krewetkarium od podstaw

Moderator: =Fresz=

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » Pn 28 sty, 2013 18:10

@ 28/01

Dzisiaj po poszukiwaniach i porównywaniach cenowych sklepów we Wro posiadam już akwarium 30x30x30 z plantici
filtr flow 60 aquatic nature (tak wiem, mały- jeśli nie pociagnie bede go wymieniac)
oraz podłoże shrimp sand 1,8l

i teraz pytanie, jakoże tego podłoża widocznie jest za mało- z czym można je wymieszac? czy wystaczy na przód wysypac np. piasek barwiony tudzież żwir zwykły o podobnej granulacji czy jednak iśc w drugi worek?
Korzenie już się moczą, kamieni trochę też się znalazło- no ogólnie wyszło mniej wiecej 140. Póki co wstrzymałam się z oświetleniem i grzałką, bo niestety marze w sklepach kosmiczne, zobaczymy co się ugra w piątek na giełdzie; i pewnie w piątek będzie pierwsze zalanie ^^

No i co najważniejsze- jakie roślinki w miarę mało wymagające polecacie? Jako że poza mchem java, i wgłębką wielkiego doświadczenia w roślinkach nie mam, a nie chciałabym przepłacic na starcie a potem patrzec jak umierają... Załóżmy że podłoże będzie to które jest, oświetlenie co najmnniej 0,5 W/L
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Azmadan » Pn 28 sty, 2013 18:28

Moczarka
Rogatek sztywny
Limnobium
Azmadan
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): Śr 12 gru, 2012 14:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez pierre » Pn 28 sty, 2013 18:37

Podłoża raczej nie mieszaj z czymś innym, bo może się okazać, że wpakujesz tam jakiś bazalt który trafi się trefny i jak coś się zacznie psuć to nie będziesz wiedziała na co zrzucić winę. Grzałki raczej wszyscy odradzają, bo w tak małym zbiorniku szpecą a po drugie to raczej są zbędne przy krewetkach. Co do oświetlenia, to coś musisz wykombinować, bo bez niego rośliny zaczną Ci marnieć a bez nich krewetkom będzie źle. Jak widzę, co do roślinek to polecono Ci to co mnie. Może nie nie o tych roślinach marzyłaś, ale na zastartowanie akwarium podobno są najlepsze, bo zapobiegają powstawaniu glona w nowo zakładanych zbiornikach. Też myślałem o czymś ładniejszym, ale narazie sobie odpuszczam.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » Pn 28 sty, 2013 19:24

Ale ja nie pytam o zalanie akwarium, tylko o jego już funkcjonowanie. Które z mchów ewentualnie są ładne i w miarę łatwe, tudzież jakieś małe roślinki na przód, tył... Na restart już mam pozałatwiane roślinki :)
Pytam już teraz bo szykuję listę pod wyjście na giełdę, niestety w sklepach marnie z roślinkami jest nie mówiąc o przeroscie ceny nad jakością

A co do odpuszczenia grzałki- nie wydaje mi się, aby w moim mieszkaniu była taka możliwośc- ehh studenckie życie ;) Ale jak już zakupie termometr i zaleje w piątek akwarium, zobaczę jaka bedzie temperatura w niedzielę, jak wrócę z pracy- na tej podstawie będę cos myślec.
A co do podłoża- do tej pory zwykle bazowaam na bazalcie- ale skoro grozicie... czy wymieszanie z czyms innym z tej firmy wchodzi w grę?
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Bard » Pn 28 sty, 2013 19:39

Dokup shrimp sand-u, najlepsze wyjście.

Tez mieszkam we wro, tez studenckie życie i nie stosuje grzałki ;P a akwarium podobnej wielkości

Apropo roślinek sam szukam :D wiec możesz się spodziewać że pewnego dnia wkradne ci się do mieszkania.
A tak na poważnie, to warto wpaść do plantica, na karola miarki, warto też pojechać troche daleko busem do trzmiela (nie wiem dlaczego, ale podczas kazdej wizyty tam spędzam około pół godziny gadając z sprzedawcą), no i jest jeszcze salon plantiki przy wyspie słodowej, na księcia Witolda 33. Jeśli byś była zainteresowana kupnem np. szczepek mchów 50/50 do akwa to jestem otwarty na propozycję, bo w cenie 1 opakowania można mieć 2 gatunki wówczas w akwa.
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez pierre » Pn 28 sty, 2013 19:48

Nie grozimy, ale zauważyłem, że toczą się tu często zażarte spory pomiędz zwolennikami bazaltu a ich przeciwnikami. Z tego co zauważyłem to bazalt może, ale nie musi być trefny.
Też chętnie zakupiłbym jak najwięcej roślin aby zobaczyć jak wyglądają, jak się czują w mojej wodzie, ale obawiam się, że wyszłaby z tego kaszanka jedna wielka.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Bard » Pn 28 sty, 2013 20:31

Dlatego z bazaltem zawsze robię próbę sklepową, tzn z kwasem, czy aby na pewno nic się nie będzie rozpuszczało. I szczerze? raz tylko mi sięzdarzyło że się w paru miejscach pieniło
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Rafal.Kowalski » Pn 28 sty, 2013 21:31

Mam takie pytanie: dlaczego bazalt? Bo tani? Są różne fajne żwirki neutralne i kolorki mają odpowiednie, nie mówię tutaj o tych "niby barwionych", nie wiadomo czym i nie wiadomo jak. Są naprawdę fajne żwirki w różnych gradacjach, bezpieczne i atrakcyjne, i zastrzegam, że nie jestem sponsorowany przez kogoś kto je sprzedaje , po prostu wolę je niż bazalt, który jest zazwyczaj niewiadomego pochodzenia, czyli nie wiemy co sypiemy do akwa no i wygląda tak sobie (to kruszona skała o ostrych krawędziach) :-/
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Azmadan » Pn 28 sty, 2013 21:46

Rafal.Kowalski napisał(a):dlaczego bazalt?

To może ja odpowiem...
Pamiętałem z dawnych czasów że podłoża powinno być 5-8cm... przeliczyłem powierzchnię dna i wysokość podłoża od 55x40x5 do 55x40x8 i wyszło mi 11-18 litrów...
gdzieś znalazłem przelicznik litrów na kg ;-) i wyszło mi że potrzebuję około 15kg...
Zacząłem poszukiwania na forach informacji o krewetkach... zdjęć akwa... i na zdj. spodobało mi się ciemne podłoże...
Na forach poczytałem o podłożach aktywnych i przeliczyłem ile kosztują... i jak mi wyszło że za podłoże mam dać ponad 200zł... to gdzieś znalazłem że bazalt jest dobry, nie zmienia parametrów wody... itp ;-P
więc zamówiłem na allegro 8 worków 2kg :-P
Wnerwiałem się przy płukaniu i po tym jak już wypłukałem... przeczytałem informację na forum że bazalt jest Bllleeee... i powinienem z nieaktywnych jak już kupić czarny żwir kwarcowy...
Azmadan
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): Śr 12 gru, 2012 14:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » Pn 28 sty, 2013 22:05

Ale szczerze, jakiś czas temu przez kilka dobrych lat byłam modem na jednym z większych akwarystycznych forów, do tego na wielu się udzielałam- i dopiero teraz tutaj słysze o jakichś problemach z bazaltem... Może to różnica w wielkości zbiorników (jako że do tej pory bazowałam tylko na co najmniej 80L) a może to też zależnośc wpływu bazaltu na docelowe krewetki- a nie ryby.... Nie wiem skąd się to tutaj wzięło ;) Może i faktycznie ktoś trafił na jakąś dziwną mieszankę nie wiem...

Ale żeby nie było spamu- byłam dzisiaj na Miarki w plantice i powiem szczerze że ani kondycja, ani cena roślinek koszykowych mnie nie zachęciła- w ogóle dużo ślimaków w roślinkach... a invitro- były ale w większości na zapleczu; w Arkadach znowu okrzemków na roślinkach dużo; co do trzmiela- chętnie się podepnę pod jakąs większą wycieczkę- sama się tu jeszcze gubię ^^ Ale jak mówię planuję w piatek spróbowac na giełdzie, jeśli dorwę coś taniego i fajnego z chęcią się podziele- a napady na moje mieszkanko nie wskazane- broni mnie szynszyl ;P

Na drugi shrimp sand nie bardzo mnie teraz stac, a chciałabym chociaz akwarium w miarę szybko zalac... no ale zobaczymy

@chętnie na start przygarnę od kogoś helenki ^^
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez pierre » Pn 28 sty, 2013 22:32

no właśnie podejrzewam, że jest to skala hodowli, kreweciątka zwłaszcza maluchy łażą sobie po dnie, piasku żwirku. i jak coś jest nie tak, to na nich się najpierw odbije. po drugie jak było wspomniane już, bazalt jest raczej ostry w odbiorze, ostre krawędzie, to że rysuje szkło to jedno a drugie , to dopiero jak zaczniesz robić zdjęcia w powiększeniu to odkryjesz po jakich skałach spacerują zwierzaki.
pierre
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 333
Dołączył(a): Śr 16 sty, 2013 14:20

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Bard » Pn 28 sty, 2013 22:47

Ile chcesz tych helenek? mam od cholery ;D i się ciągle mnożą, dorosłe, maluszki? do wyboru do koloru
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » Wt 29 sty, 2013 07:34

Ale ja dosłownie ze trzy bym przyczłapała, na 27 L i tak wystarczy ;) A co do koloru to powierzam się znawcy ^^ Ale to tak czy siak koło piątku/soboty
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez Bard » Wt 29 sty, 2013 12:47

Przywioze ze sobą po weekendzie, to Ci tam podrzuce, moze masz jakis meszek co by szło uczknąć 2 gałązki małe?
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Re: krewetkarium od podstaw

Postprzez ewwa » Wt 29 sty, 2013 14:06

jeśli dorwe coś w piątek na giełdzie jasne, z chęcią się podziele
ewwa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): So 26 sty, 2013 14:49
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości