Akwa z piskowcem czy bez?

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Akwa z piskowcem czy bez?

Postprzez illuminatebaby » So 23 kwi, 2011 09:07

witam! Ostatnio usłyszałem pewną opinię na temat piaskowców. Mianowicie te kamienie w akwarium zatwardzają wodę. Prawda to jest czy jakiś mit. Chcę na nowo uruchomić moje krewetkarium z Red Cherry i jest jeszcze czas by wyciągnąć kamienie. Proszę o wypowiedzi rzetelne w tej kwestii.
Avatar użytkownika
illuminatebaby
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 19 kwi, 2011 22:30
Lokalizacja: Łódź

Postprzez =Fresz= » So 23 kwi, 2011 09:25

"Piaskowiec to nie jest konkretna skała, która zawsze i wszędzie ma takie same własności. Jest to grupa skał składających się z piasku i spoiwa. Piasek to najczęściej drobny kwarc lub jakiś glinokrzemian i to jest dla wody obojętne. Natomiast spoiwa mogą być różne, najczęściej krzemionkowe, kalcytowe lub żelaziste. To drugie to węglan wapnia. Nie będzie tak szybko reagował z wodą jak kreda, ale jeśli potrzebujesz bardzo miękkiej wody to może sprawiać problem. Sprawdzanie jak przy wapieniach - kwasem-octem"

Sprawdź zatem czy się nie pieni jak tak to będzie podnosić ph.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez illuminatebaby » So 23 kwi, 2011 12:22

No właśnie już wcześniej, a konkretnie jakiś rok temu, przy zakładaniu akwa ogólnego sprawdzałem te piaskowce octem i chyba z pół butli wykorzystałem. skałki nie pieniły się, ale opinię zasłyszałem i wolałem się upewnić bo dwie wrzuciłem do krewetkarium. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
illuminatebaby
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt 19 kwi, 2011 22:30
Lokalizacja: Łódź

Postprzez polityk » Śr 25 maja, 2011 09:53

Ja mam piaskowiec w akwa 55 l. Dokładnie 4 większe skałki (każda ok. 0.6kg).

U mnie podniosły ph o jakieś 0.2. Takie samo środowisko bez piaskowca ma ph 6.6, w akwa z piaskowcem 6.8. Podłoże identyczne, roślinność podobna, woda taka sama.
pozdrawiam

polityk

25 l - Blue Bee, Blue Pearl i White Pearl
55 l - CR A + S, Biene A + S
polityk
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): N 06 lut, 2011 22:59
Lokalizacja: Ząbki


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości