Co to za roślina

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Co to za roślina

Postprzez Dżordż » Śr 06 paź, 2010 18:48

hej
mialem kiedys w akwarium taka roslinke przypominajaca ulozeniem lisci blyxe, ale pamietam ze rosla na 4-6 cm. Miala karbowane brzegi lisci. Kojarzy ktos nazwe, bo nie moge sobie przeypomniec, ani znalezc w galerii akwarium z taka roslina ?
Dżordż
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 06 sie, 2008 11:47
Lokalizacja: Radom

Postprzez =Fresz= » Śr 06 paź, 2010 19:17

Pogostemon helferi ? :mrgreen:
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez dziki » Śr 06 paź, 2010 19:32

eeee trochę pojechałeś z tym pogostemonem :)
Oto las pogostemonowy http://dziki.2box.pl/rosliny/pogostemon.jpg ^^
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez =Fresz= » Śr 06 paź, 2010 19:36

Tutaj mistrzu Knott zaprezentował kompozycję z tą rośliną i tak tez powinna wyglądać ta roslina dziki :-P

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez dziki » Śr 06 paź, 2010 19:44

szkoda że fotka nędznej rozdzielczości jest i niewiele widać, bardzo ciekawym jak się zachowują cięcia u pana knota. Dodajmy że nikt nigdzie nie pisze że tę roślinę trzeba przycinać aby była taka niskopienna, sama dobrowolnie taka nie rośnie.
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Dżordż » Śr 06 paź, 2010 20:13

dzięki ... macie może ją u siebie na stanie ?
Dżordż
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 06 sie, 2008 11:47
Lokalizacja: Radom

Postprzez =Fresz= » Cz 07 paź, 2010 10:35

Dziki na google masz pełno fotek tej rośliny :-P a co do samej rośliny to: Roślina dość trudna w uprawie. Jeżeli roślina jest dobrze oświetlona to jej liście są zbite i gęste (do 5 - 8 cm) (wygląda wtedy tak jak wyżej na fotce), w mniejszej ilości światła robi się coraz wyższa do 15 cm. Jest rośliną o szybkim wzroście i jeżeli nie ma dużo ryb w akwarium, to potrzebuje zasilania w postaci nawozów. łatwo rozpoznać niedobór żelaza w wodzie po żółknących liściach. Dozowanie Co2 przyśpiesza rozwój rośliny ale nie jest konieczne.>Dobrze rozwija się w szerokim spektrum temperatur 23 - 30°C. Nadaje się do obsadzenia pierwszego planu akwarium.

Więcej o tej roślinie jak i o rozmnażaniu jest tutaj :mrgreen: http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=8757
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez dziki » Cz 07 paź, 2010 10:51

Zasadniczo to nie zgodzę się z tezą że wzrost pogostemona a w zasadzie karlenie jest uzależnione od ilości oświetlenia. W baniaku w którym mam pogostemonowy las jest około 1,2 W na 1 litr wody, przy 0,2 W na litr roślina zachowuje się dokładnie tak samo, czyli rośnie jak wściekła tyle że gubi dolne liście i wtedy wygląda jak palma a nie choinka. Nigdy nie miałem żadnych problemów z uprawą pogo, jak dla mnie jest niewymagający, rośnie na wszystkim od piachu, poprzez żwirki i kamienie a na substratach kończąc. Ale zawsze rośnie wysoki, widać taka moja karma, łatwo ale wysoko ^^

EDIT
Baniaczek na fotce ma wysokość 30 cm, roślinka mierzy około 25 cm.
Zaczynam się zastanawiać czy to oby na pewno jest pogo czy tylko coś pogo podobne kupione jako pogostemon helferi
Ostatnio edytowano Cz 07 paź, 2010 11:04 przez dziki, łącznie edytowano 2 razy
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Dżordż » Cz 07 paź, 2010 16:03

roślinę tą miałem już u siebie, i rosła na tyle nisko, że była niższa od blyxy. Jednak przez przypadek podczas restartu ją wyrzuciłem. Jeśli ktoś miałby ochotę oddać / sprzedać 1-2 zaszczepki to byłbym bardzo wdzięczny.
Dżordż
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Śr 06 sie, 2008 11:47
Lokalizacja: Radom

Postprzez madcat » So 09 paź, 2010 15:51

A propo żółknących liści jeśli mi żółkną liscie blyxy japonici to też wskazuje na brak żelaza ?
madcat
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): So 21 sie, 2010 20:38
Lokalizacja: Radomsko

Postprzez Angelka » N 10 paź, 2010 11:36

Ja też miałam ta roślinkę i nie rosła mi tak do góry jak u dzikiego.
Angelka
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 71
Dołączył(a): Śr 12 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości