Glony, jakieś pomysły?

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Glony, jakieś pomysły?

Postprzez Nazgrell » N 28 lut, 2010 16:02

Mam od dłuższego czasu problem z gloniskiem. Batmanka podpowiedziała mi że to wina filtracji, więc zakupiłem porządny kubełek. Niestety glon nie ustąpił, jedynie trochę przyhamował. Podmiany robię co 2 dni po 20-30%. Już mi się powoli pomysły kończą.
Trochę danych:

światełko 3x 15W, CO2, podłoże ASII+, filtracja aquael mini kani 120, rodzinka WP;
Temp. 25*
ph 7,2
gh 7
kh 6
NO3 10
PO4 ~0,5

Nawożę na oko, głównie makro.

Fotki napastnika:
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez mysiapl » N 28 lut, 2010 23:20

a jaki masz baniaczek ? może masz za silne światło i stąd ten problem z glonami ?
*Kobieta jest cudem boskim, szczególnie jeśli ma diabła za skórą :)
Avatar użytkownika
mysiapl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pn 04 sty, 2010 21:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Glony, jakieś pomysły?

Postprzez =Fresz= » N 28 lut, 2010 23:43

Nazgrell napisał(a):Mam od dłuższego czasu problem z gloniskiem. Batmanka podpowiedziała mi że to wina filtracji, więc zakupiłem porządny kubełek. Niestety glon nie ustąpił, jedynie trochę przyhamował. Podmiany robię co 2 dni po 20-30%. Już mi się powoli pomysły kończą.
Trochę danych:

światełko 3x 15W, CO2, podłoże ASII+, filtracja aquael mini kani 120, rodzinka WP;
Temp. 25*
ph 7,2
gh 7
kh 6
NO3 10
PO4 ~0,5

Nawożę na oko, głównie makro.

Fotki napastnika:


jaki duży baniak, ile palisz światło, jak często robisz podmiany? powodem przy tym podłożu może być słaba filtracja, no i co do nawozu "na oko to chłop w szpitalu umarł" :-P może dajesz go na oko za dużo :-P aha jeszcze jedno podłoże jest naszpikowane nawozami i najlepiej na początku robić częściej podmiany albo większe co tydzień :->
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Nazgrell » Pn 01 mar, 2010 00:35

Baniaczek jak na razie mój jedyny, 63l (wiedziałem że czegoś nie napisałem :-D). Światło pale 9,5h. A co do nawozów to daje głównie potas, bo jego braki są widoczne. Mikro jeszcze nie chcę dawać, chociaż żelaza by się odrobinka przydała. Ale zaznaczę że glony się pojawiły jak jeszcze nie nawoziłem. Myślę że teraz filtracja powinna być w porządku, ten filtr producent sugeruje dla akwarium o pojemności 120l (u mnie chodzi na maxa).
Co do podłoża to wiem że jest nafaszerowany nawozami... Dlatego robię podmiany co 2 dni, 20-30%.

Na razie spróbuje wyłączyć 1 świetlówkę, więc będzie 30W/63l. Rośliny nie ucierpią, a zobaczę jak glon zareaguje na mniejsze światełko.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez =Fresz= » Pn 01 mar, 2010 09:07

Zdecydowanie za dużo światła i za długo palone :-P ja świece TYLKO 6H a baniaki chyba moje widziałeś? :-D
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez Nazgrell » Pn 01 mar, 2010 13:31

Hmm może tutaj tkwi problem. W takim razie od dziś pale 30W i na razie zmniejszę czas do 8h. Przy podmianach zostanę, zobaczymy jak się sytuacja rozwinie.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez dziki » Pn 01 mar, 2010 20:56

hallo
Korzystając z okazji poruszonego tematu chciał bym się zapytać o jedna rzecz związaną ze światłem. Wiemy o dogmatycznych 0,5W / L, nie wiadomo czego i jaki ten litr, czy netto wody w baniaku czy brutto. Niby jest to względnie istotne ale jak widać wszyscy "wiom" bo nikt się nigdy nie zapytał jaki ten /Litr miał być ^^ Ale nie o tym miało być.
Czy jest jakaś zasada, wzór, sposób wyliczenia czasu świecenia w zależności od pojemności baniaka, ilości Wat mocy / natężenia światła, wysokości zawieszenia światła od lustra wody, wysokości baniaka, czy tam nie wiem czego jeszcze by to mogło być ?
Czy czas świecenia dobiera się eksperymentalnie?
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez agafoo » Wt 18 maja, 2010 12:42

dziki napisał(a):Czy jest jakaś zasada, wzór, sposób wyliczenia czasu świecenia w zależności od pojemności baniaka, ilości Wat mocy / natężenia światła, wysokości zawieszenia światła od lustra wody, wysokości baniaka, czy tam nie wiem czego jeszcze by to mogło być ?
Czy czas świecenia dobiera się eksperymentalnie?


Przyłączam się do pytania..
Pozdrawiam,
agafoo
Avatar użytkownika
agafoo
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 213
Dołączył(a): So 15 maja, 2010 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez adasko121 » Wt 18 maja, 2010 14:59

Miałem identycznego glona w akwarium 112 L, podłoże piasek, oświetlenie 3*18 nawożenie co2 ( potas, mikro, makro - wg potrzeb ), parametry wody ph 7 gh 9 kh 9. Po kilku miesiącach walki poddałem się i zmieniłem w akwarium podłoże na czarny bazalt - po tym zabiegu wystartowałem z oświetleniem od 4 godzin dziennie zwiększając o godzinę tygodniowo - kolejne 4 miesiące nie przyniosły powrotu glona :)
adasko121
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): N 03 maja, 2009 20:27

Postprzez Nazgrell » Wt 18 maja, 2010 17:39

Mi się udało wygrać walkę z tymi glonami, tak że zniknęły bez śladu. Głównie poprzez zmianę oświetlenie jak zalecił Fresz oraz zmiany w nawożeniu.
Teraz święcę tyle, ile przed pojawieniem się glona. Dopasowałem nawozy, a glona ani śladu.

Co do samego czasu oświetlenia... Myślę, że jest to rzecz indywidualna dla każdego baniaka, i raczej nie ma stałej reguły.
Avatar użytkownika
Nazgrell
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 227
Dołączył(a): Pt 28 gru, 2007 21:24

Postprzez Daniek » Wt 18 maja, 2010 19:46

Tak w ramach uściślenia to nie glony a cyjanobakterie. Ja miałem ich całą plagę w akwarium. Nic nie pomagało. Erytromycyna i duże podmiany załatwiły sprawę ;-)
Pozdrawiam
Daniel Stożek
Avatar użytkownika
Daniek
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): Cz 25 mar, 2010 18:07
Lokalizacja: Nowy Targ

Postprzez Kamil921023 » Wt 18 maja, 2010 21:09

O jejku. Miałem niestety spotkanie z tym glonkiem. Zaciemniłem na prawie 2 tyg., podmieniałem wodę regularnie i dosyc go ubyło. Później ginął w oczach.....
Obrazek
Avatar użytkownika
Kamil921023
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 222
Dołączył(a): N 16 sie, 2009 12:27
Lokalizacja: Nowe

Postprzez Daniek » Wt 18 maja, 2010 21:36

2tyg :shock: Moje rośliny po 7dniach były w opłakanym stanie a i tak to ścierwo nie odpuściło. Generalnie to jest kilka odmian cyjanobakteri. Są też takie na które nawet erytro nie daje rady. Moje były ciemno-zielone.
Avatar użytkownika
Daniek
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): Cz 25 mar, 2010 18:07
Lokalizacja: Nowy Targ

Postprzez dziki » Wt 18 maja, 2010 21:49

cjanobakterie to sinice są ^^
http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?t=178 mały art na ten temat :P

W sumie to głupia sprawa ale ja mam sinice w baniakach gdzie jest ada oraz w jednym gdzie mam piach i żwir koralowy. Reszta szczęśliwie oblepiona jest nitkami.
Ostatnio edytowano Wt 18 maja, 2010 21:51 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Kamil921023 » Śr 19 maja, 2010 17:04

Moje zmizerniały oczywiście po tych 2 tygodniach ale warto było. I tak odbiły :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
Kamil921023
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 222
Dołączył(a): N 16 sie, 2009 12:27
Lokalizacja: Nowe


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości