Sprzęt na rozruch kostki

Moderator: =Fresz=

Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez MrRobal » Pt 17 mar, 2017 00:41

Witam

Właśnie planuję uruchomić swoje pierwsze akwarium i potrzebuję kilku rad.
Chciałbym hodować na początek jedne z popularniejszych neocardinów red cherry oraz kilka gatunków średnio lub mało wymagających roślin + kilka rybek niedokuczających zbytnio krewetkom (ew jakiś ślimak i raczek).

Posiadam:
-kostkę 35x35x35 6mm optiwhite
-filtr aquael pat min + wieksza gęstsza gąbka
- grzałka 50W z regulacją temp. JKA-H50W
z chemii mam:
-bakterie nitryfikacyjne Bactoactive firmy Tropical
-uzdatniacz do kranówy Esklarin firmy Tropical

oraz testy 6w1 Tetry
korzeń z wrzosowisk

Posiadam również podłoże Advanced soil shrimp ale nie wiem czy jest sens urzywać go do hodowli tego gatunku krewetek i nie zostawić go na przyszłość .

Parametry mojej kranówy wg laboratorium wodociągów to:
pH 8
KH 12
GH 14
NO3 20
NO2 0,025

NIe mam jeszcze oświetlenia co sądzicie o LEDDY SMART 6W plant ? Nie za mało światła do 43l akwa i czy da rade założyć na 6 mm szkło ? Producent pisze że jest do 4 mm.
Jeśli możecie polecić inne sensowne oświetlenie ważne żeby było estetyczne ( życzenie żony :) )
Narazie nie planuje kupywać filtra RO oraz konduktometra dopiero za jakiś czas.

Może polecićie jakieś łatwo dostępne roślinki króre lubią krewetki .

Doradźcie jak sensownie wystartować co dokupić co zmienić tak żeby krewetki czuły się jak najlepiej ;-)


Pozdrawiam
MrRobal
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 16 mar, 2017 22:30

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez dylu » Pt 17 mar, 2017 08:03

Grzałka będzie niepotrzebna, prędzej jakieś wiatraczki na lato. Testy paskowe wyrzuć do kosza od razu i kup kropelkowe.
Leddy smart 6w będziesz musiał dać ze dwie na taki litraż. Możesz też poszukać u kolegów na forum kto robi belki na power ledach - to jest najlepsza opcja.
Bakterie są lepsze niż Tropical (np.: seachem, shrimp nature, Mosura I wiele innych). Jeśli chodzi o rośliny to przede wszystkim mchy, jak chcesz zaszaleć od razu to może jakieś bucephalandry, anubias nana. Na start przyda się rogatek, pistia, rzęsa.
Do pata mini dokup najlepiej u-jeta 3 (lub aqua nova nbl-200l czy jakoś tak) - moim zdaniem lepiej wygląda niż jedna wielka gąbka. Poza tym u-jet ma swoje przyssawki i łatwiej jest go zamocować do szyby.
dylu
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 82
Dołączył(a): N 14 cze, 2015 21:55
Lokalizacja: Złotoryja

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez matu » Pt 17 mar, 2017 08:35

Grzałka, podłoże aktywne, konduktometr, filtr RO zbędne przy tym co robisz. Poczytaj jeszcze o wymaganiach dla tych krewet.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez MrRobal » Pt 17 mar, 2017 11:43

Dzięki za odpowiedź ;-)

Grzałkę kupiłem na wszelki wypadek choćbym jej nie zakładał to lepiej żeby była w gotowości. Jeśli jej teraz nie wykorzystam może sie przydać w innych baniaczkach.

Co do podłoża to pytałem w dwóch sklepach i w obu polecili h.e.l.p. advanced soil schrimps do red cherry .W jednym tak właśnie trzymali je zalewając to kranówką :-? .
Jednak skłaniam się ku podłożu neutralnemu możecie dać namiar na jakieś ciemne sprawdzone podłoże o odpowiedniej gradacji.

Jak sie ma hodowla roślin w takim neutralnym podłożu typu żwirek , piasek kwarcowy?
Rozumiem, że podłoże neutralne nie zmienia parametrów wody i nie stabilizuje jej. Czym w takim razie nawoźić roślinki ? Włożyć coś pod kożenie ? Dolewać mikro i makro elementy ? Jeśli tak to jakie ?

Jak zmodyfikować moją wode z kranu aby była odpowiednia dla krewetek ?
Czy wystarczy , że będzie ona odstana i , lub uzdatniona chemią czy trzebaby zmienić troche jaj parametry np zmniejszyć KH, NO3, NO2
MrRobal
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 16 mar, 2017 22:30

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez RufusBB » Pt 17 mar, 2017 12:20

Co do podłoża to pytałem w dwóch sklepach i w obu polecili h.e.l.p. advanced soil schrimps do red cherry .W jednym tak właśnie trzymali je zalewając to kranówką :-? .


To lepiej omijaj te sklepy jeśli chodzi o akwarystyczne zakupy :D
Avatar użytkownika
RufusBB
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Pt 02 gru, 2016 00:44

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez ladynaf » Pt 17 mar, 2017 19:55

Co do swiatla w takim litrazu mialam 3 lamki leddy smart - da rade wsadzic je ns szybe 6mm. Choć za cene 3 lampek polecam kupic belke chihiros a351 w zestawie jest ściemniacz wiec zawsze mozesz regulować moc

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
ladynaf
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): So 17 gru, 2016 17:05

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez ladynaf » Pt 17 mar, 2017 19:57

A co do podloza ja mam neutralne i pod nim kulki gt+ pałeczki nawozowe z azoo i trawnik nawet daje rade

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
ladynaf
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): So 17 gru, 2016 17:05

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez MrRobal » Pt 17 mar, 2017 20:25

Dziękuję z cenne info ta belka chihiros a351 wygląda bardzo sensownie :-D
MrRobal
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Cz 16 mar, 2017 22:30

Re: Sprzęt na rozruch kostki

Postprzez ladynaf » Pt 17 mar, 2017 20:38

MrRobal napisał(a):Dziękuję z cenne info ta belka chihiros a351 wygląda bardzo sensownie :-D

Sama na nia polowałam ale akurat nie bylo a potrzebowalam "na juz" i kupilam 301+nózki i tez daje rade
ladynaf
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 26
Dołączył(a): So 17 gru, 2016 17:05


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron