rosliny trawnikowe

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

rosliny trawnikowe

Postprzez HaberPopp » Śr 07 sty, 2015 23:39

Witam was. Tak dla eksperymentu chciałbym kupić po kilka sadzonek popularnych roślin trawnikowych i sprawdzić czy się przyjmą i jakie mają szansę u mnie.
Akwarium 25l
światełko to 11W Aquaela
podłoże to drobny czarny piach gradacji może 1 mm.
parametry wody ph około 7.5 i ogólnie twarda woda, nie pamiętam dokładnie teraz parametrów co do twardości.
z nawozów mogę jedynie aplikować Ferke Aquashade bo gdzieś tam mam oraz easy carbo AA, jednak nie używam go obecnie bo czytałem, że mchy za nim nie przepadają. W akwarium mam Christmasa oraz Taiwana i rosną dobrze, nie brązowieją i bez podcinania lubią wyleźć poza akwarium. Jednak robiłem restart i mam sporo wolnego miejsca stąd mój pomysł o takim eksperymencie.
Czy jest sens bawić się czy nie ma żadnej szansy na powodzenie?
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Pethro » Cz 08 sty, 2015 03:00

Największa szansa jest z sagittarią subulata - to pewniak ale możesz też spróbować z lilaeopsis, eleocharis i marsylią. Te kapsułki też mogą pomóc więc próbuj.
Pethro
 

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez HaberPopp » Cz 08 sty, 2015 14:50

o jakich kapsułkach mówisz bo nie bardzo rozumiem? Niech ktoś jeszcze sie wypowie na ten temat.
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez =Fresz= » Cz 08 sty, 2015 15:01

Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Pethro » Cz 08 sty, 2015 15:57

A faktycznie pobieżnie przeczytałem bo myslałem ze o innym produkcie ferki napisałeś hehe te kapsułki co fresz link podał miałem na myśli, tym bardziej że lepiej nie ryzykować z płynnym nawozem bez doswiadczenia w krewetkarium.
Pethro
 

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez kaboom » Cz 08 sty, 2015 19:15

Na kapsułach Ferki pójdzie Ci napewno Marsilea, Eleocharis, Glossostigma, zwartka parva.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 08 sty, 2015 20:27

Eleocharis i mały henio bez jakichkolwiek nawozów w gruncie ( jedynie do słupa 1ml potasu rozcieńczonego 50/50 z RO co drugi dzień) na lawie wulkanicznej (fakt ze lawa nie jest jałowym podłozem ale ta 3 lata sie moczy więc chyba troche wyjałowiła sie) w moim baniaku dają rady zaznaczam w moim, marsilea nie bardzo sobie radzi w tych samych warunkach.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez HaberPopp » Cz 08 sty, 2015 21:45

Szczerze najbardziej cieszyłbym się gdyby pociągnął eleocharis parvula bo jest według mnie najładniejszy. Ale spróbuje z kilkoma gatunkami.
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Nantai » Pt 09 sty, 2015 10:52

Próbuj. Ale z takim nawożeniem jakie posiadasz to szanse dość mizerne. Trawniki lubią dużo światła i co2. Przerabiałem wiele trawników i jeżeli do tego zapewnisz pełne nawożenie to efekt murowany na dobry przyrost trawników.
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez HaberPopp » Pt 09 sty, 2015 17:12

Słuchajcie, test trawników zrobię w moich 25l ale poza tym chciałem założyć kostke 25x25x25 15l dla dziewczyny gęsto obsadzone roślinami.
Kostke pewnie kupie OW i zrobię typowo ozdobne biurkowe akwarium. Co sądzicie o podłożu? kupować te 3 l substratu jakiegoś czy może zwykły żwir drobny i pod to kapsułki? Oświetlenie Aquaela 11W wystarczy pewnie w zupełności? bo mam 3 moduły zalegające w szafce. Wodę mam twardą dlatego mieszałbym ją pół na pół z destylką z marketu bądź stacji bo przy 15 l to będą grosze, ze względu, że wody będzie może 10l netto. Chciałbym też w kosteczce spróbować się w podawaniu CO2 i myślę nad butelką 1000ml od Plantisa z dzwonem, swoją drogą co o tym sądzicie w ogóle? I ostatnia kwestia to nawożenie, myślę nad solami bo raz, że tanio a dwa, że można swobodnie regulować dawki poszczególnych składników. Oczywiście nie mam większego doświadczenia z nawożeniem dlatego akwarium to będzie dla mnie sprawdzeniem się, Filtracja to Aqua Nova NF300, zalega więc wykorzystam a poza tym nie będzie zabierał cennego miejsca. Czy przy takim zestawieniu jakie podałem, czyli nawozy, CO2, światełko będę mógł się cieszyć ładnym trawnikiem i soczystą zielenią innego zielska?
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Nantai » Pt 09 sty, 2015 20:24

Dla 15 litrów bawienie się z solami, a co gorszę z dzwonem do tak małej szklanki moim zdaniem mija się z celem. Dużo tam roślin nie napchasz. Jeśli chcesz tak małą kostkę to zrób małe mcharium. ;)
Na Twoim miejscu to kupiłbym minimalnie 30 litrów - tutaj pole manewru już masz większe. Odpowiednie światło, sole i co2 i można szaleć. ;)

W takiej 30stce już można napchać trochę roślin i zrobić bardzo przyjemny mini roślinniak. Dla przykładu podam link do jednego baniaka pewnego użytkownika : viewtopic.php?f=5&t=4814
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez kaboom » Pt 09 sty, 2015 20:26

Kup substrat bo wiele go nie potrzebujesz a napewno pomoże przy roślinach. Chcesz używać soli, teraz należy odpowiedziec na pytanie czemu, bo gdybyś miał akwarium 400-500l to wiadomo, ekonomia uzytkowania, natomiast przy kostce dowolne gotowe nawozy wyjdą także niedrogo a nie będziesz mial problemu z dozowaniem, mieszaniem a jak sam piszesz doświadczenia z nimi nie miałeś więc lepiej uczyć się na gotowcach niż na solach, takie jest moje prywatne zdanie. Co do dozowania CO2 to jak najbardziej trafiony pomysł, każdy sposób na dodatkowe CO2 w baniaku jest dobry, wiadomo że butla to komfortowa sprawa, kupujesz, podłączasz, regulujesz i masz spokój na dłuższy czas przy niedużym zbiorniku, no ale koszt zakupu butli jest spory więc dzwon wcale nie jest złym rozwiązaniem jedynie co to plastikowe dzwony są paskudne, szklany daje radę. Piszesz że masz twardą wodę, jak bardzo bo jeśli Gh nie przekracza 14-16 stopni to woda jak najbardziej się nadaje dla roślin, jesli będzie dużo twardsza to można ją delikatnie rozcieńczyć RO, nie wiem dlaczego powiela się mit mówiący że rośliny lubią miękką wodę. Większość roślin lepiej rośnie w twardej wodzie a to że w naturze mają miękką to nie ich wybór :) Są oczywiście gatunki preferujące miękką wodę ale relatywnie jest ich niewiele w stosunku do tych które rosną w każdej byle mokrej. No i ja bym nie przesadzał ze światłem bo to najłatwiejszy sposób na zaburzenie równowagi w składnikach budulcowych dla roślin, 11 W na 25l jak na początek to dostatecznie dużo a dodać światła zawsze możesz, natomiast jak dasz dużo od początku to jest spora szansa na walkę z glonami i szybkie zniechęcenie się do akwarystyki roślinnej.
Do mchów, epifitów wogóle możesz nie kupować substratu, podawać nawozów i CO2, dadzą sobie radę i bez nich a będą rosły wolniej ale spokojniej. Światła także potrzebują niewiele.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 09 sty, 2015 20:34

To sobie juz wyzej poprzeczki chyba nie mogłes ustawić jak dla sprawdzenia sie z roslinniakiem wielkosci słoika na ogórki ;) . Malutkie akwarium w dodatku dla dziewczyny a ty chcesz je poprowadzic z co2 i na solach... małe baniaki sprawiaja wiecej problemów ze wzgledu na problemy ze stabilizacja a lanie soli ci nie pomoze takiego baniaczka utrzymywac , Jak chcesz dziewczynie zaimponować ładnym akwariumkiem - postaw na mchy, watrobowce, mikrozoria, anubias jakis mały, niezbyt mocne światło i bez nawozów ale z krewetkami jakims slimaczkiem tylko ampuły nie wsadz bo to jakbys słonia wsadził do składziku porcelany .
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez Nantai » Pt 09 sty, 2015 20:39

kaboom napisał(a): Chcesz używać soli, teraz należy odpowiedziec na pytanie czemu, bo gdybyś miał akwarium 400-500l to wiadomo, ekonomia uzytkowania, natomiast przy kostce dowolne gotowe nawozy wyjdą także niedrogo a nie będziesz mial problemu z dozowaniem, mieszaniem a jak sam piszesz doświadczenia z nimi nie miałeś więc lepiej uczyć się na gotowcach niż na solach, takie jest moje prywatne zdanie.


Niekoniecznie. Mieszanie soli i podawanie to bardzo prosta sprawa. Kwestia poczytania i zapoznania się z tematem. No i jest o wiele lepszym sposobem na utrzymanie odpowiednich stosunków pierwiastków podawanych do akwa, niż gotowce.
Co do światła to przy kompleksowym podawaniu nawozów + co2 nie ma się czego obawiać. Ja miałem u siebie ponad 1W/L i zero glonów. ;)
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: rosliny trawnikowe

Postprzez kaboom » So 10 sty, 2015 21:48

Nantai napisał(a):
kaboom napisał(a): Chcesz używać soli, teraz należy odpowiedziec na pytanie czemu, bo gdybyś miał akwarium 400-500l to wiadomo, ekonomia uzytkowania, natomiast przy kostce dowolne gotowe nawozy wyjdą także niedrogo a nie będziesz mial problemu z dozowaniem, mieszaniem a jak sam piszesz doświadczenia z nimi nie miałeś więc lepiej uczyć się na gotowcach niż na solach, takie jest moje prywatne zdanie.


Niekoniecznie. Mieszanie soli i podawanie to bardzo prosta sprawa. Kwestia poczytania i zapoznania się z tematem. No i jest o wiele lepszym sposobem na utrzymanie odpowiednich stosunków pierwiastków podawanych do akwa, niż gotowce.
Co do światła to przy kompleksowym podawaniu nawozów + co2 nie ma się czego obawiać. Ja miałem u siebie ponad 1W/L i zero glonów. ;)

Ja nie twierdzę że to mission impossible natomiast z doświadczenia wiem że dla osoby początkującej wcale to nie jest łatwe a korzystanie z kalkulatorów, obliczanie stężeń etc to nie to czym świeży akwarysta chce się zajmować. Kupując gotowe nawozy, wie że ma wlać tyle i tyle tego i tamtego a biorąc pod uwagę że wode ma twardą a co za tym idzie zapewne bogatą w pierwiastki typu Mg, Ca to raczej nie ma co się wgłębiać w zalezności między pierwiastkami. Jak kupi dobre nawozy to jest duża szansa że rośliny się fajnie bujną. Do kostki relatywnie niedrogie bo o małych pojemnościach są nawozy Seachema a ponieważ są one bardzo dobre jakościowo i wydajne to za 100-150 PLN ma zestaw na ponad rok a może i na dwa.
Opcja "B" jak napisał Incognito to praktycznie bezobsługowy baniak z mchami i epifitami.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Następna strona

Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości