krewetkarium od podstaw

Moderator: =Fresz=

krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » So 26 sty, 2013 16:16

Witam, zamierzam założyc od podstaw krewetkarium, jako że rok temu byłam w posiadaniu shrip seta 20- ale ze wzgledu na przeprowadzke z JG do Wro, zaginęło w akcji... czas się pozbierac. Pytań mam co nie miara, więc chyba ten wątek będzie najlepszy na to, aby uzyskac od Was radę... I tak, czytałam inne wątki, szukałam po wujku googlu, i w zasadzie jakieś własne doświadczenie też mam... ale wolałabym się upewnic

1. akwarium
mam na oku dwa wybory- albo Akwarium FLOAT Kostka 20x20x20 4mm (29 zł) tudzież Akwarium FLOAT Kostka 25x25x25 4mm (39 zł)
albo Aquael Shrimp Set 20 - jako gotowy zestawik w którym wiadomo- po pewnym czasie filtr poszedłby do wymiany- tak samo jak i pewnie grzałka..

2. podłoże
zastanawia mnie różnica pomiędzy tak naprawdę dwoma podłożami :
Aqua Art Substrate II+ POWDER 1,8kg
Aqua Art Shrimp SAND POWDER
ewentualnie w grę wchodzi jeszcze jedno : Shrimp Soil 1,5L Aquatic Nature - Dla krewetek
Akwarium będzie czysto studenckie- w miarę po kosztach, w miarę z osiągalnych roślin- więc raczej na trawkę czy heńka porywac się nie będę. Wątpię również w możliwości podawania CO2, także pewnie mech, anubias wgłębka będą w tym akwarium w przewadze. Mimo wszystko jeśli znajdę w okolicy- lub od kogoś z forum jakąs ciekawą roślinkę również nią nie pogardzę. Czyli roślinnośc będzie- jednak raczej nic wymagającego.
Wszystkie te trzy podłoża mam w okolicy w tej samej cenie (różnica złotówki czy dwóch) więc każde wchodzi w rozwagę...

3. wolne wnioski
Chciałabym zamknąc się w całości- no poza krewetkami i roślinkami- ewentualnie jakieś kamyczki z okolicy może poznajduję, korzenie... bez nich nie wyobrażam sobie akwarium- więc pewnie też na nie nie poskąpię- więc w całości chciałabym się zamknąc w miarę tych 150 ~200 zł. Dlatego też shrimp set aquaela wchodzi w grę, gdyż kupując któreś z powyższych szkieł i dodając oświetlenie, filtr grzałkę- nie wiem czy wyjdzie chodź trochę taniej

soo.... help me :(
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Azmadan » So 26 sty, 2013 18:29

1 - a nie lepiej coś trochę większego np. 30x30x30 ? - trochę więcej wody = trochę stabilniej = trochę więcej miejsca a różnica w cenie 10zł ??
+ belkę DIY ze spienionego pcv + oświetlenie żarówką energooszczędną - Obrazek albo KLIK

3
- akwarium = 45-50zł
- oświetlenie żarówką energooszczędną 6500k = 15-20 zł z oprawką i kablem
- spienione pcv + klej + śrubki + okleina 20-30zł
- grzałka 25zł
- filtr ?
- podłoże ?
= dasz radę zmieścić się w 200zł
Azmadan
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): Śr 12 gru, 2012 14:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez tomek.b » So 26 sty, 2013 18:42

Dobrze Azmadan prawi,
sam z przyjemością wymieniłbym swoje 25 na wieksze zbiorniczki ale szkoda mi teraz podłoża które w nich jest i życia które powstało.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » So 26 sty, 2013 18:52

No właśnie poki co sama walcze ze sobą- cube, czy prostokąt...
ale najgorsze jest to że często się przeprowadzam, takie uroki bycia na studenckich mieszkaniach, i im większe akwarium tym większy potem problem :( a prywatnie w domu rodzinnym stoi sobie 250L... dlatego poszukuje teraz czegoś co będzie mogło uciszyc moją wene akwarysty na codzień. Ale tak czy siak, nikt nadal sie nie wypowiedział odnośnie podłoża ;>

@ a jak się ma cube o wysokosci większej niz szerokośc i długośc, do kwadratu? Bo w tym momencie właśnie mam do wybory albo shrimp set, albo akwarium idealnie kwadratowe. Chyba że ktoś coś wie o czymś ciekawym na terenie Wrocławia..

@@tylko o ile dla 20x20x20 1,8 L podloza moze wystarczyc, o tyle dla 35x35x35 potrzeba bedzie dwa razy 1,8 i wtedy to juz pawie 60 zł na samo podloze... czyli koszta rosna :(
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Azmadan » So 26 sty, 2013 19:11

no to 30x30x30 :-) i luz
Azmadan
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): Śr 12 gru, 2012 14:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » So 26 sty, 2013 19:18

i przy 30 1,8 l podloza wstarczy?

No i kontynuacja które spośrod nich:

Aqua Art Substrate II+ POWDER 1,8kg
Aqua Art Shrimp SAND POWDER
ewentualnie w grę wchodzi jeszcze jedno : Shrimp Soil 1,5L Aquatic Nature - Dla krewetek

bo co do koloru pomiedzy brązowym a czarnym to juz problem dla mnie ;)

ahh i jesli zbiornik bedzie mial te 30 lub 25 cm wysokosci wowczas mozna poszalec z niskimi roslinkami, bo problem niedoświetlenia podloza bedzie mniejszy, niz przy np. shrimp secie, ktory jest wyzszy niz jego pozostale wymiary? ;>

@ w sumie jest jeszcze JBL pakowany po 2-5L ale jakos do mnie nie przemawia
a jakie są opinie o tetrze TETRA COMPLETE SUBSTRATE 2,8kg żyzne podłoże?
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez FLOW » So 26 sty, 2013 20:54

wystarczy 1,8l


Aqua Art Substrate II+ POWDER - podłoże uwalniające nawozy do słupa wody, przy mchach zbędny wydatek...
Aqua Art Shrimp SAND POWDER - sam używam, jest stabilnie

przy restarcie który planuje na lipiec/sierpień właśnie dam Shrimp Soil 1,5L Aquatic Nature dla porównania

co do roślinek, z mojej obserwacji... krewetki <3 mchy :) , miałem red cherry w ogólniaku przy zwykłych roślinkach i nie prezentowały się tak dobrze jak właśnie w bańce zarośniętej mchami :)


jeżeli zamierzasz mieć krewetki nie kombinuj z podłożami, tylko kup typowe pod krewetki.
"Sami się rodzimy, sami umieramy"
Avatar użytkownika
FLOW
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 85
Dołączył(a): Pt 23 paź, 2009 09:36
Lokalizacja: Łódź

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Azmadan » So 26 sty, 2013 23:00

Ewwa - jeszcze jakie krewetki ??
Azmadan
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): Śr 12 gru, 2012 14:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » N 27 sty, 2013 13:55

Do krewetek to jeszcze daleka droga :) w tym tygodniu zamierzam kompletowac po woli wszystko, pewnie w przyszlym tygodniu dopiero dojde do roslinek (po wyplacie heh) i jeszcze z dwa/trzy tygodnie dzialania akwarium....

Ale jesli juz zaczynamy gdybac.... Do tej pory w moim starym zaginionym shrimp secie mialam RC, i radzilam sobie z nimi dobrze (a moze to one radziły sobie ze mną... ) Marzą mi sie crystal redki, ale to wiadomo, juz wszystko zalezy od parametrow. Do tej pory działałam w Jeleniej, wiadomo tam woda jest całkiem inna. Poki co zamierzam wszystko przygotowac, zalac i zobaczyc jakie beda odczyty wody w akwarium i pewnie dopiero pod to bede coś wybierac, i tez kwestia co uda mi się we Wro dorwac, bo pomimo wszystkich wyobrażeń zawartosc akwariów w tutejszych sklepach nie jest aż tak duża- no i wszystko kwestia ceny. Poki co trzymam się swojego budzetu ;)
Co do RC musze tez troche o nich poczytac itd. nie chcialabym zrobic im krzywdy ( o ile wejde kiedys w ich posiadanie)
Chyba ze ktos z okolic jest w stanie mi pomoc, ewentualnie doradzic i wskazac dobre miejsca do połowu :)
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez B4rT » N 27 sty, 2013 20:08

Red Cherry/Sakurki mogę dać za free
I nie wiem czy jest sens do takiego zbiornika bawić sie w lampki DYI (chyba ze ktoś lubi) - można kupić Aquaela za ok 40 zł który wystarczy do takiego akwa.
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » N 27 sty, 2013 20:48

Tak, robienie lampki odpuscilam na starcie, ide w aquaela chociaz niestety mialam z nim problemy co prawie rok trzeba wymieniac modul, no ale... widzialam je za 45 w trzmielu, i pewnie z ich oferty skorzystam, chociaz jakby nie patrzec to prawie taka sama cena jak za szkło w plantice- wiec to juz beda 2/3 mojego budzetu :evil: ehh byle do 10 :mrgreen:
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez B4rT » N 27 sty, 2013 20:51

Na aquaela masz 2 lata gwarancji - jak ci padnie moduł to we Wrocławiu na Opolskiej wymieniają na miejscu.
Bartek
GG 3305793

2x40l , 2x30l , 1x60l
Taiwany,CR ,CB,Hybrydy
http://b4rtol.blogspot.com/
Avatar użytkownika
B4rT
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 61
Dołączył(a): Śr 19 paź, 2011 12:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » N 27 sty, 2013 21:01

OOO to dobrze wiedziec, w takim razie juz dwie rzeczy mam pewne, reszte zobaczymy jak wyjdzie :)
Jutro ide zalatwiac szkło, podłoże i moze jakies korzonki dorwe :mrgreen: chociaż nie wiem czy nie lepiej poczekac z tym do piatku i pójśc jak człowiek na giełde- zawsze można łudzic się że coś sie trafi
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Azmadan » N 27 sty, 2013 21:23

a żeby zaoszczędzić = może jakieś nie aktywne podłoże (jak maja być tylko RC)
Azmadan
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): Śr 12 gru, 2012 14:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » N 27 sty, 2013 22:03

Ah, pisze o jednym myślę o drugim, cały czas miałam na myśli crystal reed ;/ ale podłoze fakt, tak czy siak mysle o zwyklym, nie aktywnym- ze wzgledu na mały litraz, boje sie co bedzie po pewnym czasie, a niestety łączeniech i studiow dziennych i pracy nie pozwoli mi na ciąłą ingerencję w akwarium. Pozatym zwazajac na fakt większości mchów, podloze by sie marnowało...
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości