AQUA EL Shrimp Set z serii 20 l

Moderator: =Fresz=

AQUA EL Shrimp Set z serii 20 l

Postprzez rudzik59 » So 29 sty, 2011 14:26

Witam serdecznie
Od paru tygodni zastanawiam się i planuje zakup AQUA EL Shrimp Set z serii 20 litrowej. Po obliczeniu sobie wydajności filtra i oświetlenia które jest dostatecznie dobre 0,5W/pojemność czyli 0,5W/20 = 10W a mamy do dyspozycji 11W moduł oświetleniowy więc powinno starczyć. Grzałka chociaż bez termostatu ale da radę, kontrola musi być aby nie ugotować rybek. Dodatkowo jeśli filtr w zestawie NO NAME nie da rady zawsze mam gdzieś w zapasie FAN-1 kaskadę. Dla regulacji i kontroli PH można zaopatrzyć go w jednoczesny filtr gąbka i wkład ceramiczny lub szyszki olchy, których mam dostępność workami. Dodatkowo muszę zastosować do filtra szczepy bakterii JBL FilterBoost, które nigdy mnie nie zawiodły a moja kranówka nie należy korzystnych akwarystycznie. Jeśli chodzi o wystrój. To po obliczeniu siła oświetlenia wynosi 0,55 więc można już zastosować rośliny nieco wymagające co do światła ale z rozwagą.

Postanowiłem, że w skład flory stanowić będą następujące rośliny : Gałęzatka kulisty, rogatek sztywny, nurzaniec spiralny, sit. Wybrałem te rośliny ze względu na brak wymagań co do dawkowania Co2 a nie chce się motać w te butle i dozowniki do Co2. Fakt ten zbiorniczek ma być skromny, ale ładny coś na wzór trawniczka stąd decyzja o gałęzatce i zastosowaniu sita. Jako podłoże chcę użyć bazaltowy żwirek o granulacji 2-4 mm. Jako obsadę początkowo były gupiki 2 haremy. Jak widzicie zalogowałem się na forum o krewetkach więc zmieniłem zdanie i obsada to red cherry.

Po obliczeniach dotyczących osprzętu jaki jest zawarty w zestawie na zbiornik 30 litrowy jaki biorę pod uwagę oświetlenie jest niedostateczne, gdyż potrzeba 13,5 W a filtr ze względu na wydajność jest niezadowalający.

Proszę Was o zdanie :
- który zestaw wybrać 20 litrów czy 30 litrów
- czy zastosować jakieś podłoże co do roślin czy warstwa żwirku starczy
- ile krewetek obsadzić
- czy do roślin zaproponujecie jakieś gatunki dorastające do niewielkich rozmiarów
- jaką aranżacje byście zaproponowali
- jakieś pomysły na kryjówki dla krewetek oprócz kokosa
- jak sprawuje się Co2 w płynie, zastępuje to dawkowanie Co2 z butli
- sądzicie ze zakup akwarium 40x25x25 z pokrywą byłby lepszym rozwiązaniem
- istnieje gatunek ślimaka zjadającego resztki pokarmu i ,,nalot z szyb" bez naruszania
roślin
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Ostatnio edytowano So 29 sty, 2011 15:08 przez rudzik59, łącznie edytowano 1 raz
rudzik59
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 18:34
Lokalizacja: Chojnice

Re: AQUA EL Shrimp Set z serii 20 l

Postprzez Kiper772 » Pn 31 sty, 2011 15:22

rudzik59 napisał(a):Witam serdecznie

- który zestaw wybrać 20 litrów czy 30 litrów
- czy zastosować jakieś podłoże co do roślin czy warstwa żwirku starczy
- ile krewetek obsadzić
- czy do roślin zaproponujecie jakieś gatunki dorastające do niewielkich rozmiarów
- jaką aranżacje byście zaproponowali
- jakieś pomysły na kryjówki dla krewetek oprócz kokosa
- jak sprawuje się Co2 w płynie, zastępuje to dawkowanie Co2 z butli
- sądzicie ze zakup akwarium 40x25x25 z pokrywą byłby lepszym rozwiązaniem
- istnieje gatunek ślimaka zjadającego resztki pokarmu i ,,nalot z szyb" bez naruszania
roślin
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam


1 - bierz 30 l, a 11 w spokojnie starczy do takich roślin, u mnie przy tej samej lampie w 25 l mały heniek daje radę.

2 - dla krewetek lepiej zastosować podłoże krewetkowe bez nawozów, ja zastosowałem Aqua Substrate II + i wszystko działa bez zastrzeżen - CR i RC się żyją i mnożą, a glonów jeszcze nie widziałem ;] ale prawdopodobnie miałem farta, bo u wielu osób przygoda z AS II+ skończyła się wysypem glonów...
jeżeli to mają być rzeczywiście łatwe rośliny, to żwirek wystarczy i lekkie nawożenie, ale tu już nie pomogę..

3- ja zacząłem od 10 Red Cherry i 10 Crystal Red/Bien na 25 l i szybko liczba podwoiła, potroiła itd itd ... Podobno lepiej zacząć od mniejszego stadka bo chętniej się rozmnażają

4 - polecam Heteranthera zosterifolia i Hydrocotyle - tworzy bardzo żywe zielone kompozycje ;]

5 - korzeń red moor mchy i rośliny lub kamienie gray mountain również z mchami i roślinami ;]
6 - ja w jednym ze zbiorników mam tylko korzeń i po prostu siedzą pod nim w cieniu

7 - używałem Easy Carbo i jestem zadowolony - zero problemów z krewetkami i widoczna reakcja roślin - moim zdaniem do małego akwarium lepsze od CO2 bo unikami ryzyka wahań parametrów itd itd po za tym dla prostych roślin nie ma sensu używać CO2 (jak już to wystarczy mała bimbrownia domowej roboty)

8 - ja wolę zdecydowanie akwaria otwarte, mam lepszą kontrolę nad nim
w moim nowym zbiorniku 54 l mam tymczasowo pokrywę z miejscem na jedną świetlówkę T8 i niestety tylnie partie są kompletnie nie oświetlone (tak została usytuowana świetlówka i odbłyśnik, że wali tylko na środek i do przodu)

9 - o ślimakach nic nie wiem...

proszę o sprostowanie moi rad przez bardziej doświadczonych akwarystów
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kiper772 » Pn 31 sty, 2011 15:24

przy większej ilości krewetek a szczególnie jeżeli chcesz trzymać CR, polecam kaskadę Aqua Clear. Uważam że jest to najlepszy filtr tego rodzaju.
Avatar użytkownika
Kiper772
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 23 gru, 2010 02:18
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez imhotep » Wt 01 lut, 2011 15:17

uzupełnię tylko o ślimaki zjadające glony z szyb - ślimak rogaty (clithon corona), zebra (neritina zebra). ten drugi ma jednak nieprzyjemną skłonność do składania jajeczek (z których i tak nic nie urośnie, bo neritina rozmnaża się w słonej wodzie), a które niezwykle trudno usunąć
Avatar użytkownika
imhotep
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 04 paź, 2010 10:53

Postprzez rudzik59 » Wt 01 lut, 2011 21:04

dziękuję za propozycje ale clithon corona reaguje na krewetki lub krewetki na clithon corona
rudzik59
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 18:34
Lokalizacja: Chojnice

Postprzez imhotep » Śr 02 lut, 2011 11:23

To jest pytanie czy stwierdzenie? Jeśli pytanie to u mnie żadnej specjalnej interakcji między nimi nie zauważyłem. Czasami krewetki oczyszczają jego skorupę z glonów, albo jeżdżą sobie na tej skorupie :)
Avatar użytkownika
imhotep
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 04 paź, 2010 10:53

Postprzez novara » So 05 lut, 2011 22:21

U mnie również żadnych negatywnych skutków przebywania clithonków z krewetkami nie zauważyłem. No może poza jednym, czasem ślimaki mają trochę ciężej jak krewetki na ich skorupkach jeżdżą na gapę :mrgreen:
novara
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz 09 gru, 2010 14:37

Postprzez Smithi » Wt 08 lut, 2011 11:28

Kiper772 napisał(a):dla krewetek lepiej zastosować podłoże krewetkowe bez nawozów, ja zastosowałem Aqua Substrate II


Nie wydaje mi sie ze to podloze jest zupelnie bez nawozow.


Rudzik59 zanim wybierzesz podloze lepiej poczytaj sobie o nich, bo duzo osob ma wszelkiego rodzaju problemy z roznymi podlozami, zaoszczedzisz troche kasy unikajac zlego wyboru.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez rudzik59 » Śr 09 lut, 2011 23:51

wiem czytałem że AMAZONIA jest dla niektórych kłopotliwa ze względu na wysyp glonów, niektórzy chalą EBI GOLD ale mówią że trochę wpływa na parametry wody. . . z tego wszystkiego wybiorę żwirek bazaltowy 0,8-1,2 mm . .
rudzik59
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 18:34
Lokalizacja: Chojnice


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości