Mech nagle marnieje

To co krewetki lubią najbardziej

Moderator: =Fresz=

Mech nagle marnieje

Postprzez Venitel » So 08 paź, 2016 16:20

Witam.
Posiadam krewetkario-rakarium 54l od ponad miesiąca. Od początku istnienia akwarium posiadam korzeń red moor obsadzone kępkami Phoenix Mossa. Mech rósł perfekcyjnie, bardzo zielony, bardzo gęsty i w ogromnym tempie, szczególnie jak na warunki. Jednak od kilku dni zaobserwowałem, że mech zaczyna rosnąć jedynie jako "nitki". Nie rośnie nic na boki, ewentualnie bardzo cienkie.
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia nie przedstawiają w pełni tragedii, bo każda jedna kępka ma na krawędziach takie o to nitki, zamiast normalnej, pięknej postaci mchu. Dodatkowo kolorystycznie mech też ciemnieje, szczególnie w samych centrach kępek staje się aż brązowy.
W akwarium posiadam również mini pelie oraz anubiasa nana petite. Obydwie rośliny rosną perfekcyjnie i bez problemów od samego początku, jednak również posiadam wrażenie jakby kolory im ciemniały (tempo wzrostu nadal dobre oraz zdrowe liście). Jednak żadna z tych roślin nie wydaje się na razie problematyczna, w przeciwieństwie do mchu, który mam wrażenie jakby z dnia na dzień po prostu umierał.
Podmieniam wodę co tydzień 20% z kranu. Do wody nie dodaję nic oprócz easy carbo.
Oświetlenie bardzo słabe, na 54l posiadam tylko 1 lampkę leddy smart sunny. Jednak istotne jest, że lampka znajduję się na dłuższej ścianie akwarium w 1/3 długości.
Wszelkie rośliny znajdują się po stronie bliższej lampie, a ciemniejsza strona akwarium pozostaje bez roślinna. Wszystko w akwarium bez zmian od miesiąca, rośliny na takim ustawieniu rosły zdecydowanie ponad moje oczekiwania, jednak właśnie od kilku dni pojawiają się problemy.
Jedyna zmiana jaką wprowadziłem to obniżenie temperatury z 24 do 22 stopni 3 dni temu, jednak mech marnieje już od około 5.
Parametry które posiadam:
pH - 7.4
GH - 11
KH - 3

Proszę o pomoc, najlepiej szybką. Jeśli chodzi o potrzebę dodawania jakichś preparatów/nawozów, w akwarium posiadam krewetki neocaridiny yellow oraz raczki CPO(10 krewetek 2 raczki), więc prosiłbym o wzięcie ich pod uwagę przy ewentualnych preparatach.
Venitel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): So 17 wrz, 2016 22:02

Re: Mech nagle marnieje

Postprzez Inc0gnit0 » So 08 paź, 2016 17:45

te "nitki" to krasnorosty wodą utleniona je potraktuj zrobia sie czerwone i znikną
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Mech nagle marnieje

Postprzez Venitel » So 08 paź, 2016 18:52

Przez strzykawkę bezpośrednio na nie, jak są jeszcze w wodzie? Czy może po prostu do wody trochę dolać?
I czy nie zaszkodzi to roślinom / krewetkom?
Venitel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): So 17 wrz, 2016 22:02

Re: Mech nagle marnieje

Postprzez Inc0gnit0 » So 08 paź, 2016 19:13

pod wodą strzykawka podać bezposrednio na glon jesli dobrze zgadłem że to krasnal bedzie sie na nim wydzielał tlen intensywnie , lub gdy sa na małym obiekcie mozesz wyjać z wody polac poczekac 1-2min i właozyć zpowrotem do akwarium. i niebój sie o krewetki i rosliny płyn do oxydatora to nic innego jak właśnie woda utleniona :P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Mech nagle marnieje

Postprzez Venitel » So 08 paź, 2016 19:20

Ok, dzięki. Spróbuje jutro/pojutrze i dam update czy znikły.

UPDATE:
Niestety, spryskałem dość obficie wodą utlenioną i 0 jakichkolwiek reakcji.
Wydaje mi się jednak, że to nie są żadne krasnorosty ani nic w tym kierunku, a rzeczywiście jednak mech. Niektóre gałązki mchu na początku są ładne, a później powoli przechodzą w "nitki".
Venitel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): So 17 wrz, 2016 22:02

Re: Mech nagle marnieje

Postprzez Didu » Pn 07 lis, 2016 16:58

Venitel napisał(a):Ok, dzięki. Spróbuje jutro/pojutrze i dam update czy znikły.

UPDATE:
Niestety, spryskałem dość obficie wodą utlenioną i 0 jakichkolwiek reakcji.
Wydaje mi się jednak, że to nie są żadne krasnorosty ani nic w tym kierunku, a rzeczywiście jednak mech. Niektóre gałązki mchu na początku są ładne, a później powoli przechodzą w "nitki".

Niestety, ale postawili Ci złą diagnozę. Tak nie wyglądają krasnale. I się ciesz, bo krasnorost to moim zdaniem najgorsze ścierwo. Moim zdaniem to wynik jakiś niedoborów. Pisałeś, że nie nawozisz, tylko lejesz carbo to masz efekty. Wyczerpało się jedzenie i rośliny zaczęły padać.
Didu
Potencjalny Maniak
 
Posty: 7
Dołączył(a): N 06 lis, 2016 23:08


Powrót do ROŚLINNOŚĆ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron