Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Moderator: =Fresz=

Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Szony1985 » Pn 29 lut, 2016 21:16

Hej!
Jak w temacie, mam prośbę o pomoc w skompletowaniu sprzętu. Chcę założyć krewetkarium z CR w zbiorniku 54l (60x30x30). Poradźcie w jaki filtr, podłoże, oświetlenie i rośliny wyposażyć zbiornik (generalnie wszystko co potrzebne do funkcjonowania akwarium) jakie preparaty, minerały, testy itd.
Będzie to mój pierwszy zbiornik więc nie mam żadnego doświadczenia i dlatego prosiłbym o konkretne i sprawdzone produkty (szkoda krewetek na eksperymentowanie ...)
Szony1985
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn 29 lut, 2016 21:11

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez krakers » Pn 29 lut, 2016 21:21

widzę że kolega jest uparty i czytać mu się nie chce !!! kolejne forum i tutaj też jest opcja szukaj i są tematy podłoża oświetlenia filtry itd. nikt za Ciebie nie przyjdzie nie założy w domu i nie będzie pilnował Ci tego wszystkiego

Witaj na kolejnym forum
czytaj czytaj czytaj
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez kaboom » N 06 mar, 2016 13:09

Krakers idąc Twoim tokiem myślenia to można pozamykać forum bo wszystko już było. Po takiej odpowiedzi to większość nowych użytkowników stwierdzi że siedzi tu kółko wzajemnej adoracji i nie ma sensu zaglądać na to forum.

Szony

W odpowiedzi na Twoje pytania:
-podłoża - ADA Amazonia, Benibachi, Environment soil, Akadama, HELP soil (spokojnie może być też plants), sprawdzi się każde podłoze jonowymienne, uważał bym jedynie na Aquasubstrate AQUAART bo krótko trzyma parametry. Potrzebował byś od 9 do 15 l podłoża w zależności czy chcesz zrobić baniak roślinny z krewetkami czy też same krewetkarium,
- filtr, im większy tym lepszy :-) Jeśli możesz wykosztować się na zewnętrzny kubeł to zrób to, polecam coś z AquaEla lub Eheima, reszta daleko w tyle jeśli chodzi o jakość, w Twoim przypadku wchodzą w rachubę Unimax 150, Multikani, Eheim 2213, do tego dobra ceramika np Matrix Seachema i dobry prefiltr na flocie (możesz podpiąć coś z filtrów powietrznych Happeta albo Ujet 2-3 albo Corner Jet 2-3), opcja B - tańsza to kaskada Versamax 2-3, najtańszy będzie sama filtracja gąbkowa i tu Ujet 3 jest liderem.
- oświetlenie, jesli nie masz pokrywy to najlepiej AquaEl Leddy Sunny x2, spokojnie wystarczy dla większości roślin, jak będziesz chciał bardziej wymagające rośliny to dorzucisz trzecią sztukę w wersji Plant. Jak masz pokrywę to T5 1x24W byłaby najsensowniejszym rozwiązaniem, oczywiście w wersji 44 cm długości, o białym swietle.
- woda - tu zdecydowanie RO + mineralizator Salty GH+ i dodatkowe uzupełnienia, mogą to być Azoo Mineral + i Azoo Vita Plus lub inne o podobnym działaniu, jest tego sporo na rynku, bakterie: Azoo BioPro, Mosura BT 9, Prodibio i dużo innych, dodatkowe polepszacze wody jak Mosura Rich Water, Azoo Triple Black Water
- pokarmy - tu polecam kupić próbki aby samemu wyselekcjonować te które najlepiej się sprawdzają, jedne z lepszych to Genchem Biozyme, Polytase, Biomax3, Azoo MaxBreed i Maxgrowth, Benibachi Kale, Mosura Gravidas, Soja (dowolna firma).

To tak pokrótce :-) Jak będą jeszcze jakieś pytania to daj na PW, tak samo jak będziesz czegoś potrzebował.

PS> Jesli chodzi o kupno krewetek to także najlepiej zainwestować w lepszą jakość niż w tańsze :-) A zazwyczaj to co można kupić jest co najwyżej średnie, niewiele osób ma ładne krewetki CR, to taka moja opinia.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez krakers » N 06 mar, 2016 17:48

kaboom napisał(a):Krakers idąc Twoim tokiem myślenia to można pozamykać forum bo wszystko już było. Po takiej odpowiedzi to większość nowych użytkowników stwierdzi że siedzi tu kółko wzajemnej adoracji i nie ma sensu zaglądać na to forum.
a.


bo kolega na dwóch różnych forach pisze to samo na jednym mu odpowiedziałem na drugim po chwili te samo pytanie a tematów podobnych jest sporo.

więc uznam że tego zdania nie napisałeś ;)

pzodro i Szony działaj
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Szony1985 » Śr 09 mar, 2016 14:01

Wielkie dzięki Kaboom za odp., tego właśnie oczekiwałem - konkretnej osoby polecające konkretne produkty :-D
W między czasie skontaktowałem się ze sklepem Trzmiel i polecili mi taki zestaw
Poniżej przesyłam propozycję asortymentu:
akwarium Opti White 60x30x30 139,00 zł
podłoże H.E.L.P. Plants 8L 111,00 zł
belka oświetleniowa 2x24 W 174,99 zł
grzałka z termostatem nietłukąca się Aquael Easyheater 100W 68,35 zł
filtr kaskadowy FZN 3 124,10
bakterie na start i profilaktycznie do każdej podmiany wody Seachem Stability 100 ml 23,50 zł
uzdatniacz i detoksyfikator wody do każdej podmiany, na start i w sytuacjach kryzysowych Seachem Prime 100 ml 26,99
tło przyklejane, do wyboru kolor czarny, granatowy, jasny niebieski i mist: 16,90 zł / metr bieżący, wys. 50 cm
wkład do filtra biologiczny Seachem Matrix 250 ml 23,99
wkład do filtra krystalizujący wodę Seachem Purigen 100 ml
mata PU 60x30 pod akwarium 6,99


Podaję z cenami, jeśli ktoś będzie miał podobny problem do mojego będzie miał przybliżony koszt. W tym przypadku łączny koszt ~780zł i z tego co Kaboom pisze +200zł do lepszego filtra
Myślę, ze temat do zamknięcia
Szony1985
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn 29 lut, 2016 21:11

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 09 mar, 2016 14:16

grzałka dla cr jest niepotrzebna ..no chyba ze masz w domu/mieszkaniu mniej niz 18C zaoszczedona kase na grzałce i kaskadzie bym w kubełek zainwestował
moje akwaria maja tez 54l ale nieco inne wymiary wiec na zamówienie klejone 40x45x30h szkło float 4mm koszt 70pln
jesli zakładam hamburga to:
głowica aquael circulator 500 koszt 50pln
mata hamburska (gabka) 20pln
tubka kleju i prowadnice 15pln
jesli wybieram kubełek aquaela mini kani 160pln
oswietlenie wybrałbym 2x aquael sunny ledy i aquael plant ledy razem 120-150pln
podłoze help 111pln
mata PU 60x30 pod akwarium 6,99pln
tło przyklejane, do wyboru kolor czarny, granatowy, jasny niebieski i mist: 16,90 zł / metr bieżący, wys. 50 cm
440pln z hamburgiem lub 515pln tyle bym wydał gdybym ja składał twoje akwarium :) + ewentualnie dopłata 70pln za opti choc przy tej grubosci szyb to moim zdaniem zbytek
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez pierwek » Śr 09 mar, 2016 16:06

Zapomnieliście chyba o filtrze RO i konduktometrze, a bez tego raczej słabo będzie. Kiedyś jak liczyłem to mi wyszło że na PIERWSZE krewetkarium pod Taiwany trzeba wydać około 1000zł. W tym właśnie takie różne dodatki (pokarm, mineralizator, bakterie, witaminy,testy do wody etc), które się już ma przy kolejnych ale niestety do pierwszego trzeba zakupić.
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 09 mar, 2016 16:35

zgadzam sie z toba globalnie pierwszy baniak zawsze wychodzi drogo nastepne juz sa sporo tansze bo korzystaja z zaplecza pierwszego baniaka ...nie zapomnieliście ale to tak samo jak w salonie tez ci nie mówia ze trzeba samochód tankowac :P bo to jest oczywiste
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Szony1985 » Śr 09 mar, 2016 19:22

grzałka dla cr jest niepotrzebna ..no chyba ze masz w domu/mieszkaniu mniej niz 18C zaoszczedona kase na grzałce i kaskadzie bym w kubełek zainwestował

w sezonie letnim na pewno większym problemem będzie za wysoka temp. (na to mam już patent - listwa z 6cioma wentylatorami od kompa) jednak zimą Moje Nieszczęście lubi przesadnie wietrzyć mieszkanie więc wole żeby grzałka była pod ręką.
Myślałem nad „narożnym Hamburgiem” ale… pierwsze akwarium jak na razie nie będę kombinował niby nic skomplikowanego jednak wszystko w swoim czasie
Odnośnie wody RO, woda demineralizowana się nadaje? Poleci ktoś jakiś konkretny filtr i miernik
Szony1985
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn 29 lut, 2016 21:11

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 09 mar, 2016 19:32

Wychłodzenie akwarium 54l nie nastapi w godzine czy dwie musiało by " Twoje Szczescie" wietrzyc cały mrozny dzień zeby zagrozic twoim robakom ale to twój wybór i decyzja .Praktycznie kazdy filtr ro3 z allegro w cenie około 100pln ma membrane vonruton i jest wystarczajacy miernik TDS lub EC cenyzaczynaja sie od 50 do 120pln bedzie oki
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Tigre » So 12 mar, 2016 09:52

Witam wszystkich,
Ja trzymam swoje krewecie na wodzie demineralizowanej już 2 lata, podmiana raz na tydzień.
Zbiorniki mam nieco mniejsze, bo 25l.
Miernik do przewodności mam HM digital EC-3 i świetnie się spisuje.
Co do filtra, mam wewnętrzny z gąbką ( aqua szut 550 ) i czyszczę go raz na dwa tygodnie.
Można też założyć filterek pod napowietrzacz, lub filtr podżwirowy, ja jestem jednak za zwykłym gąbkowym standardem.
2 x 25l. / Crystal Red S-SSSS - Blue Bolt
Avatar użytkownika
Tigre
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn 07 mar, 2016 22:04

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez kaboom » So 12 mar, 2016 13:46

Szony1985 napisał(a):
Poniżej przesyłam propozycję asortymentu:
akwarium Opti White 60x30x30 139,00 zł
podłoże H.E.L.P. Plants 8L 111,00 zł
belka oświetleniowa 2x24 W 174,99 zł
grzałka z termostatem nietłukąca się Aquael Easyheater 100W 68,35 zł
filtr kaskadowy FZN 3 124,10
bakterie na start i profilaktycznie do każdej podmiany wody Seachem Stability 100 ml 23,50 zł
uzdatniacz i detoksyfikator wody do każdej podmiany, na start i w sytuacjach kryzysowych Seachem Prime 100 ml 26,99
tło przyklejane, do wyboru kolor czarny, granatowy, jasny niebieski i mist: 16,90 zł / metr bieżący, wys. 50 cm
wkład do filtra biologiczny Seachem Matrix 250 ml 23,99
wkład do filtra krystalizujący wodę Seachem Purigen 100 ml
mata PU 60x30 pod akwarium 6,99


Akwarium bardzo tanie jak na Opti, chyba że to 4 mm a wtedy to trochę się mija z celem branie Opti, spytaj się czy dają certyfikat na Opti bo możesz dostać guardiana albo nawet float , HELP bardzo drogi, FZN mają drogo, grzałkę odpuść, Purigen odpuść - ktoś kto Ci poleca Purigen do krewetek nie ma albo wiedzy o jego działaniu albo o krewetkach, jedno i drugie dyskwalifikuje takiego doradzacza. Po co uzdatniacz jak będziesz lał RO ? Bzdura.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez Szony1985 » Cz 17 mar, 2016 11:39

Akwarium bardzo tanie jak na Opti, chyba że to 4 mm

Akwarium ma 4mm grubości.
W grzałkę tak czy siak zainwestuję, jakaś musi być w domu w rezerwie - 1000zł a 1070 to już żadna różnica w cenie ;)
Po co uzdatniacz jak będziesz lał RO ? Bzdura.

Nie wiem czy tak od razu kupię filtr RO, nie jestem przekonany do tych najtańszych a średni kosztuje ok 300zł...i tu już pojawia się dylemat lampa sufitowa i szczęśliwa żona vs filtr i "zadowolony" mąż...
Purigen odpuść - ktoś kto Ci poleca Purigen do krewetek nie ma albo wiedzy o jego działaniu albo o krewetkach

w sensie, że szkodzi krewetką czy zbędny? W planach mam bogatą obsadę roślin.
Szony1985
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn 29 lut, 2016 21:11

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez matu » Cz 17 mar, 2016 12:10

U mnie filtr za 100zł działa już 3 lata, no i oczywiście polecam.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o pomoc w skompletowaniu sprzętu

Postprzez kaboom » Cz 17 mar, 2016 14:50

Szony1985 - filtr RO za 120-130 PLN jest wystarczający na krewetkowe potrzeby - poszukaj na aukcjach firmy o nazwie INSTALTEX , droższe to już fanaberia, grzałka zbędna chyba że masz bardzo zimno w domu, jak temperatura nie spada poniżej 16 stopni to nie kupuj, do CR tylko RO, bo kranówka jest nieprzewidywalna, chyba że masz studnię to prędzej.

Purigen jest świetnym wkładem ale jesli chodzi o krewetki to może sprawiać problemy ponieważ pochłania garbniki a te krewetki bardzo lubią. Nie potrafie odpowiedziec jaki będzie jego wpływ na CR ale w ciemno bym nie brał, kiedyś znajdę czas i baniak to przetestuję go.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Następna strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron