Usuwanie tematów


Podziel się z nami swoimi pomysłami na rozwinięcie forum.

Moderator: =Fresz=

Re: Usuwanie tematów

Postprzez tomek.b » N 26 paź, 2014 20:26

"Kociołek Paronamiksa" to przykład. Można kilka substancji zastąpić innymi o wiele tańszymi lub zamiennikami o których pisał Piotr. Można też z wielu zrezygnować. Jednak minerały są potrzebne, chociażby te najtańsze AZOO mineral Plus lub Montmorillonit Shrimp Nature. Szyszki i liście zastąpią specyfiki typu black water.
TytaniC, proszę powiedz mi jakie to substancje naturalne zmineralizują wadę. I nie to żebym się czepiał, chcę poznać Twoją metodę, może będzie tańsza i lepsza niż wszystkie do tej pory mi znane.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Dakota » N 26 paź, 2014 20:51

TytaniC, proszę powiedz mi jakie to substancje naturalne zmineralizują wadę. I nie to żebym się czepiał, chcę poznać Twoją metodę, może będzie tańsza i lepsza niż wszystkie do tej pory mi znane.

Po co przelewać wodę przez filtr RO i potem dolewać do niej z powrotem minerały, skoro można dać od razu kranówkę :-P

Drogie preparaty można oczywiście zastąpić tańszymi, albo w ogóle pewnych preparatów nie stosować, ale mówimy tu ciągle o osobach początkujących, które nie wiedzą, co i jak (stąd liczne pytania) - nikt nie rodzi się Alfą i Omegą ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Usuwanie tematów

Postprzez tomek.b » N 26 paź, 2014 20:57

TitaniC napisał(a):Moim zdaniem trzeba dać krewetkom te minerały ale naturalnie..


Nie znam sposobu na to co napisał TytaniC. Stąd moje pytanie, zwykła ciekawość.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » N 26 paź, 2014 22:17

Montrmorylonit jest minerałem naturalnym i co by było zabawniej występuje również w kraju okolice Tarnobrzega, Kujawy, Dolny Śląsk. (podobno) choć dla mnie prościej kupić gotowca i nie myśleć jak to wygląda w naturze.
Garbniki i Migdałecznik - naturalne to szyszki olchy (wywar), dąb, buk liście. .
Pokarmy DIY z tego co urosło przy płocie Szpinak, Jarmuż, Pokrzywa, Liście orzecha...

Pewnie poleciał zbyt dużym skrótem myślowym pisząc minerały, ale w kociołku panoramixa kojarzę preparaty zawierające montrmorylonit, garbniki itp pyły. Z kilku substancji jakie stosuje Szopen też da się zrezygnować i również są efekty... To co zaprezentował w fimiku to wg mnie już skrajność i niewiele można tam jeszcze wsypać. Ale skoro u niego to działa to ok. On tak stosuje i mu tak pasuje. Ale czy wszystko tam jest bezwzględnie potrzebne...

Z kranu to czasem napić się strach, więc lepiej już nie wyciągajmy go bo jeszcze ktoś uwierzy że tak da się zmineralizować i zastąpić markowe produkty kranowitem, choć są pewnie rejony w pl gdzie płynie cudowna woda. Skoro nadal niektórzy trzymają i jak twierdzą z sukcesem, jest to jednak ryzykowne.

Sam jestem zwolennikiem gotowych rozwiązań może dlatego że jak dużo osób lubię czasem poleniuchować oraz zwyczajnie brakuje mi czasu na zabawy w kucharka dla krewetek.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez tomek.b » N 26 paź, 2014 22:33

tomek.b napisał(a):Można też z wielu zrezygnować. Jednak minerały są potrzebne, chociażby te najtańsze AZOO mineral Plus lub Montmorillonit Shrimp Nature. Szyszki i liście zastąpią specyfiki typu black water.


Dokładnie o tym napisałem w przedostatnim swoim poście.
AZOO mineral plus to koszt około 20pln lub Montmorillonit Shrimp Nature to około 15pln, ale raczej nie da się uniknąć zakupu chociaż któregoś z tych tanich specyfików.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Kaledon » N 26 paź, 2014 22:37

oczywiście, że sie da
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » N 26 paź, 2014 22:38

Da się z niego również zrezygnować, krewetki będą żyły i będą się mnożyły. Gdy zastosujemy skałkę BWS, shirakura lub podobna to ona m.in zbudowana jest z... montrmorilonitu.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez tomek.b » N 26 paź, 2014 22:54

Chwialek, napisałem "chociaż tych specyfików", Oczywiście w dalszej kolejności miałem na myśli skałki ale one są droższe od tych wcześniej podanych. W następnej kolejności będą już preparaty typu minarały Mosury lub Benibachi itp. Ale one są jeszcze droższe.

Waldku, napisz co masz na myśli. Napewno wiesz coś więcej.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Usuwanie tematów

Postprzez Pethro » N 26 paź, 2014 23:37

A może zrobić to tak:

uzdatniacz wzbogacający w makroelementy Ca Mg Cl Na - niezbędny, wybierz jeden z poniższych:
-GH+
-V8
-Shrimp mineral
i co kto jeszcze poleca

Uzdatniacz wzbogacający w mikroelementy K, Mn, B, Fe, Co, Mo, Li, Cu, Ni, Al, Zn,(...) I, F - niezbędny, wybierz przynajmniej jeden z poniższych:
-Shrimp Nature Mikro
-Mosura Mikro
-skałki mineralizujące
-kulki mineralizaujące
-montmoryllonit
-lignit
i co kto jeszcze poleca

Uzdatniacz wzbogacający w kwasy humusowe i garbniki - poprawia zdrowotność i rozrodczość wybierz przynajmniej jeden z poniższych:
-torf granulowany
-opadłe liście ( buk dąb ketapang (...) )
-tropica torfin
-tropica black water
-lignit
i co kto jeszcze poleca

Podłoże stabilizujące pH GH i KH
-benibachi normal
-shrimp sand
-akadama





I przy każdym dodatku można by dać gwiazdki, każdy użytkownik może dać 2 gwiazdki na to co uważa za najlepsze, czyli kopiujemy i wklejamy z własną gwiazdką


uzdatniacz wzbogacający w makroelementy Ca Mg Cl Na - niezbędny, wybierz jeden z poniższych:
-GH+ *
-V8
-Shrimp mineral *
i co kto jeszcze poleca

Uzdatniacz wzbogacający w mikroelementy K, Mn, B, Fe, Co, Mo, Li, Cu, Ni, Al, Zn,(...) I, F - niezbędny, wybierz przynajmniej jeden z poniższych:
-Shrimp Nature Mikro
-Mosura Mikro
-skałki mineralizujące
-kulki mineralizaujące
-montmoryllonit *
-lignit
-azoo mineral *
i co kto jeszcze poleca

Uzdatniacz wzbogacający w kwasy humusowe i garbniki - poprawia zdrowotność i rozrodczość wybierz przynajmniej jeden z poniższych:
-torf granulowany *
-opadłe liście ( buk dąb ketapang (...) )
-tropica torfin
-tropica black water
-lignit *
-szyszki olchy
i co kto jeszcze poleca

Podłoże stabilizujące pH GH i KH
-benibachi normal *
-shrimp sand *

Jak wszyscy się dopiszą moderator z tego ulepi przypięty poradnik podstawowych produktów
dzięki temu w przejrzysty sposób bedzie pokazane doswiadczenie wszystkich uzytkowników forum bez ślęczenia z długopisem w ręku i analizowania poszczególnych wątków z akwariami
Pethro
 

Re: Usuwanie tematów

Postprzez SUHY » Pn 27 paź, 2014 00:15

sieczkę robicie , jak dla mnie wszystko zbędne , opcjonalnie z lenistwa i dla uproszczenia Azoo mineral( w zasadzie zbędny) i vita + ( zwiększa ilość życia w zbiorniku ) + bioguard i Black Water jak się nie chce łazić po szyszki .
+ torf granulowany .

Hu będzie z pomocnego tematu bo kopa ludzi dodaje specyfiki dla bajery .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Usuwanie tematów

Postprzez TitaniC » Pn 27 paź, 2014 05:31

Popieram pomysł Pethro. Jako świeżak w temacie krewetek szukałem właśnie takiego tematu o specyfikach, podłożu, itp. Tu jasno byłoby napisane co ludzie używają i do czego. Oczywiście można szukać między postami, ale nie wszyscy mają tyle czasu żeby siedzieć przed komputerem. Równie dobrze można opisać i wypunktować gatunki i ich warunki życia razem ze zdjęciami. Na każdy gatunek jeden temat i można dyskutować.

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u
Avatar użytkownika
TitaniC
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 128
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 08:41
Lokalizacja: Suwałki

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » Pn 27 paź, 2014 09:55

Ja napiszę co wystarczy jako podstawa pod crystal (u mnie wypraktykowane)
RO+uzdatniacz (salty shrimp gh+)+podłoże aktywne (Ada Amazonia)+korzenie pod zaszczepienie mchów (mangrowiec, opuwa). Co pewien czas do baniaka suchy liść dębu, buku nie po to by dać garbniki ale by bakterie rozwijające się na jego powierzchnii stanowiły pokarm dla krewetek.

To co podałem w nawiasach stosowałem/stosuję u siebie. Dlaczego taką małą podstawę wymieniam? Proponowane podłoże wydziela do wody m.in związki humusowe (przypuszczam że większość podłoży aktywnych działa podobnie), więc nie ma dużej potrzeby stosowania wywarów/proszków z garbnikami, w krewetkariach mamy korzeń w wiekszości również wydzielają garbniki. Robiąc w wodzie trafnie określony "kociołek panoramiksa" skutecznie zwiększamy zagęszczenie środków przydatnych dla krewetek. Ale wpłyną one np na zwiększenie flory bakteryjnej, zwiększenie ilości bieli krewetki w naszym baniaku. Pewnie zwiększą przeżywalność młodych. Ale oprócz podstawy czyli szkło, woda, podłoże trzeba odpowiednio dobrać pokarmy - które w swoim składzie zawierają m.in montmorylonit. Przez dość długi czas stosowałem tylko pokarmy dostępne w pałeczkach - powstają one w oparciu o naturalne składniki, nie muszą być te najdroższe " super markowe", da się polecieć z crystalami po kosztach. Dużo dobrego robi regularność podmian, w podmianach dostarczamy przecież mikro elementy.

Duża ilość dodatków poprawia nasze samopoczucie- Zrobiliśmy dla naszych pupili więcej, lepiej. Łatwiej będzie im się żyło. Będą ładniejsze, cudowniejsze. Tyle że czasami doprowadzamy do stanu coś się z... zepsuło i lecą do wiecznej krainy. Od czego - od bezmyślnego dodawania po 10 razy tego samego składnika (Szopen twój panoramiks przytoczony ale to zdanie napewno się Ciebie nie tyczy. Zapewne wiesz co i po co dodajesz, i nie dodajesz po 3 razy tego samego tyle że innego producenta). Spotkałem się z kilkoma osobami gdzie krewetki szły dobrze, rozmnażały się i no właśnie zaczeli kombinować za dużo i przekombinowali z tym z tamtym. A tu naprawdę prosta i systematyczna metoda da efekt na warunki domowe zadowalający. Nie wszyscy jesteśmy "hodowcami".
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez =Fresz= » Pn 27 paź, 2014 10:31

No to powoli temat zmienia się w poradnik ;-) nowych użytkowników będzie można kierować tutaj a opisy na głównej stronie krewetki.org przedyskutuję z administratorką jak zmienić bo ja tam dostępu nie mam.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Usuwanie tematów

Postprzez chwialek » Pn 27 paź, 2014 11:05

Lepiej nie kierować chyba że jako moderator usuniesz epitety i zbędną wymianę zdań... Choć najlepszym rozwiązaniem będzie gdy osoba która robiąc poradnik poprzenosi to co ważne do właściwego wątku. Wydzielając z postów to co ważne. Autorów będzie wtedy wielu. Ale opracowujący jeden.
Tylko forma poradnik pod crystal/hybryda/taiwan czy poradnik pod więcej gatunków neocardiny, tigery, babaulti stripes (te wg mnie są nieco inne, ale może dlatego że mi się z nimi nie udało). Ja bym widział to właśnie w takim troszkę szerszym podziale bo warunki wodne 3 pierszych wymienionych są bardzo zbieżne z sobą, można dalej w poradniku pójść krok do przodu i zrobić np. Warunki bytowe i opis do "rodziny" podstaw, tabela krzyżowań wtedy mija się z celem bo rodzina się krzyżuje (cardina) ale neocardiny, babaulti, stripes chyba już nie. Chyba bo tu się nie znam ;). Następnie rozgałęzić się na odmiany opis hybryd opis taiwan i tutaj doprecyzować dokładniej co jak skąd dlaczego, fotki z opisem co jak wygląda czym się różni barwnie można dodać dla bardziej zaawansowanych.
W tym poradniku proponuję umieścić i wyjaśnić co z czym się mnoży wg naszej obecnej wiedzy nie tabela z netu bo ktoś już zrobił ją 5 lat wstecz.
Można opisać hybrydy obecnie dostępne, bo tego też jest troszkę.
Poradnik przydało by się wzbogacić o np środki dla krewetek (pokarmy, dodatki, mineralizatory) przecież jest wiele firm, a wiele ich produktów pokrywa się wzajemnie składem, działaniem, przeznaczeniem i początkujący może kupić na chybił trafił 4 produkty które u producentów mają bajkowe opisy cudowne na wszystko a czasem to to samo co mamy pod inną nazwą. Tylko dla moderatorów i adminów od razu wspomnę była by to ciężka praca aby zapanować nad nastrojami i nerwami forumowiczów tworząco-komentujących mających niejednokrotnie odmienne zdanie o danym produkcie. Przydał by się przy takim opisie wpis że nie zachęcamy, nie zniechęcamy do kupna danych produktów, opinie są nasze własne i nie mają na celu godzenia w interesy producentów i dystrybutorów. Bo niestety jest kilka produktów chłamowych / średnio trafionych i o nich też przydało by się napisać.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Usuwanie tematów

Postprzez =Fresz= » Pn 27 paź, 2014 11:56

To już opracowanie na pracę dyplomową :-P ja już mam to za sobą nie chce mi się tworzyć heh ma być ogólnikowo tak jak wspominano wyżej. Nie rozumiem tylko dlaczego mając pod ręką pięknie rozbudowane tematy w dziale Galeria nikt sobie nie przestudiuje choćby jednego tematu autora gdzie wszystko jest opisane i sfotografowane a niekiedy nawet nagrane. Tabele krzyżówek też nie raz na forum się przewijały. Teraz mentalność młodzieży jest taka żeby wszystko dostać na tacy a nie się trochę wysilić i doczytać używając "szukajki". Teraz każdą duperelkę trzeba by było tłumaczyć a dlaczego tak a nie inaczej. To jakie podłoże zastosować czy minerały do danych krewetek wystarczy podpatrzeć u kogoś innego. Trzeba sobie tak jak w życiu obrać jakiś cel i mieć autorytet albo się wyróżnić i stworzyć coś innego. Skoro nie słuchałeś/łaś się innych forumowiczów którzy jakąś tam wiedzę przez kilka lat posiedli i Tobie się nie udało to miej pretensje tylko do siebie. Jak ktoś wyżej wspomniał każdy ma inne podejście i inaczej prowadzone na innych produktach zbiorniki ale każdy będzie miał podobne parametry w których są trzymane dane gatunki krewetek. Opinie odnośnie produktów też były i są wałkowane w odpowiednim dla tego działu. Więc tak jak mówię wszystko już było tylko trzeba poczytać zagłębić się w temacie, poznać.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do UWAGI NA TEMAT FORUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość