Ki diabeł?

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Ki diabeł?

Postprzez Vimes27 » Cz 04 kwi, 2019 19:15

W ciągu ostatnich kilku dni dwie samice w zbiorniku z red pinto pierwszy raz zrzuciły jajka. Nadmieniam w zbiorniku są same red pinto wybrane pod kątem spotted - chodzą tam od wielkości ok 1 cm. Jakieś 4-5 miesięcy. Jakież było moje zdziwienie dziś gdy wśród przecinków zobaczyłem dwa białe... Spodziewałem się samych pintosów. Dodam, że nic tam nie przeskoczyło, bo latających robali jeszcze się nie dorobiłem...
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Ki diabeł?

Postprzez Vimes27 » Pt 05 kwi, 2019 05:46

Ktoś już tak miał? albo wie jaka jest tego przyczyna?
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20

Re: Ki diabeł?

Postprzez Raffy » Pt 05 kwi, 2019 07:24

Odpad genetyczny i tyle w temacie :-D
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Ki diabeł?

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 05 kwi, 2019 18:22

standard potomstwo nie jest 100% wizualnie identyczne z rodzicami do głosu dochodza co jakiś czas geny poprzednich pokoleń genetyka jest bardziej skomplikowana niz 2+2=4
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Ki diabeł?

Postprzez Aga » So 06 kwi, 2019 06:50

Inc0gnit0 napisał(a):standard potomstwo nie jest 100% wizualnie identyczne z rodzicami do głosu dochodza co jakiś czas geny poprzednich pokoleń genetyka jest bardziej skomplikowana niz 2+2=4

Nie geny z poprzednich pokoleń tylko geny recesywne. Gen recesywny widoczny w poprzednich pokoleniach nie znika w magiczny sposób, nadal jest obecny i dziedziczony tylko nie ujawnia swojego działania. Nie może gdy działa gen/geny dominujący. Ale gdy dany osobnik odziedziczy 2 geny recesywne po obu rodzicach to uwidaczniają się one w wyglądzie krewetki.
Tak jak na tym przykładzie.
Obrazek
Dlatego zawsze przy ubarwieniach opartych na genach dominujących trzeba się liczyć z pojawieniem się ubarwień recesywnych. Nawet w tzw. liniach "pure" tyle,że tam w wyniku selekcji pojawienie się innych ubarwień jest znikome. Ale nie w każdym przypadku dziedziczenie jest takie proste i mogą się pojawić zupełnie nowe wzory i kolory nie występujące u przodków.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Ki diabeł?

Postprzez Inc0gnit0 » So 06 kwi, 2019 17:38

Aga napisał(a):
Inc0gnit0 napisał(a):standard potomstwo nie jest 100% wizualnie identyczne z rodzicami do głosu dochodza co jakiś czas geny poprzednich pokoleń genetyka jest bardziej skomplikowana niz 2+2=4

Nie geny z poprzednich pokoleń tylko geny recesywne. Gen recesywny widoczny w poprzednich pokoleniach nie znika w magiczny sposób, nadal jest obecny i dziedziczony tylko nie ujawnia swojego działania. Nie może gdy działa gen/geny dominujący. Ale gdy dany osobnik odziedziczy 2 geny recesywne po obu rodzicach to uwidaczniają się one w wyglądzie krewetki....

moze sie nie znam ale to samo napisałem tylko bardziej łopatologicznie :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Ki diabeł?

Postprzez Aga » So 06 kwi, 2019 18:17

Nawet nie podejrzewam, że się nie znasz. :-)
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Ki diabeł?

Postprzez Vimes27 » So 06 kwi, 2019 20:28

Ok. Tyle tylko, że w tym przypadku genem recesywnym powinien być gen Taiwana - Pinto. Gen powodujący fenotyp crystal - jest dominujący. Przypominam, że gdyby rodzice mieli gen crystala musieliby mieć taki fenotyp. Wobec czego raczej podejrzewam jakąś mutację. I jak mniemam muszę się z tym pogodzić, bo akurat samica którą typuję do tego potomstwa jest spotted full. Zastanawiałem się po prostu czy ktoś ma doświadczenie z fullami - i że może to standard jest w ich przypadku... :?:
Vimes27
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Cz 06 wrz, 2018 14:20


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron