Powrót do 30-tki

Moderator: =Fresz=

Powrót do 30-tki

Postprzez drops » So 28 kwi, 2018 23:33

Witam wszystkich. Po 4 latach przerwy postanowiłem wrócić do swojej kostki 30l. Jakiś czas temu próbowałem zacząć swoją przygodę z krewetkami ale nie zbyt mi to wyszło. Dopiero teraz gdy chcę założyć baniak dla synka (3l) i czytając to forum uświadomiłem sobie ile błędów zostało popełnionych. Obiecałem również żonie że będzie ładnie i estetycznie także.. do dzieła...
Kilka poradników prześledziłem, wszelkie tematy o zakładaniu liznąłem , mam wstępną listę zakupową i jakiś tam ułamek waszej wiedzy.
Zbiorniczek stoi w bezpiecznym miejscu od 5 dni zalany samą wodą celem sprawdzenia szczelności po kilku latach leżenia na sucho i na obecną chwilę nic nie cieknie także mam nadzieję że mieszkania 2 tyg po remoncie nie zaleje.

Zacznijmy od tego co mam:
1. Zbiornik 29x29x35 wys. Aquael
2. Oświetlenie standard 11 W - nie led
3. Filtr Pat-Mini
4. Grzałeczka z zestawu- chociaż w lato pewnie przydałoby się chłodzenie

resztę graciarni, ozdóbek , kamieni itd powyrzucałem dawno temu, nie chcę wkładać czegoś nie wiadomego pochodzenia.

Chciałbym zacząć ten baniak od krewet z rodziny Neocardine - Sacura Red lub Blue Velvet, z uwagi na moje jak widzicie znikome doświadczenie tak więc w poniedziałek udaję się na zakupy i o to lista którą udało mi się wymordować :

1. Podłoże neutralne Dennerle nano gravel sulawesi black - i tutaj pierwsze pytanie w jakiej ilości ? chciałbym mieć nierównomiernie to rozsypane od 3-8 cm ale nie mając przy tym dużej ilości "syfu" w środku, może jakieś bakterie zastosować? czy jednak usypać malutko 2cm i jakoś to trawić..
2. Uzdatniacz do wody kranowej dla krewetek do podmian wody - chociaż będę się starał dolewać wodę odstaną lub destylowaną
3. Gęściejsza gąbka do filtra Pat-Mini - czy ta będzie ok ? http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gab ... 60733.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
4. Suche liście katepangu, szyszki olchy, kora cynamonu lub rurki z kory katepangu
5. Korzeń typu spider wood - wygotowany w wodzie z solą i moczony kilka dni w wodzie po zakupie
6. Chciałbym dużo skałek ale czy nie zmienią na tyle parametrów wody by zaszkodzić funkcjonowaniu zbiorniczka a tym samym mieszkańcom?
7. Bakterie pod podłoże przy starcie - Mosura BT-9 i tu pytanie czy dodawać je również przy podmianach?

w baniaku chciałbym też coś co będzie pływać czyli jakieś nie wymagające małe rybki. Poprzednio miałem kilka szt. microrasbora galaxy w których jestem zakochany ale nie wiem czy to nie przez nie, nie doczekałem się rozmnażania krewet. Także tym razem myślę nad 2 samce i 3 samice Gupik Endlera.

Co do roślinności to raczej mchy + jakieś nie wymagające moczarki + ew. anubias. Korzystałem poprzednim razem z bimbrowni własnej produkcji , ale nie mając odpowiedniej aparatury tak teraz czytam w 30 l to chyba nie zbyt rozsądne.

Czy jeszcze coś w trakcie życia baniaka dodawać do wody?? Te bakterie BT-9 jakieś nawozy do mchów i reszty roślin, czy wyjdzie z czasem w trakcie startu baniaka? Krewety chciałbym wpuścić po 2-3 tyg od startu jeszcze nie wiem gdzie je kupić cały czas szukam.

I gorąca prośba do Was.. odpowiedzcie na moje pytania i jeżeli coś pominąłem proszę o post i ewentualne sprowadzenie na ziemię jeżeli coś źle planuję bo cel szczytny ;-)

Obrazek
drops
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): So 28 kwi, 2018 09:51

Re: Powrót do 30-tki

Postprzez georobert » Pt 02 lis, 2018 17:26

Witam.
Podłoża max. 2 worki to 5 kg będzie ok. no chyba, że będziesz sadził rośliny w podłożu, jeżeli nie to nie ma potrzeby.
To podłoże i tak się wyrówna więc nie wiem czy jest sens robić skos.
Pod neocardiny to woda z kranu wystarczy, sprawdź na stronie wodociągów parametry.
Bakterie na start ja nie stosuje, ale to twoja wola, lepsza woda z istniejącego zbiornika, dla Ciebie to kolka litrów.
Żadnych bakterii pod podłoże bym nie dawał.
Such liście itd jest ok.
Skałki takie co nie zatwardzają wody np. łupek

Po 2-3 możesz próbować wpuszczać, ale najpierw jakichś testerów wpuść.
georobert
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 54
Dołączył(a): Śr 10 sty, 2018 20:39

Re: Powrót do 30-tki

Postprzez deviles » Pt 02 lis, 2018 23:29

Sorry ale albo rozmnażanie krewet albo ryby. :!:
deviles
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): So 13 lip, 2013 09:49


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości