Problem z wylinką?

Pytania i informacje na temat naszych uroczych, wielonogich, podwodnych stworzeń

Moderator: =Fresz=

Problem z wylinką?

Postprzez QHU » Wt 03 sty, 2017 19:00

Witam,

od jakiegoś czasu zauważyłem jakby problem z wylinką u co poniektórych krewetek. Dość dziwne ponieważ woda, parametry, dieta od zawsze taka sama. Nieraz widzę jak po wylince gdzieś na odwłoku zostaje mały kawałek niezrzuconej wylinki bądź sterczący pleopod. U niektórych zauważyłem po wylince ułamane wąsy, jeden bądź więcej. Wydaje mi się, że po tak nieudanej wylince nie wszystkie przeżywają.

Jedyne co przychodzi mi do głowy to pytanie nt Salty którego używam, czy ktoś zauważył aby jakość tego mineralizatora się pogorszyła? Przewodność mam cały czas taką samą, ale może to już nie to co kiedyś. Następne pytanie to czy Salty wietrzeje? czy taki mineralizator po ok roku od otwarcia może stracić
swoje właściwości? Dla ścisłości dodam, że mineralizuję salty do ok. 260-270μS i dodaję kilka kropel Mosury mineral, woda w akwa 300μS. Poniżej zdjęcie delikwenta ze sfatygowanym wąsem.

Obrazek
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Problem z wylinką?

Postprzez zuczek222 » Wt 03 sty, 2017 19:05

Ja do Salty też dodaję Mosurę, tyle że w ilości 1,5ml na 5 litrów i jest OK.
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Wt 03 sty, 2017 19:34

Fajny temat :D niech odpowiedzą Ci co dają tylko samo salty.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez SUHY » Wt 03 sty, 2017 20:21

Mineralizator nie ma nic do tego , z czasem zmieniły sie parametry w zbiorniku .
Salty używam od lat , czasami były zmiany na inny lub mieszanie jak tera salty +v6 . Nie zauważyłem żadnych zmian .
Problemy z wylinką zawsze były bodźcem do czyszczenia zbiornika i większych podmian .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Wt 03 sty, 2017 20:35

Po podłożu widać że zbiornik w miarę świeży/czysty.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez QHU » Wt 03 sty, 2017 20:37

No ja salty też używam praktycznie od początku i nie narzekałem. Baniak jest czysty i "świeży" bo zalany pod koniec sierpnia, z podmianami też nie powinno być źle, baniak 96l wody jest 80l a podmieniam ok 20l tygodniowo.
Zastanawiam się nad tylko czy to moje salty nie jest już za stare i czy może mieć to wpływ na jego jakość, tak jak pisałem wcześniej, ma już z rok i otwierane było co tydzień (było bo właśnie się skończyło).
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Problem z wylinką?

Postprzez SUHY » Wt 03 sty, 2017 21:11

Raczej nie ma się co tam zestarzeć , zresztą zawsze kupowałem kilo i stykało na długo .Trochę spor podmiany , ja podmieniam 30 L tygodniowo w 200L i krewetek jest około 2 000 .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Lukkey » Wt 03 sty, 2017 22:08

W ostatnim czasie miałem problemy z wylinką u Blood Mary, ze stada startowego 10 szt zostały 3-4, reszta poległa z typowymi objawami problemów przy wylince tj. pęknięcie na pancerzu tuż za głową. Wodę mineralizowałem Salty + Old Sea Mud Powder do ok. 400 us. Od kilku dni dodaję również Azoo Mineral Plus, zobaczymy czy sytuacja się poprawi. Dodam jeszcze, że drugi, bliźniaczy baniak z Yellow Neon Fire przy identycznym prowadzeniu ma się bardzo dobrze i ze stada startowego 10 szt. nadal jest 10 szt. i nawet fajnie rosną. Salty mam najmniejsze opakowanie otworzone miesiąc temu.
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Problem z wylinką?

Postprzez matu » Wt 03 sty, 2017 22:37

To jakie masz KH przy tej mineralizacji w bloody mary?
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Lukkey » Wt 03 sty, 2017 23:11

matu napisał(a):To jakie masz KH przy tej mineralizacji w bloody mary?


GH 11-12
KH 5-6
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Tasior » Śr 04 sty, 2017 06:14

Kij wi co to jest. Ja miałem podobną akcje tyle, że prawie z dnia na dzień... Krewetki padały jak muchy przy wylince. Było gołym okiem widać, że nie umie przejść wylinki i tak umiera, badź znajdowałem ledwo ruszające się bez wąsów/kończyn.... I cholera wie co to było. Baniak miał około 8 miesięcy. Uzdatniany tak jak zawsze. W innych akwa było wszystko okey. Z całej obsady zostało mi raptem z 20 sztuk. Było to jakoś po zmianie mineralizatora z Salty na Glas Garden Gh+. Byłem pewny, że to jest wina tego mineralizatora. Lecz u kumpla taka sama sytuacja była najpierw u Tajów, potem u SCR. Mi najpierw Taje wzięło. Potem wzięło mi SCR po jakimś miesiącu. Szybko podniosłem przewodność podnosząć jednocześnie gh (do około 450 us) i tym oto sposobem udało mi się uratować około połowy stada....
Ale suma sumaru pojęcia nie mam gdzie szukać przyczyny.... Myślę, że albo coś jest w powietrzu, albo poprostu naturalna eliminacja słabych genów albo cholera wie co.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Problem z wylinką?

Postprzez SUHY » Śr 04 sty, 2017 08:54

No i mnie uprzedziłeś .
Dokładnie tak jest że nikt nie wie czemu tak sie dzieje .
Przyczyn może być kopa , nikt tematu nie rozgryzł , wszyscy co mieli problem ratowali się jak mogli i jak ustało to mieli "lekarstwo" .
Tyle że problem raczej ustawał sam po znacznym przeczesaniu populacji , a nie po zabiegach , lub zabiegi przyczyniały sie pośrednio .
Jak pisałem wcześniej , u mnie to zwykle był znak do odmulania i większej podmianki ,ustawało z dnia na dzień .
Moim zdaniem to brak równowagi jakiś składników w wodzie .(Nie dumnie brzmiących minerałów :roll: )
Z obserwacji wynika że dzieje się to najczęściej w młodych i starych zbiornikach .
Często pomaga przełowienie krewetek do innej bańki , wiele ludzi robi restart .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Tasior » Śr 04 sty, 2017 09:49

Tak. Przelowienie pomaga. Zawsze zostanie te parę sztuk na odbudowanie stada. Też mi się wydaje że jest to właśnie brak czegoś w wodzie. Ale ciężko przy podstawowych testach akwarystycznych znaleźć czego brakuje. A nawet gdyby... To sami nie wiemy czego szukać. I wątpię że kto kolwiek na tyle zna organizm krewetki i jego zapotrzebowanie, że jest w stanie to stwierdzić.

Wysłane przez Tasiora z Honor 8 za pomocą Tapatalka :-)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Śr 04 sty, 2017 10:09

Kuźwa napisałem się i mnie wylogowało a całość poszła w kosmos heh

Napiszę raz jeszcze w skrócie:P możliwe że zostaje zachwiana równowaga jonowa (kwasowo-zasadowa) tak jak w morskim ( tak znowu to przywołuje ale zasada podobna ) tam Ca,Mg,Kh,SbS są od siebie zależne i jak jednego brakuje to koralowce kuleją a gloniszcza szaleją (można poczytać o metodzie Ballinga)- trzeba by było zrobić większy test. Na forum Tasiora w podobnym temacie (http://www.krewetkiwakwarium.pl/viewtop ... f=5&t=4528 przeczytać od deski do deski) tylko ciotkaklotka to zauważyła a inni mieli klepki na oczach :-P akwarium to złożony ekosystem który żeby żył musi mieć "ręce i nogi". Rośliny także pobierają z wody mikroelementy..... Piszę to prostym językiem żeby każdy zrozumiał.

Szybko podniosłem przewodność podnosząc jednocześnie gh (do około 450 us) i tym oto sposobem udało mi się uratować około połowy stada....


Jak pisałem wcześniej , u mnie to zwykle był znak do odmulania i większej podmianki ,ustawało z dnia na dzień .


Świetnie tutaj widać że zostały uzupełnione braki i system zatrybił.

Żeby nie było swego czasu też miałem problem z wylinkami bo mi się zachciało zbijania parametrów bo inni mieli niższe Us. Zauważyć trzeba że z czasem w akwarium grubo zasiedlonym gh będzie stać a Us będzie rosło i to jest duży błąd jak ktoś tego nie bierze pod uwagę i zbija podmianami Us a zapomina o gh. Po roku mam teraz w akwarium us 400 i jest git.

No i najważniejsze każdy zbiornik jest inny, każdy idzie inną ścieżką daje inne mineralizatory, skałki czy kulki mineralizacyjne, pokarmy DIY, bakterie itd. itp.

Swego czasu pisałem o tym że samo salty to za mało ( nie jest produktem kompletnym ) i trzeba uzupełniać środkami jak Azoo mineral plus czy Sn mikro czy droższym Mosura mineral plus. Np taki sn napisał skład :K, Mn, B, Fe, Co, Mo, Li, Cu, Ni, Al, Zn, I, F a co wiemy o Salty? :mrgreen:

Nie uważam że tak jest i jest to temat do dalszych przemyśleń i testów żeby nie było że się wymądrzam :-P


Edit: Bardzo fajne ćwiczenie znalazłem z opisem zagadnień które może trochę nakreśli obraz

zacytuję tylko część a resztę można przestudiować.

Ogromne znaczenie wody dla organizmów żywych przejawia się m.in. w tym, że stanowi środowisko, w którym przebiega większość niezbędnych dla życia reakcji chemicznych oraz odbywa się transport cząsteczek do miejsca, gdzie te reakcje mogą zachodzić.
Większość wody zawartej w ustroju stanowi rozpuszczalnik dla nieorganicznych i organicznych cząsteczek i jonów, a razem z białkami, tłuszczami i węglowodanami tworzy układy koloidalne właściwe strukturze komórkowej, a niezbędne dla prawidłowego przebiegu zjawisk biologicznych.


Jakby nie było ciało krewetki to w ponad 90% woda - wystarczy zobaczyć pod szafką co zostaje z krewetki po ususzeniu :-P

Link do pobrania, odczekać 20 sekund i zapisać na dysku https://megawrzuta.pl/download/979fc4e1 ... 4581e.html
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Szopen » Śr 04 sty, 2017 13:05

Zgadzam się z Wami, że nie do końca ogarniamy co w wodzie piszczy i czego tak naprawdę brakuje krewetkom.
Ja jak i Wy borykałem się z problemami z wylinką i to zaczęło się to nagle w sumie i w kilku baniakach.
Oczywiście do dzisiaj nie wiem co było problemem, bo jak wiecie dodawałem dużo wszystkiego i ciężko mi było stwierdzić co jest przyczyną.

Uważam, że samo Salty czy Shrimp King to mało. Na początku jak jest nowy baniak to oczywiście wszystko jest ładnie pięknie, ale z czasem jak krewetek jest więcej to jednak zaczyna czegoś brakować. I ja zawsze dodaję jeszcze kilka innych produktów aby uzupełnić samą sól.

Też zauważyłem, że jak coś zaczyna się dziać w baniaku bo widać to gołym okiem, to bardzo pomaga odmulanie, płukanie gąbek itd. wtedy jakby baniak odżywał.
Teraz np. co robię to w baniakach, w których widać że nie wygląda to już tak kolorowo jak było po zalaniu wkładam pojemnik ze świeżym podłożem. Widać po kilku dniach, że woda robi się ładniejsza i krewetki bardziej ruchliwe itd. Oczywiście też nie wiem czy zamknięty pojemnik z podłożem to dobre rozwiązanie, ale eksperymentalnie tak zrobiłem w kilku starych baniakach i jest na razie ok.

Po wielu eksperymentach z dodatkami do wody doszedłem do wniosku, że za dużo to nie zdrowo i za mało też. Teraz dodaję mniej trochę, ale nie jadę na samej soli.

Myślę, że można by spróbować dać wodę do dokładnego badania. Jest teraz taki nowy projekt (nazwy teraz nie pamiętam) wysyłasz korespondencyjnie próbkę wody i oni w laboratorium dokładnie Ci ją badają. Fajnie by było sprawdzić wodę po kilku tygodniach od zalania i wodę po kilku miesiącach jak już nie wygląda to ok. Byśmy widzieli czego i ile ubyło, albo czego i ile wzrosło.

Oczywiście zawsze na problemy pomaga restart. Jak coś się działo z krewetami jakieś dziwne zgodny, to nie bawię się od lat w leczenie kupowanie jakiś leków itd. wyławiam zdrowe krewety robię restart i jak ręką odjął.

Myślę, że nie poznaliśmy jeszcze dokładnie czego krewetki potrzebują, jak Freszu napisał 90% to woda w krewetce i pewnie niewielkie niedobory czegoś, lub za dużo czegoś powoduje problemy z wylinką.

Powiem Wam, że mam film nagrany ale jeszcze nie wrzucony z tą wodą Active Shrimp. Zalałem aktywne podłoże wrzuciłem Caridiny od razu i żyją , przechodzą wylinki itd. Przewodność 1000uS i taka się utrzymuje już ponad 3 tygodni i wszystko jest ok.
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do FORUM O KREWETKACH

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron