Nowe krewetkaria

Moderator: =Fresz=

Nowe krewetkaria

Postprzez Grassovitch » Cz 07 lut, 2013 20:56

Mam w planie docelowo założyć 6 zbiorników 18 litrowych (30x30x20cm). Oświetlenie prawdopodobnie moduły Decolight 11W 6500K chociaż myśle nad oświetleniem DIY ale to uzależnione będzie od stelaża który zostanie skonstruowany pod ten mały projekt. Z Waszych opinii wynika iż dobrym podłożem jest Aquatic Nature Shrimp Soil więc docelowo na nim chcialbym bazować. Jednak nie doszukałem się konkretnego tematu o podłożach nieaktywnych. Piasek? Kreisel dekoracyjny z Casto?A może jakieś inne jałowe tylko z dodatkami do słupa wody? Może ktoś pomoże?
Ogólnie mam wiele pytań :-D Docelowo chciałbym mieć CR-ki, yellowy, czytałem nieco o Taiwan Bee Blue Bolt i Taiwan bee Panda. Wszystkie krewetki przepiekne! Lecz jakie porady, sugestie? Czytam o mineralizatorach ale wspomniane V6 czy V8 nic mi nie mówią :-D dla znawców tematu to pewnie błachostka ale mi trzeba "po chłopsku" wytłumaczyć :) Jezeli chodzi filtracje tanio i dobrze wypadł wg Was HBL-301 na tak małe zbiorniki. Na nim również chciałbym bazować. Podmiany wody planowałem póki co z butli z marketów nim nie zaopatrzę się w filtr RO. I kwestia najwazniejsza - lubię gęstą rośłinnośc. Trawnik z małego heńka jest dla mnie poprostu manią i niewyobrażam sobie akwarii bez niego. Jednak u wiekszosci z Was widzę iż zbiorniki są na ogół na wpół puste. Nie mogę dojśc do tego czy zdjęcia są to z okresu dojrzewania zbiornika czy taki zabieg ma coś na celu(chodzi mi o puste miejsca w akwa-lepsze samopoczucie krewetek?).
Avatar użytkownika
Grassovitch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 07 lut, 2013 20:06

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez kubabuba » Cz 07 lut, 2013 23:09

AN SS jest podłożem jałowym aktywnym ,ono ma za zadanie stabilizować parametry wody, pomyliło Ci się z AN Pro Soil,typowym podłożem "roślinnym"
Jeżeli chodzi o podłoża nieaktywne ,to polecam dennerle (używam i jestem bardzo zadowolony) Z tańszych może być żwirek ,piasek ...oby tylko nie zmieniało parametrów wody ...jednak na takim podłożu sądzę że ciężko Ci będzie utrzymać CR ,nie mówiąc już o tajwanach( z tajwanami daj sobie na razie spokój , na razie kup te yellow i CR niższych gradacji ...jak już się troszkę łykniesz wiedzy i będziesz miał jakieś doświadczenie ,to wtedy możesz spróbować tych bardziej wymagających krewetek)
Co do nawożenia ,to przy CR (jeżeli chcesz się dochować maluchów)możesz praktycznie zapomnieć .Na upartego śladowe ilości ,ale naprawdę bardzo delikatnie.
V6 i V8 służą do mineralizowania wody . Woda destylowana jest jałowa i trzeba ją odpowiednio przygotować . Mineralizatory te podnoszą GH ,nie podnosząc KH, a więc wlanie 1ml V6 ( rozrobionego według przepisu na ulotce ) podniesie Ci GH do 6 , a KH dalej będzie zero . Mniej więcej w tych parametrach trzyma się CR-ki.
Co do trawniczka z mini Henryka ....nie wydaje mie się...ciężka sprawa będzie .... jak to mówią :albo rybki albo pip...tutaj -albo krewetki albo rośliny. Daj jakieś mchy minipelie i też będzie super. Aha ,zapomnij również o CO2
Większość krewetkarii ,które są tu na Forum są prawie gołe ,ponieważ to krewetki ma być widać ,a nie rośliny.
Filterek jaki zaproponowałeś może być ,ale ja bym pomyślał o gąbkowych Sery ,albo hamburgach.
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez Rafal.Kowalski » Pt 08 lut, 2013 09:47

kubabuba napisał(a):AN SS jest podłożem jałowym aktywnym ,ono ma za zadanie stabilizować parametry wody, pomyliło Ci się z AN Pro Soil,typowym podłożem "roślinnym


Kubabuba, ono jest "typowo roślinne" tylko z nazwy :-P jest praktycznie tak samo jałowe jak to pod krewetki i daleko mu do np. ADA New czy Planta Soil, już nie wspominając o ADA I, które było bardzo zasobne w składniki odżywcze (konieczne wielokrotne i duże ilościowo podmiany na starcie). Wiem bo miałem roślinniaka na nim (AN Pro Soil) i w krótkim czasie trzeba było włączyć suplementację nawozami, a potas "musiał iść" praktycznie od razu po starcie. Jego zaletą jest trwałość poszczególnych granulek - nie rozpadają się zbyt szybko jak to ma miejsce np. przy Aqua Substrate II (gdzie w stosunkowo krótkim czasie mamy dosłownie błoto w akwarium) czy podłożu O. Knotta Nature Soil Brown (tutaj co dziwne mniej trwałe jest brązowe, czarne dłużej wytrzymuje). Poza tym podłoże to chłonie fosfor w znacznych ilościach. Start na nim jest mało problemowy, ale pochłanianie fosforu może powodować późniejsze problemy z glonami (głównie zielenice na szybach).
Co do pozostałych informacji - znakomicie kubabuba wszystko wyjaśnił ;-)
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez kubabuba » Pt 08 lut, 2013 10:55

Nie używałem tego podłoża wiec nie wiem jak się zachowuje.Dzięki za info Kolega początkujący chyba ,więc lepiej mu nie mieszać w głowie i proponować podłoża typowo "krewetkowe"
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez Rafal.Kowalski » Pt 08 lut, 2013 11:57

Dokładnie tak, więc Benibachi albo ADA New.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez michal.l » Pt 08 lut, 2013 12:22

albo zapomniana Shirakura Red bee Sand
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez Rafal.Kowalski » Pt 08 lut, 2013 12:46

Zapomniana bo chyba jednak do końca się nie sprawdziła. Wg mnie jest porównywalna z SS Aqua Artu. Po zalaniu pełno śmieci, kolor też bliższy brunatnemu niż czarnemu. Klarowność wody raczej bez zastrzeżeń i zależy od sposobu zalewania. Trzymanie parametrów niezadowalające, mimo stosowania RO+mineralizator wynosi 8-10 miesięcy max, trwałość granulek też na średnim poziomie. Ogólnie taki średniak.
A zapomniałem godnym polecenia jest jeszcze Ebi Gold ;-)
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez Grassovitch » So 09 lut, 2013 08:23

Dzięki bardzo za uwagi i sugestie :)
Tak jak wspomniałeś jeżeli o krewetki to dopiero " raczkuję " w tym temacie ale zamierzam być pilnym uczniem, bo na naukę nigdy nie jest za późno ;-) W ogolnym mialem XXX red cherry i do niedawna 10 sztuk CR wlasnie na podlozu AN Pro Soil w małym baniaczku. O dziwo nic sie nie działo i krewetki miały się naprawde dobrze(podłoże bylo używane grubo ponad rok). Wiadomo - dieta typu shrimp sticks, groszek, pokrzywka, tutaj bananik wpadł czy inne warzywko, nieco spiruliny a po uczcie wszystko pieczołowicie sprzątane. Niestety wspaniałomyślna i nie omylna w swej światłości żona, robiąc porządki wyłączyła baniaczek na dni: 2. Akurat byłem na delegacji. A że były to chłodniejsze dni i nie śpieszno jej było z włączeniem ogrzewania w domu to i temp w baniaczku drastycznie spadła. Niestety przyjechałem na pogrzeb wspomnianych CR-ek aczkolwiek ostał mi się jeden weteran, który pływa po dziś dzień ;)
Jeszcze raz dzięki za dobre rady aczkolwiek musicie się nastawić raczej na kolejne posty w tym temacie ;) I co by nudno nie było zapytam o mineralizatory. Które polecacie? Których raczej unikać? No i generalnie gdzie kupić? Przeważnie jestem w Gliwicach(woj.śląskie) i może ktoś zna dobrze zaopatrzone sklepy w okolicy jeżeli chodzi o krewetki? Pamietam że dobre było(jest?) aquascape w Zabrzu ale nie wiem czy go nie przenieśli.
Avatar użytkownika
Grassovitch
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Cz 07 lut, 2013 20:06

Re: Nowe krewetkaria

Postprzez Rafal.Kowalski » So 09 lut, 2013 08:36

Grasso wspomniane przez Ciebie mineralizatory dają radę i wielu ich używa, ale ja poleciłbym Shrimp Mineral GH+ (Salty Shrimp) - znacznie lepiej się rozpuszcza (praktycznie kilka sekund) i wg mnie jest naprawdę OK ;-) sklepu stacjonarnego Ci nie polecę bo jestem z wielkopolski, a Ty ze śląska, więc sam wiesz :-P ale liczne sklepy w necie powinny zaspokoić w pełni Twoje chęci kupna nie tylko chemii akwariowej, ale także innych towarów (ja np. praktycznie wszystko kupuję w necie bo w mojej mieścinie temat krewetka jest na etapie kundelka Heteropody i aquaelowskiego ShrimpSeta :shock: ).
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości