Przeróbka 112L pod CR

Moderator: =Fresz=

Przeróbka 112L pod CR

Postprzez Dragosani » So 07 sty, 2012 19:19

Mam do zagospodarowania dla krystali stare akwarium 80x35x40cm 112l i jedno ok 40l. Poczytałem trochę fora, nabyłem wiedzy, ale chciałbym rozwiać kilka wątpliwości.

1. Zbiornik
Akwarium 112l jest stare, brzydkie i cieknie, więc zamiast je wywalać postanowiłem od nowa skleić wklejając w środek przegrody tak aby uzyskać 3 równe części. Pomyslałem o jednej części na krewetki czarne, drugiej na czerwone i trzeciej na miejsce schadzek. Dobry to podział? Czy lepiej dać np 2 większe komory? Z tego co mi wiadomo to same czerwone będą traciły biel, z kolei czarne + czerwone będą dawały w potomstwie coraz większą przewagę osobników czarnych. I czy warto przegrodzone komory jakoś łączyć celem wymiany wody i bardziej stabilnych jej parametrów?

2. Podłoże
Mam zapas bazaltu, ale można go przyciągać magnesem, więc podejrzewam, że średnio się nadaje :) Sensowne wydaje mi się Aquatic-Nature Pro-Soil.

3. Filtracja
Jeżeli dzieliłbym zbiornik na 3 części, to na tył każdej ściany zamontowałbym filtr hamburski (każda komora miałaby wtedy ok 26x25x40cm). Zależy mi na tym, aby wszystko działało w miarę cicho (akwarium w tymczasowej sypialni), więc napędzałbym to 3 osobnymi turbinami. Potrzebuję przepływu 200l/h na każdy filtr - czy ktoś może jakiś produkt polecić?
Jako gąbkę planuję gąbkę drobnoziarnistą JBL (czy lepsza gruba?). Tyle że kolor niebieski bije po oczach (może weeping moss zakryje) - w jakimś markecie ogrodniczym / budowlanym są czarne gąbki do filtrów do oczek wodnych? w Leroy Merlin nie ma.

4. Woda
Parametry kranówki: pH - 7,4; kH - 11, GH - 13. Wszsytko do zbicia, więc zakupię filtr RO + mineralizator. I tu jedna wątpliwość - czy mając stabilizujace parametry podłoże, nie wystarczy lać kranówkę? Albo z kolei przygotowując wodę z RO o stałych parametrach, czy potrzebne jest specjalne podłoże, czy można np zastosować czarny piasek kwarcowy i z powodzeniem hodować CR?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
Dragosani
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 07 sty, 2012 17:40
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy

Postprzez michal.l » So 07 sty, 2012 23:48

Strasznie kombinujesz z Crystalami nie jest tak że będą Ci się od razu mnożyć nie wiadomo jak ;-) ja bym założył na twoim miejscu na początku jeden zbiornik z tą bielą to jednak trochę wody upłynie za czym cokolwiek zauważysz kup po prostu więcej crystal red kilka crystal black,to podłoże co podałeś to podłoże dla roślin jak już to bym brał Aquatic-Nature-shrimp -Soil ,filtracja to temat rzeka ja bym brał jakiś kubełek .
Dragosani napisał(a):czy mając stabilizujace parametry podłoże, nie wystarczy lać kranówkę
w sumie zależy u kogo ;-) kranówka -kranówce nie równa
Dragosani napisał(a):Albo z kolei przygotowując wodę z RO o stałych parametrach, czy potrzebne jest specjalne podłoże, czy można np zastosować czarny piasek kwarcowy i z powodzeniem hodować CR?
nie jest potrzebne może być zwykłe nie zmieniające parametrów piasek ok jak tylko jest obojętny
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez spining133 » N 08 sty, 2012 10:09

Może być pro soil , mam na próbę w dwóch zbiornikach i jestem zadowolony , tak zadowolony , że szykują mi się cztery restarty i też użyję tego podłoża .
spining133
 

Postprzez Dragosani » N 08 sty, 2012 17:04

Skoro z ta utratą bieli i mnożeniem rzeczywiście nie jest tak źle, to nie będę dzielił zbiornika (ale od nowa posklejać i tak muszę). Wtedy też filtracja się zmienia - kubełek HW-302 z gąbką na wlocie i deszczownią na wylocie powinien wystarczyć.
Tyle że do zasypania całego dna (skoro hamburgi odpadają) potrzeba będzie ok 10l podłoża, użycie specjalnych substratów dla krewetek sporo by kosztowało, zdecyduję się pewnie na czarny piasek kwarcowy i dokładne przygotowywanie wody.
Dzięki za rady :)
Dragosani
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 07 sty, 2012 17:40
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy

Postprzez spining133 » N 08 sty, 2012 19:19

Używając pro soil na setkę wydasz ok 100 zł .
spining133
 

Postprzez Dragosani » Pn 09 sty, 2012 23:37

Po przeliczeniu kosztów, doszedłem do wniosku, że na początek wykorzystam akwarium 40l, a jak wszystko będzie szło dobrze, to dopiero większe odświeżę.
Dragosani
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): So 07 sty, 2012 17:40
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy

Postprzez michal.l » Pn 09 sty, 2012 23:43

To do bardzo dobrego wniosku doszedłeś kaski więcej zostanie na krewetki a w 40 litrach można już coś zrobić ;-)
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości