babaulti a red cherry

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

babaulti a red cherry

Postprzez dziabi » Śr 23 sty, 2008 00:57

Odpowiadaliście mi na innym forum że czerwone babaulti różnią sie od red cherry (których na razie nie posiadam, wiec porównać nie moge) Kupiłam niedawno 14babaulti z czego połowa jest czerwona, wiec chyba nie sa takie rzadkie:-) Jeśli mi sie uda dodam zdjęcia i jesli da rade powiedzcie mi co o nich myślicie, babaulti czy nie:-)
dziabi
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr 23 sty, 2008 00:26
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Allex » Śr 23 sty, 2008 12:10

Przypuszczam, że po prostu kupiec Cię orżnął i to są redy. Nikt nie zajmuje się hodowlą czerwonych rainbowów (o ile w ogóle w Europie istnieją), a tylko kilkuletnia selekcja przez wiele generacji jest w stanie utrwalić czerwony kolor. Problem w tym, że często redy są trzymane z rainbowami i gdy są młode mogą wyglądać prawie identycznie. Pomijam przypadki sprzedaży dzikich N. heteropoda jako C. babaulti.
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Adekm89 » Śr 23 sty, 2008 12:35

Kupiec czy sprzedawca??
Mniejsza o to, redka jak sie patrzy...
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez PABLO » Śr 23 sty, 2008 14:04

no redka pełną parą. :) czyli kupiłaś sobie 14 redek :P
Avatar użytkownika
PABLO
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 192
Dołączył(a): Cz 08 lis, 2007 10:34
Lokalizacja: Radomsko

Postprzez dziabi » Śr 23 sty, 2008 15:04

PABLO napisał(a):no redka pełną parą. :) czyli kupiłaś sobie 14 redek :P


Niee aż tyle nie:-) tylko 6:-) ale kilka dostałam malutkich gratis może jakieś zieloniutkie z nich wyrosną:-) są jeszcze (z tych 6-ciu czerwonych) dwie które mają jasny pasek na grzbiecie i jasne bebeszki to redki?
A kłócili sie ze mną, że sie nie znam bo krewetek nie mam, a oni od roku je hoduja i nikt nie narzekał, tylko mi coś nie pasujei marudze, a jednak można i bez posiadania krewetek coś wiedzieć:-) Wiedza książkowa to BÓG:-)
dziabi
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr 23 sty, 2008 00:26
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez batman-ka » Śr 23 sty, 2008 15:59

Redki mają jasny pasek bądz nie,zależy od redek,może te jasne to po prostu samce,na stronie głównej www.krewetki.org jest dział/ wiadomości ogólne/,tam jest fotka samicy redki i jej siodełko zaznaczone,po tym rozpoznasz czy to samce,one siodełka nie mają;-)
W galerii jest dużo fotek redek i babaulti,co do samców babaulti i red cherry,to są one podobne,raczej bezbarwne,redki będą miały czerwone kropki a samce babaulti zazwyczaj mają ciemne kreseczki.
Jeżeli chodzi o samicę babaulti to będzie widać różnicę,jak się wystraszy będzie blada,kolorystycznie będzie starała się dopasować do podłoża,szansa ,że trafisz na czerwoną jest znikoma,ja miałam tylko jedną sztukę i dostałam ją bardzo dawno temu,nigdy więcej nie udało mi się trafić takowej
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez dziabi » Śr 23 sty, 2008 16:29

Wiem jak odróżnic samice od samca:-) Prosze mnie nie brać za takiego laika:-) Sporą wiedze mam (tylko nie praktyczna:-)hihihi
Te 2 krewetki o których pisałam (z paskiem i jasnymi bebeszkami (nie jajkami)) to samice, własciwie większość tych czerwonych to samice.
Z wystraszeniem ich może być problem, bo niczego sie nie boją, jak montowałam sciane z mchem to pomiędzy palcami mi pływały:-)

Rozumiem że wniosek z tego taki że jest tylko 1% szans że mam czerwone babaulti:-) echh trudno, dosyć mam już kłótni:-)
Dzięki za komentarze
dziabi
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr 23 sty, 2008 00:26
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez batman-ka » Śr 23 sty, 2008 19:27

Trudno czasem wyczuć kto się zna a kto nie więc bez obrazy ;-)
jeżeli to samice i są jasne to może to babaulti,bez fotki trudno coś powiedzieć,ale w przyszłości jeżeli będziesz chciała to mi się właśnie urodziły i będę sprzedawać tanio;-)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Allex » Pt 25 sty, 2008 16:31

Od ostatniego postu myślałem trochę (tak, tak) jakie są właściwie cechy diagnostyczne, dzięki którym można odróżnić reda od rainbowa (oprócz koloru oczywiście). Porównywałem opisy i przed wszystkim zdjęcia N. heteropoda z C. cf. babaulti. Doszedłem do jednego wniosku. To, co u nas sprzedaje się pod nazwą "rainbow" nie ma nic wspólnego z prawdziwą C. babaulti. Zupełnie inaczej wyglądają proporcje ciała, kolor jajek i rostrum. U rainbowów jest znacznie krótsze i ma mniejsze "zęby". Przypomina kilka gatunków, ale najbardziej podobne są do dzikiej odmiany N. heteropoda. Z tego co wydedukowałem to po prostu ten sam, lub bardzo blisko spokrewniony gatunek. Przypuszczam, że kiedyś przyjechała dostawa redów wraz z kilkoma dzikimi osobnikami. Ponieważ miały inny kolor zostały sprzedane pod inną nazwą. Czasami nazywana jest też Neocaridina zeylanica albo Caridina fernandoi. Te krewetki mają również zupełnie inne rostra, różnią się też wyglądem i kolorem paska na grzbiecie. Już bez nich jest wystarczająco dużo zamieszania. Poniżej przedstawię kilka zdjęć porównawczych.

Caridina heteropoda

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia zaczerpnąłem z różnych stron w celu zróżnicowania i choć nie mam pewności, że każde rzeczywiście przedstawia ten sam gatunek to jednak mam pewność, że nie jest to babaulti.

Caridina cf. babaulti (zwykła i zielona)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na powyższych zdjęciach C. cf. babaulti jest znacznie szczuplejsza, bardziej wydłużona i ma wielkie rostrum. Na 6 zdjęciu widać to wyraźnie.

Całe to zamieszanie jest jeszcze bardziej potęgowane tym, że często redy i rainbowy trzymane są w tym samym zbiorniku. Dlaczego? Bo nie bez powodu mają podobne rozmiary, zachowania i wymagania. Jeżeli dochodzi do krzyżówek, to nie potrafimy tego stwierdzić. Gdyby do nich dochodziło to potomstwo powinno być mieszane. Odmiana czerwona charakteryzuje się genami recesywnymi w porównaniu do dzikiej i przynajmniej teoretycznie większość (jeśli nie wszystkie) młode powinny być ciemne. Można bardzo łatwo przeprowadzić eksperyment, w którym dojdzie (lub nie) do krzyżówki. Potrzeba tylko po jednym osobniku z każdego gatunku i osobny zbiornik. Jeżeli do krzyżówki nie dojdzie to i tak moim zdaniem trzeba będzie zrewidować informacje na temat rzekomych "babaulti",
Ostatnio edytowano Pt 25 sty, 2008 16:32 przez Allex, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Allex
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 280
Dołączył(a): Pt 23 lis, 2007 19:21
Lokalizacja: Poznań

Postprzez batman-ka » Pt 25 sty, 2008 22:49

Kiedyś zwróciłam już uwagę szczególnie na te jaskrawo zielone,są całkiem inne niż "typowe" babaulti które mam w zbiorniku,fakt,że można je nazwać rainbow ponieważ z lekkością zmieniają kolor od czanego,po biały ,natomiast nie różnią się znacznie od typowych redek.Tak jak nikt nie zastanawiał się nad tym dlaczego redki noszą żółte i zielone jajka a babaulti zielone.
Po prostu stwierdzono,że tak ma być,ale moja jedna babaulti nosi pomaranczowe jajka,co jest już trochę dziwne,na pewno nie jest redką bo jest czarna
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości