Problem z glonami w nowym krewetkarium.

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez KRUK » Wt 09 paź, 2018 18:27

Cześć,
pojawił się u mnie spory problem z glonami, od wczoraj ich ilość praktycznie się podwoiła. Są ta glony zielone punktowe na szybach, kamieniach oraz korzeniu a także nitki. Możecie podpowiedzieć mi co zrobić, żeby nie zrobiła się z tego plaga?
Mój plan to na razie:
- zmniejszyć czas świecenie z 8h na 6h z przerwą 2h w środku
- robić podmiany wody 2x w tygodniu po jakieś 20%
- podawać C02

Trochę o moim zbiorniku:
Akwarium - 19l 25x25x30
Oświetlenie - LEDDY SMART 2 z zestawu 6 W 8000 K 8h dziennie
Filtracja - HBL - 301
Podłoże - Żwirek czarny bazaltowy
Woda - Odstana kranówka z AquaSafe, do akwarium dodane bakterie BactoActive
Rośliny - Gałęzatka, Bacopa, Alternanthera Reineckii, Echinodorus Tenellus, Eleocharis Acicularis, Hemianthus Micranthemoides, Heteranthera Zosterifolia, Micranthemum Monte Carlo, mech Spiky Moss
Nawożenie - brak

Zdjęcie zbiornika:
Obrazek

Zdjęcia glonów z wczoraj (dzisiaj jest ich już 2x tyle):
Obrazek
Obrazek
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 09 paź, 2018 18:44

rosliny jeszcze nie "zaskoczyły" czestsze podmiany i mniej swiatła powinny pomóc krewetki tez nie zaszkodza
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez KRUK » Wt 09 paź, 2018 18:48

Inc0gnit0 napisał(a):rosliny jeszcze nie "zaskoczyły" czestsze podmiany i mniej swiatła powinny pomóc krewetki tez nie zaszkodza


Super dziękuję bardzo za pomoc, w takim razie zmniejszam światło i robię częstsze podmianki. Z krewetkami chciałem się wstrzymać jeszcze z tydzień dwa, żeby czas dojrzewania był powyżej miesiąca.
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez Aga » Śr 10 paź, 2018 05:41

Jak chcesz skrócić czas świecenia to odejmij godzinę (lub 2) na początku i na końcu. Przerwa w środku świecenia niczemu nie posłuży, to mniej więcej tak jakby ktoś Ciebie codziennie, budził po 2 godzinach snu .
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez KRUK » Śr 10 paź, 2018 07:05

Aga napisał(a):Jak chcesz skrócić czas świecenia to odejmij godzinę (lub 2) na początku i na końcu. Przerwa w środku świecenia niczemu nie posłuży, to mniej więcej tak jakby ktoś Ciebie codziennie, budził po 2 godzinach snu .


Rozumiem, gdzieś wyczytałem, że glony się wolniej 'budzą', dlatego taki pomysł. Ktoś pisał, że roślinom ta przerwa nie będzie przeszkadzać a glony nie będą mogły tak szybko wykorzystać tego światła.
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez Aga » Śr 10 paź, 2018 13:53

Nigdzie nie znalazłam takiej informacji o jakiej piszesz. Natomiast wielokrotnie czytałam, a pisali to hodowcy roślin akwariowych, żeby unikać przerw w świeceniu.
Aga
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr 17 maja, 2017 16:54

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez jacek_lu » Wt 16 paź, 2018 09:14

za dużo światła, ta lampka fajnie świeci na baniaku 27l ,30cm wysoki. (nie doczytałem, że masz taki wysoki)

ja bym skrócił czas świecenia, dał tam rogatka jeszcze. Na kranie wysypy glonów to raczej norma, jeżeli się tego nie koryguje.

Swoją drogą. bogata roślinność jak na zbiornik 19l ;p

Jak miałem neo na kranie, to ciągle i szyby zielone i rośliny w glonach.

Teraz u caridin, nawet jak zasnę i zapomnę zgasić światło w kostce( i świeci się ponad 12), nic się nie dzieje.
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez KRUK » Śr 17 paź, 2018 21:38

jacek_lu napisał(a):za dużo światła, ta lampka fajnie świeci na baniaku 27l ,30cm wysoki. (nie doczytałem, że masz taki wysoki)

ja bym skrócił czas świecenia, dał tam rogatka jeszcze. Na kranie wysypy glonów to raczej norma, jeżeli się tego nie koryguje.

Swoją drogą. bogata roślinność jak na zbiornik 19l ;p

Jak miałem neo na kranie, to ciągle i szyby zielone i rośliny w glonach.

Teraz u caridin, nawet jak zasnę i zapomnę zgasić światło w kostce( i świeci się ponad 12), nic się nie dzieje.


Czas skrócony do 6h, dodany rogatek, trochę glonów usunięte mechanicznie. Niedługo pojawią się też krewetki które myślę, że pomogą w tej walce. Zależało mi na dużej ilości roślin, to źle, że tak bogato?
KRUK
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): So 22 wrz, 2018 17:01

Re: Problem z glonami w nowym krewetkarium.

Postprzez jacek_lu » Cz 18 paź, 2018 04:59

KRUK napisał(a):Czas skrócony do 6h, dodany rogatek, trochę glonów usunięte mechanicznie. Niedługo pojawią się też krewetki które myślę, że pomogą w tej walce. Zależało mi na dużej ilości roślin, to źle, że tak bogato?


nie źle, bardzo dobrze :) nie mogłem sobie tego w głowie zobrazować hehe
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości