Prośba o poradę

Moderator: =Fresz=

Prośba o poradę

Postprzez dziqu » N 29 lis, 2015 19:15

Witam,
Chcę założyć swoje pierwsze krewetkarium, wybór padł na nano kostkę 30l ze względu na ograniczoną ilość miejsca w domu.
Na początek mam dwa pytania:

1. wymiary zbiornika to 30x30x30 jakie dobrać światło do tak małego zbiornika?
(obsada na początek mało/średnio wymagająca )
Nie chciałbym kupować oświetlenia Aquaela 11w do shrimpsetów, a od ofert chińskich ledów można dostać oczopląsu :-) .

2. czy ktoś miał do czynienia z takim zestawem i czy warto zainwestować w niego

http://www.ebay.co.uk/itm/Dennerle-Nano ... SwwbdWJrON

Dziękuje za wszelkie porady i uwagi
pozdrawiam Marcin.
dziqu
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): So 28 lis, 2015 22:44

Re: Prośba o poradę

Postprzez Inc0gnit0 » N 29 lis, 2015 19:32

Jesli chcesz wydać ponad 450pln za seta dennerle bo masz uraz do seta aquaela który nie jest jakos rażąco gorszy za 160pln http://allegro.pl/shrimp-set-lt-kostka- ... 53522.html" target="_blank" target="_blank lub nieco bardziej "odjazdowy " http://allegro.pl/shrimp-set-30l-smart- ... 14585.html" target="_blank" target="_blank to nikt ci nie zabroni twoje pieniadze twój wybór . ja na twoim miejscu składałbym sobie zestaw wedle własnych upodobań i potrzeb ,nie szukałbym gotowego seta .
Ostatnio edytowano N 29 lis, 2015 20:17 przez Inc0gnit0, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Prośba o poradę

Postprzez dziqu » N 29 lis, 2015 20:17

Uraz mam do oświetlenia Aquaela i właśnie mam największy problem z doborem światła do kostki.
Lampkę kupić to nie problem jest bardzo duży wybór oświetlenia zwłaszcza ledowego ale ciężko o specyfikacje w opisach, poza tym jak już wyczytałem ledy nie są polecane.
Dlatego zależy mi na podpowiedzi jakie oświetlenie kupić.
dziqu
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): So 28 lis, 2015 22:44

Re: Prośba o poradę

Postprzez krakers » Pn 30 lis, 2015 09:17

dziqu napisał(a):Uraz mam do oświetlenia Aquaela i właśnie mam największy problem z doborem światła do kostki.
Lampkę kupić to nie problem jest bardzo duży wybór oświetlenia zwłaszcza ledowego ale ciężko o specyfikacje w opisach, poza tym jak już wyczytałem ledy nie są polecane.
Dlatego zależy mi na podpowiedzi jakie oświetlenie kupić.


taaaak? a to dobre pierwsze słyszę chętnie bym poczytał czemu ledy nie są polecane?
posiadam dwa zestawy aquaela i robaczki mają się świetnie.
lampki led chichirios ostatnio w modzie
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Prośba o poradę

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 30 lis, 2015 09:48

Miałem seta 30l od aquaela z lampka 11w było przyzwoite ale bez szału wiec wybuliłem 90pln na lampke diversy 7,2w led i róznicy do 11w świetlówki od aquaela praktycznie nie było widać wiec zbyłem diverse a lampke aquaela przerobiłem na swietlówke kompaktowa z marketu 15W na duzy gwint e27 i było git w dziale diy jest opis.
Krewetkom oswietlenie nie jest potrzebne a roslinki jakie typowo w krewetkariach spotykamy(mchy, mikrozoria, bolbolitisy, watrobowce,anubiasy) nie potrzebuja niewiadomo jakich cudów. Ostatnio aquael wprowadzil lampke do nanoakwariów w wersji plant i sunny ledysmart ladnie wyglada, nie zabija cena a ww zieleninkom wystarcza. Moje wszystkie baniaki w regale oswietlaja zimne ledy gu-10 takie jakie w marketach budowlanych mozna kupic i nie narzekam ze rosliny mi marnieja. jesli chcesz w kreweciarni ambitne zielsko uprawiac to na samym świetle zeby było cudotwórcze nawet nie pociagna musi byc nawozenie i co2 a to juz krewetkom stwarza zagrożenie . jesli koniecznie chcesz lampke o bardzodobrym widmie dla roslin to trzeba samemu ja zmajstrowac z kolorowych diodek led ( red,blue, green) poszukaj w dziale diy jak zrobic takie oswietlenie power led albo zamów u specjalizujacych sie w produkcji na zamówienie takich rzeczy.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Prośba o poradę

Postprzez HELIX » So 30 sty, 2016 22:15

Zaadoptowałem wątek by kilka technicznych pytań.

Mam małe akwarium, (praktycznie zerowe doświadczenie), w którym żyją sobie w zgodzie hybrydy i Sakury. Doczekałem się potomstwa ze stad startowych obu gatunków mimo bardzo trudnego początku z robaczkami. Przewodność 220us. Na dnie mam mnóstwo nicieni (nie przekarmiaj, ok - nie przekarmiam już) i mułu, który bardzo nie może się schować w podłożu - Beni Fulvic powder - przyjęło ile dało radę. Centralnie w baniaku siedzi sobie zarośnięty xmassem korzeń, który zajmuje ok 50% powierzchni dna. W mchu - maluchy... Syf mnie dobija.

Jak sprzątnąć akwarium/zrobić restart bez strat w obsadzie?

Wyjąć korzeń i ognia. Sprawa się komplikuje bo w roślinach na korzeniu krewetki, które przy wyjmowaniu stracę.
To pewnie spuścić wody do wiaderka - wyjąć korzeń do wiaderka - i powrót po porządkach - niezupełnie, bo woda którą spuszczę osuszy baniaczek (12l)...

Mam cr, cb, Sakury wielkości i 2mm i 4mm, których na bank nie wyłapię. Co poradzicie? Podmiana podłoża? Jak?

Zdarzenie wygląda tak (przy okazji czy ktoś umie zidentyfikować porost nad powierzchnią wody, który załączyłem): http://tufotki.pl/eta2e
Obrazek
Avatar użytkownika
HELIX
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pn 23 lis, 2015 11:58
Lokalizacja: Loopleen

Re: Prośba o poradę

Postprzez SUHY » So 30 sty, 2016 22:44

Nic na siłę i bez pośpiechu , jak wsio działa może sukcesywnie , naprawdę po trochu , odmulaj .
Przy podmianie po razie , z czasem sie wyczyści . https://www.youtube.com/watch?v=iJSFlHqUQS4
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Prośba o poradę

Postprzez Inc0gnit0 » So 30 sty, 2016 22:50

Jak sobie posłałes tak sie wyspisz :P upuśc 2/3 wody z akwarium a jak sie da wiecej zeby mułu nie naciagnać do wiadra/pojemników wszystkie ozdoby tez do wiadra z ta woda,i wyłap krewetki ile sie da. wymień podłoze na beni normal po czym wlej wode, włuz ozdoby ina koncu krewetki zapodaj do akwarium od czasu do czasu przy podmiance odmulanko niezaszkodzi.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości