[17l] świeży szlif po przerwie

Moderator: =Fresz=

[17l] świeży szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » Cz 03 sty, 2013 22:32

Planuje założyć loga.
Owe krewetkarium będzie mieścić się w regale na książki. Oficjalna strona producenta określa maksymalny nacisk na półkę w granicach 30kg. Sprawdziłem, przy nacisku 2 hantli tj. 40kg półka obniżyła się na środku o 4mm. Aby uniknąć niespodzianek na pierwotną półkę położyłem kolejną, tak by siła nacisku rozchodziła się po całej powierzchni, a nie tylko w miejscu nacisku. Taki zabieg zmniejszył odchylenie środka półki do 2mm przy nacisku 40kg. Teraz powinno być bezpiecznie.
Owa półka w regale ma wymiary 76x31,5x25,5 (szer x wys x gł) już z wstawiona drugą półką.

Przeznaczenie: trawniczki i krewetki.

Zbiornik
Wymiar baniaka: 30x24x24 (szer x wys x gł)
Czyli 17l
A więc pozostaje w pionie 9,5cm na zamieszczenie oświetlenie.

Oświetlenie
Owe 9,5 cm chce wykorzystać na świetlówkę Aquel'a Decolight 11W 6500K.
I tu powstaje pytanie.
Czy świetlówka z oprawą zamocowaną o akwarium zmieści się w dostępnej wysokości 9,5cm ?
Jeżeli takowe oświetlenie ktoś posiada to proszę o informacje.

Ewentualnie zastanawiam się nad: Aqua Nova nsl-300. Przemawia za nim fakt wymiennej świetlówki.
Ale również powstaje problem z wysokością, Decolight chyba jest niższy.


Filtracja

Początkowo myślałem o HBL-301 ze względu na cenę, ale ponoć są dośćgłośne.
Ostatecznie padło na Aquela FZN-1 lub FZN-2.
I tu znowu potrzebna pomoc.
Czy nie lepiej zakupić FZN-2 któy ma większą powierzchnię biologicznej filtracji niż FZN-1 ?
Obawiam się tylko że to za duża moc jak na 17l zbiornik ?


Ogrzewanie

Szukam czegoś do tak nie wysokoiego zbiornika ?
Myślałem o Aquelu comfortzone ale niestety 27,5 cm to za dużo i w zasadzie nie wiem czy można je w poziomie pocować.
Zastanawia mnie jeszcze ta grzałka: http://allegro.pl/grzalka-termoregulacy ... 56654.html
albo
http://allegro.pl/super-grzalka-z-termo ... 65702.html

Podłoże

Zdecydowanie czarne.
Tu na pewno będą potrzebował pomocy.
Chce w tym baniaczku trzymać drobne rośliny/trawniczki + krewetki. Dlatego pod kątem łatwych gatunków chce dobrać odpowiednie podłoże. Czekam na wasze doświadczone propozycje.
Czym mocować rośliny do podłoża i substratów ?

Może http://allegro.pl/aquatic-nature-shrimp ... 25728.html

Rośliny
Szukam czegoś by zaaranżować przyjemny trawniczek + skałka. Na razie pomijam konarki, jakoś do mnie nie przemawiają.
Gatunki łatwe w utrzymaniu. Dające rade pod 11W 6500K. Szukam czegoś drobnego żeby współgrało z minimalizmem.


Zwierzęta
To kwestia na później. Priorytetem obecnie jest ustabilizowanie warunków tego małego zbiorniczka.
Ale wstępnie zastanawiam się nad Crystal Red/Black.
A marzą mi się jednodniówki/drobniczki ale bardzo ciężko je zdobyć.
Ale jak napisałem obecnie najważniejsza jest aranżacja.



Z biegiem czasu będę zamieszczał zdjęcia i relacje z przebiegu prac. Z niczym się nie śpieszę bo lubię mieć wszystko dobrze przemyślane.

Was proszę o pomoc. Każda rada mile widziana. Obecnie potrzebuje pomocy w sprawach zaznaczonych pochylonym druczkiem.
Ostatnio edytowano So 12 sty, 2013 15:53 przez DziobD2, łącznie edytowano 6 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Kaledon » Cz 03 sty, 2013 22:35

Jednodniówki, że niby drobniczki?? Da się je zdobyć ;-) Sam mam kilka szt. W razie czego mogę Ci dać namiary do gościa który wysyła.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » Cz 03 sty, 2013 22:48

Kaledon napisał(a):Jednodniówki, że niby drobniczki?? Da się je zdobyć ;-) Sam mam kilka szt. W razie czego mogę Ci dać namiary do gościa który wysyła.


O proszę, to świetnie na pewno odezwę się za 3-5 tygodni.

co do reszty pytań wciąż potrzebuje się poradzić.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Kaledon » Cz 03 sty, 2013 23:06

Filtracja- FZN2 będzie za duży. Za to jak chcesz niską cenę to mogę polecić taki wynalazek http://allegro.pl/zewnetrzny-filtr-kask ... 83544.html . Tanie i ciche tylko trzeba wywalić te wkładki co są oryginalnie i dać gąbkę lub ceramikę- trochę dłubania przy tym będzie.

Podłoże- to które wybrałeś będzie oki i 1,5 litra starczy na takie akwarium. Z tym, że będzie go za cienka warstwa na trawnik. Sadzenie czegokolwiek i utrzymanie w podłożu przy chodzących krewetkach i rybkach będzie dość ciężkie.

Zwierzęta- drobniczki dość aktywnie polują na małe krewetki. Łączenie ich z CR'kami jest słabym pomysłem.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez tomek.b » Cz 03 sty, 2013 23:13

Zdecydowanie polecam filtry Mignona od AZOO
u mnie śmigają już od roku bezawaryjnie.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » Cz 03 sty, 2013 23:18

Mignona są ciche ? porównywalne do FZN bo już byłem gotów kupić FZN 2 i zmniejszyć przepustowość.
Większe znaczenie dla mnie ma powierzchnia w którą mogę wrzucić ceramike gąbki itd...
Ostatnio edytowano Cz 03 sty, 2013 23:24 przez DziobD2, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Kaledon » Cz 03 sty, 2013 23:22

nie wiem jak w porównaniu do FZN ponieważ mam go w piwnicy :) Za to u mnie na regale chodzi ich 6 i są cichsze od aqua clear'a 50 który też jest polecany jako cichy filtr.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » Cz 03 sty, 2013 23:26

Nie lepiej wersje 360 ? ma większą powierzchnię wkładu.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Kaledon » Cz 03 sty, 2013 23:33

Pewnie, że lepiej ale nie do takiego małego akwarium. Jutro jak będzie mi się chciało zrobić zdjęcia pokaże Ci ile zajmuje 240 na szybie o długości 40 cm. Przy samych krewetkach starczyłaby 150, ale dla bezpieczeństwa i z uwzględnieniem drobniczek zaproponowałem 240. Zresztą do tego musisz doliczyć jeszcze dość sporą powierzchnie gąbki która pójdzie na prefiltr.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » Pt 04 sty, 2013 09:29

jeśli dasz radę to prosił bym Ciebie o wymiary 240. A dokładnie:
- ile wystaje ponad krawędzi akwarium,
- jakiej jest szerokości/wys/głębokości sama stacja bez rurki zasysającej,
- ile mniej więcej wkładu tam wejdzie, bo zastanawiam się nad połączeniem ceramiki i drobnej gąbki. Gdzie ceramika jest ostatnim ogniwem filtracji. Jako prefiltr dla bezpieczeństwa dam gąbkę o większym świetle.

Czy w ogóle ten filtr zasysa czy wypycha wodę ? Pytam w kwestii wkładu i jego ułożenia. Należało by wsadzać wkład kolumnowo (pionowo) czy w poziomie?
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Kaledon » Pt 04 sty, 2013 15:41

- ile wystaje ponad krawędzi akwarium, -5,5 cm
- jakiej jest szerokości/wys/głębokości sama stacja bez rurki zasysającej, 13X11x14
- ile mniej więcej wkładu tam wejdzie, bo zastanawiam się nad połączeniem ceramiki i drobnej gąbki. Gdzie ceramika jest ostatnim ogniwem filtracji. Jako prefiltr dla bezpieczeństwa dam gąbkę o większym świetle. -wkładu wejdzie 14X6X6

DziobD2 napisał(a):Czy w ogóle ten filtr zasysa czy wypycha wodę ? Pytam w kwestii wkładu i jego ułożenia. Należało by wsadzać wkład kolumnowo (pionowo) czy w poziomie?

Tu nie bardzo rozumiem pytanie. Każda kaskada zasysa wodę przez rurkę i przepycha dalej przez złoże. W większości masz komorę z wirnikiem i rurką oraz drugą z miejscem na wkład lub takimi wynalazkami w postaci wkładek (do wywalenia to się nadaje) . Jedyne co w tej kaskadzie jest dobre to oryginalnie dostarczona gąbka którą zakłada się od strony wylewu z kaskady (wystaje z 2 cm ponad poziom wylewu dzięki czemu nie wchodzą za bardzo do kaskady krewetki). Resztę komory na wypełnienie zasypujesz ceramiką lub gąbką i wsio ( trzeba wsadzić coś, żeby ceramika nie przesypywała się do komory wirnika). Z założonym prefiltrem dawało radę w akwariach z gupikami i innymi żyworódkami masą ślimaków i innych robaków. Na akwarium podobnej wielkości do tego co chcesz mieć z krewetkami i neoheterandią elegans wystarczał mignon 150. Ryb nie było dużo- 5 szt ale krewetek ponad 100.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » Pt 04 sty, 2013 16:38

Kaledon
Jesteś skarbnicą wiedzy :)

Z tym zasysaniem i wypychaniem wody chodziło mi o fakt że spotkałem się z kaskadami które najpierw zasysały wodę następnie przepuszczały ją przez wkład i powrotem do baniak oraz takimi które zasysały i owszem ale woda najpierw przechodziła przez wkład a dopiero później przez pompkę.
Ta druga opcja jest nieco niebezpieczna bo można połamać łopatki wirnika np. ceramiką.

Co do pytania o pion i poziom układania wkładu chodziło mi o sytuacje w której najpierw stawiam gąbkę --> ceramikę --> watę/gąbkę. I teraz nie wiem w jakiej konfiguracji w pionie czy może równolegle do ziemi. Ze zdjęć w goglach wynika że chyba prostopadle, a to już mniej wygodna sprawa

Jeśli chodzi o drobniaczek to boje się o krewetkowe potomstwo i będę musiał coś innego wpuścić równie maleńkiego.
Dziś wieczorem wrzucę zdjęcie regału żeby przybliżyć mój pomysł.
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez Kaledon » Pt 04 sty, 2013 16:57

Tutaj nie da się dokładnie w pionie lub poziomie wypełnienia dać. Jak zobaczysz taki filtr od tyłu to okazuje się, że komora wypełnienia jest głębsza o wysokość silniczka od komory z wirnikiem. Zobacz tu taki temat namierzyłem i widać to o czym piszę i nawet jakiś patent na wypełnienie http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=8636

Co do rybek to jedynie otos i kirys pigmej jak dla mnie nie traktuje młodych krewetek jako pokarmu ale to za małe akwarium jak dla nich. Nawet takie maleństwo szamało WP z którymi było:
http://www.zyworodki.akwarysta.pl/html/ ... legans.htm
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez DziobD2 » So 05 sty, 2013 13:36

- akwarium zamówione.
- filtr też
- podłoże
- grzałka
- wkład do filtra ceramiczny i wata/gąbka też

Teraz zastanawiam się nad roślinami:
1. http://allegro.pl/glossostigma-elatinoi ... 88506.html
albo
2. http://allegro.pl/hemianthus-callitrich ... 65068.html

ewentualnie:
http://allegro.pl/hydrocotyle-tripartit ... 27923.html
to na wstępie.
ale co dalej to już musicie mi doradzić


Edit
Modyfikacja:
pierwszy plan: HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES CUBA
drugi plan (międzyskale):HYDROCOTYLE VERTICILLATA
wysokość do 5-15cm, powolny rozrost po dnie, bardzo atrakcyjna roślina
trzeci plan (tylna ściana) :Wąkrotka białogłowa (Hydrocotyle leucocephala)
dorasta do 20 cm, jedyny problem z nią to fakt ultra szybkiego wzrostu

Baniak ma być docelowo dla krewetek a nie dla roślin więc te szybko rosnące mogą stanowić problem.
Ostatnio edytowano Śr 09 sty, 2013 11:08 przez DziobD2, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
DziobD2
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 03 sty, 2013 20:51
Lokalizacja: Kraków

Re: [17l] świerzy szlif po przerwie

Postprzez jabluszko520 » So 05 sty, 2013 14:02

nr 1 mnie się podoba, też myślę nad zakupem takiej roślinki, trawniczek byłby śliczny
Avatar użytkownika
jabluszko520
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 315
Dołączył(a): Pn 17 gru, 2012 12:29
Lokalizacja: okolice

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości