Krewetkarium 240L

Moderator: =Fresz=

Krewetkarium 240L

Postprzez pempol » Wt 24 maja, 2011 19:16

Hej Wszystkim!
Ja co prawda jestem nowy na forum ale mam kilka pytań. Mam aktualnie (od ponad roku krewetkarium 25L z którym wszystko jest w najlepszym porządku - mam w nim Blue Pearl + Crystal Red + Neon Green + Amano). Jestem też posiadaczem akwarium 240 L z pyszczakami (stary akwarysta ze mnie :). W związku z tym że mam w planach zakończyć przygode z Malawi chcialbym z dużego akwarium zrobić wielkie piękne roślinne akwario-krewetkarium. Sprzęt którym aktualnie dysponuje - baniak 240L + oświetlenie 3 x 54W + filtry zewnetrzne JBL e900 + TetraEX 700. W planach mam zakup zautomatyzowanego CO2 (komputer pH) i w związku z tym kilka pytań:

- jakie podłoże kupić do tak dużego baniaka - żeby rośliny pięknie rosły ale też żeby było ciemne i żeby możliwie nie zmieniało parametrów wody (żeby krewetkom żyło się dobrze) - aktualnie mam w krewetkarium ShrimpSand Aqua Artu i jest całkiem OK ale dość drogi...chcialbym utrzymac pH wody na obecnym poziomie ok.6,5-6,7 tak zeby krewetki dalej sie mnozyly.

- wode mam z RO wiec mysle ze dalej pozostane przy tym sposobie uzdatniania wody - dodaje oczywiscie mineraly

- jakie rybki polecacie do towarzystwa z krewetkami (w/w). Kilka dużych ryb? + troche małych...

pozdrawiam i czekam na wszelkie sugestie :)
Radek

PS. jako ze jestem fotografem to link do strony z moimi fotkami krewetek.
http://www.radek-lorenc.com/krewetki.html
pempol
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt 24 maja, 2011 18:47
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Bard » Wt 24 maja, 2011 20:47

1: ograniczają Cię tylko pieniądze, bo 240L zasypać shrimp sandem to jednak spoooory wydatek :}

2.podmiany z RO w takim litrażu będą troche męczące, ale skoro masz dostęp to super

3.jakie rybki? na pewno nie twój pomysł kilka większych + małe.... większe wykoszą Ci krewetki :} już pospolity neon jest w stanie przetrzebić grupe krewetek

Wyposażenie akwa będzie w pytke że tak powiem, tylko będziesz musiał zabezpieczyć wlot filtra żeby nie zassało krewet, porządna duża gąbka o dużej powierzchni powinna być OK, bo wtedy nie zapcha się szybko ze względu na swoją powierzchnie
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez fotoman » Pt 27 maja, 2011 22:17

Jako podłoże możesz zastosować pro-soil Aquatic Nature, cena w miarę przyzwoita, (u mnie 74 zł za worek 8l), na 240l starczą 2 worki (skromnie) lub 3 worki (bogato). Wora RO + shrimp mineral, lub v8 od chemika. Co do obsady, w moim domowym 240l żyją: niezliczona ilość RC, neonym razbory, kirysy, popularne "sumy" o długości ok +10cm, kilkanaście "glonojadów". rybki sie kreweciami żywymi nie interesują, jedynie jak kryla morzonego daję, to popłoch w akwarium, sumy latają jak szalone, może czasem przez przypadek chciał by dziabnąć RC, ale one są na tyle szybkie, że zawsze odskoczy i już.
Filtracja u mnie, 2x unimax 250, jeden mechaniczny typowo (same gąbki i waty), i ten co tydzień przy podmiance jest czyszczony. Z filtra wraca do akwa średnio ok 30 krewetek.
Aż się zastanawiam ile wyłowię z tego drugiego (nie używam na wlocie filtra żadnych zabezpieczeń - nie chce spowalniać obiegu wody).
Mam nadzieję że pomogłem.

Bard, nie wiem jakie masz neony, ale moje (ok 30 sztuk) nawet się nie oglądają za krewetkami, nie mówiąc o pomysłach w ich główkach żeby dziabnąć żywa krewetkę.
Ostatnio edytowano Pt 27 maja, 2011 22:19 przez fotoman, łącznie edytowano 1 raz
fotoman
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pn 12 kwi, 2010 12:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez chwialek » Pt 27 maja, 2011 22:39

Masz RO, sam uzdatniasz wodę do parametrów jakie potrzebujesz. Zatem podłoże możesz mieć np. najzwyklejszy piasek kwarcowy, piasek kwarcowy barwiony, bazalt (tu można spotkać różne opinie, ale czysty bazalt nie powinien zmienić ci parametrów wody) , wspominasz o PH kontroler + CO2 będzie nieco modyfikowało PH. Planujesz rośliny, więc pod podłoże nie zmieniające parametrów wody możesz położyć ziemię ogrodową, lub substrat. Jednak nawozy + krewetki to nie zawsze najlepsze połączenie.

Jeżeli chcesz wydać więcej to podłoże które ci się dotychczas dobrze spisywało i odpowiada ci kolorystyką, granulacją też jest wydatkiem do przeżycia nawet przy litrażu jaki planujesz. A podłoże masz już przetestowane i wiesz czego można się po nim spodziewać.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez Iwek_22 » So 28 maja, 2011 10:10

Polecam Ci czarny piasek kwarcowy z Allegro, jakoś dziwnie pachnie, ale po przegotowaniu jest ok i na prawdę nie zmienia parametrów - sprawdzone :-)
Z parametrami wody sobie poradzisz bo masz już doświadczenie, a przy ph-kontrolerze to już w ogóle bajka...
Wielki szacun za zdjęcia - robią wrażenie :-)
Iwek_22
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 47
Dołączył(a): So 30 maja, 2009 16:16
Lokalizacja: Gdynia (okolice)

Postprzez Bard » So 28 maja, 2011 10:30

Chcesz porady doświadczonych akwarystów czy kogoś kto trzyma sumy wraz z krewetkami? popytaj fresza i innych... zostawię to Twojemu zdrowemu rozsądkowi :}
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez agafoo » So 28 maja, 2011 10:33

Pempol :)

ciekawe jak wyglada obserwacja krewetek w tak duzych zbiornikach tym bardziej zarosnietych:) ja po przesiadce z 21l na 37 początkowo szukalam krewetek wzrokiem ( bylo ich ok 40szt ) .. teraz jak sie rozmnozyly i zaklimatyzowaly przychodzą do jedzenia.. ale w ciagu dnia to rzadko jej widuje " na wybiegu " :)
no i chyba ciezej tez kontrolowac krewetki.. w malym masz wszystko jak na patelni, gdy cos pada lub zajajczy to praktycznie od razu wiadomo..

ale chetnie zobacze jak ci to wyjdzie :) 3 mam kciuki za projekt.. w garazu mam 120l Juwela Lido.. i raz na jakis czas przychodzi mi ochota zeby go postawic pod krewety.. moze sie w koncu skusze ;)
Pozdrawiam,
agafoo
Avatar użytkownika
agafoo
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 213
Dołączył(a): So 15 maja, 2010 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez fotoman » So 28 maja, 2011 16:00

Cieszę się Bard z Tobą z Twojego wielkiego doświadczenia akwarystycznego, to może mi powiesz dlaczego trzymanie kirysników z RC nie powinno mieć miejsca ?
Zakładam że wiesz wszystko, więc mi na to odpowiesz ?

Ja od siebie dodam, że RC trafiły do ogólnego razem z mchem (młode były w mchu i przyszły razem z nim), było to ok roku temu, na dzień dzisiejszy jest tego niezliczona ilość, i nie mam zamiaru wyławiać, żyją sobie spokojnie w symbiozie z resztą zbiornika, rozmnażają się, czyszczą jak nikt inny.
fotoman
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pn 12 kwi, 2010 12:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez Bard » N 29 maja, 2011 16:58

Zakładającego akwarium nadal namawiam do myślenia głową, a nie słuchaniem bajeczek...

@fotoman po pierwsze RC rozmnażają się na potęge u każdego, jest to najłatwiejsza kreweta, w roślinach przeżywają młode kryjąc się przed większymi stworzonkami.

Jeśli nadal sądzisz że ryba nie zje czegoś co się zmieści w pyszczku to jesteś na prawdę z epoki kamienia łupanego, ja wiem że kiedyś edukacja była na innym poziomie, ale nie wierzę że można mieć tak jaskiniowe poglądy.

PodSUMowywując, rybki Twoje wpieprzają krewecie na potęge, ale rozmnażają się szybko więc nie zauważasz że z każdego miotu przeżywa Ci odsetek tego co się wykluło :roll:
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez fotoman » N 29 maja, 2011 19:29

Bard, co do mojej edukacji, to proszę abyś się nie wypowiadał, ponieważ nie masz o niej pojęcia, i dla Twojej informacji, zdziwił byś się czy poprzednia czy obecna edukacja jest na wyższym poziomie.

W którym miejscu twierdziłem że ryba nie zje czegoś co jej się nie zmieści do pyszczka ? Wręcz twierdzę że zje i je, twierdze że i pewnie u mnie też to się czasem zdarzy, pisałem też o krylu mrożonym jak to rybcie się na niego rzucają, ale czytaj uważnie i ze zrozumieniem. Ryba najpierw musi dogonić krewetkę aby ją zjeść, to po pierwsze, po drugie, przeżywalność mam dużą, a akwarium jest sporo mchu i tam gdzie ryby nie wejdą - krewetki nawet nie muszą trzymać straży.

Podsumowując, w miesiącu odławiam ok 150 sztuk RC, które oddaję do miejscowego zoologicznego za friko. Chyba jesteś jasnowidzem, skoro w swoich wizjach widzisz jak moje ryby "wpieprzają na potęgę" moje krewetki.

Co do poglądów: "już pospolity neon jest w stanie przetrzebić grupe krewetek" chyba nigdy nie trzymałeś neonów w akwarium, chyba że miałeś jakąś odmianę "pospolity" o której ja nie słyszałem i one zjadają krewetki, ponieważ neon czerwony nie bardzo ma na nie ochotę. Kolega wyżej pytał jakie ryby można trzymać z krewetkami, o ile crystal redów nie zaryzykował bym z kiryśnikami, (a RC w razie jak już rybcia dogoni i pożre), to już neonki z crystalkami bez problemu.
Skoro Ty twierdzisz inaczej, to chłopaki z NAacademy też pewnie nie maja pojęcia o akwarystyce, skoro mają właśnie neony z crystalkami, w końcu siedzą w akwarystyce tylko kilkanaście lat, ale co tam.
Bard wie najlepiej, bo jest wyedukowany w obecnych czasach.
Ostatnio edytowano N 29 maja, 2011 19:43 przez fotoman, łącznie edytowano 1 raz
fotoman
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pn 12 kwi, 2010 12:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez pempol » N 29 maja, 2011 19:57

oj Panowie koniec waśni! narazie założenia mam czysto hipotetyczne - jeszcze nie uruchomilem tego duzego krewetkarium tylko powoli zbieram informacje... co do ryb to i tak bede pewnie probowal z malymi np.razborki jakies, moze neonki i zobacze co z tego wyjdzie. tak to juz jest w naturze ze wiekszy zjada mniejszego-straty sa nieuniknione a ja nie mam zamiaru od razu wrzucac wszystkich krewetek z obecnego baniaczka do nowego... generalnie pozyjemy zobaczymy - moze mi sie jeszcze odwidzi :)
pempol
Potencjalny Maniak
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt 24 maja, 2011 18:47
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez fotoman » N 29 maja, 2011 20:04

Na szybko nagrany film z mojego mniejszego baniaczka z "odpadami krewetkowymi", jak to kirys jest zainteresowany krewetką. Nawet mu przez myśl nie przejdzie żeby ruszyć się z miejsca.
Link do filmu
Ostatnio edytowano N 29 maja, 2011 20:04 przez fotoman, łącznie edytowano 1 raz
fotoman
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pn 12 kwi, 2010 12:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Postprzez chwialek » N 29 maja, 2011 22:29

pempol
Zerknij jak będziesz miał okazję na Brzankę Titeya, ryba chyba nie była wymieniana tutaj na forum jako towarzystwo przyjazne dla krewetek, ale z własnej obserwacji mogę je polecić.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez Bard » N 29 maja, 2011 23:50

Neon niebieski/ czerwony i inessa, zjadały nawet tygodniowe wylęgi, należy albo zapewnić mnóstwo roślin które ochronią większą część młodych, albo oddzielić od ryb.

Ja się czepiam ciągle tego że proponujesz mu duże ryby, moim zdaniem 3-4cm inessi jest tutaj maksimum jeśli chce się cieszyć akwarium.

Nie jestem w stanie Ci teraz udowodnić nic, ale pomyśl ile byś miał krewetek jeśli były by one same, lub gdyby były w towarzystwie tylko "drobnicy" takiej jak neony.

Co do szybkości to się też nie zgodze, od kiedy krewetka jest szybsza od ryby? chyba nie widziałeś w jaki sposób poluje ryba, dla której złapanie krewetki jest tak trudną czynnością jak dla człowieka pacnięcie komara, wystarczy troche refleksu.
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez SirLacky » So 03 gru, 2011 21:51

Odświeżę trochę temat. I jak poszło zakładanie 240? Sam za niedługo stawiam takiego baniaczka :-) Zastanawiam się jakiego użyjesz/użyłeś oświetlenia? Jakie krewetki wybrałeś?

Ja chyba zdecyduje się na połączenie CR/hummel/yellowki/red nose :-)

Co do łączenia kreweci z rybkami to u mnie nawet z bojownikiem nie ma problemu. Czasami zdarzy się potyczka przy pokarmie które zjadają rybki przydenne, a tak to spokój :-)

Obawiam się tylko że duże rybki mogą nie być aż tak pokojowe :-)
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości