Co to za robak?

Otwarta 24h/dobę 7 dni w tygodniu kawiarenka.
Dla tych którzy nigdy nie mają dosyć pisania

Moderator: =Fresz=

Re: Co to za robak?

Postprzez Dakota » Śr 15 kwi, 2015 10:25

Wiesz, ciężko porównywać ssaki i krewetki, ale podam Ci tylko przykład, że czasem mieszając dwie linie hodowlane jednej rasy, jedno szczenię rodzi się z cechami pierwotnymi (np. z cechą innej rasy, która została dodana do linii wiele, wiele lat i pokoleń temu). Są rasy psów/kotów z krótkim ogonem lub całkiem bez ogona, to mutacja sztucznie podtrzymywana przez człowieka od lat, i zdarza się, że nagle się rodzi młode z innym ogonem - takie są dyskwalifikowane na starcie i nie można ich oficjalnie rozmnażać ;-)
Z krewetkami jest ciężej, bo nie ma nad tym takiej kontroli, nie ma aż takiego zbioru cech świadczących o przynależności do jednej rasy/odmiany. Nikt nie powie: ty, Nowak, nie możesz dopuścić tej krewetki do hodowli! ani wyciągnąć od niego konsekwencji, gdy jednak dopuści ;-)

Pethro napisał(a):Tworzy to niebezpieczeństwo że za jakiś czas ktoś kupi nawet 2 yellow neon z 2 różnych hodowli i jak je skrzyżuje to wyjdą mu kundelki przypominajace neocaridine dziką bo niebędą to 2 grupy krewetek z tej samej lini hodowlanej o tym samym fenotypie i genotypie tylko 2 grupy krewetek o tym samym fenotypie a róznym genotypie z 2 niezaleznych linii hodowlanych. To się obecnie dzieje z sakurą w polsce i powoli rozprzestrzenia na wszystkie do tej pory utrzymane w czystości rasy.

To chyba pobożne życzenia, Pethro. To, o czym piszesz jako o ryzyku, już dawno istnieje (niestety). Każde akwarium/hodowla to zamknięty "ekosystem" i określona pula genów, w których dochodzi do mutacji, które się utrwala itd. Żeby utrzymać jedną linię genetyczną ktoś musiałby mieć wyłączność na hodowlę i sprzedaż określonej linii, bo przecież ktoś inny może sobie od zera wyhodować odmianę o identycznym fenotypie (ale genotyp będzie już inny). I sytuacja będzie dokładnie taka, jak napisałeś - weźmiesz dwie wizualnie takie same krewetki z ustabilizowanej linii z dwóch różnych źródeł i po zmieszaniu ich w kolejnych pokoleniach mogą wyjść niespodzianki. Tego chyba nie da się uniknąć?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Co to za robak?

Postprzez Pethro » Śr 15 kwi, 2015 10:34

.
Ostatnio edytowano Cz 16 kwi, 2015 17:07 przez Pethro, łącznie edytowano 1 raz
Pethro
 

Re: Co to za robak?

Postprzez Dakota » Śr 15 kwi, 2015 10:41

Wybacz, ale rozumiem, co piszesz ;-) Sęk w tym, że nie zabronisz ludziom bezmyślnie mieszać krewetek i wprowadzać ich na rynek pod jakimiś tam nazwami, słusznymi czy nie. Nawet, jak znajdziesz grupę fanatyków/zapaleńców, to obok nich będzie kilkukrotnie większa grupa osób, które po prostu chcą mieć krewetki i młode po nich. Ale z tym też się nie zgodzisz, nie byłbyś sobą ;-)

Największym zapaleńcom pozostaje uderzyć do jakiegoś krewetkowego guru, któremu teoretycznie można zaufać, i wyłożenie sporej sumki na zakup teoretycznie bezpiecznych krewetek i trzymać je tylko we własnym sosie :-(
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Co to za robak?

Postprzez Pethro » Śr 15 kwi, 2015 11:01

N.
Ostatnio edytowano Cz 16 kwi, 2015 17:07 przez Pethro, łącznie edytowano 1 raz
Pethro
 

Re: Co to za robak?

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 15 kwi, 2015 14:48

Ale sie spisaliście Freszu wydziel dyskusje w nowy temat czy coś bo ciekawe rzeczy tu sie dzieja szkoda żeby znikły pod nawałem postów w typie czy to "red cherry czy kundelek"

Jak dla mnie "dzikiego amatora" na chwile obecną sakura red to krewetka która ma calutkie ciało czerwone bez prześwitów, z całymi czerwonymi nóżkami a te wszystkie singapury,taiwany ,itp itd to tylko odmiany barwne sakury .
Dopuki nie ma oficjalnej systematyki odmian barwnych neocardin a zapewne jeszcze długo nie jej będzie bo nie ma światowego stowarzyszenia które by mogło/chciało taka systematyke uskutecznić i ja egzekfować tak jak to jest w przypadku psów czy kotów wiec wszelkie dyskusje na ten temat to tylko przepychanki w stylu "moja mojszość jest mojszejsza niż twoja"
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co to za robak?

Postprzez Dakota » Śr 15 kwi, 2015 16:13

Inc0gnit0 napisał(a):Dopuki nie ma oficjalnej systematyki odmian barwnych neocardin a zapewne jeszcze długo nie jej będzie bo nie ma światowego stowarzyszenia które by mogło/chciało taka systematyke uskutecznić i ja egzekfować tak jak to jest w przypadku psów czy kotów wiec wszelkie dyskusje na ten temat to tylko przepychanki w stylu "moja mojszość jest mojszejsza niż twoja"

Amen ;-)
Możemy pisać, co byśmy chcieli i jak, ale nie mamy siły sprawczej, dlatego pisałam, że to utopia (przynajmniej na chwilę obecną) ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Co to za robak?

Postprzez Pethro » Śr 15 kwi, 2015 21:34

.
Ostatnio edytowano Cz 16 kwi, 2015 17:06 przez Pethro, łącznie edytowano 1 raz
Pethro
 

Re: Co to za robak?

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 16 kwi, 2015 09:06

Pethro napisał(a):I można coś zrobić, wystarczy pisać jak należy łączyć krewetki, jak ktoś źle coś podpisuje to strać się mu zasugerować by zaczął prawidłowo podpisywać swoje krewetki , a jak ktoś miesza na oslep to go informować jakie będą skutki, i trzeba brać odpowiedzialność za to co się samemu wypuszcza na rynek. To tylko tyle i aż tyle :-P

Nie wiem po co tyle sie spisałes wystarczyło to napisać :P a i tak to sie psu na buty zda jesli:
Inc0gnit0 napisał(a):...
Dopuki nie ma oficjalnej systematyki odmian barwnych neocardin.... bo nie ma światowego stowarzyszenia które by mogło/chciało taka systematyke uskutecznić i ja egzekfować
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co to za robak?

Postprzez Pethro » Cz 16 kwi, 2015 12:16

.
Ostatnio edytowano Cz 16 kwi, 2015 17:06 przez Pethro, łącznie edytowano 1 raz
Pethro
 

Re: Co to za robak?

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 16 kwi, 2015 13:05

Pierwsza tabelka jest dla mnie niewiarygodna bo pokazuje pod nazwa/gradacja czy jak go tam zwał "A" dwóch samców a pod nazwa "B" dwie samice co przy dymorfizmie płciowym neocardin jest zwyczajnie nierzetelne .
To że jakies forum sobie przyjeło jakąś swoja tam systematyke nie oznacza że ona bedzie respektowana na całym globie wiec:
Inc0gnit0 napisał(a):...

Dopuki nie ma oficjalnej systematyki odmian barwnych neocardin a zapewne jeszcze długo nie jej będzie bo nie ma światowego stowarzyszenia które by mogło/chciało taka systematyke uskutecznić i ja egzekfować ....


...to puki co w najlepsze nabijamy sobie posty :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co to za robak?

Postprzez Pethro » Cz 16 kwi, 2015 13:15

.
Ostatnio edytowano Cz 16 kwi, 2015 17:06 przez Pethro, łącznie edytowano 1 raz
Pethro
 

Re: Co to za robak?

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 16 kwi, 2015 13:39

Pethro przewidywalny jesteś do bólu : klasycznie jak nie ma argumentu to osobista wycieczka :p i płacz że "męczennik za prawdę" bo wszyscy chcą go zakrzyczeć, tylko zapomniał jeszcze wkleić "magiczna fotkę" swojego baniaka w którym kisi krewetki wszystkie razem a naucza o czystości rasy - czysta hipokryzja.
Masz znowu misje nawracać ludzi na jedynie słuszna swoja wiarę tak jak to już kilka razy robiłeś :P więc pogadaj sobie o gradacji z profesjonalistami "twojego formatu" i nie trać swojego cennego czasu na gadki z amatorami .
Dla mnie i pewnie sporej części kreweciarzy nie jesteś autorytetem w tej materii jeśli się mylę to proszę przedstaw swoje dokonania:P.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co to za robak?

Postprzez Pethro » Cz 16 kwi, 2015 13:51

.
Ostatnio edytowano Cz 16 kwi, 2015 17:06 przez Pethro, łącznie edytowano 1 raz
Pethro
 

Re: Co to za robak?

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 16 kwi, 2015 15:16

Pethro napisał(a):
Moje największe dokonanie to czytanie ze zrozumieniem.


Gratuluje:)( choć to kwestia mocno dyskusyjna) i własnie na tym powinieneś poprzestać a nie zgrywać profesjonaliste którym nie jesteś :p zrozumiałeś? :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Co to za robak?

Postprzez =Fresz= » Cz 16 kwi, 2015 15:26

Komu podać Snickersa? :-P

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAFE DEL MAR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości