zbiornik 30 l (napełniony w 3/4 wodą) rurką, która będzie poprowadzona po ściance i pod podłożem a następnie wychodzić na naturalną wyspę na środku krewetkarium (wyspa to zapewne korzeń i jakaś roślinka pływająca na powierzchni) tak, żeby z jednej strony mrówki tym tunelem mogły wyjść na środek zbiornika napić się wody, pozbyć zwłok i śmieci, a z drugiej strony, nie miały możliwości dostania się do ścianek akwarium i ucieczki. Nie ukrywam, że liczę, że pewna liczba mrówek wpadnie do wody i utonie, nie wykluczone, że mrówki mogą też zdecydować o wrzucaniu odpadów i zwłok sióstr do tego zbiornika. Zależy mi na tym, żeby krewetki były w stanie skonsumować tą materię czyszcząc zbiornik (być może dorzucę też jakieś rybki żerujące na nieostrożnych mrówkach). Wyczytałem, że najprostsze w hodowli krewetki typu Red Cherry powinny nadać się idealnie i że bez oporu zjadają martwą tkankę organiczną (w tym przypadku ciała mrówek). I chciałbym spróbować to wszystko spiąć.

Po przeczytaniu poradników/dyskusji itp. wiem już, że podłoże neutralne, wiem jakie rośliny i ewentualne inne gatunki neutralne dla krewetki, wiem o odstaniu wody, aklimatyzacji i całej reszcie. Największy problem mam z wodą. PH w kranie w Kielcach wynosi prawie 8, woda nie uzdatniana, ze studni głębinowych, czysta, bez chemii i idealna dla ludzi, natomiast chyba niekoniecznie dla krewetek. Czy takie PH jest akceptowalne dla tego gatunku krewetki, czy należało by przeprowadzić jakieś zakwaszanie, czy ten gatunek będzie w stanie zneutralizować potencjalnie rozkładające się mrówki? Być może jakieś uwagi/komentarze co do samej koncepcji? Generalnie liczę mocno, że eksperyment się uda i będę mógł połączyć oba światy zwłaszcza, że sama konstrukcja mrówek rozrosła się już mocno a tak duży rezerwuar wody dałby mi ogromne możliwości poprawy warunków wilgotnościowych w gniazdach.

Pozdrawiam
Equisetum
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 15 lut, 2019 13:21

Re: Projekt Mrówkowo-Krewetkowy

Postprzez Mr.Kreweta » Pt 15 lut, 2019 21:23

Ciekawy eksperymencik, Red Cherry powinny wydolić, tyle że duża ilość zieleniny by się przydała, i dbałość o czystość w krewetkarium będzie potrzebna, przy takim PH duża ilość odpadków organicznych jak zacznie się rozkładać może powodować pogarszanie parametrów przez zatrucie amoniakiem na czele, GH i KH mógłbyś sprawdzić tej wody.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Projekt Mrówkowo-Krewetkowy

Postprzez Jolka4655 » Pt 15 lut, 2019 21:38

Ja mam takie ph w kranowicie i niczym tego nie koryguje. W baniaku są redki i sakury śmigają, jajczą aż miło :D Podmiany co tydzień, i praktycznie zerowe grzebanie w akwa bo to tylko szkodzi.
Avatar użytkownika
Jolka4655
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Cz 05 sty, 2017 15:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Projekt Mrówkowo-Krewetkowy

Postprzez Equisetum » N 17 lut, 2019 01:25

Dzięki za odpowiedzi, w sumie chyba wodę zostawię bez kombinacji, jedynie dodam bakterii. Krewetki to będą na 99% sakura red. Podłoże to zwykły żwirek kwarcowy, bez żadnych substratów. Rośliny wybiorę takie które ziemi nie wymagają, ale dam ich sporo. Do tego skałka + korzeń. Prawdopodobie dorzucę do zbiornika kilka neonek. Zobaczę jak mrówki zareagują na taki zbiornik. Jeśli będą go ignorować to rurkę się wywali a krewetkarium uzyska niepodległość.
Equisetum
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 15 lut, 2019 13:21

Re: Projekt Mrówkowo-Krewetkowy

Postprzez Mr.Kreweta » N 17 lut, 2019 10:57

Jak korzeń byś miał ze sklepu, spreparowany, to i tak go wygotuj dobrze, skałka dobrze żeby nic nie oddawała, i powinno być dobrze, aczkolwiek zastanawiam się co będzie z krewetką gdy zeżre mrówkę, a ta miała by w sobie kwas mrówkowy? Chyba że to nie każde mrówki mają?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości