Padające caridiny

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Padające caridiny

Postprzez Vlad » Pn 18 mar, 2019 18:40

Witam, potrzebuje pomocy z padającymi krewetkami. Od jakiegoś czasu codziennie znajduję w akwariach trupki.
Krewetki mam w dwóch akwariach i w obu dzieje się to samo. Zalane dwa miesiące temu, dojrzewały przez 4 tygodnie.
Trochę informacji o baniakach:
pojemność 42l i 53l
podłoże Benibachi normal 1-2cm, pod podłoże mironekuton
filtracja: Hamburgi na całych tylnych ścianach napędzane głowicami aquaszut T-head 750 skręconymi na minimum żeby nie robiły pralki (wykorzystałem głowice które miałem)
Oświetlenie GU10 - 6w led
Na start dodane bakterie seachem stability
Mineralizacja wody RO solami salty shrimp gh+
Parametry w obu baniakach takie same tj:
PH - 5,5-6
KH - 0-1
GH - 5-6
NO2 - 0
przewodność 260-280uS
temperatura 22st
Obsada bańki nr 1: King Kongi, Pinto, Blue Bolty Obsada nr 2: Wine red, hybrydy po pinto + tymczasowo SCR i PRL (miały poczekać aż docelowe bańki dojrzeją - 3 szt 25l zalane 4 tyg temu)
Przed wpuszczeniem krewetek wszystkie parametry były w normie, nadal są w normie, co może być przyczyną padania ?
Podmiany raz w tygodniu 5l, salty shrimp plus Azoo Vita + Beni Bee Max
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano N 24 lis, 2019 22:17 przez Vlad, łącznie edytowano 1 raz
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające cardiny

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 18 mar, 2019 20:02

Mierzyłeś NH4? Może coś źle poszło i cykl azotowy stanął? Albo infekcja...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Padające cardiny

Postprzez Vlad » Pn 18 mar, 2019 20:21

No właśnie nie mam testów na NH4 ani NO3. Infekcja w dwóch zbiornikach w których są krewetki z różnych źródeł jest mało prawdopodobna.
Może fakt zruszenia podłoża miał istotny wpływ na to co się dzieje, musiałem zdjąć baniaki z półki regału, spuściłem wodę, zostawiłem ok 5cm ale przy zdejmowaniu wiadomo że podłoże się ruszy. Po postawieniu na miejsce i zalaniu tą samą wodą wszystko było ok, nie było mega zmętnienia, po godzinie woda była kryształ
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające cardiny

Postprzez Raffy » Wt 19 mar, 2019 07:35

Za mało zielska, brud na szybach - jakby biologia nie halo
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Padające cardiny

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 19 mar, 2019 16:23

Vlad napisał(a):No właśnie nie mam testów na NH4 ani NO3. Infekcja w dwóch zbiornikach w których są krewetki z różnych źródeł jest mało prawdopodobna.
Może fakt zruszenia podłoża miał istotny wpływ na to co się dzieje, musiałem zdjąć baniaki z półki regału, spuściłem wodę, zostawiłem ok 5cm ale przy zdejmowaniu wiadomo że podłoże się ruszy. Po postawieniu na miejsce i zalaniu tą samą wodą wszystko było ok, nie było mega zmętnienia, po godzinie woda była kryształ


Masz do każdego zbiornika osobną siatkę, denzyfekujesz po każdym zbiorniku np. miernik tds, czyścik do szyb? To odnośnie infekcji. Podłoże za świeże żeby miało jakieś większe złogi toksyn w sobie raczej. A i jak masz w jednym zbiorniku krewetki z różnych źródeł, mógł wystąpić konflikt bakteryjny.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Padające cardiny

Postprzez Vlad » Wt 19 mar, 2019 19:12

Raffy napisał(a):Za mało zielska, brud na szybach - jakby biologia nie halo

Brud na szybach tymczasowy po wyławianiu trupków i ruszeniu korzenia/kokosów, normalnie woda kryształ. Krewetki od Ciebie też padają.
Może faktycznie konflikt bakteryjny a może korzenie coś do wody oddawały - dziś wyleciały, doszło zielsko - rogatek i najas.
Krewetki padają dostając tak jakby paraliżu, zatrzymuje się w miejscu a jak ją czymś dotknę to próbuje odejść/odpłynąć ale nie daje rady i przechyla się na bok, upada, lata bezwładnie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające cardiny

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 20 mar, 2019 13:57

Paraliż? Zobacz do sekcji szpital tu na forum, kiedyś czytałem, było o takich objawach, chyba właśnie coś z infekcją, profilaktycznie bym na jeden zbiornik dał tabletkę urofuraginy, ale nie na raz tylko podzielił bym na 3 części, i podawał przez trzy dni, i nawalił bym szyszek olchy dla garbników, czy dołożył liści ketapangu, niestety z mojego doświadczenia przy takich infekcjach padało z 90 % obsady, nawet do kilku miesięcy, mimo leczenia... z tego co czytałem u innych podobnie było.

Edit. wg. moich zapisków objawy pasują do choroby bakteryjnej, która powstaje przy kiepskich parametrach wody, przede wszystkim nadmiarowi azotanów No3, pasuje bo miałeś malutko zielonego i mogło być sporo azotu, ponoć infekcja jest do wyleczenia tylko w początkowej fazie, nie wiem czym dokładnie, później jest ' po ptokach ")
Ostatnio edytowano Śr 20 mar, 2019 14:14 przez Mr.Kreweta, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Padające cardiny

Postprzez bojar » Śr 20 mar, 2019 14:13

Przeżywałem coś takiego. Dawno temu.Codziennie jedna, dwie .W czasie tego paraliżu było jeszcze takie bezwładne pływanie, podskoki i różne dziwne ruchy. Ja to nazywałem szalone iwany.
Niestety nikt nie wiedział co to i jak pomóc. W jednym zbiorniku prawie 100% poszło do Valhali. W innych różnie. Samo przyszło, samo poszło. Nie wiem co było przyczyną, ale jak minęło to do tej pory dzięki bogu nie powróciło.
P.S. To występowało tylko w caridinach.
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Padające cardiny

Postprzez =Fresz= » Śr 20 mar, 2019 14:14

Moje zdanie jest takie samo jak Raffy, biologia nie ruszyła :

Za mało zielska, brud na szybach - jakby biologia nie halo


Daj jeszcze więcej zielonego i kup sobie bakterie microbe lift special blend albo prodibio biodigest.

Są jakieś naukowe prace odnośnie konfliktów bakteryjnych u krewetek ? :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Padające cardiny

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 20 mar, 2019 14:17

Pewnie dlatego że Caridiny są delikatniejsze od Neo w przypadku azotu i innych..?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Padające cardiny

Postprzez Vlad » Śr 20 mar, 2019 16:47

=Fresz= napisał(a):Moje zdanie jest takie samo jak Raffy, biologia nie ruszyła :

Za mało zielska, brud na szybach - jakby biologia nie halo


Daj jeszcze więcej zielonego i kup sobie bakterie microbe lift special blend albo prodibio biodigest.

Są jakieś naukowe prace odnośnie konfliktów bakteryjnych u krewetek ? :-P


Kiedyś miałem właśnie te śmierdzące bakterie :) i na nich jechałem +salty + azoo vita i mineral i śmigało, zieleniny nigdy nie miałem dużo. Tym razem skusiłem się na SEACHEM STABILITY po przeczytaniu kilku opinii i na tym wystartowałem, może tu jest problem.
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające cardiny

Postprzez bojar » Śr 20 mar, 2019 17:01

=Fresz= napisał(a):Moje zdanie jest takie samo jak Raffy, biologia nie ruszyła :



-P


Tylko, że u mnie te same objawy . Zbiorniki były dojrzałe. Przez kilka miesięcy krewetki sobie żyły spokojnie, a potem bum.
Znam jeszcze jeden przypadek o takich samych objawach u innego miłośnika krewetek.
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Padające cardiny

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 20 mar, 2019 17:23

Biologię w zbiorniku zarżnąć to też nie problem w sumie, wystarczy cienka warstwa podłoża mała gąbka jeszcze z głowicą, gdzie przez szybki przepływ wody mamy filtr bardziej mechaniczny niż biologiczny, i o problem nie trudno.. znam niestety jeszcze kilka innych sposobów...")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Padające cardiny

Postprzez Vlad » Śr 20 mar, 2019 20:17

Trupki nadal są, zrobiłem podmianę większą z dodatkiem Pure colour, zielska jest dużo więcej, krewetki jakby żywsze, do pokarmu wyszły, zobaczymy co będzie. Pytanie co robić jak wszystkie padną, restart ? Ze starą wodą czy odkazić akwa i wszystko na nowo ? Jakieś sugestie ?
Kolejne 3 baniaki dojrzewają, większa ilość zielska, dodam inne bakterie i odczekam jeszcze jakiś czas przed zasiedleniem
Obrazek
Vlad
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 62
Dołączył(a): N 09 sty, 2011 11:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające cardiny

Postprzez Raffy » Śr 20 mar, 2019 20:36

Zero karmienia, zero preparatow.

Podmiany na samym salty codziennie po trochu przez tydzień

Ja bym tak zrobił, ale to ja :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości