Zakładanie krewetkarium

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Zakładanie krewetkarium

Postprzez MrPiotras » Śr 10 gru, 2014 17:06

Heja. Planuje założyć krewetkarium.
Obecnie posiadam puste akwarium 25-litrowe i dodatkowo filtr Aquael Fan Filter Mikro Plus <-- jak możecie dajcie znać czy owy filtr sie nadaje czy wymieniać na jakąś kaskadę.
Jestem w trakcie przerabiania pokrywy i montowania listw T5.

Planuje hodować krewetki - Red Cherry

Moje pierwsze pytanie.
Jakie wybrać podłoże ? Aktywne czy zwykłe ? Można prosić o zalety podłoża aktywnego ?
Myślałem nad aktywnym ze względu na "heńka" którego chciałbym posadzić oraz wiele innych roślinek a wyczytałem, że podłoże aktywne zawiera mikroelementy sprzyjające roślinom.
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez Dakota » Śr 10 gru, 2014 17:39

Najlepszy i najpopularniejszy filtr do krewetkarium to głowica z odpowiedniej wielkości gąbką (im większa, tym lepsza). Jeśli Twój filtr ma możliwość zamocowania sporej gąbki, to będzie w porządku.

RC uchodzą za najłatwiejsze krewetki w hodowli, są stosunkowo mało wymagające i tolerancyjne na błędy hodowcy. Podłoże wystarczy neutralne - żwirek np. kwarcowy (bazaltu nie polecam, jeśli chcesz ciemne podłoże, to możesz kupić barwiony żwirek kwarcowy polecany dla krewetek). Podłoża aktywne są równego rodzaju - te dla krewetek obniżają twardość wody i pH, te dla roślin zawierają w sobie minerały i mikroelementy przydatne roślinom korzeniowym. Przy podłożach aktywnych zaleca się stosowanie wody RO, czyli z filtra odwróconej osmozy (przy aktywnych dla krewetek jest to właściwie niezbędne).
Małego Heńka można z powodzeniem hodować w żwirku, przy czym trzeba mu zapewnić odpowiednią ilość światła i substancji odżywczych. generalnie jest to roślina kapryśna i trudna w uprawie, ale niektórzy krewetkomaniacy z powodzeniem trzymają ją w swoich baniakach.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez MrPiotras » Śr 10 gru, 2014 19:01

Dzięki własnie o takie info mi chodzi ;)

Ale okej, mówisz duża gąbką na filtr i będzie git ? No tak ale sporo mi to miejsca będzie zajmować przez co będę musiał się ograniczyć.
Jak przeglądałem inne krewetkaria użytkowników do zazwyczaj mają ten pat mini z mała gąbką ze względu własnie na przestrzeń. Natomiast kaskada była by chyba najlepszym wyborem.

Co do podłoża to wtedy zdecydowałbym się na zwykle podłoże. Znalazłem piasek kwarcowy - http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcow ... %BCa-90107

Na innych forach polecają owego sprzedawce. Jak myślisz ?
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez Dakota » Śr 10 gru, 2014 19:44

Na tym forum również polecano tego sprzedawcę, bo jest on kreweciarzem ;-)
Podłoże powinno być ok, za parę dni odpalam baniak właśnie na nim. Tu masz więcej informacji:
viewtopic.php?f=31&t=6866&p=60844&hilit=test#p60844

Pooglądaj akwaria użytkowników tu na forum - gdzie są baniaki stricte pod krewetki, w tym hodowlane - i popatrz, jakie filtry kto stosuje i jak się o nich wypowiada. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Kaskady nie są złe, jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w akwarium, przy czym na wlocie należy umieścić prefiltr, żeby nie zasysało młodych krewetek. Minusem kaskad jest dość często spadający przepływ, trzeba o to dbać. Plusem to, że duża kaskada daje dużo miejsc na media filtracyjne i nie zajmuje miejsca w akwarium. Plusem filtrów wewnętrznych jest cicha praca i prawie bezobsługowość (przy odpowiednio dużej gąbce) oraz fakt, że na gabce gromadzi się dużo pożywanie zwłaszcza dla młodych krewetek (zwiększa to ich przeżywalność), minusem to, ze zajmują miejsce, nie wyglądają najpiękniej i ich czyszczenie wymaga włożenia łapek do akwarium, co nie każdy lubi. To tak w skrócie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez MrPiotras » Śr 10 gru, 2014 20:36

Dzięki za odpowiedzi ! :)
Co do filtru na chwilę obecną pozostanę przy obecnym.

Okej ale teraz kwestia piasku kwarcowego, jaki wybrać :
- granulacji 0,8-1,2 mm http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-czarn ... 91986.html
- czy granulacji 2-3mm http://allegro.pl/zwirek-kwarcowy-czarn ... 38904.html

Czy może zakupić trochę tego i trochę tego ?
I ile kupić kg do 25-litrowego akwarium ? Tak, wiesz aby usypać gdzieś tam w tle górkę :)
MrPiotras
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 50
Dołączył(a): N 30 mar, 2014 22:50

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez Dakota » Śr 10 gru, 2014 21:15

Też miałam dylemat między 0,8-1,2 i 2-3mm - wybierz ten, który bardziej Ci się podoba, możesz też wymieszać. W wątku, który podałam, jest porównanie wielkości.

Ilość podłoża możesz sobie wyliczyć za pomocą kalkulatorów w internecie. Mniejsza ilość podłoża jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez kancelawa4gf » Wt 16 paź, 2018 10:33

czystość jest ważna i cieńsza warstwa będzie lepsza
kancelawa4gf
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 08:31

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez georobert » Wt 16 paź, 2018 11:44

Wybrał bym ten ok. 1 mm.
Bardzo fajnie się prezentuje, nie jest pylasty, a ten 2-3 mm będzie dużo grubszy wizualnie.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: Zakładanie krewetkarium

Postprzez bartek2249 » Wt 14 kwi, 2020 18:46

To jeszcze ja mam pytanko.

Jaki Filtr proponujecie do krewetarium o wimiarze baniaka (dł.wys.szer) 40x25x25 25l (bainiak to akwa bardziej )
Jeszcze doszłoby jakies podłoże
Macie jakies przykłady takiego baniaka jak to mniej wiecej rozwiazane jest
Jaki filterek i jak dobrze oswietlic bardziej dlugie akwarium tak zeby "heniek" miał dostatecznie swiatła

Pozdrawiam :)
bartek2249
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt 14 kwi, 2020 18:05


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron