Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Moderator: =Fresz=

Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez kamil3321 » Śr 12 kwi, 2017 21:33

Witam wszystkich jestem nowy na forum planuje w wolnym czasie złożyc sobie regał dla krewetek. Jednak mam kilka pytań. Osprzęt nad jakim myślę to:
- akwaria 40x25x25, ścianka 25cm od frontu, filtr hamburski 5cm gąbki 45ppi + 1cm luzu dla filtra, gąbka będzie podcięta na filtr
- filtry HJ-111B z racji że mają tylko 3cm grubości, pobór 2W
- regał spawany(jestem spawaczem),wykończony płytami meblowymi, decyzja co do wymairów jeszcze nie zapadła ale chyba będzie stało 5szt obok siebie, chciałbym 3 takie półki, na dwóch 10x 40x25x25, na jednej 2x 60x30x30
-oświetlenie power led epistar 45mil 6500K 2W na jeden zbiornik spróbuję nawet 1W
Teraz pytanie czy te filtry dadzą radę, jaki najmniejszy prześwit mógłbym zrobic pomiędzy półkami nie musi byc wygodnie ważne by dało się wyczyścic szyby i wyłowic krewetki. Zastanawiałem się nad kompresorkiem Hailea ACO ale odstrasza mnie jego głośna praca i dzwięk bąbelków powietrza w wodzie. Co mógł bym zmienic? Jestem otwarty na propozycje ale nie ukrywam, że szukam też oszczędności bo trochę mnie to szarpnie po portfelu.
kamil3321
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 12 kwi, 2017 19:51

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez stan_shrimps » Cz 13 kwi, 2017 14:10

pierwszy regał zawsze szarpie :D
odpuść chińskie głowice, pat mini nie są duże, a są dobre, a do tego wchodzą na U-Jet 3 bez przeróbek.
Hamburgi jeżeli chcesz to zrób narożne, albo jakieś mobilne.
Wygodnie to jest 14 cm minimum z 10? Na pewno musisz pamiętać o miejscu, żeby móc spokojnie pojedynczo wyciągnąć akwaria.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 13 kwi, 2017 18:01

Jeśli szukasz oszczędności to zamiast 4 x 25l taniej wyjdzie ci zamówić "czworaka" 100l ( 100x 25x40 ) dzielonego na 4 a jeśli będą we wszystkich jego komorach krewetki jednego gatunku( nie odmiany) to można się pokusić o wspólna filtracje dla wszystkich 4, co do luzu nad akwarium to mniej niż 10 to mordęga przekonasz się gdy będziesz chcieć siatka powywijać że o odmulaniu czy restarcie nie wspomnę dlatego uważam że optymalnie jest 15cm lub więcej. oświetlenie o mocy 2w z power LED na 25l to ociupinka za mało 5W moim zdaniem lepiej sie sprawdzi no chyba że nie zależy ci na zielenince.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez kamil3321 » Cz 13 kwi, 2017 20:51

Właśnie obawiałem się tych tanich filterków, Pat Mini też mi podejdzie wymiarami,najwyżej będę miał ciut chudszą gąbkę na kilku cm2. Co do hamburgów na tylniej ściance chciałbym ich zostawic bo spodobały mi się opinie o czyszczeniu raz na 2 lata. Na zielsku mi zależy ale żeby rosło bardzo wolno bo w obecnych akwariach mam 12W(8x6500K 4xFS) i 40W(roślinne) na 54l i rośnie to za szybko a ciężko ciąc bo stado maluchów tam siedzi. W sumie to światło to najmniejszy problem bo zawsze można dołożyc. Jeśli chodzi o regał to pasuje mi te 15cm, myślałem że trzeba będzie dac minimum 20cm a chciałbym żeby był jak najniższy. Więc wychodzi mi że regał będzie miał wysokośc ok 185Cm a ostatni rząd akwarii będzie na wysokości 140cm więc idealnie. Na razie chyba wystartuję z 5szt 25l i 2szt 54l które obecnie mam bo i tak chwile mi zajmie zanim je wystartuje, za dużo mam teraz pracy i zero wolnego czasu.
kamil3321
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 12 kwi, 2017 19:51

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez CryMore » Pt 14 kwi, 2017 10:10

Inco - a takie duże dopasowane do półki akwa nie strzeli po jej ugięciem?? Sam mam osobne zbiorniki, ale w przyszłosci zastanawiam się nad rozwiązaniem właśnie takim jak opisujesz.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez stan_shrimps » So 15 kwi, 2017 11:22

Inco, mam akwaria, któruch nie mogę wyciągnąć pojedynczo do restartu-to jest mordęga.

Piszesz o jak najtańszym regale: DUŻY BŁĄD. Jak ci się regał złoży w kupe gruzu to wtedy zobaczysz jak to jest najtaniej.
Mocny regał to podstawa, jest w tej chwili nowy temat: viewtopic.php?f=19&t=10254
Tylko mocne regały na taką ilość wody. Wg. mnie na 3 półki z akwariami nadają się tylko marbo HARD.

Czyszczenie Hamburga raz na dwa lata-bajka...po roku jest 2 cm syfu za gąbką i zdarza się że przy podmianie się to podnosi i trafia do akwarium.

Miałem jakieś 40 hamburgów, mam 5. Na głowicach się sprawdzają, ale w tej chwili montuje Pata na U-Jeta i mam spokój, jak się gąbka zasyfi to mam zapasowe, szybka wymiana i wszystko lata jak trzeba.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez kamil3321 » So 15 kwi, 2017 20:17

Napisałem ze jestem spawaczem(spawam konstrukcje nośne) tak ze mój regał będzie krocie wytrzymalszy niż ten co podajesz. Chciał bym oszczędzić na tym co się da ale tu bardzo nie ma na czym. Jedynie na regale który zrobię sam choć nie bardzo bo muszę płytę meblową dać do pocięcia na wymiar więc pewnie wyjdzie nawet więcej niż ten Hard. Poza tym sam zrobię na wymiar jaki mi pasuje. W sumie z tymi U-Jet nie było by to głupie można jak mówisz zakupić zapasowych gąbek, odeszło by wklejanie kątowników w akwarium i zaoszczędziło by się trochę miejsca. Co do samych akwariów trochę się obawiam że będą za małe przydało by się chociaż 40x30x30 tylko to wymiar na zamówienie a i regał musiał by być szerszy i odpowiednio grubszy żeby wlazło 5 obok siebie bez podpór w środku. Ale 150cm litej ścianki akwarii wyglądało by dość przyjemnie. Można by wtedy pokusić się o zrobienie jednego akwarium dzielonego na 5 części tak jak pisze Inc0gnit0 dać grubszą szybę która by przejęła by część naprężeń i nie trzeba by ładować grubej stali która będzie kiepsko wyglądać jak się z nią przesadzi. A miałem już jechać po świętach po 5x25l, teraz już sam nie wiem co robić.
kamil3321
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 12 kwi, 2017 19:51

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez stan_shrimps » So 15 kwi, 2017 21:07

są dwa tematy o tych regałach i mi się miesza :) więc przeoczyłem to że jesteś spawaczem
na tego HARD też daję płytę meblową więc to i tak koszt który musisz ponieść.
mam wymiar coś około 30x49x22 i to jest już taki dośc fajny wymiar, nie musisz mieć aż takich wysokich baniek. Mi akwaria ciął i troszkę nieudolnie kleił kumpel szklarz, ale dorobiłem spoiny i już 3 lata się trzymają :P akwarium na wymiar nie zawsze jest dużo droższe. Pomyśl nad regałem głębszym, mam tez jeden w domu gdzie akwaria są 55 cm głębokości i jest ok.
Pamiętaj na pewno żeby każde akwarium dało się wyciągnąć do restartu. Tutaj podam Ci przykład: mam właśnie spuszczoną wodę w 2 akwa gdzie zmieniam z Neo na Caridinę i trzeba usunąć podłoże, wyciągne je, wywale podłoże, zasypie nowe i zajmie mi to 15 minut maks i bańki będą zalane-jak ktoś nie wierzy to prosze pw, po 22:30 podeślę fotkę zalanych baniek.
Z mojego pierwszego regału stricte hodowlanego nie mogę wyciągnąć skrajnych baniek i jest problem przy restarcie...
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez kamil3321 » So 15 kwi, 2017 22:45

Glębszego nie mogę zrobić bo druga połówka powiedziała ,,tu masz tyle miejsca masz się zmieścić i ." takim sposobem mam max 150cm szerokości i 40 głębokości po przesunięciu wypoczynku jeszcze z 5cm extra. Dlatego wszystko liczę na milimetry a i o oszczędnościach pisałem z wiadomej przyczyny. Co do akwarii na wymiar to fakt są niewiele droższe tylko dochodzi wysyłka na palecie, nie bardzo chcą wysyłać małych pojedyńczo więc jakby się coś kiedyś rozszczelniło to problem sztukę dokupić a 25 litrowe mają w większości zoologicznych. Czyli narazie zostałem przy 25l filtracja Pat Mini + Aqua Nova NSF-120l lub U-Jet zależy co na miejscu będzie i podłoże chyba H.E.L.P dla krewetek Caridina. Jeśli chodzi o odstęp między zbiornikami to miałem w planach ogrzewanie regału powietrzem tzn. mała nagrzewnica, wiatraczek, czujnik temperatury, powietrze by przepływało szeregowo przez każdą półkę a przerwa mi dyskwalifikuje ten plan. Będę sie musiał dłużej pomęczyć z restartem ale mam niedziele wolne wiec nie ma problemu.
kamil3321
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 12 kwi, 2017 19:51

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez stan_shrimps » N 16 kwi, 2017 00:04

Taniej wyjdzie grzałka do co drugiego akwa ;) a jeżeli masz regał w normalnym pomieszczeniu i będzie obudowany to ciepło z oświetlenia wystarczy.
Nie wiem skąd jesteś, ale nie zdarzyło mi się mieszkać w takim miejscu aby w promieniu 40km nie znaleźć szklarza co sklei baniak ;)
Mi kumpel skasowal 25zł za 49x29x22 z szybami nakrywkowymi ;)
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez Inc0gnit0 » N 16 kwi, 2017 06:54

CryMore napisał(a):Inco - a takie duże dopasowane do półki akwa nie strzeli po jej ugięciem?? Sam mam osobne zbiorniki, ale w przyszłosci zastanawiam się nad rozwiązaniem właśnie takim jak opisujesz.

mam blizniaka na cała półke ofc wymiary sa takie zeby dało sie wyjac akwarium czyli 90x40 x25 z szyby 6mm
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez RufusBB » N 16 kwi, 2017 08:15

Postaraj sie wsadzić całą głowicę pata mini do wody, to w takim zbiorniku 25l powinna nagrzać wodę do jakis 20-21 stopni.
Avatar użytkownika
RufusBB
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Pt 02 gru, 2016 00:44

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez kamil3321 » N 16 kwi, 2017 08:47

Jakiś szklarz jest bo kiedyś dorabiał mi szybę do drzwi balkonowych ale czy ma sprzęt do sfazowania rantów to nie wiem sprawdzę. Problem z temperaturą może być u mnie na wiosnę i na jesieni bo wtedy mamy dużo pracy(sadownictwo) i nie ma kto palić w piecu. Ale tak jak mówisz jak regał będzie zamknięty to i oświetlenie na dniu powinno dać radę ogrzać. Teraz w jednym akwarium jest odłączona grzałka(walka z zakwitem) i temperatura w nocy 20C na dniu dochodzi do 24C z oświetleniem. Oblecę firmy szklarskie zobaczę czy wykonują akwaria.
kamil3321
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 12 kwi, 2017 19:51

Re: Pomoc w budowie regału i dobrania osprzętu

Postprzez kamil3321 » Wt 18 kwi, 2017 12:10

Obdzwoniłem wszystko w okół jedni akwarii nie chcą robić drugim się nie chce i ceny jak za złoto. Przez święta plany się troszkę zmieniły regał będzie miał szerokość półki 157cm i 5 półek, na każdej półce będzie stało 6 akwarii 40x25x25 lub 5 40x30x25 które mam zamiar zamówić jak tylko zagospodaruje 18szt 40x25x25 które już są zamówione. Zamówiłem filtry Pat mini 18szt i Aqua Nova NSF-120l 18szt. mam nadzieję że pasują w Pata tak jak U-Jet 3. Regał będzie w całości wykonany z profili zamkniętych 80x40x4mm. Docelowo w planach 18szt 25l i 10szt 30l czyli razem 750l brutto. Między każdym zbiornikiem zrobię przerwę 1cm żeby dało się ich wyciągnąć. Tak że pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady które okazały się bardzo pomocne:)
kamil3321
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr 12 kwi, 2017 19:51


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość