54 l. na pierwsze krewety

Moderator: =Fresz=

54 l. na pierwsze krewety

Postprzez pawelec_k » Pt 01 gru, 2017 23:44

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam pewne doświadczenie akwarystyczne ale ciągnie mnie do krewetek :)
Wpadło mi w ręce akwarium po dzieciach bo już się znudziły, rybki do sąsiada krewetki Red Cherry zostawie(w małej kostce) :). Chciałbym założyć pierwsze krewetkarium jak na poczatek myślałem o Red Crystal(pare osób sprzedaje w okolicy i piszą zawsze Red Bee co by to nie było a w sklepach lipa). czytam od pewnego czasu i jako pierwszego strikte krewetkarium chciałbym użyć sprzętu jaki posiadam z pewnymi modyfikacjami i tu proszę o recenzje.

Zbiornik: 60x30x30- 54l eheim

Swiatło: t8 15w + aquael lt 8w sunny (mam jeszcze 6w tube plant)

Filtracja: eheim experience 150 - 500 l/h i tu myślatem założyć prefiltr zewnętrzny hw602 (http://allegro.pl/prefiltr-filtr-zewnet ... 43678.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank) jako mechanika a kubełek zasypać matriksem i niewiem czy dać coś jeszcze może wegiel? albo kubełek do szafy i gąbeczka na powietrze np. Corner Jet4?

Podłoże: myślałem o Benibachi Mineral Soil powder plus dodatki na start jak zaleca producent http://www.benibachi.pl/black-soil-mine ... 382647f2a0" target="_blank" target="_blank.
Trochę kosztuje ale bez doświadczenia może coś sprawdzonego. Jeśli to dobry wybór to na ile takie podłoże mi wystarczy? (jadę do polski na święta więc do następnych
świąt raczej nie zawitam a w norwegii jest naprawde marny wybór i jak narazie nie widziałem żadnych ciemnych podłoży)

Woda: Mam dobrą kranówke ph 7,4, Gh 5 , Kh 3 i tu z tego co pytałem w sklepach nikt RO niby nie używa ale!! jak uważącie??


Wiem że wiele jest takich postów ale pomimo to postanowiłem zapytać pszepraszam jeśli kogoś wkużyłem ale tyle tego naczytałem ostatnio że już sam niewiem jak zacząć a czsu do wyjazdu coraz mniej. Za wszystkie rady wielkie dzięki.
Oj prawie bym zapomniał czy ulubione ślimaki mojej żony :) ampularia w krewetkarium to ok (mamy nowy kokon na klapie) czy też do sąsiada :-P ?
pawelec_k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn 20 lis, 2017 20:58

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez RufusBB » So 02 gru, 2017 07:41

Do tego podłoża stosujemy bezwzględnie wodę Ro, żadna kranówka nie będzie dobra. Natomiast co do ampularii to będą ok względem krewetek, ale trzeba się liczyć z tym, że zjadają mchy, rogatka.pozdrawiam
Avatar użytkownika
RufusBB
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Pt 02 gru, 2016 00:44

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez pawelec_k » So 02 gru, 2017 18:01

RufusBB napisał(a):Do tego podłoża stosujemy bezwzględnie wodę Ro, żadna kranówka nie będzie dobra. Natomiast co do ampularii to będą ok względem krewetek, ale trzeba się liczyć z tym, że zjadają mchy, rogatka.pozdrawiam


Ok zakupie filterek, a jeśli chodzi o slimaki to jak narazie nie zauważylem żeby interesowały się roślinami chyba że wpierdzielają jak nie patrze :)
pawelec_k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn 20 lis, 2017 20:58

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez Inc0gnit0 » So 02 gru, 2017 18:06

Ślimaki nie czuja się dobrze w wodzie kwaśnej , w takich warunkach będzie wypłukiwany wapń z ich skorupy tzw korozja kwaśna woda zwłaszcza poniżej pH6,0 może podrażniać ich śluzówkę nie jest to regułą bo w jednym baniaku na tym samym podłożu będzie pH5,5 a w drugim 6,5
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez Hotei » So 02 gru, 2017 19:22

Zastanów się także nad tym podłożem :
BLACK SOIL [NORMAL, FULVIC]
http://www.benibachi.pl/black-soil-normal-fulvic-p-65.html
Koledzy robili testy i mają go w bańkach ... a z mineralem jest róznie.

Co do filtracji na kuble Eheima ... pojemność tego filtra to 5 litrów. Jeśli planujesz trzymać w bańce powyżej 500 dorosłych krewet, to się sprawdzi.
Na początek na pewno wystarczy Corner Jet4. Z ceramiki dobry i sprawdzony jest Matrix.
Gdybyś jednak chciał Siporax Sery, mam używany zapas tej ceramiki.

Nie zapomnij przy dodawaniu soli do wody, sprawdzić przewodność konduktometrem, bo jednak każdy ma inną wodę. Sprawdź również twardość ogólną (GH). Woda powinna mieć około 5-6 Gh. Wykorzystaj dobre testy, najlepiej kropelkowe firmy Jbl.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez pawelec_k » N 03 gru, 2017 22:00

Hotei napisał(a):Zastanów się także nad tym podłożem :
BLACK SOIL [NORMAL, FULVIC]
http://www.benibachi.pl/black-soil-normal-fulvic-p-65.html
Koledzy robili testy i mają go w bańkach ... a z mineralem jest róznie.

Co do filtracji na kuble Eheima ... pojemność tego filtra to 5 litrów. Jeśli planujesz trzymać w bańce powyżej 500 dorosłych krewet, to się sprawdzi.
Na początek na pewno wystarczy Corner Jet4. Z ceramiki dobry i sprawdzony jest Matrix.
Gdybyś jednak chciał Siporax Sery, mam używany zapas tej ceramiki.

Nie zapomnij przy dodawaniu soli do wody, sprawdzić przewodność konduktometrem, bo jednak każdy ma inną wodę. Sprawdź również twardość ogólną (GH). Woda powinna mieć około 5-6 Gh. Wykorzystaj dobre testy, najlepiej kropelkowe firmy Jbl.



Dzięki za rady jeśli uważasz se FULVIC jest mniej problematyczne to spróbuje. Czy sypnać Benibachi Bee Max (10g na 30l wody) i Mironecton Powder (10g na 10l wody) na dno tak jak zalecają przy Mineral?
Jeśli chodzi o wybór konduktometru to jeszcze czytam ale niewiem czy dts na poczatek starczy czy lepiej odrazu szarpnąć się na ev http://czystawoda.pl/pl/p/Konduktometr- ... mometr/418 ?
pawelec_k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn 20 lis, 2017 20:58

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez Hotei » N 03 gru, 2017 23:33

Nie daję niczego magicznego pod podłoże, gdyż i tak go po dwóch tygodniach w całości odmulam. Szybciej startuje zbiornik.
Teraz wszyscy schodzą z grubością podłoża, 2 cm i jest ok. Niektórzy nawet 1 cm, ale to zależy od wielkości zbiornika.
W każdym razie jest potem mniej problematycznie, gdy to co zalega w podłożu zaczyna się betonować ...

Konduktometr mam tej samej firmy co dałeś link, tylko mój kosztował aż 35 zł ... działa już 4 lata ;-)

Możesz na start dać SL-AQUA VITALITY ... daję przy restartach bo widzę że produkt działa, zbiornik fajnie dojrzewa.
Poczytaj o nim ...
http://www.qualdrop.pl/sl-aqua-vitality-vitality/

Z bakterii Seachem Stability, szybko i skutecznie zamyka proces azotowy, w około 3 dni. Bardzo dobre bakterie, choć Prodibio Biodigest także są świetne.
Podaję je na zmianę u siebie. Niestety jedna ampułka na 120-1000l, ale masz roślinne więc wykorzystasz.

Krewetki na nowy zbiornik wpuszczaj po kilkanaście, np. 8-10 szt. Nowy czyli wszystko od zera ...
Co tydzień, dokup drugie tyle ... ładnie wszystko wystartuje. Jeśli krewetki na początku nie będą żerować, są dwa powody. Zbiornik już dojrzał i mają pod dostatkiem pokarmu, lub jest ich mało. Jak nie zjedzą trzeba wężykiem odessać.
Najważniejsze sprawdzić Gh wody przy pierwszym zalaniu i nowym opakowaniu mineralizatora ...
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez CryMore » N 03 gru, 2017 23:34

Mam ten konduktometr i jest bardzo dobry. Bee max możesz sypnąć, mironekuton zbędny przy dobrej mineralizacji odpowiednimi solami.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez pawelec_k » Pn 04 gru, 2017 21:48

Inc0gnit0 napisał(a):Ślimaki nie czuja się dobrze w wodzie kwaśnej , w takich warunkach będzie wypłukiwany wapń z ich skorupy tzw korozja kwaśna woda zwłaszcza poniżej pH6,0 może podrażniać ich śluzówkę nie jest to regułą bo w jednym baniaku na tym samym podłożu będzie pH5,5 a w drugim 6,5


Tak kombinuje z tymi ślimakami i chyba pójdą do zbionika z Red Cherry. Trochę sie zastanawiam skoro kupuje filtr RO to czy redki trzymać w zwykłym żwirku na jakim były czy tez dawac benibatchi i lać wodę ro plus sole gh/kh+ . a Młode ślimaki pooddaję mam odmianę Pomacea diffusa więc ktoś z rośliniakiem napewno będzie chetny.
pawelec_k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn 20 lis, 2017 20:58

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez ar2r21 » Pn 04 gru, 2017 23:09

Pod Neocaridiny bez sensu jest dawanie aktywnego podłoża. Podłoże neutralne, woda RO i sole Gh/Kh+.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez Hotei » Wt 05 gru, 2017 11:47

Tak jak napisał kolega, jeśli są przyzwyczajone do neutralnego podłoża, to lepiej im nic nie zmieniaj.
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 54 l. na pierwsze krewety

Postprzez pawelec_k » Śr 06 gru, 2017 20:02

Hotei napisał(a):Tak jak napisał kolega, jeśli są przyzwyczajone do neutralnego podłoża, to lepiej im nic nie zmieniaj.

Chętnie bym im nic nie zmieniał ale one narazie są w zbiorniku ogólnym który stanie się krewetkarium :) ale będe miał tez kostkę z neocardinami na zwykłym kwarcu wiec tam je narazie wrzucę, później pójdą do rośliniaka w pracy ale jak narazie jest tam reset który ciagnie sie już kolejny miesiąc (tak to jest jak sie 10 osób bierze za prowadzenie akwa :)
pawelec_k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn 20 lis, 2017 20:58


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości