Potrzebuje pomocy w starcie.

Moderator: =Fresz=

Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez darekc » Wt 12 sty, 2016 21:03

Witam wszystkich. Akwarystyką zajmuję się od wielu lat, zaczynałem od zwykłego ogólnego zbiornika, poprzez roślinne, iwagumi, a kończąc na morszczyźnie. Urodziły mi się bliźniaczki i z hobby musiałem zrezygnować, wynieść się z pokoju dziewczynek ze sprzętem :(

Teraz pod pretekstem akwarium dla córek a ku uciesze mojej zamierzam zrobić kostkę 40x40x40 z czego na jednej ze ścian na szerokość 10cm będzie panel filtracyjny.

Tak to mniej więcej widzę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest jedno ale co mi się mniej podoba, muszą być rybki dla dzieci, więc z konkretnych krewetek muszę zrezygnować, z drugiej strony też nie chcę już się bawić w chemika jak w roślinnym, czy solniczce. Więc z krewetek muszę coś wybrać z rodzaju neocardina a z rybek będą to razbora erythromicron w ilość 10-15szt.

I teraz zaczynają się schody i pomimo jakiejś tam wiedzy akwarystycznej i tego co na tym forum przeczytałem potrzebuję Waszej pomocy w doborze sprzętu, obsady i roślinności.

1. Podłoże na pewno czarne, piasek kwarcowy czy bazalt? A może jednak jakieś aktywne?
2. Światło na pewno ledowe, najpierw myślałem o lampie Chihiros Crystal LED 401 ale czy aż tyle lumenów (1800lm) to nie za wiele jak nie będę nawoził, ani stosował Co2, więc jako alternatywa sporo tańsza, wybrałbym jedną lub dwie jak się zmieszczą Aquael LEDDY SMART 6W 6500K + 8000K, lub lampa DIY tylko nie wiem kompletnie ile watów power led powinna mieć taka lampa i jakie w zakresie barw, w zwykłym świetle W/L i wszystko jasne, kiedy światła mało a kiedy za dużo i kiedy nawozić :D
3. Z roślin jakieś małe microsorium i anubiasy nana i mchy do obsadzenia korzenia, kokosa i innych elementów na podłożu. I tu proszę również o podpowiedź paru gatunków prostych w uprawie, które by w miarę szybko rosły a nie wyglądały jak pospolita wgłębka :)
4. Jakie wkłady zastosować w komorach, czy tylko gąbki, czy coś dodatkowo. Mam po eheimach wkłady typu zeolit, biobale itp
5. Jako obiegówkę zastosuję Eheim compact 300. W domu mam ciepło więc grzałki nie będzie.
6. No i krewetki, zamysł jest taki, żeby były widoczne na czarnym podłożu, w śród zieleni roślin i by można je było rozmnażać. Więc wybór padł na Orange lecz jak przeczytałem o potomstwie, i że by wyginęły w słodkiej wodzie to z nich zrezygnowałem. Sakury czerwone przypominają mi tanie RC, więc nie specjalnie mi się podobają, Yellow mogły by być ale wolałbym coś bardziej soczystego z ubarwienia. Dlatego proszę Was po pomoc w tym trudnym wyborze.
darekc
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 16 kwi, 2012 12:36
Lokalizacja: Głogów

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez zucio1 » Wt 12 sty, 2016 21:17

Bardzo, ale to bardzo interesujący mnie temat poruszyłeś, sorry za lekki offtop (też jestem wieloletnim akwarystą ). Mam zamówioną identyczną kostkę, z tą różnicą, że będę miał przelewowy FZN 2. Proponuję zastanowić się nad podłożem brązowym, bo chyba ładniej prezentują się krewetki na nim. Znajomy polecił mi Aqua substrate II +. Bedę z niecierpliwością obserwował porady na temat Twojego baniaczka
zucio1
Potencjalny Maniak
 
Posty: 8
Dołączył(a): N 10 sty, 2016 22:05

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 12 sty, 2016 21:39

darekc napisał(a):.... Więc wybór padł na Orange lecz jak przeczytałem o potomstwie, i że by wyginęły w słodkiej wodzie to z nich zrezygnowałem.....
rozwiń te mysl bo w ząb nie kumam a raczej kumam ze nie masz chyba na my sli sakury orange :) . Sakura red chyba jest najbardziej widoczna z racji intensywności ubarwienia i kontrastu krewetka z neocardin na tle zieleni i podłoza ciemnego no ale kojarzy ci sie z "taniościa" wiec odpada co myslisz bloody mary juz tania nie jest a odcień czerwieni jest.."krwawy". Jesli dasz aktywne podłoze np benibachi normal to mozesz wybierac z palety barw caridinia cf. catonensis które wcale nie sa takie trudne a sa ładne np: SCR , lub nieco bardziej wymagajace -taiwany czy pospolite CR/CB a jak lubisz na bogato to polecam PRL-ki wysokiej klasy .

Moze zamiast panelu i gimnastyki z wkładami ..hamburg prosty ,bezobsługowy i mega wydajny a gabka to świetny pasnik dla krewetek. Minipelia przypomina nieco wgłebke ale ma to" cos". w moim baniaku z podłozem z lawy wulkanicznej czarnej ( z nazwy bo jest brazowe) ładnie rosnie przy umiarkowanym świetle gwiazda wodna reszta zieleniny to anubias nana, mikrozoria( cinko rosna wyraznie nie pasuje im to akwarium) mchy , mchy i raz jeszcze mchy plus mini pelia.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez darekc » Wt 12 sty, 2016 22:40

Z orange chodziło mi, że wyczytalem, że potomstwo potrzebuje słonej wody. W CR i tym pochodne nie chcę brnąć, pozbyłem się filtra RO wraz z akwarium morskim i nie chcę teraz bawić się w uzdatnianie wody, dbanie o poprawne parametry wody. Więc chcę coś wybrać z rodziny neocardin, które zniosą wodę z kranu.
darekc
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 16 kwi, 2012 12:36
Lokalizacja: Głogów

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 13 sty, 2016 05:47

Orange sakura to neocardina mnoży sie jak ... red cherry , teraz kojarze o której czytałes. jesli nie masz filtra ro i nie chcesz nie namawiam ( całe dbanie o parametry przy crystalach wyglada tak: o ph dba podłoze nic nie robisz, GH- sypiesz miarke salty na 20l RO i gh jest ustalone na poziomie około 6 niemców, kh- woda ro ma 0kh wiec tez jest ustalone i to tyle z dbania o parametry :P )
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez cinek1916 » Śr 13 sty, 2016 06:26

Gdzie przeczytałeś o tych Orange? Już 3 raz spotykam się z taką opinią, ktoś napisał głupotę i wprowadza ludzi w błąd...
cinek1916
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 364
Dołączył(a): Cz 16 sty, 2014 18:35
Lokalizacja: Stolica

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez darekc » Śr 13 sty, 2016 06:49

Wujek google mnie do tych wiadomości doprowadził po wpisaniu krewetki orange i jedne z pierwszych wyników. Skoro się mnożą i potomstwo nie potrzebuje słonawej wody, to biorę Orange. A na tym forum też czytałem o tej słonawej wodzie w postach niejakiej Magdy gdy pytała się o start krewetkarium. W wolnej chwili odszukam posta.

Tak na szybko pierwszy link z google o rozmnażaniu >> http://www.domowe-akwarium.pl/krewetki- ... tka-orange" target="_blank
darekc
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 16 kwi, 2012 12:36
Lokalizacja: Głogów

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez =Fresz= » Śr 13 sty, 2016 09:26

Zależy jakie właśnie orange :-P ta z linku oczywiście potrzebuje do rozrodu słonej wody a neocaridina orange nie ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez darekc » Śr 13 sty, 2016 11:19

A powiedz mi jak je rozpoznać, bo często sprzedawcy napiszą tylko Orange a później się okaże, że to nie z rodziny neocaridina.
darekc
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 16 kwi, 2012 12:36
Lokalizacja: Głogów

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez =Fresz= » Śr 13 sty, 2016 11:54

Różnica jest w kolorze, budowie ciała i jego wielkości a także wielkości i ilości jajek u samic.

Neocaridina Davidi Orange

Obrazek

Obrazek




Caridina Thambipillai Orange (dawniej propinqua)

Obrazek

Obrazek

Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Potrzebuje pomocy w starcie.

Postprzez darekc » Śr 13 sty, 2016 12:38

Pięknie dziękuję teraz widzę różnicę.
darekc
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pn 16 kwi, 2012 12:36
Lokalizacja: Głogów


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości