wybór regału ;)

Otwarta 24h/dobę 7 dni w tygodniu kawiarenka.
Dla tych którzy nigdy nie mają dosyć pisania

Moderator: =Fresz=

wybór regału ;)

Postprzez Raffy » Wt 11 kwi, 2017 15:38

Hejo!

No i sfiksowałem, wymyslilem sobie regal :D wybralbym regal z serii marbo hard, 500kg na polke i po temacie.. regal ma miec 100cm dlugosci i conajmniej 200 wysokosci.

Dla 4 akwariow po 25l ustawionych bokiem.

Ale mi wejdzie jakies 40cm szerokosci regalu, akurat pod dlugosc 25litrowek. Nie widze, zeby stabilny regal marbo mial 40cm szerokosci... max 45-50cm.
Sa jakies inne polecane regaly?
Musi byc nosnosc 500kg dla czterech 25litrowek na polke?
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: wybór regału ;)

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 11 kwi, 2017 19:14

wysoka nośność półki przekłada sie na jej sztywność czyli na przykład (czysto teoretycznie)półka o nosności 500kg pod ciężarem 150kg będzie mieć strzałkę ugięcia 0,5mm a np półka o nośności 200kg pod takim samym obciążeniem 150kg będzie mieć strzałkę ugięcia 2mm
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: wybór regału ;)

Postprzez Hotei » Wt 11 kwi, 2017 20:26

Kup i przytnij ... ;-)
Tak zrobiłem z regałem w kuchni, skróciłem oba boki. Raffy przy tym litrażu nie zauważysz różnicy.
Ustawiając akwaria, weź pod uwagę zmiany o których wspomniał Inco.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: wybór regału ;)

Postprzez Raffy » Wt 11 kwi, 2017 20:38

Tylko przyciac? :D jak wyglada taki regal od boku? jakies foto?

Na co jest skladany, na sruby? To mozna wyregulowac sobie szerokosca to co wystanie, uciac?
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: wybór regału ;)

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 11 kwi, 2017 21:16

można jeśli się chce wystarczy przyciąć poprzeczki z jednej strony i wywiercic otwory na śróby..no i ofc blaty tez trzeba rezać
inna opcja zleć stolarzowi wykonanie mebla na wymiar z wzmocnionymi półkami i z "plecami" z płyty nie z dykty i tez sie nada
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: wybór regału ;)

Postprzez Hotei » Śr 12 kwi, 2017 04:14

Nie jestem zwolennikiem drewnianych regałów, ale kilka mi znanych hodowli ma takie właśnie konstrukcje. Najprawdopodobniej taniej to wyjdzie, a i być może jeśli lubisz drewno efekt końcowy będzie bardziej oryginalny ;-)

Przeróbka regału w wersji hard nie jest prosta, środkową poprzeczkę będziesz musiał obciąć i wyciąć z niej mocowanie na śrubę. Następnie ją wspawać w ucięty element. Boczne elementy obciąć z jednej strony, następnie nawiercić nowe otwory.
W każdym regale wymieniłem płyty przewidziane prze producenta, na mocniejsze osb.

W sumie na jedno wyjdzie, podjechać do hurtowni i kupić profil stalowy zamknięty dłuższy o parę centymetrów (niestety na składach nie przytną go dokładnie).
Zawieźć do znajomego spawacza, jak się uda pomalować proszkowo. Fachowiec musi być dokładny, jeśli pospawa krzywo będą niepotrzebne naprężenia.
Poziomnica przy odbiorze bardzo mile widziana ... niestety każdy z moich trzech spawanych regałów, był poprawiany. Ostatnio coraz trudniej o dobrego fachowca ;-)

Raffy, możesz także iść na skróty i zamówić gotowe elementy, które tylko przytniesz kątówką, bez konieczności wiercenia otworów :

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13098125&order=p&id=251024

To tyle, jeśli się czujesz na siłach do roboty ...
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: wybór regału ;)

Postprzez Pawel M » Śr 12 kwi, 2017 09:06

a helios na wymiar ??

http://allegro.pl/regal-metalowy-magazy ... bi_c=52086

w aukcji na dole masz kreator regału i przyślą Ci jaki tylko sobie wymarzysz, bez cięcia, spawania i prostowania
złożenie mega proste, odległość między półkami ustalisz sobie sam, tak samo jak wszystkie inne wyiary

polecam wziąć ze 2 lub 3 podpory na półkę wtedy można go mega dociążyć i od razu napiszę że płyty na blaty trzeba dorobić bo te ich się nie nadają
za oklejone białe płyty z osb zapłaciłem u stolarza po 30 zł sztuka 120x 60 cm

u mnie na regale 213 x 120 x 60 stoją 3 akwaria 1x 160l i 2 x 120 a dwie górne półki zawalone są całym moim akwarystycznym "przydasię"
regał sprawdził się znakomicie a cena nie jest wygórowana, nawet jeśli doliczysz ze 100 zł na 3 półki
na wszelki zakotwiłem tył do ściany i teraz mogę się na niego wdrapywać ;-)

żona zadowolona bo cały ten jak to nazywa "mój bajzel" jest w jednym miejscu - choć tak nie do końca, ale co ona tam wie :mrgreen:
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: wybór regału ;)

Postprzez stan_shrimps » Śr 12 kwi, 2017 09:13

mam heliosa...stoja na nim pokarmy :D to się ledwo trzyma kupy.

Weź marbo 50cm, zamów akwaria na wymiar (49 cm głębokości) i będziesz miał większe akwaria bez przeróbek :)
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: wybór regału ;)

Postprzez Hotei » Śr 12 kwi, 2017 10:31

Paweł, Helios jest za słaby na tyle akwarii. Owszem postawisz, ale cholera wie co i kiedy się stanie. Mam je w garażu i lepiej poszukać coś mocniejszego.
Stan, przeczytaj pierwszy post kolegi ;-)
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: wybór regału ;)

Postprzez Pawel M » Śr 12 kwi, 2017 11:20

Hotei napisał(a):Paweł, Helios jest za słaby na tyle akwarii. Owszem postawisz, ale cholera wie co i kiedy się stanie. Mam je w garażu i lepiej poszukać coś mocniejszego.


troszkę mnie zmartwiliście bo producent deklaruje nośność do 400 kg na półkę

mam ten regał tak średnio dociążony (po 200kg na półkę) i trzyma się kupy, wygląda stabilnie i nic się nie ugina (sprawdzałem kilkakrotnie poziomicą)
półki wymieniłem od razu i zakotwiłem go porządnie w ścianie by ani drgnął - może to dodaje mu stabilności

będę śledził wątek bo może tego trza do piwnicy wynieść a pomyśleć o czymś bezpieczniejszym - mieszkam na trzecim piętrze w bloku
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: wybór regału ;)

Postprzez stan_shrimps » Śr 12 kwi, 2017 16:50

Hotei napisał(a):Stan, przeczytaj pierwszy post kolegi ;-)


Czytałem ale nie zwróciłem uwagi że wejdzie tylko 40 cm ;/ trochę lipa z tym miejscem...
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: wybór regału ;)

Postprzez Raffy » Cz 13 kwi, 2017 13:32

Hejo hej! Wybaczcie, że dlugo odp. ale mam tooooooooooooootalny zakręt w pracy itp ;) A krewetki dla mnie są odskocznią, dlatego bardzo pragnę regału w wolnych chwilach :)

Dzięki za spore zainteresowanie :) i ciekawe pomysły!

Problem w tym, że nie jestem mobilny ani nic, chyba ze regał na plecach rowerem przewiozę ;) Dlatego wolałbym jakiegoś gotowca, żeby na miejscu poskładać, wstawić i pouporządkować. Bo to też ma być fakt dokonany przed domownikami ;) Zrobię wszystko w ich nieobecności :D Także rozumiecie...

Helios byłby idealny, ale skoro słaby... Nie wiem, ale byłby dla mnie idealny taki na wymiar itp. i dobrać wzmocnienia. Stan, mógłbyś opisac swojego heliosa? Jaka nosność na półkę, jakie wymiary, czy dobrałeś wzmocnienia...
Skróciłbym do 3 akwariów po 25l na półkę, wtedy regał miałby 80x40...z 400kg na półkę plus wzmocnienia i inne bajery, za wszystko zapłacę - byle stało :)

W akwariach będzie tylko podłoże plus gąbkowy filtr, także może by było ok? Książki ważą duuużo więcej ;)

Czy te strzałki ugięcia 2mm są mega bardzo niebezpieczne? U mnie praktycznie każdy mebel się wygina pod książkami itp ;)


WYbaczcie, ze chaotycznie ale pisze z pracy :D
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: wybór regału ;)

Postprzez stan_shrimps » Cz 13 kwi, 2017 14:05

nie chodzi o półkę, bo to da się wzmocnić, helios o najmniejszej nośności różni się od tego o największej ilością podpórek pod półką, a noga jest ta sama, tą nogę wyginasz śmiało w rękach.

Nie wiem czy widziałes kiedykolwiek zdjęcią mojego pierwszego regału z płyt meblowych.
Obrazek

Koszt płyty na wymiar i osprzętu to kilkaset złotych, do tego oświetlenie itd, ale stoi tak już 4 lata. Czas na złożenie to jakieś 3 godzinki, kilka godzin poświęcone na wymiarowanie płyt. Na dole są pólki ogólnodostępne, na górze mieści się baniak 30l do podmian. Mogę otworzyć te drzwiczki o 135 stopni i mam pełen dostęp do baniaków. ;)
Potrzeba troszkę narzędzi i zdolności manualnych.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: wybór regału ;)

Postprzez xerros » Cz 13 kwi, 2017 17:30

A ktos testowal regal heavy?
xerros
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 10 sty, 2015 21:52
Lokalizacja: Kielce

Re: wybór regału ;)

Postprzez Hotei » Cz 13 kwi, 2017 17:42

Miałem Solid, lipa straszna. Miał bardzo ostre krawędzie.
Może wzmocnili teraz nogi, u mnie gięły się w rękach. Nie daj boże, gdyby ktoś kogoś popchnął ...
Nie polecam tego regału.
Ostatnio edytowano Wt 18 kwi, 2017 08:33 przez Hotei, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Następna strona

Powrót do CAFE DEL MAR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości