Brak prądu

Moderator: =Fresz=

Brak prądu

Postprzez amazonka » Pn 22 lut, 2016 20:36

Witam
Mam takie pytanie ile krewetki wytrzymają w akwarium przy braku prądu? I czy brak pądu powoduje jakieś szkody w akwarium? Czy są jakieś sposoby na brak zasilania? Bo dzisiaj wróciłam z pracy i dostałam informację że niema prądu od rana a włączyli go dopiero 16:30. RC przeżyły i w akwarium ogólnym nic się nie stało ale jak będę mieć droższe krewetki to byłaby duża strata gdyby padły i stąd moje pytania. Jak wy się zabezpieczacie przed taką sytuacją?
amazonka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 26 sty, 2016 12:28
Lokalizacja: kraków

Re: Brak prądu

Postprzez matu » Pn 22 lut, 2016 20:50

Problemem jest brak napowietrzania i filtracji.
Jeśli masz małą obsadę to bez prądu wszystko przeżyje kilka dni pewnie.
Jeśli krewet jest więcej i przerwa jest dłuższa to stopniowo giną bakterie nitryfikacyjne w filtrze, odkładające się boki zatruwają wodę i do tego brak powietrza może spowodować straty.
Ratunkiem będzie pewnie jakaś pompka powietrza zasilana z akumulatora, nie wiem czy takie łatwo dostać.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Brak prądu

Postprzez wrona56 » Pn 22 lut, 2016 21:27

Małe podmiany też pomogą


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
wrona56
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn 19 paź, 2015 19:44

Re: Brak prądu

Postprzez SUHY » Pn 22 lut, 2016 21:33

Miałem małą akcję i kupiłem :
Obrazek
Do tego Akumulator i mam z bani 16 H bez prądu .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Brak prądu

Postprzez bojar » Pn 22 lut, 2016 22:47

matu napisał(a):Problemem jest brak napowietrzania i filtracji.
Jeśli masz małą obsadę to bez prądu wszystko przeżyje kilka dni pewnie.
Jeśli krewet jest więcej i przerwa jest dłuższa to stopniowo giną bakterie nitryfikacyjne w filtrze, odkładające się boki zatruwają wodę i do tego brak powietrza może spowodować straty.
Ratunkiem będzie pewnie jakaś pompka powietrza zasilana z akumulatora, nie wiem czy takie łatwo dostać.

A dlaczego bakterie mają zginąć?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Brak prądu

Postprzez jendrekc » Pn 22 lut, 2016 23:29

Brak przepływu wody = brak tlenu i pokarmu dla bakterii (tak w uproszczeniu).
Też w uproszczeniu, ale trochę więcej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakterie_nitryfikacyjne
jendrekc
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2016 20:23
Lokalizacja: Gubin

Re: Brak prądu

Postprzez bojar » Pn 22 lut, 2016 23:45

jendrekc napisał(a):Brak przepływu wody = brak tlenu i pokarmu dla bakterii (tak w uproszczeniu).
Też w uproszczeniu, ale trochę więcej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bakterie_nitryfikacyjne

Tak w uproszczeniu czy w podłożu ,które nie ma filtra podżwirowego i nie ma przepływu wody są bakterie nitryfikacyjne?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Brak prądu

Postprzez jendrekc » Wt 23 lut, 2016 08:10

bojar napisał(a):Tak w uproszczeniu czy w podłożu ,które nie ma filtra podżwirowego i nie ma przepływu wody są bakterie nitryfikacyjne?

Jak nie ma przepływu wody, to tlen nie jest rozprowadzany po akwarium, a bakterie nitryfikacyjne, to bakterie tlenowe.
jendrekc
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2016 20:23
Lokalizacja: Gubin

Re: Brak prądu

Postprzez bojar » Wt 23 lut, 2016 08:24

jendrekc napisał(a):
bojar napisał(a):Tak w uproszczeniu czy w podłożu ,które nie ma filtra podżwirowego i nie ma przepływu wody są bakterie nitryfikacyjne?

Jak nie ma przepływu wody, to tlen nie jest rozprowadzany po akwarium, a bakterie nitryfikacyjne, to bakterie tlenowe.

Czyli z tej wypowiedzi wnioskuję ,że ich nie ma bo nie ma przepływu wody ? A jakim cudem żyją bakterie nitryfikacyjne w glebie ?
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Brak prądu

Postprzez jendrekc » Wt 23 lut, 2016 08:38

@bojar
Chciałeś odpowiedzi w uproszczeniu, a proces nitryfikacji jest bardziej złożony. Przecież nie będę pisał pracy magisterskiej na ten temat.
W glebie są kapilary i gwarantuję Ci, że na głębokości 2m jest sporo tlenu, a wracając do podłoża, to na pewno są tam bakterie, przynajmniej w wierzchniej partii o ile istnieje jakikolwiek ruch wody. :-)
Poczytaj tutaj:
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/nitryfikacja
Pozdrawiam
jendrekc
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2016 20:23
Lokalizacja: Gubin

Re: Brak prądu

Postprzez bojar » Wt 23 lut, 2016 09:41

Moje pytanie było lekko prowokujące. Bakterie w podłożu są nie tylko jak piszesz w wierzchniej warstwie, ale w całym podłożu.Gdyby tak nie było to nie potrzeba by było zakładać w niektórych biotopach plenum.
Filtr w odniesieniu do podłoża jako "zasobnik " baterii nitryfikacyjnych to mały pikuś . Bakterie nawet bez ruchu wody nie zginą.
Pytanie dodatkowe-dlaczego bakterie nitryfikacyjne nie giną w zbiornikach low-tech ? Puryści nie stosują w nich żadnej techniki.
A co do pytania amazonki krewetki nie zginą. U mnie zdarzały się dłuższe braki pracy techniki ( niekoniecznie z powodu prądu ) i crystale,hybrydy,tigery przeżywały bez problemu.
Kiedyś wystawiłem akwa do garażu 240l.Zostało podłoże i może 10- 15 cm wody .Po kilku tyg, zdziwienie ,była w nim cała masa krewetek,co prawda były to neocaridiny,ale żyły i rozmnażały się praktycznie w kałuży.
bojar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 268
Dołączył(a): N 26 gru, 2010 12:29
Lokalizacja: warszawa

Re: Brak prądu

Postprzez jendrekc » Wt 23 lut, 2016 09:50

Ha, to chciałeś mnie na minę wpuścić? :-D
Wracając do podłoża i Twojego przypadku 240, to w wodzie podobnie jak w glebie jest sporo tlenu, więc bakterie miały do niego dostęp. Ale jak wcześniej napisałem są to bakterie tlenowe i do przetrwania oraz procesu nitryfikacji tlen jest niezbędny.
Pozdrawiam
jendrekc
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2016 20:23
Lokalizacja: Gubin

Re: Brak prądu

Postprzez Tasior » Wt 23 lut, 2016 11:14

jendrekc tylko, że filtr możesz wywalać co tydzień i dawać nowy i nie zachwiejesz tym równowagi zbiornika.

Zakładając, że masz akwarium w którym nie masz XXXXXXX krewetek to nawet przez 24h nic stać się nie powinno.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Brak prądu

Postprzez jendrekc » Wt 23 lut, 2016 11:39

@Tasior
O tym napisałem w moim pierwszym poście (w uproszczeniu :-) ), że brak obiegu wody powoduje niedostatek tlenu oraz obiegu produktów przemiany materii i proces nitryfikacji jest niedostateczny, gdy w zbiorniku jest spora obsada. Wtedy stężenie NO2 bedzie rosło, a to już jest bardzo niebezpieczne.
jendrekc
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2016 20:23
Lokalizacja: Gubin

Re: Brak prądu

Postprzez krakers » Wt 23 lut, 2016 14:56

warto się zatem zaopatrzyć w ups'a do komputerów do samego filtra czy napowietrzacza powinien wystarczyć na dość długo no i ładniej wygląda niż akumulator w pokoju :-P
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości