23l krewetkarium pod Crystal Red

Moderator: =Fresz=

23l krewetkarium pod Crystal Red

Postprzez SabreUr » Cz 02 lut, 2012 16:40

Witam

poczytałem trochę na necie, zajrzałem do kilku książek i postanowiłem założyć małe krewetkarium dla Crystal Red.

Co jest na razie:

Zalane od soboty popołudniu (w momencie pisania tego posta akwarium kisi się już 5 dobę). Jako podłoże dałem Hirose Volcamia Green, oświetlone za pomocą belki z świetlówkami 2x 8W 10000K. Natleniacz/filtr wewnętrzny Aquael Pat Mini, wkrótce dokupię jeszcze grzałkę (myślę, że 25W styknie.

Flora - póki co kulka gałęzatki, dwie kępki małego heńka i kilka łodyżek Moczarki kanadyjskiej. Planuje przesadzić z ogólniaka Bacopę carolineana albo Rotalę green. No i oczywiście jakiś mech na korzonki (sztuk dwa), jeszcze się nie zdecydowałem jaki, pewnie Flaming albo Phoenix, ze wskazaniem na ten drugi.

Jak na razie parametry wody kształtują się tak (wyniki z dzisiaj):

pH - 6,5
KH - 0-1 (ze wskazaniem na 0)
gH - 9
NO2 - 0,4

Testy są robione za pomocą kropelek JBL i SERA, NH3 nie sprawdzałem, bo przy tym poziomie NO2 i tak nic tam nie wpuszczę. pH sprawdzę jeszcze przy pomocy dokładnego testu w przedziale od 6,0 do 7,6 - jak tylko go kupię :].

Nie wiem, czy to ważne, ale woda którą wlałem pochodziła ze zbiornika 112l, miała takie parametry:

pH - 8
KH - 8
gH - 13

Nawożenie - jak na razie stosuję 1 ml Carbo AquaArtu i 0,5 ml nawozu ogólnego z krewetkarium.com (codziennie rano, jak będzie bliżej terminu wpuszczenia krewetek, dawki nawozów pewnie zmniejszę o połowę), mam zamiar zainwestować jeszcze w tamtejsze minerały dla Crystalek.

Prosiłbym o ocenę, czy jak na razie wszystko tu "gra i buczy" i czy nie ma jakiejś wielkiej gafy, ew. co można zrobić, żeby coś poprawić (zawsze łatwiej to zrobić póki krewetek jeszcze nie ma)?
Ostatnio edytowano Cz 02 lut, 2012 16:58 przez SabreUr, łącznie edytowano 1 raz
SabreUr
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012 16:03
Lokalizacja: Kraków

Postprzez drink20 » Cz 02 lut, 2012 17:01

Gafa to na pewno mech "Flaming " hehe jaki to? :-P
Musisz poczekać az cykl azotowy przejdzie. Przy CR lepiej nie nawozić.A co to za podłoże?
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez SabreUr » Cz 02 lut, 2012 17:09

Pardon, pomyłka - Flame Moss :D

http://www.rotala.pl/p709_hirose_volcam ... n_8kg.html , zrobię zdjęcie jak wygląda w akwarium i wrzucę.

EDIT: tak to wygląda:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Ostatnio edytowano Cz 02 lut, 2012 17:18 przez SabreUr, łącznie edytowano 1 raz
SabreUr
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012 16:03
Lokalizacja: Kraków

Postprzez drink20 » Cz 02 lut, 2012 17:19

nie miałem styczności z nim, może inni coś wiedza o nim? Dosyć drogie wiec może i dobre :-) ale dosyć ładnie wygląda ;-) Zrób fote baniaka :-)
Ostatnio edytowano Cz 02 lut, 2012 17:20 przez drink20, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez SabreUr » Cz 02 lut, 2012 17:30

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Jak na razie nie ma się czym chwalić, korzenie niedawno zatonęły, więc leżą jak padły, na szybach pojawiło się chyba trochę okrzemków i roślin jak na razie prawie brak. Moczarki na razie nie zasadzę, bo jak nie mogę krewetek póki co wpuścić, to niech chociaż ona mi pływa :).

Cykl się zaczyna chyba pomału stabilizować, wczoraj na teście było 0,5 dziś 0,4, ale i tak jeszcze trochę poczekam. (W znaczeniu tydzień - dwa)

Teraz się zorientowałem, że wody muszę dolać :-) , ale z tym to poczekam na jakieś minerały do RO.
Ostatnio edytowano Cz 02 lut, 2012 18:40 przez SabreUr, łącznie edytowano 2 razy
SabreUr
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012 16:03
Lokalizacja: Kraków

Postprzez LordPaKO » Pt 03 lut, 2012 06:58

Ja wystartowałem z 2x 25l opti white dla crystali. Ale na razie czekam na transport od krewetka wawa.
Avatar użytkownika
LordPaKO
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 22:52

Postprzez SabreUr » Pn 06 lut, 2012 17:18

Akwarium kisi się już ponad tydzień, azotany (III) (czy tam NO2 jak kto woli ;)) wywaliło mi do poziomu między 0,8 a 0,9 i najwyraźniej im tam dobrze. Zastanawiam się nad wspomożeniem akwarium i albo wyciągnę trochę wkładu Sera Siporax z kubła i rozrzucę go tymczasowo po powierzchni substratu, ew. poprzywiązuje obok filtra, albo zapodam AZOO CRYSTAL RED BIOPRO. Albo jedno i drugie. Oprócz tego na korzeniach wyskoczyło trochę pleśni.
Z bardziej pozytywnych rzeczy, doszła grzałka i termometr i w samą porę, bo z moich obserwacji wynika, ze temperatura potrafi się wahać w granicach 19-24 stopnie :/. Ale takie uroki mieszkania w starym budownictwie w którym są zapieczone regulatory od przedwojennych kaloryferów i jedyna opcją na regulację jest uchylanie okien :]

Czy jeżeli jakiś mod się tu zapuści, mógłby przerzucić temat do działu z galeriami? Będę na bieżąco aktualizował w miarę postępu prac :].
SabreUr
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012 16:03
Lokalizacja: Kraków

Postprzez adrianCK » Pn 06 lut, 2012 19:29

Cześć!
Dobrze że się nie śpieszysz z kreweciami tu właśnie chodzi o cierpliwość ;-)
Jakie wymiary ma to akwarium? I co to za belka oświetleniowa (nazwa, cena, wymiary)
Avatar użytkownika
adrianCK
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 79
Dołączył(a): Cz 26 maja, 2011 10:36
Lokalizacja: Kielce/gm. Łopuszno

Postprzez LordPaKO » Pn 06 lut, 2012 19:43

Ja też się nie spieszę ze wpuszczeniem crystali do moich dwóch 25l. Właśnie mija miesiąc ale poczekam jeszcze jeden, aż życie biologiczne będzie tam kwitnąć w pełni :lol:
Avatar użytkownika
LordPaKO
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 22:52

Postprzez SabreUr » Pn 06 lut, 2012 20:40

http://www.rotala.pl/p1722_aluminiowa_m ... 5x4cm.html - ta belka, nalepka ma napis 4 Aqua, ale nie udało mi się tej firmy zlokalizować, więc nie wiem czy to model, czy co :].

http://www.rotala.pl/p1531_akwarium_pro ... 5_4mm.html taki baniak. W planach był 30l bez profilu, ale akurat nie było, więc wziąłem to.

Ano czekam, choć wolałbym nie czekać :].

Dwa miesiące? Nie jest to zbyt asekuracyjny okres? Chyba, że dalej poziomy azotanów są niestabilne?
Ostatnio edytowano Pn 06 lut, 2012 20:45 przez SabreUr, łącznie edytowano 2 razy
SabreUr
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012 16:03
Lokalizacja: Kraków

Postprzez LordPaKO » Pn 06 lut, 2012 20:52

Parametry mam ok, czekam ze względu na mrozy gdyż grzałki musiałyby chodzić bardzo często i zapłaciłbym duży rachunek. czekam aż będzie na plusie... mam jedno akwa bez grzalki i jest 8-9C i żyją tam krewetki. Ale crystali nie bedę trzymać w takiej "lodówce".
Avatar użytkownika
LordPaKO
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 109
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 22:52

Postprzez SabreUr » Pn 06 lut, 2012 20:53

A, no to racja.
SabreUr
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): Cz 02 lut, 2012 16:03
Lokalizacja: Kraków

Postprzez SUHY » Pn 06 lut, 2012 21:07

LordPaKO napisał(a):grzałki musiałyby chodzić bardzo często i zapłaciłbym duży rachunek
nie przesadzaj ja za 250L wody 3 akwa płace 36 pln miesięcznie .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez vitesse7 » Wt 07 lut, 2012 19:54

SUHY napisał(a):
LordPaKO napisał(a):grzałki musiałyby chodzić bardzo często i zapłaciłbym duży rachunek
nie przesadzaj ja za 250L wody 3 akwa płace 36 pln miesięcznie .


To coś duzo płacisz kolego dużo ;) przelicz to jeszcze raz.. ;) ile grzałka średnio moze pracować dziennie.. woda szybko nie wytraca ciepła.. powietrze owszem.. ale nie woda.. chyba ze na jakimś przeciągu zbiorniki stoją..
Avatar użytkownika
vitesse7
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 154
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 11:29

Postprzez SUHY » Wt 07 lut, 2012 22:44

vitesse7, ja nie liczę mam od tego białą kosteczkę :-P . oświetlenie + grzanie+ filtry .
co do pracy grzałki , od 22 do 5 mam w domu 19 c .
jedno akwa stoi przy ścianie na podłodze tam 30W chodzi non stop w 200L 100W chodzi non stop .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości