Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez totome » Wt 10 sty, 2017 21:16

Damian , zapomniałeś tylko dodać że robisz dwa restary w roku . To po co Ci bakterie ? Kidy ten zbiornik ma się zasyfić ?
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez ar2r21 » Wt 10 sty, 2017 21:39

totome napisał(a): reszta nas małych robaczków może go np. przekarmiać , problem nie ujawni się od razu , ale kumulacja szkodliwych substancji powstałych z gnijących niestrawionych produktów z czasem rozwali system . I tu pomogą Ci bakterie , zwiększąc zakres błędu który możesz popełnić ;-)

Sypać żarcie bez umiaru i lać bakterie. I na tym ma polegać hodowla krewetek?
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez daman0629 » Wt 10 sty, 2017 22:31

totome zgadza się. I tutaj można powiedzieć coś takiego że ,,jak dbasz tak masz". Jeśli sie komuś nie chce robić restartów podmieniać wody, czyścić gąbek a woli dawać magiczne środki i liczyć na cud to później łowi trupki i zastanawia się czemu są niewyjaśnione zgony itp.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez Sebastian » Śr 11 sty, 2017 09:53

Damian każdy robi jak chce, jest bardzo możliwe, że jak robisz restarty co pół roku i podmieniasz wodę co tydzień to nie musisz dawać bakterii... ja dodaje bakterie po to żeby w moim krewetkarium zachodziły wszystkie procesy które powinny.
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Śr 11 sty, 2017 10:13

No i właśnie rysuje się obraz zależności, dlatego tak zawsze piszę o szczegółach. Wcześniej daman0629 nie pisałeś o tych częstych restartach. Ja robię zupełnie inaczej czyli gruba warstwa podłoża, zero odmulania, bakterie przy podmianach czy raz na 2tyg. i restarty po minimum 2 latach. Krewetek jak mrówek, zupę można z nich gotować :-P w tej chwili zbiornik ma 15 miesięcy i nie zamierzam tym razem za szybko robić restartu czyli bijemy rekord heh ostatnio byłem zmuszony przeprowadzką.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez daman0629 » Śr 11 sty, 2017 11:27

Oczywiście że każdy zrobi jak chce, chciałem tylko pokazać że można i bez dodawania bakterii prowadzić zbiornik w dodatku bezproblemowo. ;-)
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Śr 11 sty, 2017 11:40

Oczywiście że można tylko trzeba wiedzieć w jakiej sytuacji, co trzeba i jak dodawać wtedy niema problemów. Ja jestem za leniwy na tak częste restarty czy odmulania. Więc kwestia różnicy w złotówkach nowe podłoże co pół roku czy dobre bakterie. Sporo osób myśli że zaleje zbiornik i będzie działać a tak niestety nie jest.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez Agnieszk » Śr 11 sty, 2017 13:47

Mogę spytać dlaczego nie ?, w naturze w naturalnym środowisku krewetką ani rybką nikt żadnych bakterii nie leje a jakoś żyją. Wytłumaczcie mi to proszę tak po prostu i zrozumiale jestem blondynką hihihi. Agnieszka
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Śr 11 sty, 2017 13:50

Aga przeczytaj ten wątek od deski do deski to nie wiele :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez SUHY » Śr 11 sty, 2017 14:05

Agnieszk napisał(a):Mogę spytać dlaczego nie ?, w naturze w naturalnym środowisku krewetką ani rybką nikt żadnych bakterii nie leje a jakoś żyją. Wytłumaczcie mi to proszę tak po prostu i zrozumiale jestem blondynką hihihi. Agnieszka

Tu się leję pożywkę ,bakterii to mamy pod dostatkiem w zbiorniku .A BAKTERIE to taka nazwa handlowa .Jak bakterie nie maja potrzebnych składników to ledwo przędą i słabo wcinają odpady .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez Agnieszk » Śr 11 sty, 2017 14:28

Fresz, czytałam a w ogóle dużo czytam wszystko na forum i poza nim, ale opinie i zalecenia ( porady ) są tak różne a efekty zbliżone i stąd moje pytanie, a wiesz nie chciała bym wyważać drzwi już otwartych. już usuwam się w cień i jak coś to ślicznie przepraszam. Agnieszka


SUHY napisał(a):
Agnieszk napisał(a):Mogę spytać dlaczego nie ?, w naturze w naturalnym środowisku krewetką ani rybką nikt żadnych bakterii nie leje a jakoś żyją. Wytłumaczcie mi to proszę tak po prostu i zrozumiale jestem blondynką hihihi. Agnieszka

Tu się leję pożywkę ,bakterii to mamy pod dostatkiem w zbiorniku .A BAKTERIE to taka nazwa handlowa .Jak bakterie nie maja potrzebnych składników to ledwo przędą i słabo wcinają odpady .


Suchy to akurat chyba wiem, ale powiedz jeszcze tylko dlaczego bakterie nie mają co jeść skoro jest pokarm - powiedzmy nie zjedzony do końca przez krewetki i są ich odchody a rośliny też jakieś są i przerabiają azotyny i azotany.
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez stan_shrimps » Śr 11 sty, 2017 15:12

Obrazek

U-Jet 3, max litro podłoża, akwa o dnie 49x28 wys 23 cm.

Dodam że odłowiłem tam jakieś 600 krewetek od czerwca, a wrzuciłem tam 14 lutego 2016 30 krewetek od Damiana, który bardzo podobnie do mnie prowadzi zbiorniki.

Podmiana RO przewodność 40 us (z merlina) i od 2 miesięcy daję ale nie zawsze jakieś 0,03 ml Mosury ultra plus/5l. (daję 1-2 ml na oko do 200 litrów)

Jak mi się przypomni czyli raz dwa w miesiącu ale nie podmiany polytase albo biozyme.

i następne przykłady:

Obrazek

nastepne poniżej od Damiana, ten sam dzień wpuszczenia 20 szt:
Obrazek

Obrazek

a tu poszło z 100o urodzonych w porodówce hybryd od poczatku 2016, już po restarcie:
Obrazek

edit: bo nie czytałem drugiej strony. Słuchajcie, ostatnie moje 3 porażki ze stadami kupionymi od ludzi którzy dają dużo różnych rzeczy do akwarium. Jedne PRLki dały młode, było ładne stado ale się rozpłynęło po pół roku...tutaj nie będę mówił od kogo krewety bo jest ta osoba tutaj nieobecna i być może coś się stało z akwarium. Drugie PRLki od osoby która jest na forum-krewetki nie wytrzymały miesiąca 30 sztuk PRL się rozpłynęło. 3 stado to yellowy, nie doczytałem że był trzymane na RO + GH/KH+, u mnie trafiły na kranex i się rozpłynęły.

Innych problemów nie miałem, bo pozostałe stada był kupowane od ludzi z okolicy. Od Mariusza, Piotrka, Damiana, Mariusza i Janusza. Wszystko od ludzi którzy mają podejście takie jak ja. Z wszystkich tych stad mam co najmniej 200-300 sztuk krewetek. A czasem i tysiąc, bo nie jestem w stanie policzyć. Podmiane robię co 1-5 tygodni, mam liście w akwa, przekarmiam, karmię JEDNYM POKARMEM DIY!
Kto obserwuje aukcje, wie ile sprzedałem SCR, Hybryd różnych, Crystali, do tego zapełniłem własnymi krewetkami 40 nowych zbiorników....
Ostatnio edytowano Śr 11 sty, 2017 15:44 przez stan_shrimps, łącznie edytowano 1 raz
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez =Fresz= » Śr 11 sty, 2017 15:34

Da się? da :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez SUHY » Śr 11 sty, 2017 15:50

Agnieszk napisał(a):Suchy to akurat chyba wiem, ale powiedz jeszcze tylko dlaczego bakterie nie mają co jeść skoro jest pokarm - powiedzmy nie zjedzony do końca przez krewetki i są ich odchody a rośliny też jakieś są i przerabiają azotyny i azotany.


Powiedzmy że bakterie potrzebują 3 składników do życia , 90 częsci x 8 częsci y i 2 częsci z .Jak zabraknie "z" to dupa z jedzenia .
I czasem tegoż im brak i czasem dodanie pożywki pomaga .
Nie licząc , bardzo sporadycznych dodatków Bioguard , raz na kilka lat ot tak . Nie mam potrzeby ,a krewetkom dobrze, dno pokryte że ciężko podłoże zobaczyć :-D .
Ostatnio edytowano Śr 11 sty, 2017 15:57 przez SUHY, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Bakterie do krewetkarium i kilka pytań.

Postprzez stan_shrimps » Śr 11 sty, 2017 15:54

Troszkę dopisałem-zwróćcie uwagę na podmiany...robię je rzadko...a gąbki jak płukam: w pralce-tej samej w której idzie proszek, płyny do płukania itd. 3 płukania po 15 minut i 30 gąbek czyściutkie ;)
Do tego pcham czasami łapy umazane dziwnymi rzeczami do akwa bez mycia a pół metra od regału stoi kominek wolnostojący z którego jak nie było porządnego komina to nie raz sadza fruwała po całym pomieszczeniu, a cały czas jest kurz z popiołu. Później pokażę foto całości...

Kolejne błędy: kilka razy zrobiłem podmianę kranówą u crystali (mam poprzeplatane Neo z Caridiną na regale), nic się nie stało, zero zgona.
Czasem jak mi wpadnie do akwa proszek do maluchów o pojemności mniej więcej łyżki stołowej-też się nic nie dzieje...
Mycie szyby rozpuszczalnikiem w sprayu-dlaczego nie (ktoś nalał do butelki z płynu do mycia szyb)-nic się nie stało ale odpućiłem po 3 akwa.

Rekord w nierobieniu podmian: Podmiana 20 ostatniego dnia sierpnia, kolejna 20% po 20stym września, a następna w ostatnich dniach listopada....nie zauważyłem negatywnych skutków. Od końca sierpnia do 3-5 listopada moja opieka nad akwariami polegała na wrzuceniu jedzenia, nawet rzęsy nie miałem czasu zbierać.

o starterach:

http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity ... terii.html
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... ht=starter

mam nadzieję że administracja zezwoli na podanie tych linków, jeśli chcecie się dowiedzieć dużo o biologii w awarium to na podforaku jest tego tyle że tydzień zajmuje czytanie, zwróćcie uwagę na posty zulixa, jest doktorem Chemii z 30 letnim stażem, autorem kalkulatora zulixa z którego korzysta duża część akwarystów ustalając nawożenie akwarium.
Ostatnio edytowano Śr 11 sty, 2017 15:59 przez stan_shrimps, łącznie edytowano 1 raz
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości