Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez Inc0gnit0 » N 06 gru, 2015 18:54

O krewetkach niewiele wiem ale o fizyce i hydraulice jeszcze mniej chodzi mi po głowie takie zagadnienie pewnie dla obytych w temacie bedzie to dziecinnie łatwe ale dla mnie nie jest to do końca oczywiste wiec do rzeczy:
Aquael ma w ofercie linie filtrów zewnetrznych z zewnetrzna pompą ( poza korpusem filtra/kubła) która moze byc montowana zarówno w akwarium jak i poza akwarium. Zastosowalem taka pompe do jednego ze swoich projektów i tam własnie wywiazała sie dyskusja na ten temat który tu chce poruszyć.
A teraz pytanie zasadnicze :czy wydajność takiej pompy bedzie sie zmieniac zaleznie od wysokości słupa wody w akwarium oraz czy umiejscowienie pompy na róznych wysokościach słupa wody wpływa na wydajność.
Teoretycznie jak dla mnie na chłopski rozumek nie powinno byc zadnej róznicy w wszystkich opcjach o jakie zapytuje bo mamy tu dwa naczynia połaczone, ale podczas testowania szczelności takiego układu zauwazyłem ze wydajnośc pompy spadała im wyzszy był słup wody nie wiem czy mi podczas testowania cos umkneło co wywołało taki a nie inny przeplyw wody ,bo akurat wtedy co innego mnie zajmowało ( szukałem przecieków) ktos ogarniajacy te zagadnienia moze zechce mnie naprostowac jak to sie bedzie sprawować?w sumie gdybym miał ze 4m weza to sparwdziłbym to praktycznie a ze nie mam to zapytuje obeznanych w tym temacie

dla pojasnienia o co mi biega mały schemat Obrazek
edit: troche odgmatwałem o co mi chodzi
Ostatnio edytowano N 06 gru, 2015 22:47 przez Inc0gnit0, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez ciortek » N 06 gru, 2015 22:02

Moim zdaniem może byc różnica z tego względu, że każda pompa na pewny poziom podnoszenia słupa wody czyli wnioskując pompka wyżej zamontowana powinna miec minimalnie większą wydajnośc niż ta usytuowana niżej. Tak mi się wydaje ale mogę się mylic :D
ciortek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr 01 kwi, 2015 06:27

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez Inc0gnit0 » N 06 gru, 2015 22:19

gdybym miał ze 4m weza to sprawdziłbym to praktycznie a ze nie mam to pytam moze ktos ma wiedze i sie wypowie
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez SUHY » Pn 07 gru, 2015 00:20

Nie ważne gdzie w obiegu zostanie umieszczona pompa .Wydajność zmienia się z "wielkością " obiegu , opór w przepływie , długie rury słabo płynie .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez SUHY » Pn 07 gru, 2015 00:42

SUHY napisał(a):Nie ważne gdzie w obiegu zostanie umieszczona pompa .Wydajność zmienia się z "wielkością " obiegu , opór w przepływie , długie rury słabo płynie .


Takie rzeczy bierze się pod uwagę przy większych różnicach ciśnień : przed/za pompą , u "nas" nie .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez Mateusz.A » Pn 07 gru, 2015 19:24

Mnie się wydaje, że nie ma to znaczenia. Tak czy siak pompa będzie musiaładoprowadzić do wylotu sumę ciężaru wody przed i za pompą.
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 07 gru, 2015 19:53

Na innym forum gdzie tez poruszyłem to zagadnienie padło stwierdzenie że nie tyle o wysokośc słupa wody chodzi co o długośc wezy i opór jaki stawiaja płynacej wodzie
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez kaboom » Wt 08 gru, 2015 11:47

Z doświadczenia z kubłami Multikani wiem tyle że wpływ na wydajnośc pompy ma zawsze słup wody jaki jest do podniesienia i w ten sposób pośrednio można regulować wydajność filtra. Ponadto węże które są dołączone do filtrów AquaEla mają wydajność max 650l/h z tego co pamiętam.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 08 gru, 2015 21:56

wydajnośc wezy 650l/h.zakładam że przy pompie z "zestawu" , teoretycznie jakby podpiąc pompe obiegowa do CO 20kl/h to pewnie z 5k spokojnie przekroczy
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Fizyka, hydraulika , kubeł i akwarium

Postprzez hydrbydrpjro984 » Pn 27 sie, 2018 12:01

przekroczy, trzeba pomyśleć o czymś innym w zależności od budżetu
hydrbydrpjro984
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 27 sie, 2018 11:58


Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości