nitki na mchu

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

nitki na mchu

Postprzez matdachu » N 14 wrz, 2014 21:20

Witam od jakiegoś czasu zaczął mi strasznie marnieć mech na moim drzewie. Przeleżałem kilkanaście dni w szpitalu a gdy wróciłem to zastałem dżunglę mecz w dole akwarium przerósł przez żyłki i opadł na podłoże a górom zrobiła się dziwna zielona kępa "czegoś" co natychmiast wyrzuciłem razem z tym mchem przez który przerósł. Minęły 2 tygodnie od tego czasu i znowu widzę dziwne nitki wychodzące z mchu. i co z tym teraz zrobić???
Wywalić cały ten mech i założyć nowy nie zarażony tym dziadostwem???? Teraz nawożę od kilku dni żeby ten mech podratować ale nie wiem czy nie wspomagam przy okazji wzrostu tych nitkowatych trutni, i koło się zamyka.
Akwa 120l zalane w marcu
światło 12h
podłoże aktywne
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez Inc0gnit0 » N 14 wrz, 2014 21:24

Niewiele info podałeś ale z opisu zgaduje że gałezatka cie zaatakowała. możesz to zwalczyc podając aldehyd glutarowy czyli popularne carbo w 2x lub nawet do 5x zalecanej dawce ale to zalezy co pływa w baniaku bo jesli tajwaniszczaki to odpada
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » N 14 wrz, 2014 21:31

w akwa pływają redki otoski i kupa ślimaków wszelkiego rodzaju.No i w tygodniu pojawi się jeszcze stado gupików endlera. A teraz nawożę ferro+ i planta min (firmy tetra) Więc sądzę że carbo im nie zaszkodzi.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez Pethro » N 14 wrz, 2014 21:55

Jak mech jest mały mozna go pomoczyć w kwasku cytrynowym. Ale to draźnie, samo nawozenie nic nie da na dłuższą metę byś musiał najpierw zrobić testy ile azotu masz ( NO3). Jak bedziesz tak po omacku lał nawóz żelazowy ferro+ to dorobisz się glonów. Ferro + jest do gesto zarosnietego akwarium jako uzupełnienie całego micro z PG Classic.
Po omacku nic nie wiedząc to mozna dać troche potasu bo to nie szkodzi a najczesciej brakuje ;p. Zrób zdjecie całego akwarium i zblizenie na mech, mozna bedziejuz coś poradzić na dłuższą metę narazie to nic nie wiadomo nawet jak i kiedy wode wymieniasz i na jaką, jakie oswietlenie. to nie jest takie proste ze dasz nawozy to wszystko urosnie ;p
Planta min narazie moze zostac, dawki jake sie zaleca przez producenta niepowinny zaszkodzic.
Pethro
 

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » N 14 wrz, 2014 22:18

jutro wrzucę fotki bo dzisiaj już późno i już mi się nie chce.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez tomek.b » N 14 wrz, 2014 23:30

Stadko gupików nie będzie lekarstwem na te niteczki, skutek będzie odwrotny. Tak na marginesie, gupiki nie lubią miękkiej wody, czują się w niej źle a masz tam aktywne podłoże, zastanów się nad tym.
Jakie masz to aktywne podłoże? U mnie gdy przytrafiały się właśnie takie glony, dawałem mech do akwarium z podłożem aktywnym i po jakimś czasie znikały. Przy GH poniżej 7 nie powinno być azotanów, nie miały czym się żywić. Ja również proponuję zrobić testy.
Inc0gnit0 - napewno gałęzatka?
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » Pn 15 wrz, 2014 09:41

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/655 ... 9e06c.html
tak to wygląda. I dodam że kłopot mam puki co tylko w tym zbiorniku. w innych mech rośnie bez zarzutów.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » Pn 15 wrz, 2014 10:14

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/efa ... 03ae3.html
a to zdjęcie całego akwarium, Na drzewie widać mocne prześwity i braki mchu. A było go tyle że masakra.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 15 wrz, 2014 14:51

Z opisu słownego zamieszczonego wcześniej wywnioskowałem że to gałezatka ale na foci zamieszczonej pózniej wyraznie nitki widac gałezatka tworzy nitki ale rozgałeziajace sie i przypominajace gałezie które w dużej ilości daja efekt "waty" niemniej nie zmienia to wiele bo carbo na wszelkie glony jest skuteczny tak jak kwasek, jesli masz mchy i nitki to masz za duzo azotu i swiatła .wymocz co sie da w kwasku 1 torebka 20g na 2l wody przez 20-30min do baniak lej przez tydzień 3x dawka carbo, jednoczesnie zastosuj 2-3 dni całkowitego zaciemnienia po zaciemnieniu 50% podmianka i carbo jak wczesniej jescze przez tydzień potem stopniowo zmniejszaj dawke carbo .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » Pn 15 wrz, 2014 15:05

ok dzięki właśnie podałem pierwszą dawkę carbo. zobaczymy co bedzie. Dam znać za jakiś czas czy pomogło.
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez Mateusz.A » Pn 15 wrz, 2014 15:31

Tyle tylko że ten zabieg będziesz musiał powtarzać kilkakrotnie. To nie będzie zbyt krótka walka z nitkami ;-)
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » Pn 15 wrz, 2014 16:03

co??? nie żartuj. A rybki czy inne coś się tego nie chyci?
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez Dakota » Pn 15 wrz, 2014 18:06

Na Twoim miejscu zrobiłabym podmianę (jeśli dajesz RO), zasłoniła szczelnie akwarium na 2-3 dni, potem kolejna podmiana. Zaczynasz świecić krócej i stopniowo wydłużasz czas, poza tym zmniejsz moc oświetlenia.
Przez długi czas miałam problem z nitkami i brązowym glonem (okrzemki/brunatnice), zniknął w ciągu kilku dni, gdy do baniaka wleciało sporo rogatka i zmniejszyłam oświetlenie prawie o połowę (to były dwie proste rady Fresza i sprawdziły się). A dodam, że w czasie, gdy były glony, NO3 i PO4 były na zerowym poziomie, więc potrafią się panoszyć nawet wtedy.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: nitki na mchu

Postprzez matdachu » Pn 15 wrz, 2014 18:42

nie da rady wsadzić rogatka bo po 3 dniach nic z niego nie zostaje tylko łodyga i kupę syfu. Już ok kwietnia robiłem 3 podejścia i za każdym razem ten sam efekt
1x baniak 125l ogólny ryby krewety itd
1x baniak 35l crystale, hybrydy
matdachu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 452
Dołączył(a): So 19 kwi, 2014 15:36
Lokalizacja: jasło

Re: nitki na mchu

Postprzez tomek.b » Pn 15 wrz, 2014 18:55

Dostajesz propozycje najprostrzych, początkowych rozwiązań.
Zrób kilka większych podmian, ogranicz karmienie albo zastosuj głodówkę, możesz przyciemnić akwarium oraz ograniczyć długość świecenia i obserwuj krewetki.
Rogatek później aby azotany ponownie nie wzrastały. Natychmiast też nie zadziała przecież.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Następna strona

Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości