nalot na roślinach + obumieranie liści

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

nalot na roślinach + obumieranie liści

Postprzez Haszczuś » Śr 24 mar, 2010 12:01

Witam serdecznie.
Ostatnio zauważyłam na korzeniach pistii "kłaczki" szybko rozszerzające się.
Zgodnie z radą usunęłam najbardziej zajętą, mniejsze wymoczyłam w nadmanganianie.
Po kilku godzinach zaczynam oględziny w akwarium i co ja widzę:
- obumierające liście microsorium philippine, robią się takie przezroczyste
- eleocharis na międzywęźlach pokryte kłaczkami, niektóre łodyżki obumierają, pokryte kłaczkami (tylko nie wiem czy obumierają bo są kłaczki, czy kłaczki są, bo obumierają :P)
- subwassertang obumiera, robi się przezroczysty, nie zielony, pod światło widać maleńkie, czarne kropeczki
- phoenix padł (był nowy, z przycinki, gałązki mniej więcej półtora cm, wszystko padło)

pozostałe mchy radzą sobię średniawo - końce najstarsze gałązek lekko padnięte, końce najmłodsze zieloniutkie i z dnia na dzień bardziej widoczne - wnoszę, że żyją i rosną ;)

Korzenie eleocharis bialutkie i piękne, widać że rosną.

Teraz pytanie - ki diabeł się przypałętał? Co robić? Dziś będzie pierwsza podmiana 30%. Czekać na rozwój wypadków? Akwarium świeże, więc dojrzewa sobie, dać mu szansę, że "samo" sobie poradzi?

Akwarium ma 54l, nie ma tygodnia, podłoże actisubstrate + jbl manado, temp 22 stopnie (było 24), nawożenia brak, parametry: no3 - 20mg/l, no2 - 0mg/l, GH 16°d, KH 6°d, pH 7,6
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez dziki » Śr 24 mar, 2010 14:50

Witaj
Z tego co pamiętam z topicu z galerii masz oświetlenie 2 x 24 W i filtr z przepływem 300 l/h. Jest to mało prawdopodobne aby te kłaczki były osadzającymi się drobinkami od nadmiernego ruchu wody, nota bene tak powstaje ponoć krasnorost, do tego nie napisałaś ile czasu na dobę świecisz lampkami, bilans wyjdzie dość spory, ponad 1W na litr wody netto. Być może tu leży przyczyna.

Podajesz ten węgiel w płynie? i co to za specyfik jest?

EDIT
Z dziwnych zdarzeń u mnie pistia i limnobium też przez długi czas nie były w stanie się utrzymać, proces obumierania zaczynał się od "systemu korzeniowego", stawały się szkliste i z biegiem czasu zanikały zupełnie a wraz z nimi obumierały rośliny.

Jeśli jesteś z wrocka służę wiadrem rogatka i innym zielskiem też mogę się podzielić. Wiosenka przyszła i zaczyna się co tygodniowy zbiór ;(
Ostatnio edytowano Śr 24 mar, 2010 15:07 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Haszczuś » Śr 24 mar, 2010 17:49

Świecę mało - 3 - 5 h dziennie (na razie, potem więcej).
Węgiel w płynie podaję - 1/4 dawki (czyli 5 kropel zamist 20)- to są węglany w formie przyswajalnej dla roślin (nie nawóz NPK czy coś innego, same węglany).
Filtr skręcony gdzieś do połowy bo jest bardzo wydajny i przy max robił mi masakryczną pralkę.
Podmiany czas zacząć 8-)

edit1. przykro mi - krk się kłania 8-)
Ostatnio edytowano Śr 24 mar, 2010 17:50 przez Haszczuś, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez dziki » Śr 24 mar, 2010 18:46

Nie podałaś nazwy specyfiku który podajesz, dużo niepochlebnych opinii słyszałem o easycarbo, widziałem również jeden baniaczek który "zmętniał" po podawaniu tego specyfiku. Tak, że jestem daleki od podawania czegokolwiek na starcie ekosytemu no może poza potasem, tego nigdy dość, w rozsądnych ilościach oczywiście.

Gród kraka nie wspomogę zieleninką.
Ostatnio edytowano Śr 24 mar, 2010 19:27 przez dziki, łącznie edytowano 2 razy
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Haszczuś » Śr 24 mar, 2010 18:53

Co do tego easycarbo to chyba masz rację, podejrzewam, że jak są nieodpowiednie parametry wody to się węglany wytrącają i nie rozpuszczają. Dziś nie podałam tego i woda klarowna bardziej, dużo bardziej...
Ostatnio edytowano Śr 24 mar, 2010 18:57 przez Haszczuś, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez aquahobby1 » Śr 24 mar, 2010 21:48

Myślę, że po podmianie wody polepszy się. Easycarbo na razie nie podawaj, dopiero jak będzie światło 8 godz. na dobę. Na razie ustaw na 5 - 6 godz. Moim zdaniem dobrze by było zrobić częstsze podmiany wody tak 20% co trzy dni. Klaczki powinny zniknąć.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Haszczuś » Śr 31 mar, 2010 13:05

No to tak...
Nadmanganian nic nie pomógł na kłaczki :)
Podmiany co 3 dni ok 30% - i dopiero się zaczęło :) i jednocześnie skończyło, bo wyjaśnił się problem z "kłaczkami".

Bo to były glony, proszę państwa :) Masakryczna ilość nitek. Odessałam sporo, a resztą zajęły się wisienki. I idzie ku lepszemu :)

Oczywiście podmiany ciągle są, za kilka dni mam nadzieję, że napiszę - finito, veni, vidi, vici.

Roślinkom częstsze podmiany wyszły na dobre - pięknie bąbelkują i zaczęły dużo szybciej rosnąć. Mam wrażenie, że glony je oblepiły i ograniczyły dostęp światła.

Teraz zostaje już tylko rozwikłanie problemu - dlaczego microsorium raczej nie rośnie, tylko stoi w miejscu, jakby czekało na znak...
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości